Dream Theater

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
ne deka gi sakam mnogu ... ali gi postuem ... lugeto svirat odlicno !
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Тоа што Rush го започнаа, Theater го подигнаа на друго ниво.
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
mn. zakon bend. najbolji pesni im se As I Am, Pull me Under
 

Gebels

Ела да те бац’м!
Член од
15 март 2007
Мислења
681
Поени од реакции
4
До новиов албум, омилен ми беше Scenes From A Memory. Али коа го слушнав новиов, ме стаи малце у дума. Феноменално. Constant Motion рулз!!!
Иначе го имате гледано Score DVDто? Концертиште!!!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.916
Поени од реакции
23.919
еден од ретките бендови за коишто можам да кажам дека секој од членовите е врвен во својата бранша нешто што сум го сретнал единствено кај Led Zeppelin. Едноставно виртуози коишто знаат одлично да отсвират, да компонираат, да пишат текстови да удрат енергично, адреналински а од друга страна да направат и фантастична балада.
И да ја немаат добиено вредноста и почитта што ја заслужуваат. Ама па тогаш не би биле Dream Theater.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
еден од ретките бендови за коишто можам да кажам дека секој од членовите е врвен во својата бранша нешто што сум го сретнал единствено кај Led Zeppelin. Едноставно виртуози коишто знаат одлично да отсвират, да компонираат, да пишат текстови да удрат енергично, адреналински а од друга страна да направат и фантастична балада.
И да ја немаат добиено вредноста и почитта што ја заслужуваат. Ама па тогаш не би биле Dream Theater.
Ке ти дадам тебе од Rush, чудно како не ги знаеш. Најголемите влијатели на музиката на Dream Theater
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Супер се али, имаат моменти што ме нервираат. Да не навлегувам во детаљи.
 

fOlder

...HoUsE fReaK...
Член од
12 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
2
Dobra bend imaat najdobar tapanar, gitarist, basist, klavijaturata im e isto dobra ama vokalot ne e bas naj naj...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Вокалот им е слаба точка.

А како инструменталисти се ѕверови најголеми. :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.715
Поени од реакции
11.143
DT се парче, нема што, посебно бар за мене Change of seasons & Home ауф перфекција хихи
пис
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Ке ти дадам тебе од Rush, чудно како не ги знаеш. Најголемите влијатели на музиката на Dream Theater
кога сме кај Rush, до 82' nivnite albumi се уствари progressive rock и се баеги добри,да не речам одлични. а после 82' имам дупка у нивната дискографија едно 20 години и ваљда се изметализирале маллце,а набавив го и последниот snakes & arrows, i тоа е heavy prog rock сo примеси на метал
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
кога сме кај Rush, до 82' nivnite albumi се уствари progressive rock и се баеги добри,да не речам одлични. а после 82' имам дупка у нивната дискографија едно 20 години и ваљда се изметализирале маллце,а набавив го и последниот snakes & arrows, i тоа е heavy prog rock сo примеси на метал
Периодот од 80тите до Roll The Bones од 1991 им е најмекиот период, бидејќи влијанието на тоа време ептен навлегло кај нив со други зборови синтисајзери на сите страни, во 1990тите се вратија на постарото со шмек од 90тите, закон албуми како Test for Echo, Counterparts, и конечно новиот албум Snakes & Arrows. Neil Peart легендарен тапанар, мислам дека Портној има или лично учено од него, неми текнува што ми кажувашееден другар, ама како и да е, сигурно е тоа дека има од него ептен многу попримено. Срцки ми се Rush.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom