Зошто користам Windows?

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Мене боље ми е Windows,затоа што тој е повеќе user friendly,a на Убунту за да направиш една глупа пппое конекција треба да стартуваш Terminal па да внесуваш некои команди .......Незнам,но имам и Убунту 7,04 и Windows XP Pro SP.2 ама повеќе сум на Windows.Убунтуво го немам уклучено 2 недели.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Windows користам бидејќи сум навикнан на него и лесен е за работа. Сега почнав да учам Linux и мислам дека од септември се префрлам на него.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Користам windows во мк бијдеки интернетот е нула и таа е причината

Сите шо се лажат изглед на win бил подобар и бла бла пријателски расположен нека го погледнат SuSe 10.2 ili 10.3 (сеуште е алфа) по брз побубав попамент :D

Додека може користам и win i linux па не сме во едно умие
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Ок, сега почнувам да се премислувам.
Откако инсталирав Ubuntu, драстично го сменив мислењето на Linux-от. Го користев активно 2 недели, но неможев да издржам без Photoshop. Тоа е ЕДИНСТВЕНАТА причина поради која сеуште сум на Windows, а не на Linux. И да, доколку мислите дека Windows е по User-friendly и дека Windows Vista има КУЛ графички интерфејс - се лажете.

Погледнете ја презентацијата на Beryl. Неверојатно!
И да, ефектите се од самиот оперативен систем, а не од тој што го имам монтирано видеото!
Сте виделе ли некогаш подобар графички интерфејс и по прилагодлива работна површина?

Чисто информативно, за оние што не се дрзнале да инсталираат Linux:
Овој додаток се инсталира за помалку од 1 минута. Од како го инсталирав Ubuntu-то, ниеднаш немаше потреба да го рестартирам. Речиси СИТЕ програми што ги имате на Windows-от, може да ги имате и на Linux. Photoshop-от е една од ретките алатки која сеуште недостасува, но според најавите на Adobe - наскоро ќе има и Linux верзија. Мој совет - пробајте Linux, нема ништо да ве чини.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Ок, сега почнувам да се премислувам.
Откако инсталирав Ubuntu, драстично го сменив мислењето на Linux-от. Го користев активно 2 недели, но неможев да издржам без Photoshop. Тоа е ЕДИНСТВЕНАТА причина поради која сеуште сум на Windows, а не на Linux. И да, доколку мислите дека Windows е по User-friendly и дека Windows Vista има КУЛ графички интерфејс - се лажете.

Погледнете ја презентацијата на Beryl. Неверојатно!
И да, ефектите се од самиот оперативен систем, а не од тој што го имам монтирано видеото!
Сте виделе ли некогаш подобар графички интерфејс и по прилагодлива работна површина?

Чисто информативно, за оние што не се дрзнале да инсталираат Linux:
Овој додаток се инсталира за помалку од 1 минута. Од како го инсталирав Ubuntu-то, ниеднаш немаше потреба да го рестартирам. Речиси СИТЕ програми што ги имате на Windows-от, може да ги имате и на Linux. Photoshop-от е една од ретките алатки која сеуште недостасува, но според најавите на Adobe - наскоро ќе има и Linux верзија. Мој совет - пробајте Linux, нема ништо да ве чини.
Еден другар ми има кажано дека некако инсталирал и Photoshop на Linux. Ќе се распрашам што-како, и ќе ти кажам. :smir:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Еден другар ми има кажано дека некако инсталирал и Photoshop на Linux. Ќе се распрашам што-како, и ќе ти кажам. :smir:
Неможеш.
Можеш единствено да пуштиш некоја од старите Photoshop верзии преку Wine (ако го имаш веќе инсталирано на друга партиција во Windows), ама дури и да го направиш тоа: ќе имаш стара верзија (не CS2 или CS3) и ќе треба да мериш на стоперица додека ти се вклучи... :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Вака сеа, сите добро занеме дека Windows-от е само еден обичен DOS на кој секои неколку години му мењаат GUI. Со оглед на тоа дека сум работел во дос на 386ка и го знам inside-out, мене повеке ми одговара да користам XP неголи Линукс. Еве уште неколку причини.

1. Секој програм за Виндоуз се инсталира со кликање NEXT. За да инсталираш програм на Линукс треба да родиш коза од газот.
2. За Виндоуз постои еден пакет кодеци кој се вика K-lite. Оди најди ги кодеците за Линукс.
3. Инсталацијата на Линукс е боли глава. А тек после драјверите......знам дека на Линукс не му требаат додатни драјвери за да функционира, ама неможам да живеам без контрол панелите на Нвидиа и Лоџитек.
4. Виндоуз има DX, Линукс има Wine. Што мислите кое иде побрзо кога играте Stalker?
5. Control Panel-от на Линукс е многу сиромашен, ако сакаш да си играш со Линуксот треба да му го отвориш кодот и да чепкаш. Кај Виндоуз само мењаш сетинг и стискаш Apply.
6. Линуксот е кучка за местење мрежа и интернет. Виндоузот мести све, без да му кажам.

Ако ги земеме горенаведените проблеми ке заклучиме дека:
1. Инсталација на Виндоуз со сите салтанати (програми, кодеци, антивирус, твикови итн) трае 2-3 саати. Инсталација на Линукс до степен "вистински спремен за работа" трае цела недела.

2. Секоја операција во Линукс трае многу повеке време неголи у Виндоуз. За да седнам да посурфам на пример, на XP доволен ми е дупли клик на Фајрфоксот и тоа е. На Линукс треба ѕрцките да ти излезат за да го напраиш истото.

3. Ради популарноста, Линуксот нема некои клучни работи за работа на една индивидуа во споредба со Виндоузот. На Некро на пр. не му работат програмите за мобилни на Линукс, мене не ми работат низа корисни програми итн, а замена за нив НЕМА.


Линукс е за сервер, да го местиш цела недела, ама коа ке го наместиш да не го чепкаш година-две.
Виндоуз е за све друго, игри/музика/порки/филмови/работа на специфични програми/интернет/телевизија и све по список.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Вака сеа, сите добро занеме дека Windows-от е само еден обичен DOS на кој секои неколку години му мењаат GUI.
Затоа е ограничен...
1. Секој програм за Виндоуз се инсталира со кликање NEXT. За да инсталираш програм на Линукс треба да родиш коза од газот.
За да инсталираш програм на Џамови трба да кликнеш 20 пати некст, откако ќе го најдеш програмот, и за да го “купиш“ во наши услови, откако ќе најдеш крак (којшто треба пак да го бараш после месец дена)
За да инсталираш програм на Линукс треба да кликнеш два пати, еднаш да го избереш програмот (на којшто не треба да му бараш инсталациони... сам ќе си најде, паметен малиот) и еднаш за да почне да ги инсталира сите програми што си ги одбрал... и не треба да ресетираш ништо после тоа!
2. За Виндоуз постои еден пакет кодеци кој се вика K-lite. Оди најди ги кодеците за Линукс.
За Линукс постои пакет кодеци коишто се вика xine ... ништо повеќе не ти треба. Има две групи... едната се отворените формати, другата затворените... ништо повеќе... Отворените се по дефолт инсталирани, другите, види чекор еден како да ги инсталира.Дури, ако инсталираш Ubuntu Feisty кога ќе ти притребаат, сам ќе те праша дали да ги инсталира.
3. Инсталацијата на Линукс е боли глава. А тек после драјверите......знам дека на Линукс не му требаат додатни драјвери за да функционира, ама неможам да живеам без контрол панелите на Нвидиа и Лоџитек.
Инсталацијата на Линукс се состои од.. колку е саат? ок, а кај сакаш Линуксот? еј... а, како се викаш? Ај иди пиј кафе...
4. Виндоуз има DX, Линукс има Wine. Што мислите кое иде побрзо кога играте Stalker?
Не знам... Линукс е оперативен систем, не е играчка конзола...
5. Control Panel-от на Линукс е многу сиромашен, ако сакаш да си играш со Линуксот треба да му го отвориш кодот и да чепкаш. Кај Виндоуз само мењаш сетинг и стискаш Apply.
Под ГНОМ, да... точно... Инсталирај КДЕ, ќе видиш колку е сиромашен Џамот...
6. Линуксот е кучка за местење мрежа и интернет. Виндоузот мести све, без да му кажам.
Кучка е... многу пати ме има заебано, да среди СЕ без да ми каже... и јас онаков, да му се намерачам дека ќе се праам фраер пред пичици, ќе средувам мрежа на Линукс, а он више завршил работа :kez:
Ако ги земеме горенаведените проблеми ке заклучиме дека:
1. Инсталација на Виндоуз со сите салтанати (програми, кодеци, антивирус, твикови итн) трае 2-3 саати. Инсталација на Линукс до степен "вистински спремен за работа" трае цела недела.
Инсталација на Линукс трае до 30 минути. Инсталација на Џамот.... ти требаат 30 минути за да видиш ГУИ.. да можеш маус да користиш.
2. Секоја операција во Линукс трае многу повеке време неголи у Виндоуз. За да седнам да посурфам на пример, на XP доволен ми е дупли клик на Фајрфоксот и тоа е. На Линукс треба ѕрцките да ти излезат за да го напраиш истото.
Каква глупост кажа сега...
На Линукс ти треба еден клик ја Фајрфоксот :baeh:
3. Ради популарноста, Линуксот нема некои клучни работи за работа на една индивидуа во споредба со Виндоузот. На Некро на пр. не му работат програмите за мобилни на Линукс, мене не ми работат низа корисни програми итн, а замена за нив НЕМА.
Точно... ради популарноста има многу повеќе програми за Џамовите... А, дека не можеш да се снајдеш и под Линукс... тоа не е баш точно.
Конкретно за мобилните.. имам мобилен и Линукс... секој ден префрлам фотки... Си го рачуна како стикче... и си фура... Едно стикче меморијата од телефонот, уште едно стикче картицата... целосна контрола... немам ограничувања на некој софтвер којшто треба да не ми дозволува да преснимувам non-copyrighted mp3 ки ;)

Линукс е за сервер, да го местиш цела недела, ама коа ке го наместиш да не го чепкаш година-две.
Виндоуз е за све друго, игри/музика/порки/филмови/работа на специфични програми/интернет/телевизија и све по список.
Точно... Линукс го инсталираш (не недела дена, 30 минути) и откако ќе го наместиш немора да го р`чкаш... без разлика дали сервер или работна станица.
Џамот... го инсталираш.. инсталираш све од драјвери што ќе најдеш... па после поправаш, па симињаш апдејт којшто ќе ти напраи проблеми... па симињаш нов крак... па симињаш вирус дефиниции... па ај уште еден крак .... па реинсталираш... и пак истото... :helou:
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
dobar feedback od Vnuce ;)
no i toj ima da se dopolni , i toa mnooooogu, za da se napravi sporedba Linux i Windows ....
A zosto lugeto go preferiraat Windows, oti se sviknale na nego i se plasat da naucat nesto novo , od koe se osekjaat nesigurni...
a mene mi e dojdeno preku glava od Windows ....i mi e dosaden , duri i na rabota sakam da go mavnam instaliraniot Windows System , no zaradi edna rabotna aplikacija, sto ima COM DLL nesmeam da go trgnam....
na Linuxceto doma kejf, wireless internet si zimas od komsii, ides niz grad zimas laptop i za 20 min WPA cracknat (si pustats 7GB bibloteka za dictionary bforce attack) i surfas na NET dodeka si pies kafenci, i gledas nekoja ubavica na roleri , so pustena kosa, stegnato gaze kako minuva pokraj tebe , a ti se peces i ne ti e gajle so ke rekol komsijata... hahahahah
NOW, THAT'S LEAVING ;)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
na linux ne ti trepab tips and tircks za da go ubrzas sistemot antivirusno sto e toa?
za filmcinja mplayer imas go i za win probaj

Za mrezata windows ne mi ja prepoznava mreznata kratcika a na linux so samata instalicija se konektiral na internet i najdel updete za firefox :) abe izgled zakon posebno me arese suse 10.0.2 i 10.0.0.3
i nikoj ne mi se luti so mu ja koristam programata tuku me podrzuva i me zamoluva da ja izmenam i podboram
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
Не знам... Линукс е оперативен систем, не е играчка конзола...
so wine nemam pusteno igra

Џамот... го инсталираш.. инсталираш све од драјвери што ќе најдеш... па после поправаш, па симињаш апдејт којшто ќе ти напраи проблеми... па симињаш нов крак... па симињаш вирус дефиниции... па ај уште еден крак .... па реинсталираш... и пак истото... :helou:

i oti go vikas џамот ma coece тоа е пенџере, a za ostanatoto moram da se soglasam e teska gnavaza.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Wine пушта некои попопуларни игри.. Cedega пушта стотици игри, дури и такви што не се во нивната база на сајтот. Без проблем се пуштаат игри до DX8 и било кој OpenGL.. проблемот е до кодерите на игри и програми, што одбираат DX пред OpenGL, и до Microsoft, што не го отвора кодот на DX :)
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
Wine пушта некои попопуларни игри.. Cedega пушта стотици игри, дури и такви што не се во нивната база на сајтот. Без проблем се пуштаат игри до DX8 и било кој OpenGL.. проблемот е до кодерите на игри и програми, што одбираат DX пред OpenGL, и до Microsoft, што не го отвора кодот на DX :)
само cedega 6 признавам друго ништо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom