Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
koj me znae, znae deka mrazam klasificiranje vo metal muzikata deka ednostavno toa e HEAVY METAL i nisto drugo,tocka, kraj na razgovor.
sekoe klasificiranje go vodi zanrot uste poblizu do komercijalizacija, posto prosto kazano toa e nisto drugo kako "sell argument"

ps...pesnata hit the lights ne e ni od metallica tuku od LEATHER CHARM, eden od prvite bendovi na hetfield
pps...procitaj go tekstot uste ednas ubavo, pa mozda ke razberes sto im znaci toa thrashing all around, posto tekstot e klasicen primer na TI - JA igra, pa vidi samiot koj toa thresha around....
nekakvo klasificiranje mora da postoi , bidejki muzikata celo vreme evoluira,
i stanuva se poveke razlicna od svojot predok.problemot so klasificiranjeto,vo metalot e sto se zloupotrebuva za da se izreklamira nekoj bend, taka da denes sekoj bend - nov stil na metal, imase na forumov primer red metal , sto nema vrska.znaci mora da postoi klasificiranje , no ne i da se preteruva.pesnata Hit the lights tocno deka e od vremeto na Leather Charm,no ne bila izdadena nikogas , ni kako demo , ni na album, oficijalno e izdadeno od Metallica.i tocno e deka publikata thrasha around, odnosno Metallica im se obraka na niv, no sakav da kazam, za izrazot thrash koj se pojavil vo pesnata. ne vika rockin all around, tuku thrashing all around , a na thrash svirka , so ke prais osven da thrashes.
me interesira koga se pojavil izrazot thrash, koj album e klasificiran prv kako takov voopsto spored tebe ?

Ако може да ми кажеш ти или било кој... Што мислите, кој е најдобар албум на Пантера? Пред неколку дена првпат ги слушнав, кај еден другар у кола слушавме и прво ја слушнав Cowboys From Hell - многу јака песна! После идеа некои песни од поновите албуми и не ме бендисаа баш.Денес си ги симнав првите два албума со Анселмо - Power Metal и Cowboys From Hell. Cowboys From Hell ми се чини како добар албум, а Power Metal ептен ме бендиса.
od pantera sum gi slusal Cowboys from Hell , i Vulgar Display of Power, i mislam deka vtoriov e edna klasa podobar, a od postarite albumi imam slusnato samo edna pesna - Killers.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.450
Поени од реакции
7.938
Се сеќавам пред некоја година кога се карав со тебе дали Walls of Jericho е Speed или Power албум. У меѓувреме сфатив дека имаш право, све е тоа Heavy. И на самиот албум Walls of Jericho има песна која кажува све... HEAVY METAL IS THE LAW!!!
Walls Of Jericho метал??? хммм... не гледам никаква сличност меѓу овие две работи, можда имаат спид влијанија, ама тоа не го прави да биде метал :wink:...
ај да не серам со ова, веќе имавме дебата кор vs метал ....
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.870
Walls Of Jericho метал??? хммм... не гледам никаква сличност меѓу овие две работи, можда имаат спид влијанија, ама тоа не го прави да биде метал :wink:...
Добро, ти се заебаваш или...?

ај да не серам со ова, веќе имавме дебата кор vs метал ....
Каква врска имаат Helloween со било каков кор?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.450
Поени од реакции
7.938
Добро, ти се заебаваш или...?



Каква врска имаат Helloween со било каков кор?

моја грешка... мислев зборевте за бендот Уалс Оф Џерико, ама сте мислеле на изданието од Хелоуин.... сори..
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Момци да споделиме некое мислење нешто не ми е јасно и неразбирливо.
За групата Корн, пратете сега читам на една страна дечкиве биле рокери, читам на друга биле МЕТАЛЦИ, читам на трета биле ну-метал. Стварно не ми е јасно што прават но ако имаат добри траки стварно имаат без да се двоумиме, ги слушам ама сеуште не знам што се бар и они незнаат, со издавањето на Антачабалс албумот читам дека го промениле стилот на музика па еве ај напрајте разлика вие сега ке ви дадам нешто од нив:

Еве тука од албумот Антачаблс:


А пак еве од претходните албуми:


Уште нешто:


Па ајде да споредилме некое мислење што всушност пејат според вас?
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
моја грешка... мислев зборевте за бендот Уалс Оф Џерико, ама сте мислеле на изданието од Хелоуин.... сори..
Леле пеер за малце ќе искочеше точно тоа шо го реков коа се каравме дека се е КОР за тебе! :)
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Корн се една од најомразените групи што ги имам слушнато....
Незнам за вас ама јас мислам дека тие се ну метал и тоа е срање на 20-21 век и затоа доста ги коментирате корн и металика дајте саглам бендови како еве предложив јас
Destroyer 666
еве да ги слушните:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.450
Поени од реакции
7.938
Леле пеер за малце ќе искочеше точно тоа шо го реков коа се каравме дека се е КОР за тебе! :)
хехе... недоразбирање :smir:

Корн се една од најомразените групи што ги имам слушнато....
што им фали бе? интересни се, добри мелодии, и вокалистот им е океј...
инаку кога сме кај металика и корн, еве ви ја One преработена од корн у живо... закон песна, добра интерпретација од страна на Џонатан...

 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
nekakvo klasificiranje mora da postoi , bidejki muzikata celo vreme evoluira,
i stanuva se poveke razlicna od svojot predok.problemot so klasificiranjeto,vo metalot e sto se zloupotrebuva za da se izreklamira nekoj bend, taka da denes sekoj bend - nov stil na metal, imase na forumov primer red metal , sto nema vrska.znaci mora da postoi klasificiranje , no ne i da se preteruva.pesnata Hit the lights tocno deka e od vremeto na Leather Charm,no ne bila izdadena nikogas , ni kako demo , ni na album, oficijalno e izdadeno od Metallica.i tocno e deka publikata thrasha around, odnosno Metallica im se obraka na niv, no sakav da kazam, za izrazot thrash koj se pojavil vo pesnata. ne vika rockin all around, tuku thrashing all around , a na thrash svirka , so ke prais osven da thrashes.
me interesira koga se pojavil izrazot thrash, koj album e klasificiran prv kako takov voopsto spored tebe ?

klasifikacijata ja imas so samiot term HEAVY METAL, posto e nisto drugo kako evoluirana rock muzika, so korenite od rock-ot i so klasicen line up kako vo rock-ot, edinstvena klasifikacija vo heavy metalot sto mozda ja priznavam, e termot death metal, zatoa sto oznacuva (ist) pravec so druga ideologija i definitvno drug imic (iako toj imic proizleguva definitvno od heavy metal-ot n.pr. venom, slayer, bathory, posessed i dr.)

da se vratime na whiplash, dali ti voopsto znaes sto znaci THRASH vo prevod?
pa zemi go uste ednas textot, stavi si go prevodot i mozda ke sfatis sto e poentata, deka toa nema nikakva vrska so termot thrash metal itn...

spored mene, nema album klasificiran kako prv thrash metal album, posto toa bese cel bran i koga gi sporeduvas bendovite albumite se tuka negde vo isto vreme izdadeni,(Dark Angel - darkness descends e mnogu pati spomnat kako prv vistinski thrash album)
prvata terminacija so thrash e definitvno BAY AREA THRASH, koj dojde podocna koga se pokaza deka od toj reon (mojot roden kraj:vozbud:) idat kvalitetni bendovi i deka scenata vo toj reon e mnogu jaka i siroka, mislam samiot fakt sto metallica n.pr. se selele od LA do SF e pokazatel

spored mene, ja bi go oznacil POSSESSED-seven churches kako najprv "thrash" album, deka toa bese nesto necueno do togas....
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Овие од Ексклузив ако не се разбираат нека не тропаат глупости. Не им е првпат ова. Еднаш ги класифицираа Guns n' Roses како хеви металци. :tapp:



Ако може да ми кажеш ти или било кој... Што мислите, кој е најдобар албум на Пантера? Пред неколку дена првпат ги слушнав, кај еден другар у кола слушавме и прво ја слушнав Cowboys From Hell - многу јака песна! После идеа некои песни од поновите албуми и не ме бендисаа баш.
Земав да читам нешто за нив на нет и видов дека на почеток свиреле глам. Ако може да ми кажете мислење и за првите албуми, дали се до толку геј со првиот пејач?
Денес си ги симнав првите два албума со Анселмо - Power Metal и Cowboys From Hell. Cowboys From Hell ми се чини како добар албум, а Power Metal ептен ме бендиса.
Најбрутален - The Great Southern Trendkil
Најдобар - Vulgar Display Of Power и Cowboys From Hell
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
чув го новиот албум на haggard,Tales Of Itheria.албумот не е лош,продужува у жесток ритам како претходниот eppur si muove,али мене најдобар eppur si muove,тоа е чудо од албум,Per Aspera Ad Astra,Of A Might Divine, i останатите ги имам скапано од слушање.а у последно време ги слушам Empyrium,добар folk/doom бенд ,првите два албума A Wintersunet,Songs of Moors & Misty Fields, се одлични ,спори ритми,вриштачки вокали ,преубава мелодија, нареднит 2 албума Where at Night the Wood Grouse Plays,Weiland, се акустични, добри се исто,dark folk.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Малце труење со Мелодик Дет од моја страна :)

Dark Tranquility - Monochromathic stains
Просто ме воодушевува

The Autumn Offering - Embrace the Gutter
Одлично е се , освен вокалот кој не нуди баш ништо :)

Fear my thoughts - Reign
Ми се допаѓа , интересно е , звучно е , само примедба на униформираниот изглед (Да , и Гижо потврди :))
Light This City - The Unwelcomed
Малце ми се нежни , ама ипак вреди да се чујат:)

И за крај поздрав со Deathcore бендот
Suicide Silence и Bludgeoned ! :)
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Овие од Ексклузив ако не се разбираат нека не тропаат глупости. Не им е првпат ова. Еднаш ги класифицираа Guns n' Roses како хеви металци. :tapp:



Ако може да ми кажеш ти или било кој... Што мислите, кој е најдобар албум на Пантера? Пред неколку дена првпат ги слушнав, кај еден другар у кола слушавме и прво ја слушнав Cowboys From Hell - многу јака песна! После идеа некои песни од поновите албуми и не ме бендисаа баш.
Земав да читам нешто за нив на нет и видов дека на почеток свиреле глам. Ако може да ми кажете мислење и за првите албуми, дали се до толку геј со првиот пејач?
Денес си ги симнав првите два албума со Анселмо - Power Metal и Cowboys From Hell. Cowboys From Hell ми се чини како добар албум, а Power Metal ептен ме бендиса.
Најбољи албум од Пантерa според мене и многу други...Vulgar Display Of Power и CFH дефинитивно. Второ, точно е дека свират глем метал на почетокот, шо уште држи вода и до Power Metal албумот, мада таму више почињаат да созреваат. Cowboys From Hell се смета за прав деби албум на бендот, зашо е прв така поозбилно сфатен и зрел албум, мада шо им е 6-ти. Ретко на кого му се свиѓаат првите 4 (тука не е Power Metal). Иначе и натака албумите им се растур, само таму се веќе побрутални, со по грув-метал звук дефинирајќи нешто што денес го викаат Металкор...Дефинитивно еден од мојата ''света'' тројка. PANTERA, KREATOR AND DEATH!!! R.I.P. DARREL ''DIAMOND'' LANCE ABBOTT AND CHARLES SCHULDINER!!! \m/
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Најбољи албум од Пантерa според мене и многу други...Vulgar Display Of Power и CFH дефинитивно. Второ, точно е дека свират глем метал на почетокот, шо уште држи вода и до Power Metal албумот, мада таму више почињаат да созреваат. Cowboys From Hell се смета за прав деби албум на бендот, зашо е прв така поозбилно сфатен и зрел албум, мада шо им е 6-ти. Ретко на кого му се свиѓаат првите 4 (тука не е Power Metal). Иначе и натака албумите им се растур, само таму се веќе побрутални, со по грув-метал звук дефинирајќи нешто што денес го викаат Металкор...Дефинитивно еден од мојата ''света'' тројка. PANTERA, KREATOR AND DEATH!!! R.I.P. DARREL ''DIAMOND'' LANCE ABBOTT AND CHARLES SCHULDINER!!! \m/
А РИП ЗА ОД КРЕАТОР ФРЕНК!?!?!?! ААА ПЕРО ЌЕ СЕ КАРАМЕ! САМО ЗА ОВИЕ ОД ДЕТ И ПАНТЕРА.... бот

Малце труење со Мелодик Дет од моја страна :)

Dark Tranquility - Monochromathic stains
Просто ме воодушевува

The Autumn Offering - Embrace the Gutter
Одлично е се , освен вокалот кој не нуди баш ништо :)

Fear my thoughts - Reign
Ми се допаѓа , интересно е , звучно е , само примедба на униформираниот изглед (Да , и Гижо потврди :))
Light This City - The Unwelcomed
Малце ми се нежни , ама ипак вреди да се чујат:)

И за крај поздрав со Deathcore бендот
Suicide Silence и Bludgeoned ! :)
Дарк Транкилити не ми отвори, вторите не ми се свиѓаа а за овие останативе шо ми се свиѓаа ќе даам коментари :)

Вака, третото видео ми се свиѓаше (не видеото, спотот им е тапа, туку музиката) многу. Мада се СКРОЗ копија од At the gates. Четвртото ми се свиѓаше исто така многу (али па музиката само, видеото ми се темнеше коа ќе го видев оној типон у емо стил со маичка со голо меше, освен ако не беше женско, ама греотка, ја поголеми цициња иам од неа ако беше женка) И последното нема везе од дет кор... иначе јако е... ама дет обичен е. Канибал Корпс (втор дел, со малце поише скрим) копија...

Корн се една од најомразените групи што ги имам слушнато....
Незнам за вас ама јас мислам дека тие се ну метал и тоа е срање на 20-21 век и затоа доста ги коментирате корн и металика дајте саглам бендови како еве предложив јас
Destroyer 666
еве да ги слушните:
За Дестроер 666 ќе кажам не се лоши ама ко шо се класифицираат (зашо денес секој бенд е различен жанр) мене ми личат на онаков агресивен олд скул германски треш, содом стајл и креатор у почетоците. (Pleasure to kill, Endless pain поточно:))
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
А РИП ЗА ОД КРЕАТОР ФРЕНК!?!?!?! ААА ПЕРО ЌЕ СЕ КАРАМЕ! САМО ЗА ОВИЕ ОД ДЕТ И ПАНТЕРА.... бот


Дарк Транкилити не ми отвори, вторите не ми се свиѓаа а за овие останативе шо ми се свиѓаа ќе даам коментари :)

Вака, третото видео ми се свиѓаше (не видеото, спотот им е тапа, туку музиката) многу. Мада се СКРОЗ копија од At the gates. Четвртото ми се свиѓаше исто така многу (али па музиката само, видеото ми се темнеше коа ќе го видев оној типон у емо стил со маичка со голо меше, освен ако не беше женско, ама греотка, ја поголеми цициња иам од неа ако беше женка) И последното нема везе од дет кор... иначе јако е... ама дет обичен е. Канибал Корпс (втор дел, со малце поише скрим) копија...


За Дестроер 666 ќе кажам не се лоши ама ко шо се класифицираат (зашо денес секој бенд е различен жанр) мене ми личат на онаков агресивен олд скул германски треш, содом стајл и креатор у почетоците. (Pleasure to kill, Endless pain поточно:))
Па ќосав еден кој поише придонел за музиката бе??? Башка Чак и Дарел се срцата на бендовите у кои шо свиреле, а у Креатор срцето е Миле. Не е дека не ми е жал за Френк, али глупо е да праам така за бенд шо сеуште постои...БОТ:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom