Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
12 септември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, нова сум на форумов, па не знам дали веќе било поставено ова прашање...
Не можам да си го проверам интернет сообраќајот, кога се логирам ми вика неточно кор име или лозинка, а ги внесувам точни!
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
https://moj.telekom.mk/MojTelekom.aspx

Епа веројатно грешиш некаде.

Најдобро јависе на 080012345 од твојот фиксен телефон и прашaј за акаунтот и ќе ти кажат, или ќе ти го рестартираат па нов ќе си направиш.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Веќе 2 години користам 3 мах пакет и задоволен сум од понудата, но од скоро имам проблем. До пред една недела на стариот компјутер кој нема ни мрежна ни ви-фи, интернет користев преку усб кабелот и драјверите инсталирани за рутерот (SpeedTouch 780). Но, од пред една недела, кога ќе го внесам усб кабелот во компјутер не го чита, пробав и на лап топот и таму не чита дека има нешто во усб портот. Па ме интересира, дали е до компјутерот, дали е до кабелот или е до рутерот? Ако знае некој нека помага.
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
Планирам да го ставам 3 max пакетот, ме интересира колку е во просек брзината на симнување торенти со и без поминат лимит?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Планирам да го ставам 3 max пакетот, ме интересира колку е во просек брзината на симнување торенти со и без поминат лимит?
Без поминат лимит - 1 мегабајт во секунда на бакар, 4 мегабајти во секунда на оптичко влакно.
Со поминат лимит - 5 килобајти во секунда на бакар, 128 килобајти во секунда на оптичко влакно.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Добро има некои новости за оптикава? Или толку од Скопје, не планираат да се шират?
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
Значи после поминат лимит (нормален пакет, не оптички) амин симнување преку торенти?
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
Ти биди среќен ако стигнеш да го симнеш торент фајлот
Види вака, на телекабел 2 дена од месецот имам брзина од 800 kb/s, остантите 29 дена имам брзина колку за проверка на мејл и фејсбук (10 кб/с на торент максимум), а лимитот од 50 гига го кратат секогаш за едно 30.

Ме интересира што можам да очекувам од max adsl, дали крадат од лимитот, дали може да се симнува, бидејќи овие горниве во секој случај ги мењам
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
MaxADSL > Телекабел

Едноставно не се споредуваат. MaxADSL е неколку пати подобар. Ова ти го кажувам како корисник кој бил 2 години на Телеком, па 3 години на Телекабел, па сега веќе 1 година на Телеком пак.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Веќе 2 години користам 3 мах пакет и задоволен сум од понудата, но од скоро имам проблем. До пред една недела на стариот компјутер кој нема ни мрежна ни ви-фи, интернет користев преку усб кабелот и драјверите инсталирани за рутерот (SpeedTouch 780). Но, од пред една недела, кога ќе го внесам усб кабелот во компјутер не го чита, пробав и на лап топот и таму не чита дека има нешто во усб портот. Па ме интересира, дали е до компјутерот, дали е до кабелот или е до рутерот? Ако знае некој нека помага.
,.....
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Види вака, на телекабел 2 дена од месецот имам брзина од 800 kb/s, остантите 29 дена имам брзина колку за проверка на мејл и фејсбук (10 кб/с на торент максимум), а лимитот од 50 гига го кратат секогаш за едно 30.

Ме интересира што можам да очекувам од max adsl, дали крадат од лимитот, дали може да се симнува, бидејќи овие горниве во секој случај ги мењам
jas bev korisnik na telekabel skoro 5 godini, poslednive meseci znaci od 1 januari 2010 god. tapa se, non stop im se javuvav i sekojpat mi vikaat da ne imas virus da ne imas ruter ova ona nikogas ne priznavaat deka oni imaat problem,, na igrite online imav 15000 ping i mi dojde preku glava gi smeniv, staviv maxadsl 3 meseci sum korisnik i da vi kazam nema podobri od niv,, sega imam 84 ping na igrite so pusten youtube, fb, msn. Telekabel GUBRE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom