Java

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Дали некој може да ми каже како да направам за да можам да го добијам времето на извршување на некоја програма. На пример нешто како пресметување на n-тиот број од низата фибоначиеви броеви со помош на рекурзивен алгоритам. Како и што да направам за да го добијам времето во кое тој број се пресметал. :smir:
Код:
[FONT=courier new,courier,monospace][SIZE=2]long pocetnoVreme = System.nanoTime();

for(i=0 ; i< brNaPovtoruvanja; i++)
{
        // povik na algoritmot
}

long vreme = (double)(System.nanoTime() - pocetnoVreme) / (double)brojNaPovtoruvanja;
[/SIZE][/FONT]
[FONT=courier new,courier,monospace]

Добро е brojNaPovtoruvanja да е поголем број, за да добиеш поточен резултат.
[/FONT]
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Aj mi treba pomos. Ke bidam aktivna na temava :smir:
Vo sto e razlikata izmegu klasa i interfejs?
I sto e ulogata na staticka funkcija?
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Aj mi treba pomos. Ke bidam aktivna na temava :smir:
Vo sto e razlikata izmegu klasa i interfejs?
I sto e ulogata na staticka funkcija?
Не знам најточно да ти кажам ама ќе пробам да објаснам со мои зборови.

Сите статички фукнции и променливи не се зависни од инстанците на класата. Хм... ќе ти објаснам со пример:

Да речиме имаме една статична фукнција:

Код:
public class ProbnaKlasa{
   private static int brojac = 0;
   public static void proba(){
      System.out.println(brojac++);
   }
}
И сега од сите други класи можиш да ја повикуваш фукнцијата без да ја иницијализираш класата. И променливата brojac, кога еднаш ќе се зголеми вредноста нема поќе да ја има вредноста 0 ; се до наредното стартување на апликацијата.
Значи статичните променливи се иницијализираат еднаш со стартување на JVM.

Код:
...
ProbnaKlasa.proba();
...
Не знам дали ме свати ама.... :)
 
D

drle

Гостин
Не знам најточно да ти кажам ама ќе пробам да објаснам со мои зборови.

Сите статички фукнции и променливи не се зависни од инстанците на класата. Хм... ќе ти објаснам со пример:

Да речиме имаме една статична фукнција:

Код:
public class ProbnaKlasa{
   private static int brojac = 0;
   public static void proba(){
      System.out.println(brojac++);
   }
}
И сега од сите други класи можиш да ја повикуваш фукнцијата без да ја иницијализираш класата. И променливата brojac, кога еднаш ќе се зголеми вредноста нема поќе да ја има вредноста 0 ; се до наредното стартување на апликацијата.
Значи статичните променливи се иницијализираат еднаш со стартување на JVM.

Код:
...
ProbnaKlasa.proba();
...
Не знам дали ме свати ама.... :)
Мислам дека статичките методи или променливи можи само директно преку класата да се повикаат. Тие не припаѓаат на инстанците така да не можи да се повикуваат од нив(ова се однесува на болдираното).
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
За да повикаш статички метод не е потребно да креираш објект од класата. Можеш дирекно со klasa.metod();
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Listi:
dali first.succ e isto sto i second.pred?
Odnosno dali vo kodot namesto prvoto mozam da go napisam vtoroto, i obratno?
Tnx
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Aj mi treba pomos. Ke bidam aktivna na temava :smir:
Vo sto e razlikata izmegu klasa i interfejs?
I sto e ulogata na staticka funkcija?
Разликата помеѓу класа и интерфејс е во тоа што во интерфејсот само ги дефинираш методите. Потоа секоја класа што ке го наследи интерфејсот е задолжена истите да ги имплементира. Ако имаш нешто нејасно слободно прашај :smir:

Listi:
dali first.succ e isto sto i second.pred?
Odnosno dali vo kodot namesto prvoto mozam da go napisam vtoroto, i obratno?
Tnx
first.succ е исто со second а не со second.pred. Главната финта со листите е тоа што ги знаеш само првиот и последниот член на листата така да нема да можеш да повикаш second.pred освен предходно ако не си го зачувала вториот член.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
ми треба итна помош, уствари не баш мене али е итно ... како можи да се испиши некој знак на екран на зададено растојание, на пример сакам да испишам * на растојание од 5 места ? фала однапред
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
ми треба итна помош, уствари не баш мене али е итно ... како можи да се испиши некој знак на екран на зададено растојание, на пример сакам да испишам * на растојание од 5 места ? фала однапред
Мислиш да испиши 5 празни места па * ?

ако е така мислам дека имаш таква можност со System.out.printf();

http://java.sun.com/developer/technicalArticles/Programming/sprintf/
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Ми треба помош за јава за изработка на семинарска. Ми треба еден аплет да се изработи, дали има некој заинтересиран ? ако има нека пише пп, па ќе се договориме и за надокнада :) :)
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Ми треба помош за јава за изработка на семинарска. Ми треба еден аплет да се изработи, дали има некој заинтересиран ? ако има нека пише пп, па ќе се договориме и за надокнада :) :)
Хех, не е финтата да земиш готов аплет. Потруди се напиши ти еден сам. Не е воопшто тешко.

Повели линк :

http://java.sun.com/docs/books/tutorial/deployment/applet/getStarted.html
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
не дека не сакам да напишам сам, ја ке морам да научам за испит, ама сега ми зависи за зимање потпис, и имам ограничен рок, затоа ми треба побрзо некој ако знае да направи, не ми треба аплет онака по свој избор, него има дадено што точно треба...па затоа некој ако има слободно време и желба....
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
не дека не сакам да напишам сам, ја ке морам да научам за испит, ама сега ми зависи за зимање потпис, и имам ограничен рок, затоа ми треба побрзо некој ако знае да направи, не ми треба аплет онака по свој избор, него има дадено што точно треба...па затоа некој ако има слободно време и желба....
Ако си од ФЕИТ, а претпоставувам си:
Не сте за жалење, и ич не сте за помагање. Семинарска од таков тип се гради за ден-два. Кога јас бев втора ја изградив само со notepad и Corel PhotoPaint за два дена. Нити имав готови темплејти, нити имав дадена идеја, нити користев netbeans или eclipse.
Вам, задачите ви се олеснети, и сите плачипичкарете. Веќе од 7-8 студенти само кукање и лелекање слушам. Наместо да седнете и да го направите овој blowjob стварче, вие кренавте прашина до небо. Догодина дават проекти за семинарски, цели софтвери да се прават, што правиме тогаш а?
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Ако си од ФЕИТ, а претпоставувам си:
Не сте за жалење, и ич не сте за помагање. Семинарска од таков тип се гради за ден-два. Кога јас бев втора ја изградив само со notepad и Corel PhotoPaint за два дена. Нити имав готови темплејти, нити имав дадена идеја, нити користев netbeans или eclipse.
Вам, задачите ви се олеснети, и сите плачипичкарете. Веќе од 7-8 студенти само кукање и лелекање слушам. Наместо да седнете и да го направите овој blowjob стварче, вие кренавте прашина до небо. Догодина дават проекти за семинарски, цели софтвери да се прават, што правиме тогаш а?

Ако некој сака да си плати ќе си плати .

Тоа се вика пазарна Економија ќе си плати и цела семинарска .
Јас како што прочитав не бара за без пари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom