Metallica

Член од
12 септември 2007
Мислења
502
Поени од реакции
4
легенди,тоа е факт.но за жал имаат пад во квалитетот,барем според мене.Ама тоа што они го имаат оставено позади нив,никој не може да го оспори.
 

Debel

Велијa
Член од
19 мај 2007
Мислења
58
Поени од реакции
1
Многу ми се свиѓаат и многу ги слушам. Според мене се најдобриот треш метал бенд, а можеби и најдобриот метал бенд во целост.
Ми се свиѓаат сите нивни песни така да не можам да одберам најдобра.
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
мадрфакери, посебно JAMES e...:cuc:
 

angel_oh

око на кајгана
Член од
8 јануари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
10
не знам зш ама мене ич не ми се свиѓа таа музика...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Metallica imaa dobri pesni i albumi no sega toa sto go svirat i go pravat ne mi se sviga posledniot album sto im e ima samo 2-3 pesni sto mi se dopagaat drugite se promasuvanje
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Metallica ne gi zamenuva nikoj

Koj so saka neka vika ama momcite se stvarno zakon.
Ako nekoj me vovede vo metal muzikata bea system of a down
Koga ja slusnav NOTHING ELSE MATTERS nisto poveke ne me interesirase, toa bese mojot zivot i mojot vid na muzika TRASH METAL.
Za niv nema poveke sto da pravime muabet se znae METALLICA e zakon.
Jas slusam i Nirvana, AC/DC.Guns N' Roses,Deep Purple,HIM,System of a down,Limp Bizkit,Linkin Park i uste mnogu dr.
No kako muzikata na METALLICA nema da se rode povtorno.
Pozdrav do site sto se soglasuvaat so mene,zatoa sto koga nekoj kaze deka se dobri mi go ispolnuva srceto, a ne kako moite drugari sto slusaaat rap, hip-hop i turbo folk.SELJACHANI ne go sfakaat kvalitetot na muzikata.
Koga se spomne METALLICA za niv pretstavuaat narkomani
hahahaha a eminem neli e narkoman ili seka aleksic kurvetina.
Ae ako saka nekoj METALEC da se dopisuvame eve mu ja mojata e-mail adress Viktor_element@hotmail.com a moze i na msn da se dopisuvame.
CAO metalci:baeh:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Koj so saka neka vika ama momcite se stvarno zakon.
Ako nekoj me vovede vo metal muzikata bea system of a down
Koga ja slusnav NOTHING ELSE MATTERS nisto poveke ne me interesirase, toa bese mojot zivot i mojot vid na muzika TRASH METAL.
Za niv nema poveke sto da pravime muabet se znae METALLICA e zakon.
Jas slusam i Nirvana, AC/DC.Guns N' Roses,Deep Purple,HIM,System of a down,Limp Bizkit,Linkin Park i uste mnogu dr.
No kako muzikata na METALLICA nema da se rode povtorno.
Pozdrav do site sto se soglasuvaat so mene,zatoa sto koga nekoj kaze deka se dobri mi go ispolnuva srceto, a ne kako moite drugari sto slusaaat rap, hip-hop i turbo folk.SELJACHANI ne go sfakaat kvalitetot na muzikata.
Koga se spomne METALLICA za niv pretstavuaat narkomani
hahahaha a eminem neli e narkoman ili seka aleksic kurvetina.
Ae ako saka nekoj METALEC da se dopisuvame eve mu ja mojata e-mail adress Viktor_element@hotmail.com a moze i na msn da se dopisuvame.
CAO metalci:baeh:
Nothing else matters не е треш метал ffs. :)
Nirvana, AC/DC, Ганзи, Парпл, ХИМ и све шо си набројал не е треш метал.

Ти уствари не знаеш што е треш метал. Ај оди фарбај се црн и шибај си ластици.

Поинтересно за нас. :uvo:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Nothing else matters не е треш метал ffs. :)
Nirvana, AC/DC, Ганзи, Парпл, ХИМ и све шо си набројал не е треш метал.

Ти уствари не знаеш што е треш метал. Ај оди фарбај се црн и шибај си ластици.

Поинтересно за нас. :uvo:
И да се надоврзам на постов,треш се пишува THRASH :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Металика е оформена 1982, што значи до сега се поминати 26 години. Од тие 26 години првите 6-8 прават метал во правата смислам на зборот, после 1990 почнува стилот повеќе да влече кон хардрок, и со тоа да стануваат полесни и примамливи за ушите на тие што слушаат mainstream музика, при што во овој период почнуваат проблемите внатре во бендот од психолошка природа. Па така продуктивноста од 1990 до 2000 е драстично намалена. Но тоа што енаправено во тој период има огромно значење за металот како музика, имено примамувајќи ги пошироките народни маси да ги слушаат нивните не метал песни тие што се позаинтересирани за музика шочнуваат да ја слушаат нивната дискографијка каде неизбежно се судираат со првите нивни албуими каде што потсвесно преку песните во деведесетите се создаваат се повеќе љубители на метал музиката, па со тоа имаат непроценлив влог во одржувањето на металот оако самиот метал во тој период се вратил во поголема мера во underground музика. За сметка на давањето на тој влог, металика дефакто жртвува многи време и креативност за да создаде многу и квалитетни метал албуми како на пример ајрон мејден.
во почетокот на 21 век металик тотално колабира и пробува да се ревитализира.
Ќе видиме дали со новиот албум и евентуално уште еден два последователни во добро светло ќе ја завршат својата турбулентна приказна односно живот како бенд.
Значи Металик за мене значи бенд кој ќе влијае на многу кои почнуваат да слушаат mainstream музика на многу пријатен начин да се запознаат и го разберат металот.

А да, и еве отприлика ќе звучат песните од новиот албум, имајте на ум ова е само импрвизирање, тотално поинаку би звучеле снимени во студио и добро продуцирани, како и сите можни аранжмански промени кои можат да ги претрпат:


 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Опасен Бенд, Меѓу подобрите на сите времиња.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Кој што сака може да каже ама Металика са закон и еден од најдобрите бендови на сите времиња. Интересно со нив е фактот дека што повеќе ги слушаш толку повеќе ти се допаѓаат. Кој еднаш ги слушнал не престанал да ги слуша. Мои омилени песни ми се Fade to Black, Enter Sandman, St. Anger and of course SEEK AND DESTROY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom