Да се пуши или не?

vlatko5

X-Form+Ation
Член од
29 февруари 2008
Мислења
121
Поени од реакции
3
За мене пушење е глупост...а јадење незнам на когому е тоа глупост,некако слабо ми размислуваш :toe: нема веза уживај си во пушењето :smir:

epa namesto mojata kutija cigari deneska ke si kupis eden sladoled
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
да не се пуши, ем не е здраво ем не чини, ем на стари години низ гз ќе ги вадиш!
пушев ама ич не ми правеше кејф.
престанав по шест месеци
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Да се излезе сега и да се запали едја. АЈТ бррррррм
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Jas sum ostar protivnik na pusenjeto. Ponepotrebno nesto od toa nema
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Да не се пуши.Никако.Строго против пушењето сум.Непушач до коска:)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Абе на кој му се пуши нека си пуши.многу други работи се штетни па пак ги правите.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Јас сум непушач. нека се пуши ама да се направат специјални простории за тоа.
Да Член 7, и други работи што се штетни ги правиме, но за пушењето е поинаку. Тука ти не сакаш да пушиш а некој те труе. Значи има разлика, не е своеволно. пасивното пушење сметаат дека е и поштетно.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Треба да си има посебни простории за пушачи и за непушачи.Се слагам јас со тоа.
Ама еве јас на пример не сакам да вдишувам издувни гасови од коливе ама шо да праам?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.460
Поени од реакции
47.327
(пута сто)нека се отворат непушачки кабини,еве ке им ги дадеме некое фенси име на пример “Здраво сопче’’ :):) и внатре нека си се радуват на здравите плуќи.
Не давам да ме дискриминра мене никој,што ако пушиме ние не сме луѓе :):)


“Пасивно пушење’’=прискаска за хипохондрици
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Треба да си има посебни простории за пушачи и за непушачи.Се слагам јас со тоа.
Ама еве јас на пример не сакам да вдишувам издувни гасови од коливе ама шо да праам?
И за тоа ќе има решенија ама потаму.
Ова со пушењево е актуелен и решлив проблем.
Затоа прво ова да се реши треба, после другото:smir:
 

vlatko5

X-Form+Ation
Член од
29 февруари 2008
Мислења
121
Поени од реакции
3
(пута сто)нека се отворат непушачки кабини,еве ке им ги дадеме некое фенси име на пример “Здраво сопче’’ :):) и внатре нека си се радуват на здравите плуќи.
Не давам да ме дискриминра мене никој,што ако пушиме ние не сме луѓе :):)


“Пасивно пушење’’=прискаска за хипохондрици

ideava ti e zakon daj neka napravat "zdravo sopche" pa neka ne vdisuvaat cad od cigari, a od avtomobilive so go vdisuvaat gas maski neka si kupat i neka si se raduvaat na zdravite beli drobovi:pos2:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
ОД ОКТОМВРИ НЕМА ПУШЕЊЕ ВО КАНЦЕЛАРИИ И ПО ХОДНИЦИ


Стоп за пушење и во кафулиња и дискотеки


Од први јануари 2010 година ќе биде забрането да се запали цигара во кафулиња, барови, ноќни клубови и дискотеки во земјава.



Нема да има пушачки и непушачки зони во угостителските објекти бидејќи пушењето со закон целосно се забранува на сите јавни места во земјава. По примерот на земјите - членки на ЕУ, и во Македонија веќе од први октомври годинава стапува на сила новиот Закон за заштита од пушење со кој се забранува да се пуши во јавни простории, канцеларии и ходници. Од први јануари 2010 година, пак, ќе биде забрането пушењето и во сите кафулиња, барови, ноќни клубови и дискотеките. Во хотелите, пак, ќе биде дозволено да се запали цигара само во посебни простории кои треба по површина да бидат 30 проценти од вкупниот простор на објектот.
Со новиот закон кој заедно го изработија Министерствата за здравство и за економија се укинува можноста за определување на простор за пушачи, со растојание од најмалку четири метри бидејќи тоа во праксата се покажа како нефукционално, а непушачите не беа заштитени од тие што пушеа. Досегашниот Закон за заштитата од пушење, кој беше на сила две години доживеа вистинско фјаско. Тој не се почитуваше ниту од страна на граѓаните, ниту од страна на угостителите.


Паричните казни од стариот Закон за закон за зашита од пушење беа многу ниски. Ако се пуши на недозволено место казните се движеа од 100.000 до 250. 000 денари за правно лице, 25.000 денари за одговорно лице, додека од 5.000 до 15.000 денари беше казната за физичко лице ако се пуши во просторија каде што тоа е забрането. Со новиот закон глобата е драстично зголемена и достигнува и до 5.000 евра.


Угостителите признават дека го кршеле законот, но се правдаат дека никој не ги контролирал. Некои од нив не се сеќаваат кога последен пат им влегол пазарен инспектор за да провери дали се почитува Законот. Спротивно на стариот закон тие сметаат дека новата регулатива е престрога и се скептични околу тоа како таа ќе се применува. Угостителските работници не кријат дека законот ја загрозува нивната егзистенција и велат дека само големите ќе останат, а малите кафулиња ќе треба да стават клуч на врата.
Ставре Николовски, долгогодишен угостител и сопственик на Уранија го поздарвува донесувањето на новиот закон, но смета дека тешко ќе може да се применува во праксата, оти секој со секого се знае и тоа ќе биде искористено за да се прекрши законската регулатива.
За разлика од нас, во Хрватска ваков закон сеуште не е донесен, тој е во подготовка, а хрватските угостители веќе негодуваат и велат дека ќе ја тужат државата ако не го направи законот во договор со нив. Тие сметаат дека законот ќе ги дискриминира сопствениците на угостителските објекти, прометот ќе им падне, а некои од нив веќе најавуваат дека ќе мора да ги затвораат кафулињата. Во Словенија каде овој закон веќе се применува стотици кафулиња се затворени, а во Германија угостителите веќе ја тужеле државата.



Епа повелете... конечно им текна!

Зошто јас да бидам должен да ме труете...
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
:pos2::pos2::pos2:Ќе биде интересно спроведувањето на законов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom