Стипендии

Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Decki ako ima nekoj poupaten da kaze, dali navistina od ovaa godina prosekot za stipendii se zgolemuva od 8 na 8.5 za tehnicki i od 8.5 na 9 na opstestveni fakulteti. A, i dali sekoj so ima prosek moze da zeme stidendija, ili ima ogranicen broj. (Pr. na Ekonomski 500 i tolku) pozzz.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Ne toa ti e u prevod imash 10 predmeti od koi prosekot na 9 predmeti ti e nad 8.5 a toj edniot moze da ti e i padnat i nemash frki toa e probano! :P
nego mene me zanima za ovaa godina dali nekoj znae u mojov slucaj : ovaa godina gi prijaviv tie od prva 9/10 znaci eden si go padnav! e sea koa ke prijavuvam za vtora godina neli treba da stavish od prva i od vtora oceni... e sea mene me zanima dali moze slednovo :D
na primer toj so go padnav u prva sea mi e 9ka i da si go prijavam toj i plus drugite 9 predmeti od prva i + 8 predmeti od 10 od vtora...deka taka si se ispolnuva pak moznosta 90% polozeni od predvidenite :D i taka i si e... segde prasuev nikoj ne znae... kaj so se zimaat stipendiite sve se tardovi nekoj glupi....
za ova nikoj niso ne znae a?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
za ova nikoj niso ne znae a?
Друже, како сакаш врти сучи нив не им е битно тоа туку им е битно да имаш 90% од предметите положено и да имаш просек од тие предмети над 8.5 :) па ако од 20 предмети имаш 18 положено и имаш над 8.5 просек, немаш гајле ;)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Сигурно е дека е 90% или онолку предмети колку што ти се потребни за да запишеш повисока година(али ипак мораш да ги имаш положено)... На пример ако фаќаш услов со 5 предмети, тогаш да можеш и 5 предмети со највисоки оценки да ги запишеш за стипендија. Ова го слушнав, само не знам колку е точно...
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Друже, како сакаш врти сучи нив не им е битно тоа туку им е битно да имаш 90% од предметите положено и да имаш просек од тие предмети над 8.5 :) па ако од 20 предмети имаш 18 положено и имаш над 8.5 просек, немаш гајле ;)
abe u prvo godina od 10 vkupni predmeti imam polozeno sve i so prosek 9.3 i sea vtora prv semestar mi se 5 od 5 so prosek 9...toa se vkupno 15 so prosek nad 9 ali rabotata e so eden sea padnav... i mozno e uste eden da padnam deka vtor kol ke bide tezok! tuka lezi zajakot :D taka da nzm so e kako e...mislev nekoj od iskustvo da znae...inace sakash da mi kazesh deka ako u prva imam prosek 9 a u vtora prosek 8 i koa ke gi prijavam ke imam vkupen prosek 8.5 i so demek i taka zimash stipendija :D ???
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
abe u prvo godina od 10 vkupni predmeti imam polozeno sve i so prosek 9.3 i sea vtora prv semestar mi se 5 od 5 so prosek 9...toa se vkupno 15 so prosek nad 9 ali rabotata e so eden sea padnav... i mozno e uste eden da padnam deka vtor kol ke bide tezok! tuka lezi zajakot :D taka da nzm so e kako e...mislev nekoj od iskustvo da znae...inace sakash da mi kazesh deka ako u prva imam prosek 9 a u vtora prosek 8 i koa ke gi prijavam ke imam vkupen prosek 8.5 i so demek i taka zimash stipendija :D ???
Сепак го исполнуваш условот со 90% положени предмети.
А и мислам дека за продолжување на стипендија, не е толку ригорозно како кога се аплицира за прв пат.
Ти сепак учи таму за втор колоквиум, не ги кревај сите четири у вис сеуште, рано е. Пошто да, ретарди се тие у министерството.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Сепак го исполнуваш условот со 90% положени предмети.
А и мислам дека за продолжување на стипендија, не е толку ригорозно како кога се аплицира за прв пат.
Ти сепак учи таму за втор колоквиум, не ги кревај сите четири у вис сеуште, рано е. Пошто да, ретарди се тие у министерството.
najlosho e so nemash koj da prasash...koa bev da se rasprasam mi vikaat idi ti tamu ti tamu ti onamu koj od koj!!! i pak niso nikoj niso neznae... zatoa mislev ako nekoj ima iskustvo pa da kaze...i toa e toa...sepak fala! pa ke vidime
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
Овие од министерство за образование стварно тешки ретарди биле :S ми стига денес документ преку пошта од секретарка некоја што работи у МОН и ми пишува дека ми го одобриле кредитот, и да доставам 3 договори копии од договорот, копија од трансакциска сметка и све остало што треба :S документов е пратен на 6.5.2010 а стига на 17.5. 2010 :S lol
работава е во тоа сите потребни документи ги пратив преку пошта уште на 28 април :S и ме чуди многу што е со писмово.
дали ова значи дека не им стигнале моите документи, па ме известуваат да ги пратам пак? -_- некој да не имал некое слично искуство ?
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Не се секирај се е ОК.

--- надополнето ---

Овие од министерство за образование стварно тешки ретарди биле :S ми стига денес документ преку пошта од секретарка некоја што работи у МОН и ми пишува дека ми го одобриле кредитот, и да доставам 3 договори копии од договорот, копија од трансакциска сметка и све остало што треба :S документов е пратен на 6.5.2010 а стига на 17.5. 2010 :S lol
работава е во тоа сите потребни документи ги пратив преку пошта уште на 28 април :S и ме чуди многу што е со писмово.
дали ова значи дека не им стигнале моите документи, па ме известуваат да ги пратам пак? -_- некој да не имал некое слично искуство ?
Не се секирај се е ОК.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Значи ептен не оди работава,парите од стипендии и студентски кредити се за финансирање на студирањето,а не за џепарлак на лето!!!
Крај на мај месец е а има само три рати исплатени...и како човек да остане смирен и да не рече се најлошо за нив!Срамота
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
9.959
Да бе, кога ќе ги исплатат тие стипендиите? Има ли надеж до Јули или ќе чекаме дури другата учебна година?:uvo:
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
хахаха...Јави се во министерство да видиш шо ке ти речат ? „Извинете, не сме во можност да ги исплатиме заради пад во компјутерскиот систем“Хахахахаах...Компјутер за секое дете, а тие немаат....
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
хахаха...Јави се во министерство да видиш шо ке ти речат ? „Извинете, не сме во можност да ги исплатиме заради пад во компјутерскиот систем“Хахахахаах...Компјутер за секое дете, а тие немаат....
Нека си најдат подобро образложение, не врват повеќе со ова! Ејјј се прашувам што ќе се дешава ако воопшто не ги дадат? :(
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
А колку треба просек за стипендија на филолошки у Штип знае ли некој ?

фала:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom