Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Ziveam vo Avstrija skoro cetiri godini i da znaete deka gresat koga vikaat deka samo prvite sest meseci se teski i ako niv gi pomines ostanuvas. Vo Makedonija imav super rabota, prijateli i familija, kako sto se vika da imas nekoj i za dobro i za loso da ti se najde.

Tuka kako prvo ne mi go priznavaat fakultetot(ekonomski), a da rabotam bilo sto isto ne sakav, germanski imam uceno 12 godini, znaci nema nikakov problem tuka e sega im smeta toa sto sum imala akcent, kao mozebi bi im smetalo da nekoi musterii deka imam akcent i ke pomislele deka ne si ja znam rabotata zatoa sto sum strankinja, znaci diskriminacija bez kraj.

Isto taka ako se prijavi nekoj so avstriec koj e ponekvalifikuvan za nekoja rabota i jas, koja moze deset pati da sum podobra od nego normalno deka on ima prednost.

A so ogled na toa deka ima tuka golem procent na iselenici koi ne sakaat da naucat jazik i da se prilagodat site nie sme pretstaveni vo loso svetlo.

Rabotam vo internacionalna firma, znaci pak ne avstrijska i ok e sega za sega.

Vo MK doagjam ednas do dva pati godisno, ama zatoa sekoj den visam na internet i zboram so familijata i so prijatelite, zatoa sto tuka nema takvo
druzenje kako vo MK, ako sakas kafe da se napies treba dve nedeli odnapred da se javis i termin da si zakazes, nema javuvanje na 5min"ej, doma li si, ke dojdam na edno kafe"

Zatoa dobro razmislete sto sakate da rabotite ako idete vo stranstvo, ako ste licnost na koja ne i smeta da raboti kako cistacka ili zidar, ako ste zadovolni so toa onda stranstvo e ok za vas, ama ako sakate dobra rabota i da ve cenat nekade e za toa treba epten da se pomacite.

Vaka e barem vo Avstrija, za drugi mesta ne znam, moze e po ok?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
Јас не би заминал од Македонија сите плачете како е тешко како нема пари а никој не пробува да направи нешто добро за себе и за татковината! Нема пари а сите на кафе на кеј,нема пари а дискотеки пуни,нема пари а сите коли возат епа не е драги се така црно ко шо изглеа само треба да се помачиш а верувајте дека на запад не е баш така лесно ко шо мислите
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Јас сакам многу да шетам да го видам светот имам огромна желба ... Но каде и да одам крајот ќе биде во МАКЕДОНИЈА !!! :icon_razz
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
За мене постојат само 3 места на кои би живеел: Кавадарци (најверојатно тука и ќе си останам), Лос Анџелес и Мадрид.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Не знам, но не ја гледам својата иднина во Македонија, но не ја гледам ни негде во странство...
Ќе видиме, ќе видиме...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Јас не би заминал од Македонија сите плачете како е тешко како нема пари а никој не пробува да направи нешто добро за себе и за татковината! Нема пари а сите на кафе на кеј,нема пари а дискотеки пуни,нема пари а сите коли возат епа не е драги се така црно ко шо изглеа само треба да се помачиш а верувајте дека на запад не е баш така лесно ко шо мислите
Потполно се согласувам со ова !
Јас не знам зошто повеќето луѓе велат дека ситуацијата во Македонија е премногу тешка, дека насекаде (потенцирам) владеело сиромаштија кога не е така.Да беше се' така црно како што се зборува, ќе се седеше ли по кафулиња секој ден, ќе се следеше ли модата низ бутиците, ќе трошевме ли толку колку што сега трошиме заради потреба а понекогаш и заради луксуз?-Е па не !
Штом овде некој (било кој) можел да успее, да напредне и да стане некој и нешто па зошто и ти да не.Зборот ми е тоа дека се зависи од човекот а не од државата (барем во поголема мера).Ако сакаш и ако си упорен можеш да успееш и овде во Македонија и ништо нема да те спречи т.е. ќе ги тргнеш сите препреки од патот.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
У план е да се иде па ќе видиме.
И се сложувам со овие двајцава над мене.
Јас немам па затоа сакам да одам во странство па да спечалам колку толку.:toe:
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Дали би заминала во странство?!

Без размислување!!!
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
Кратко и јасно .....излезе шанса...ја искористив....заминав!!!
 
Член од
5 април 2008
Мислења
31
Поени од реакции
3
не треба да се мачиш за да постигнеш нешто во македониичкава наша треба само да ја сакаш и да веруваш, треба да ти претставува заадоволство да направиш нешто во неа и за неа а со тоа и за тебе. Идеш у америка зошто? затоашто веруваш дека таму можеш да успееш, можеш и тука ако сакаш! никогаш не би ја напуштила што и да биде. Да одам на гости да сигурно ама да се вратам дома после!
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
61
Поени од реакции
0
не треба да се мачиш за да постигнеш нешто во македониичкава наша треба само да ја сакаш и да веруваш, треба да ти претставува заадоволство да направиш нешто во неа и за неа а со тоа и за тебе. Идеш у америка зошто? затоашто веруваш дека таму можеш да успееш, можеш и тука ако сакаш! никогаш не би ја напуштила што и да биде. Да одам на гости да сигурно ама да се вратам дома после!
ne se soglasuvam bas... ako bilo taka nemalo tolku mnogu da si zaminat od mk....sepak sea ne mi e nekoj problem da sum podaleku od mk...dovolno mi e ednas godisno ili na dve g da pojdam onaka cisto kolku da ne ja zaboram :P
 
I

Ivan_FBI

Гостин
Нема шанси, и да заминам 1 месец највише би издржал и би се вратил повторно... :pipi:
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.048
Поени од реакции
105
Зошто па да не, би отишол. Но не таму да останам, би сакал да го запознаам начинот на живеење на западот, но кога-тогаш пак би се вратил во Македонија. Никој не може да ја замени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom