Dream Theater

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Еден од моите омилени бендови.
Ако не и омилен.

Моите почетоци со металот и тоа со оној дел од поспецифичниот метал, покомплициран за сфаќање и слушање е поврзан со Dream Theater. За Petrucci неможам да најдам зборови за да го опишам она што го прави. На исто ниво го ставам со сите класичари. Омилен албум - Six Degrees of Inner Turbulence, иако ги сакам и Images and Words и Octavarium. The 12 Step Suite е ремек дело, masterpiece!
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
мене нај нај што ми е е scenes of a memory, а иначе само тој го слушам од овој последниов онаа count of tuscany им е врв... ретко кој да напраи 19мин песна и да не ти се здосади на пола пат, ама овие се најбољи други што ми се добри се: the scilent man; solitary shell; anna lee; forsaken; pull me under; another day; леле се забораив... ај да не пишуам све ...
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
Еве тема за мојот омилен бенд! Значи тиатар сум ги слушал уште од многу одамна, и никако да ми досади:) Да ги видам во живо ми е една од омилените желби, откако за малку ги испуштив во Бугарија!
Посебно ме изненади албумот Systematic chaos кај што баш секоја песна е подобра од другата!
Еве би ја издвоил:
 
Г

Господ

Гостин
Коа иам пишано во темава o_O
Бре минале 6 години од времето коа уз гејмање идеа Erotomania и Caught in a Web

So psyched...we finished writing the DT album last night! On to tracking...
10:20 PM Mar 2nd via Facebook

Последно нешо што го имам видено regarding нов албум,regarding new drummer,нема нишо :(
 
I

Intex

Гостин
@ Тинуле, една од моиве омилени од нив. Совршен спој на електроника со метал. \m/

@ Боже, ќе биде брзо албумот?
 
Г

Господ

Гостин
Што знам али според ова шо го разбрав tracking значи

Actually they are organizing the album and what songs will go in what order. Tracking, to me, assumes the songs are recorded and now it is time to put things in an order and what songs to put on the album and what to leave off. How long it takes is up to the band but if you have a perfectionist like Lindsey Buckingham of Fleetwood Mac it could take a month or more and may involve rerecording or dubbing songs. My guess is that tracking is a few weeks.
Ваљда за некој месец.
 
I

Intex

Гостин
Што знам али според ова шо го разбрав tracking значи



Ваљда за некој месец.
Сакаш да кажеш од цитатот дека песните веќе се снимени? Од претходно шо имам читано мислам дека се само компонирани, снимањето е следно на ред.:D

Како и да е, се надевам до декември ќе излезе албумот, или ќе дознаеме кој е новиот тапанар.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Коа иам пишано во темава o_O
Бре минале 6 години од времето коа уз гејмање идеа Erotomania и Caught in a Web

So psyched...we finished writing the DT album last night! On to tracking...
10:20 PM Mar 2nd via Facebook

Последно нешо што го имам видено regarding нов албум,regarding new drummer,нема нишо :(

O M Г...уше еден албум ?
-Коа ќе искочи отприлика ? o_O
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.736
Поени од реакции
11.211
Ги слушав во средно многу...премногу добро звучат и немам повеќе што да додадам освен дека еден ден , здравје пред се, ќе ги испочитуваме и ќе им отидеме на концерт...па макар и трибјут да е.
А да, омилено парче ...home и секако легендарната change of seasons...перфекција!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.166
И 1000 пат кога ја слушам морници ме лазат на ова симфониско ремек дело на 21 век

 
Г

Господ

Гостин
Песнава...
Значи...нејќам да ја праам темава хит на денот...ама ако постои песна кај шо целосно се пронаоѓам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom