Кое чувство е подобро - кога сакаш или кога те сакаат?

Член од
25 мај 2009
Мислења
19
Поени од реакции
2
pa ubavo e od dvete strani da se saka, ubavo e i jas da sakam... ama pa da me saka nekoj sto jas ne go sakam... :nenene:
 

Малата

Smile..It Confuses People
Член од
2 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
3
Да сакаш , да бидеш сакан,ова се два различни поима ,но едно без друго се нефункционирачки... За да бидеш исполнет потребно е и да сакаш и да бидеш сакан
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Да бидеш сакан и да сакаш се работи кои не можат да бидат одвоени.Добро е кога ги има и двете работи тогаш си целосно исполнет.Али кога би требало да бирам....сакам да бидам сакана :kesa:.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Обете, но ако морам да издвојам тоа изгледа би било `да те сакаат` , бидејќи кога ти сакаш незнаеш како се чувствуваат другите кога им даруваш љубов, но знаеш како ти е кога се чувствуваш сакан, го чувствуваш на своја кожа.
Сепак, обете се важни и би требало да одат во пакет во повеќето случаи.
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Кога сакаш некој,а чувството е возвратено!
Што значи подеднакво...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Jas mislam deka i dvete cuvstva se ubavi :)))))
ubavo e da sakas ama i da bidis sakan,oti ako si sakan a ne sakas dzabe e se:(((
ubave e da ima od se po malce:)))
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Нормално дека најубаво е кога и двете важат, но веќе ако мора да се бира, би рекол дека ми е подобро кога сакам. Причината е едноставна: се посветувам на таа личност, правам работи поврзани со неа, секоја втора (па и прва) мисла ми лета кон неа, и уште многу др. нешта... А сето тоа на некој начин ме исполнува, прави да сум среќен без некоја особена причина, туку едноставно да уживам во моментите (ин)директно поврзани со таа личност. А на пример, кога некоја ме сака, што со тоа ако јас неа не ја сакам? Да, можеби делува позитивно на самодовербата, на егото... Но ништо повеќе од тоа.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Сметам дека е најубаво и со двете чуства, но сепак, кога мора да бираме во темава, подобро е кога те сакаат, бидејќи, така можеш и ти да засакаш полесно.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
зависи... кога јас сум вљубен во некој(под вљубен јас разбирам да сум опседнат и да ја сонувам таа личност, да ја посакувам и набљудувам од дистанца) тогаш чувството е неописливо... а кога некој е вљубен во тебе... ако и ти чувствуваш барем нешто за таа личност ке биде ако не тогаш ке треба да се избере најбезболниот пат за да се даде на знаење на таа личност дека нема да има нешто... за мене од зборот свиѓање до зборот сакање до зборот ЉУБОВ има ПРЕМНОГУ место... заатоа треба да се користат правило , во спротивно ке има жртви...
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
131
Поени од реакции
6
Секако дека е подобро и да сакаш и да бидеш сакан, но кога може да го имаш само едното, барем според мене, подобро е чувството да сакаш...
Сите тие мисли и желби што ги имаш за него, потреба, чувства, моменти со или без него колку и да носат болка или задоволство имаш можност да ги чувствуваш и да ти го допрат и разгалат срцето барем за миг...
Што не е случај кога некој те сака...може да биде некој што воопшто не те привлекува...тогаш е дури одбивна, нападна таквата љубов....но ако си сакана од тој што треба...ако сакаш и те сакаат истовремено...се што ти преостанува е да се вивнеш во облаците и да уживаш!:pipi::back:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Е, многу лоша двојба ставивте!?!?
Како да прашувате што е поубаво: леб или маргарин....
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Најдобро е љубовта да биде обострана, ама кога би морала да бирам би одбрала да сакам. Би било поиполнета, би имала причина плус за живот.
Во обратен случај што ако ме сакаат 10 луѓе кога јас не го чувствувам истото кон нив. Како што кажа Nightwalker така можеби само би ми се покачило егото, но тоа не значи дека ќе бидам среќна.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Најдобро е љубовта да биде обострана, ама кога би морала да бирам би одбрала да сакам. Би било поиполнета, би имала причина плус за живот.
Во обратен случај што ако ме сакаат 10 луѓе кога јас не го чувствувам истото кон нив. Како што кажа Nightwalker така можеби само би ми се покачило егото, но тоа не значи дека ќе бидам среќна.
Зависи што си по професија... Ако работата ти е поврзана со креативноста тогаш е супер да сакаш и толку... Што поезија може да излезе, чудо...:smir:
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
najdobro e ljubovta da bide obostrana.nema sito poubavo od toa da sakas i da bides sakan istovremeno.Toa e cuvstvo koe ne se opisuva so zborovi tuku samo se dozivuva.No, dokolku bi morala da biram megju toa dali da sakam ili da bidam sakana, mislam deka bi odbrala da sakam, bidejkji taka kje bidam srekjna, raspolozena i kje imam na kogo da mislam pred da zaspijam i koga kje razbudam nautro, Kje cekam so netrpenie da izlezam so nadez da go vidam toj sto go sakam itn.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom