Контактни леќи

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.686
имам прашање за леќите без диоптер во боја. Сакам да ставам вакви леќи па ме интересира дали има некој искуство со нив и дали ми препорачувате?
Вакви испади ме асоцираат на кинеските аниме.
Чуден афинитет.
Утре едно око розево, друго црно како демонот од волшебничките, кој патем го презирам! :mad:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
37
Поени од реакции
2
Вакви испади ме асоцираат на кинеските аниме.
Чуден афинитет.
Утре едно око розево, друго црно како демонот од волшебничките, кој патем го презирам! :mad:
сигурно дека не мислев на такви леќи, едната да ми биде розева а другата црна. Сакам зелени бидејќи ми е омилена боја на очи и мислам дека ќе ми прилега и сакав мислења од некој кој користи такви леќи без диоптер во боја но ти сигурно го немаш убаво сфатено мојот пост
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.686
сигурно дека не мислев на такви леќи, едната да ми биде розева а другата црна. Сакам зелени бидејќи ми е омилена боја на очи и мислам дека ќе ми прилега и сакав мислења од некој кој користи такви леќи без диоптер во боја но ти сигурно го немаш убаво сфатено мојот пост
Денес зелена, утре ќе сакаш плави како небото :back: па после 3 дена розеви, да ти одговараат на новото блузиче и наводно ти прилега и ти е новата омилена боја.

Извини шо ти го немам убаво сфатено постот, еј.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
имам прашање за леќите без диоптер во боја. Сакам да ставам вакви леќи па ме интересира дали има некој искуство со нив и дали ми препорачувате?
Без диоптер само колку да бидеш фенци?Ох, земи си па тек после ќе ти требаат едни со диоптер, зошто тие во боја можат само да ти го влошат диоптерот:wink:
 
U

UniqueGirl

Гостин
сигурно дека не мислев на такви леќи, едната да ми биде розева а другата црна. Сакам зелени бидејќи ми е омилена боја на очи и мислам дека ќе ми прилега и сакав мислења од некој кој користи такви леќи без диоптер во боја но ти сигурно го немаш убаво сфатено мојот пост
Ако бараш совет тука..онда гадно си се заебала,..може само да те ребраат и да изиграваат манги на квадрат,..Патетик:nesvest:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
сигурно дека не мислев на такви леќи, едната да ми биде розева а другата црна. Сакам зелени бидејќи ми е омилена боја на очи и мислам дека ќе ми прилега и сакав мислења од некој кој користи такви леќи без диоптер во боја но ти сигурно го немаш убаво сфатено мојот пост

А ти мислип лесна работа е да носиш леќи?? Носам подолго време....едно 10 години и не би ти препорачал леќи да носиш. Прво , леќата е страно тело не знаеш дали окото ќе ти го прифати.А и да го прифати незнаеш какоа ќе реагира на разни атмосфери.На пример моќе да ти се иритира насред дискотека од многу чад.Ама до толку многу што нема да можеш око да отвориш. 300 срања можат да се десат.
а да не збориме за ситуација се враќаш пивната од искачање и уморна и мислишсамо да легнеш и ондак ти текнува дека треба леќи да вадиш. А ако пак забораиш да ги извадиш ондак сабајле немаш појма како ќе те боли глава.
Е ај сеа финансиски аспект.Шампонот за леќи е 500 денари ,а дизифициенсот е 500 денари. Купуваш и физиолошки тој ти е 50 ама иде за два дена. Ина секои две недели купуваш посебни апчиња кои коштаат 200 денари.
Обврска е и одговорност и мн незгодни раб можат да ти се случат. јас би размислил.
 

Troublemaker

Guilty as Charged
Член од
1 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
0
имам прашање за леќите без диоптер во боја. Сакам да ставам вакви леќи па ме интересира дали има некој искуство со нив и дали ми препорачувате?
Дефинитивно не е препорачливо да носиш леќи без диоптер! Само ке си создадеш за тебе дополнителни проблеми. Од носење леќи без диоптер можеш единствено да придобиеш носење леќи со диоптер. Еве јас на пример носам леќи од својата 12 год. значи вкупно 8 год. а за тие 8 год. сигурно веќе имам исплатено една хируршка операција на очиве. Гледајќи од економски аспект се многу скапи бидејќи како погоре што наведува Pravnice тебе не ти требаат само леќи туку и шампон, раствор и плус антибактериски таблети а доколку ги носиш нон стоп ке треба и да си купиш шишенце со капки кои ке ти предизвикуваат вештачки солзи бидејќи леќата го исушува окото затоа подобро размисли си дали вреди да лупниш толку пари за еден обичен каприц а за месец два кога ке ти помине и прекурчи од преголемата хигиена. Верувај да немав потреба не би ми дошло ни на крај памет да ставам леќа во око. Поздрав и размисли.
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
3
дали има некаква шанса да настани некој проблем во очите од леќите
еден дечко наведи пример дека му се загинала леќата ( во окото ) па морал да оди во болница :vozbud: значи кажете дали можи да се случи нешто страшно... носам наочари 3 години и решив да сменам на леќи само малку мие страв како ќе се чепкам во око :pos2:
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
имам прашање за леќите без диоптер во боја. Сакам да ставам вакви леќи па ме интересира дали има некој искуство со нив и дали ми препорачувате?
Носев козметички леки во боја подолго време, ама само за навечер и викенди нормално.
Подобро е да си купиш со помална трајност, оти знаат често да се скинат , а и потврди станууваат некако со подолго користење( барем јас такво чувство имав)
ЈАс ги купував 1600 денари од ГТЦ оптиката позади југотон:wink:
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
3
Да ама може да ти се заглави горе, и да те исече, поради тоа што се стега мускулот на окото рефлексивно.
:vozbud: :vozbud::vozbud::vozbud: сеа ме исплаши ни леќи земам ни ништо ќе си седам со наочарчина... а таман се стокмив да одам по леќи... :pos2:
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
:vozbud: :vozbud::vozbud::vozbud: сеа ме исплаши ни леќи земам ни ништо ќе си седам со наочарчина... а таман се стокмив да одам по леќи... :pos2:
Нека не те плаши тоа шансите да се деси тоа се 1% дури ни толку.Само те плашат.
Најдобро ти е да идеш на лекар и она ќе ти каже се,ќе пробаш леќи,само кога ќе ги ставиш е ептен заебано.Мислев дека не ми ги прима окото бидејќи само доле можеш да глеаш и после постепено го креваш погледот.За недела-две потполно ќе се навикнеш.Ако си тргнал да глеаш дали ќе носиш или не на форуми нема далеку да стигнеш.
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
3
Нека не те плаши тоа шансите да се деси тоа се 1% дури ни толку.Само те плашат.
Најдобро ти е да идеш на лекар и она ќе ти каже се,ќе пробаш леќи,само кога ќе ги ставиш е ептен заебано.Мислев дека не ми ги прима окото бидејќи само доле можеш да глеаш и после постепено го креваш погледот.За недела-две потполно ќе се навикнеш.Ако си тргнал да глеаш дали ќе носиш или не на форуми нема далеку да стигнеш.
немав намера да носам леќи,ниту пак имав замисла... едноставно видов на форумот и читам сите се задоволни така да одам на очно и ќе видам таму шо како...
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
а јас да прашам... од секогаш иам желба за ззелени очи ама немав храброст да си купам леќи...

сеа сакам оти пак и имам диоптер а очилата ме мрзи секаде да ги носам...

ке ми каже ли некој од прилика колку коштат и може ли ем со боја ем со диоптер?
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Ja gi molev moite 100 god da mi kupat i na kraj mi kupija vo 8mo. Prviot pat stoev pred ogledalo poise od 40 min i nikako da gi stavam haha. Taka duri i izgubiv edna togas ali srekja odea 3 para pa rezerva si imav. Sega se naviknav i ne mi trebaat poise od 3 min da gi stavam i super mi e so niv. Vo skolo i za iskacanje lekite a za doma naocarite :)
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
3
дај кажете кој ќе носиш леќи не смејш да трчаш,спортуваш... ( навиваш :pos2: ) ?!?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom