Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
u teretana ne rastat muda
baska ako pies od tie prirodnite prasoci so ne se stetni moze i da gi izgubis i tie so gi imas
ama da
toa bese pomalku stetno od sekerot :D
Имаш некои докази другар, или опет на памет и хоризонти една педа ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Здраво
Јас сум нов тука
И имам еден проблем кој многу ме мачи
Имам деформитет на градите или поточно пилешки гради
Е сега тоа што ме интересира дали можам да се исправам ако вежбам во теретана?
Ама не да вежбам онака колку да се речи дека вежбам туку со редовни тренинзи и правилна исхрана како што прават сите билдери :P
Не знам ова дали е складно тука со темата , ама многу ме интересира и незнаев каде точно да се обратам и решив тука.
Фала однапред :)
Она што го имаш како конструкција, за жал ќе остане основа на која ќе ги обликуваш постоечките мускули на градите. Со нивно обликување доаѓа и до изменување на нивниот изглед. Така да, ако сега паѓаат во очи поради нивната контструкција, со ставање на мускули на нив, ќе паѓаат во очи поради мускулите. Има голем број на ББ шампиони со таков тип на гради. Само биди упорен, со редовно вежбање, без непотребно форсирање, правилен начин на исхрана, ќе си дојде на свое место.

--- надополнето ---

u teretana ne rastat muda
baska ako pies od tie prirodnite prasoci so ne se stetni moze i da gi izgubis i tie so gi imas
ama da
toa bese pomalku stetno od sekerot :D
Нема ништо поубаво кога човек ќе стане наутро и ќе налета на бисер кој ќе му го разубави денот.
Продолжи со просветлувањето.
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
:jaj:bez L-karnitin,kreatin,amino kiselini,bilo tecni ili apcinja i proteini nema da postignete nekoi vidlivi rezultati po vaseto telo,ako se koristat pravilno i ako se kombiniraat pravilno vezbite so strukturata na vaseto telo,rezultatot ke bide vidliv za kratok period,preku nok telo ne se gradi dobro,najtesko e duri da gi pogodis soodvetnite vezbi i tezini sto ke gi razbudi tvoite muskuli,nikoj ne moze od fitnes trenerite da ti pomogne okolu prigotvuvanjeto na body-bilding planot,sekoe telo ima razlicna struktura i gradba taka da najdobro sam ke zabelezis koi vezbi ke te “pogodat“se veli, na delot od teloto koj go rabotis,so pravilna ishrana i pravilno koristenje na neophodnite konzumenti koi gi nabrojav predhodno,znaci kako najtezok cekor za pocetnici e da se najdi balansot pomedgu teloto i nacinot na kombinacija na vezbite zaedno so konzumiranje na osnovnite preparati za dobivanje odlicni rezultati,za koi cvrsto sum ubeden deka samo dokolku ima nekoj jaka volja da stori nesto so svoeto telo mora sam da go pronajde vistinskiot pat,bidejki instruktorite mozat da ve nasocat i na pogresen pat bidejki tie ne go poznavaat vasteo telo kako sto vie sami si go znaete,diganje tezini sto pogolemi i takmicenje medgu ostanatite clenovi vo teretanite e greska,licno jas imav za 3 godini vezbanje pogolem napredok od bildercina sto vezbale skoro od bebina :pos2:,se vrtea dali nekoj gi gleda i digaa sto e mozno povejke tezini,jas rabotev na tehnikata pomalku tezina povejke povtoruvanja,vo 4 serii,so pravilno zgolemuvanje na tezinite od serija vo serija,najvazno e da ja odrabotis pravilno vezbata a ne da dignis 3 pati samo ama golema tezina,toa mi e smesno :) i lici na siledgisko vezbanje a ne sportsko vezbanje,taka se pravat trajni povredi na odredeni delovi na teloto,znaci trener sami morate da si bidite na vaseto telo,ostavete na vaseto telo i na vasite muskuli da odlucat kolkava tezina im e max.potrebna da ja dorabotis serijata do kraj POZDRAV OD Prilep
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
опа, од ариел и гонг штетни прашоци до...
:jaj:bez L-karnitin,kreatin,amino kiselini,bilo tecni ili apcinja i proteini nema da postignete nekoi vidlivi rezultati po vaseto telo,ako se koristat pravilno i ako se kombiniraat pravilno vezbite so strukturata na vaseto telo,rezultatot ke bide vidliv za kratok period,preku nok telo ne se gradi dobro,najtesko e duri da gi pogodis soodvetnite vezbi i tezini sto ke gi razbudi tvoite muskuli,nikoj ne moze od fitnes trenerite da ti pomogne okolu prigotvuvanjeto na body-bilding planot,sekoe telo ima razlicna struktura i gradba taka da najdobro sam ke zabelezis koi vezbi ke te “pogodat“se veli, na delot od teloto koj go rabotis,so pravilna ishrana i pravilno koristenje na neophodnite konzumenti koi gi nabrojav predhodno,znaci kako najtezok cekor za pocetnici e da se najdi balansot pomedgu teloto i nacinot na kombinacija na vezbite zaedno so konzumiranje na osnovnite preparati za dobivanje odlicni rezultati,za koi cvrsto sum ubeden deka samo dokolku ima nekoj jaka volja da stori nesto so svoeto telo mora sam da go pronajde vistinskiot pat,bidejki instruktorite mozat da ve nasocat i na pogresen pat bidejki tie ne go poznavaat vasteo telo kako sto vie sami si go znaete,diganje tezini sto pogolemi i takmicenje medgu ostanatite clenovi vo teretanite e greska,licno jas imav za 3 godini vezbanje pogolem napredok od bildercina sto vezbale skoro od bebina :pos2:,se vrtea dali nekoj gi gleda i digaa sto e mozno povejke tezini,jas rabotev na tehnikata pomalku tezina povejke povtoruvanja,vo 4 serii,so pravilno zgolemuvanje na tezinite od serija vo serija,najvazno e da ja odrabotis pravilno vezbata a ne da dignis 3 pati samo ama golema tezina,toa mi e smesno :) i lici na siledgisko vezbanje a ne sportsko vezbanje,taka se pravat trajni povredi na odredeni delovi na teloto,znaci trener sami morate da si bidite na vaseto telo,ostavete na vaseto telo i na vasite muskuli da odlucat kolkava tezina im e max.potrebna da ja dorabotis serijata do kraj POZDRAV OD Prilep
Интересни размислувања, овде се поставуваат повеќе прашања -на пример што подразбираш под поимот инструктор, стручно лице во оваа област или обичен граѓанин-лице (као ја на пример :) ) кое ќе читне една книга, ќе подига тегови од занимација, ќе собере пари и ќе отвори теретана...има разлика кај тие категории па оттаму потребата од дефинирање на поимот инструктор и стручно лице. Не џабе подготовка чини некоја илјада евра ама после ќе се чудиш на трансформацијата :)

Друга работа е -прашање колку ние го познаваме нашето тело, неговата физиологија, анатомија...неговиот оптимум и максимум и за која цел влегуваме во теретана/фитнес центар.

Со вакво размислување можеме слободно да ги отпуштиме од работа фудбалските, ракометарските, пливачките...тренери затоа што логички ние знаеме што е добро за нас :)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
луѓе пијте се што е суплемент и ич не се замарајте. не слушајте бабишта, хејтери, скептици, песимисти и лјубоморни фаци. Протеинот бил штетен, жити се, па не пијте ни млеко онда!! ШТЕТНО Е!!! Читајте состав малце... сурутка... што е тоа сте се прашале ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Читајте состав малце... сурутка... што е тоа сте се прашале ?
Хејтерите и скептиците на додатоци од ваков тип не гледаат што внесуваат коа јадат сладолед у ресторан или "природна боровница" од одредени производители :)
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
0
А дали можеби имате некоја слика од некој таков ББ шампион да ми покажете?
Би ми била добра мотивација :)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.457
луѓе пијте се што е суплемент и ич не се замарајте. не слушајте бабишта, хејтери, скептици, песимисти и лјубоморни фаци. Протеинот бил штетен, жити се, па не пијте ни млеко онда!! ШТЕТНО Е!!! Читајте состав малце... сурутка... што е тоа сте се прашале ?
ahh uste eden od mnogute pacienti
so ne pies ti mleko ako e se do mlekoto tuku se klukas so prasaci i nesto za so ke ti recat deka e prirodno samo kolku da ti gi zemat parite?
jas ako ti e kejf uste sega ke ti iskucam eden sostav od priroden suplement i vo rok od dva dena ke dobijam CE sertifikat i stembil od haccp koj normalno ke bide fejk ama ke se prodava po farmaceftski prodavnici zs na site im e do profit a ne do legitimnost
toa ako jas si go sakam zdravjeto ne znaci deka sum skeptik pesimist ili ljubomoren, zemi literatura procitaj sto znacat tie zborovi (ako pies proteini ne si popameten, ili mozebi prasakot go stimulira razmnozuvanjeto na mozocni kletki?)
takvi naivni deca kako tebe se zalazuvaat so poimi kako suplementi, surutka (WTF) prirodno, mleko, jajca, meso seto toa vo nekoja hemikalija
bace
suplement znaci zamena na latinski, nisto poveke, toa vo medicinata ne e poznato, osven vo sportskata medicina kaj posebni doktori sto gi prodavaat istite, toa i cico google ke ti go kaze, ama nema veze i google e ljubomoren
cukni si ja malce gl;avata i odgovori mi na slednovo prasanje
ako se tolku zdravi site prasaci so gi pies zs ne gi davaat vo skoli, bolnici, rehabilitacioni ustanovi?
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
0
Овoj имал деформитет на градите и сега изгледа вака? :nesvest:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.457
Имаш некои докази другар, или опет на памет и хоризонти една педа ?
neznam kako da ti objasnam materijalno deka vo teretana muda ne rastat, osven ako ne se gledas vo ogledalo sekoj den i sekoj pat ti e ist, samo povlaknest
dokazi za gubenje na potencija i sterilitet od "suplementi" mozes da najdes i na google, kucni malce ako ne te boli bicepsot
i da
moite horizonti gledaat podaleku od tvoite muskuli
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
епа дечко, оди во зегин, кога ќе видиш дека на полиците има протеин, гејнер и амино...јави ми се да ми кажеш дека не ги даваат.
А дека на лекар не ги даваат исто така гадно се лажеш, на чичкоми после операција, му препорачаа да пие протеин или гејнер да врати килажа... оооо да и заборавив да ти кажам, не го оперираа на спортска медицина, во клиника го оперираа...
поздрав
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
ahh uste eden od mnogute pacienti
so ne pies ti mleko ako e se do mlekoto tuku se klukas so prasaci i nesto za so ke ti recat deka e prirodno samo kolku da ti gi zemat parite?
jas ako ti e kejf uste sega ke ti iskucam eden sostav od priroden suplement i vo rok od dva dena ke dobijam CE sertifikat i stembil od haccp koj normalno ke bide fejk ama ke se prodava po farmaceftski prodavnici zs na site im e do profit a ne do legitimnost
toa ako jas si go sakam zdravjeto ne znaci deka sum skeptik pesimist ili ljubomoren, zemi literatura procitaj sto znacat tie zborovi (ako pies proteini ne si popameten, ili mozebi prasakot go stimulira razmnozuvanjeto na mozocni kletki?)
takvi naivni deca kako tebe se zalazuvaat so poimi kako suplementi, surutka (WTF) prirodno, mleko, jajca, meso seto toa vo nekoja hemikalija
bace
suplement znaci zamena na latinski, nisto poveke, toa vo medicinata ne e poznato, osven vo sportskata medicina kaj posebni doktori sto gi prodavaat istite, toa i cico google ke ti go kaze, ama nema veze i google e ljubomoren
cukni si ja malce gl;avata i odgovori mi na slednovo prasanje
ako se tolku zdravi site prasaci so gi pies zs ne gi davaat vo skoli, bolnici, rehabilitacioni ustanovi?
Што тресеш ти зелени бе?
Што треба да се продава по школи, болници и рехабилитациони установи, за ти и твојот шуплив мозок разберете дека тоа не е штетно?!
Кој доктор по спортска медицина продава вакви суплементи, си се шинал куцање на тастатура со цел зборот да биде пострашен. А македонски се додатоци.

--- надополнето ---

neznam kako da ti objasnam materijalno deka vo teretana muda ne rastat, osven ako ne se gledas vo ogledalo sekoj den i sekoj pat ti e ist, samo povlaknest
dokazi za gubenje na potencija i sterilitet od "suplementi" mozes da najdes i na google, kucni malce ako ne te boli bicepsot
i da
moite horizonti gledaat podaleku od tvoite muskuli
Доказ за губење потенција и стерилитет???? Ти бе, арен си, жити светците ако ги имаш?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Одредени суплементи (од оние кои се користат во спортот) се користат и за некои болести. кај нас често се доцни со примена на овие сознанија
Од архивите на Интерна Медицина...за глутаминот
http://archinte.ama-assn.org/cgi/search?fulltext=glutamine&quicksearch_submit.x=0&quicksearch_submit.y=0

Некои се корисни при срцеви заболувања (колку што се сеќавам, испитувањата го докажале ова кај Л-карнитин), други при подобрување на имуниот систем (глутаминот, посебно во комбинација со ц-витамин и ад витамин).
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Катаболизам на мускулите и опоравување после тренинг


Катаболизмот е метаболички процес на распаѓање т.е. разградување на големите молекули во телото во помали единици на енергија. Анаболизмот е метаболички процес на градење на молекули. Катаболизмот сам по себе во бодибилдингот и кај аеробниот тренинг не е проблем. Проблемот во мускулите е катаболизмот или распаѓањето на мускулите за користење на енергија.. Катаболизмот на мускулите се случува, кога има повеќе негативни отколку позитивни агенти и процеси во телото што влијае на мускулите. Мускулите се менуваат секој ден, иако ние не гледамe тие или растат или се намалуваат, тие се динамични.

Стресот, лоша исхрана, сиромашна обука и слабо спиење може да доведе до катаболизам на мускулите што доведува до чувство на досада, замор, губење на мускулната маса и зголемување на телесни маснотии. Кои се причините за катаболизам?
-Спиењето и правилна исхрана се важни предуслови во опоравувањето
-сите кои не можат да се опорават од обуката се во сериозна опасност за катаболизам на мускулите Катаболизмот е метаболички процес на распаѓање, односно. разградување на
-Ова значи дека е подобро да не се тренира ако сте претренираниа и подобро е да си дадете одмор и да се грижите за доволен сон.
Целта на bodybuilding (како анаеробни вежби) е всушност се” скрши” мускулната маса, така што таа ке се изгради посилна и поголема. За ова повторно градење е неопходно да се донесат доволно хранливи состојки во соодветен сооднос за враќање на мускулната маса, со цел да не се изгуби, и да се зголеми. За обновување исто така е важно спиењето и одморот.
Премногу тренирање
Дури и ако јадете многу храна, во согласност со критериумите на bodybuilding исхраната и ако спиете доволно часови на ден, доколку сте во салата неколку часа на ден, тоа значи дека не му давате на твоето тело доволно време да закрепне. Ова значи дека го носиш во катаболизам..
-Премногу тренирање може да значи различни работи за различни луѓе, на пр. напредните спортистите можат да тренираат неколку часа на ден, но тие имаат свои сопствени цел. .
-Затоа треба да се смета како и колку се тренира
-идејата "што е можно подолго и колку што е можно, почесто “во овој случај може да води во катаболизам
-Соодветна исхрана и одмор овозможуваат закрепнување.
Правилната исхрана, соодветна обука и доволно одмор го спречуваат катаболизмот.
Лоша исхрана

Ako со диета се губи мускулната маса, се ризикува можноста за забавување на неговиот метаболизам, и намалување на нивото на тестостерон. Не е добро бидејќи мускулите имаат вистинска улога во долготрајна борба против маснотиите. Внесот на калории е важен фактор во избегнување на катаболизмот. Повеќето луѓе едноставно не јадат доволно. Тоа особено важи за оние кои се обидуваат да ја изгубат тежината. Тие мислат дека ќе ја изгубат телесната тежина, ако драматично се намали внесувањето на калории. За губење на телесните масти наместо ограничување на калориите треба да се зголеми внесот на протеини, масти и јагленихидрати и во согласност со тоа, и да се зголемува интензитетот на обука. Зошто е тоа така? Бидејќи ќе се забрза вашиот метаболизам и со време ќе се изгубат мастите и ќе се оствари дефиниција.Значи потребен е доволен внес на протеини, масти, јагленихидрати за опоравување од вежбање и за спречување на катаболизам на мускулите. За мускулна маса треба да се јаде малце повеќе него што се јаде за опоравување. Меѓутоа треба да се прати и познава сопственото тело затоа што нема некој општ калкулатор затоа што сите се различни спрема своите генетски наследни особини и сите имаме различен метаболизам.
Како да се избегни метаболизмот?
Треба да се обрне внимание на :
-Исхраната
-Суплементите/Додатоци на исхраната
-Спиење и одмор
-Тренинг
Со сите овие компоненти се избегнува катаболизмот и се остварува анаболизам.


  1. Исхрана
Таа е важен аспект за опоравување после тренинг затоа што е важен сегмент за избегнување на катаболизмот.Треба да се јаде протеинска храна, месо и производи богати со протеини со сложени јагленихидрати. Брзите јагленихидрати земајте ги после тренинг глукоза, гроздов шеќер, /декстоза со протеински шејк. Тоа е многу битно затоа што се намалува продукцијата на кортизол после тренинг.Јадете 6-8 пати на ден. Наутро после будење јадете брзо сварливи производи затоа што вашето тело било без нутрициенти цела вечер. Користете Whey протеин!Треба да се јаде на секои 3-4 часа со доволен внес на протеини, за да не се дојде до состојба на катаболизам. Исто така пред спиење земете Казеин (млечен ) протеин кој ке ги задоволи потребите на телото за време на спиење.Секој има различен метаболизам па затоа треба да се обезбеди нашето тело со добри извори на протеини, јагленихидрати и масти. За внесување на јагленихидрати потребно е да се користат житарици и сложени јагленихидрати. Исто така треба да се користат и јаткасти производи, ореви,грав. Фреквенцијата на оброци теба да биде околу 6-8 дневно, на секои 3-4 саати. Треба да се внесува минимално 2 гр. Протеини по килограм телесна тежина. Ако осетите дека не се опоравувате од вежбање тогаш едноставно јадете повеќе. Ако приметите губење на мускулна маса тогаш обрнете внимание на својот тренинг каков е, дали е добар и зголемете го внесот на протеини. Исто така конзумирајте маслиново масло, рибино масло и Омега 3 масни киселини а избегавајте ги трансмасните киселини.
2. Вода
Пијте доволно вода затоа што во процесот на метаболизам на протеини од храната потребно е повеќе вода него за метаболизмот на јагленихидрати. Затоа пијте 3-5 литри дневно вода. За време на тренингот пијте барем 1 литар на ден.
3.Суплементи / Додатоци на храната

Освен Whey протеинот и гликозата земете ги следните суплементи, Витамин Ц-30 мг, мултивитамини и минерали, Магнезиум 500 мг. Б-Комплекс и Б6. Но имајте во предвид дека суплементите се тука да ја надополнат Вашата прехрана и неможе само на нив да се темели дневниот износ на хранливи материи. Добро е да се земе плус и Глутамин затоа што е добар за опоравување после тренинг.
5. Оброк пред тренинг и оброк после тренинг
Доволниот внес на протеини е услов за максимален развој на мускулите и успешно опоравување. Ако не се внесе доволно протеини Вашето тело го разградува своето сопствено мускулно ткиво за да дојде до протеин. Тој механизам се викаве мускулен катаболизам , и најчесто се одвива во моменти на гладување или ако редовно тренирате а не ги храните мускулите.Освен хранење на мускулите после тренинг треба да се нахранат и одма наутро после будење. Исто така се земаат 30 гр. на протеин 30 мин. – 1 час пред тренинг. После тренинг би било добро да земете иста доза на протеин за да се надополнат гликогенските разини на мускулитеи со тоа да се избегне катаболизмот.На тој начин оваа количина на протеин и брзи јагленихидрати го менува нарушениот баланс на протеини во мускулите т.е. од катаболизмот во анаболизам.
6. Спиење и одмор
Мора да седаде најмалку 8 саати на спиење а може и повеќе. Што повеќе време поминувате за релаксација и одмор така да Вашиот сон ќе Ви донесе опоравување и раст на мускулите.
7. Тренинг,

Треба да се има добар програм и начин на тренирање. Тренингот треба да заврши за 60 мин. А да се тренира четири пати неделно.Никогаш пред тренинг со тежини (анаеробни тренинг) не треба ј да имате аеробен тренинг. Зошто? Затоа што на аеробниот тренинг ќе ги истрошиш своите мускули и ќе почне распаѓање на мускулите и процес на катаболизам.
8. Аеробни тренинг
Постојат две аеробни правила за да се спречи катаболизамот на мускулите:
- За оние кои сакаат да слабеат или да се дефинираат, аеробниот тренинг треба да е веднаш после тренинг со тежини (анаеробен тренинг) и све заедно не подолго од 90 мин.
- Ако правите посебно аеробен тренинг во денови кога тренирате со тежини тој треба да е со слаб интензитет (на пр. Брзо одење) во траење околку 60 мин.
- Во катаболична состојба се влегува кога нема витални ресурси како што е храна, суплементи и кога нема квалитетен одмор и добар тренинг. Ако се задоволта наведените критериуми тогашќе се избегне катаболизмот и мускулите ќе растат.





Превземено од гладијатори.ком , линк :http://www.gladijatori.com
 

Kajgana Shop

На врв Bottom