ПМФ

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Учев на овој факултет етнологија една година... Да кажам факултетот е поорганизиран од сегашниот (Филозофски) во кој сега студирам. Но одтука се префрлив поради тоа што одма одкога влегов во ПМФ беше некако многу тешко (професорите не стегнаа многу силно).
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Ооооо ПМФ, едвај ја најдов темава :kjotek:
Ај ако некој знае, нека објасни како иде електронскотo пријавување на истпити. Упатството за употреба кое се наоѓа на страната се отвара и дава некои кодови.:pray: :pozdrav:
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Ауууу не не...се се ама ПМФ не!
Ко уплав некој од тој факс да иам добиено...
ваљда зашто не ги сакам природните науки:)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
како се движи цената на студиите за Интренет и мобилна технологија да не знае некој зошто нема објавено на интернет ??
 
Член од
9 август 2006
Мислења
160
Поени од реакции
19
многу јака финта што ја прават е тоа што ќе студираат луѓе на биологија, на биохемиско/физиолошки смер ќе дипломираат, ќе отидат на аналитичка биохемија доле кај хемичарите, таму ќе им признаат еден куп од испитите и можат ако полагаат плус 10 испити да добијат диплома и од аналитичка биохемија.

ne zezaj ja sum na biologija ama nekako ne mi e filmot,a vikas plus 10 ispiti i dve diplomi...aj ke se rasprasam :)fala
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
ПМФ има толку малку студенти, така што секој смер секоја генерација се ко еден поголем клас од средно, па така да професорите рачунаат дека сите меѓу себе се знаат, и дека ќе се пренесат информациите и без специјални известувања, освен тоа што те кошта на тоа тетките на студенткси прашања да им отидеш и да ги прашаш да не треба нешто да се прави.

Kako da ne. Na Institutot za informatika ima i premnogu studenti
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Kako da ne. Na Institutot za informatika ima i premnogu studenti
Баш ради тоа и сакаат да се одвојат како посебен факултет.
Не сакаат да ги делат парите со друите институти :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Баш ради тоа и сакаат да се одвојат како посебен факултет.
Не сакаат да ги делат парите со друите институти :)
Ако се делат треба математиак и информатика да се одделат и да бидат посебно од Физика, Биологија и Хемија.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
како се движи цената на студиите за Интренет и мобилна технологија да не знае некој зошто нема објавено на интернет ??
Ако веќе не е премногу касно - мислам дека и тригодишни ги намалија на 200 евра.
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Од двенеделните целодневни лабараториски вежби хемија во глава ми остана врежано дека мануелна титрација со рачен вентил Е СМРТ, капка плус капка минус, разлика од еден милилитар, една капка плус и утна. Па особено кога треба да се работи со тој индикаторот кој од безбоен иде во розев (мислам дека беше фенолфталеин) и кога имаш слаба концентрација при што смената на боја е многу тешко воочлива, па тое тука се трошат нерви многу нерви.
Само две недели? Ние 3 семестри работиме така. Па за вежбата која ја работиш имаш нестабилна бирета која се држи со паломи и хартија. А лаборантката не ти дава нова, со изговор дека сите работеле со неа нема што да ти пречи. :tapp:
А за вежбата која ја спомна, ние си редевме бели листови околу чашата и на неколку додадени капки трчавме кај лаборантката за да ни каже дали резултатот ни е точен, затоа што навидум двете чаши беа розеви :nesvest:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Само две недели?
Епа за биолози лабараториски вежби неорганска хемија толку, плус на тоа уште лабараториски по физичка хемија.
Ама затоа по предметите кои си ги бираме за главни студии се прават по најмалку 6 недели целодневни лабараториски.
А да и да ти пуштам лиги, имаше на за секои два студенти по една бирета.
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
А да и да ти пуштам лиги, имаше на за секои два студенти по една бирета.
Леле чекај да се забришам :kesa:
Сигурно мислеше на нова или зачувана бирета, без пукнатини кај славината со затворач кој нема да се олабави на пола титрирање и стабилен статив. И ние имаме по една бирета на два студенти, но каква? :nesvest: :pipi:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Леле чекај да се забришам :kesa:
Сигурно мислеше на нова или зачувана бирета, без пукнатини кај славината со затворач кој нема да се олабави на пола титрирање и стабилен статив. И ние имаме по една бирета на два студенти, но каква? :nesvest: :pipi:
абе супер сочувана бирета, нит капе нит ништо ко нова.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки и пмф програмери,хехехе. Ја сум прва година на пмф-информатика(Интернет и мобилни технологии) и би сакал да ве прашам ако некој знае да ми одговори: кој е условот за запишување на 2 година, т.е. колку кредити се потребни??? никаде не можам да најдам одговор на моево прашање па се надевам дека некој од тука ке ми помогне !!! поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom