Разликата во години

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Зависи и од карактеро....Може некој помал да е а да е поприземјен а некој да е и поголем а уште да се однесува незрело како да е у пубертет...
 

Martence

the_girl_u_like
Член од
30 јуни 2009
Мислења
37
Поени од реакции
1
леле,абе јас имав 10 месечна врска со 11 години постар тип,се беше ОК,ама мала бев тогаш...не ми беше до мажење дојдено,искрено (сеуште не ми е) :pos2: после одев со еден 7 години постар (1 години) :toe: ......абе мене изгледа пошано ми е со постари дечковци да одам,ајдееееееееееее :tapp::tapp::tapp:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Па баба ми и дедо ми се 16 години разлика...Така да важна е љубовта!!
мхм... ја неам ништо против разлика во години,а што ако девојката е 20 а тој 35? ... ако е таа интелектуално и психички развиена сигурно не и треба некој мочко од 22 со пилешки мозок.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
мхм... ја неам ништо против разлика во години,а што ако девојката е 20 а тој 35? ... ако е таа интелектуално и психички развиена сигурно не и треба некој мочко од 22 со пилешки мозок.
Да де, и да речеме се земат, и кога таа ке има 35 години, тој ке има 50, ке биде ко ќерка да му е. На шо ке личи тоа?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Да де, и да речеме се земат, и кога таа ке има 35 години, тој ке има 50, ке биде ко ќерка да му е. На шо ке личи тоа?
Ако ги гледаш од страна веројатно така ќе личи. Инаку тие и понатаму ќе си бидат дечко и девојка.:toe:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ако ги гледаш од страна веројатно така ќе личи. Инаку тие и понатаму ќе си бидат дечко и девојка.:toe:
Ама пак, не ја бива. Разлика се знае 4 годин максимум, 15 се веќе многу. Што ке речат роднини, пријатели, комшии?
+ На толкава разлика во години, има големи можности децата да бидат со ретардација. Имаме куќни пријатели што се 17 години разлика, имаат две деца, двете ретардирани. Исто во Тетово кај “баба ми“ има едни комшии нивни околу 14 години разлика, од 6 деца 3 умреа на возраст до 2 недели, едното не се ни роди, другите две да не правиме муабет, едното парализирано од врат надоле, другото незнае да збори, и има некој синдром со нервно пореметување се клати целиот кога се движи.

Не ја бива таа разлика. Тоа е само некој фурање шема од филмовиве, спонзоруши со богаташи, а овде се применува во друго светло, ама производот е тој.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ама пак, не ја бива. Разлика се знае 4 годин максимум, 15 се веќе многу. Што ке речат роднини, пријатели, комшии?
+ На толкава разлика во години, има големи можности децата да бидат со ретардација. Имаме куќни пријатели што се 17 години разлика, имаат две деца, двете ретардирани. Исто во Тетово кај “баба ми“ има едни комшии нивни околу 14 години разлика, од 6 деца 3 умреа на возраст до 2 недели, едното не се ни роди, другите две да не правиме муабет, едното парализирано од врат надоле, другото незнае да збори, и има некој синдром со нервно пореметување се клати целиот кога се движи.

Не ја бива таа разлика. Тоа е само некој фурање шема од филмовиве, спонзоруши со богаташи, а овде се применува во друго светло, ама производот е тој.
тоа со ретардација....у право си ... имам другар што мајкаму има 38-9.. а таткому 55 ...и има една сестра како ретардирана е малце....
btw за брак за мене е прифатливо и нормално до 5 години разлика .... а за обична врска коа ќе видам по 5 години разлика глупаво ми иде нешто :XD:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Ама пак, не ја бива. Разлика се знае 4 годин максимум, 15 се веќе многу. Што ке речат роднини, пријатели, комшии?
+ На толкава разлика во години, има големи можности децата да бидат со ретардација. Имаме куќни пријатели што се 17 години разлика, имаат две деца, двете ретардирани. Исто во Тетово кај “баба ми“ има едни комшии нивни околу 14 години разлика, од 6 деца 3 умреа на возраст до 2 недели, едното не се ни роди, другите две да не правиме муабет, едното парализирано од врат надоле, другото незнае да збори, и има некој синдром со нервно пореметување се клати целиот кога се движи.

Не ја бива таа разлика. Тоа е само некој фурање шема од филмовиве, спонзоруши со богаташи, а овде се применува во друго светло, ама производот е тој.
Примерите не се сврзани со разликата, туку со наследните особини и времето на жената кога решила да затрудни. Ако решила во ризичните години на бременост после 35 или покасно тогаш постои веројатност за такви деца.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Примерите не се сврзани со разликата, туку со наследните особини и времето на жената кога решила да затрудни. Ако решила во ризичните години на бременост после 35 или покасно тогаш постои веројатност за такви деца.
Не брат, се дешаваат ретардации и заради разлика во години.

тоа со ретардација....у право си ... имам другар што мајкаму има 38-9.. а таткому 55 ...и има една сестра како ретардирана е малце....
btw за брак за мене е прифатливо и нормално до 5 години разлика .... а за обична врска коа ќе видам по 5 години разлика глупаво ми иде нешто :XD:


Многу јасно, тоа е ко сеа ја да се фатам со 6то оделенка. И за 13 дена да ме пикнат у затвор.



тогаш полнам 18:kesa:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
мхм... ја неам ништо против разлика во години,а што ако девојката е 20 а тој 35? ... ако е таа интелектуално и психички развиена сигурно не и треба некој мочко од 22 со пилешки мозок.
a ako e deckoto 20,a devojkata 35 godini?i ako toj e intelektualno i psihicki razvien sigurno i na nego ne mu treba nekoja mocla od 22 godini so pileski mozok?ili ne?
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
a ako e deckoto 20,a devojkata 35 godini?i ako toj e intelektualno i psihicki razvien sigurno i na nego ne mu treba nekoja mocla od 22 godini?ili ne?
мда... не викам не

ја ипак мислам дека вистинската љубов е духовна, помеѓу два карактери, две души, две срца... две тела може да се запознаат, а возрасната разлика е индивидуална ствар. љубовта не бира... тоа е енергија што нема очи и мозок. све што е контролирано од потребите на мозокот не е од срце и душа.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
мда... не викам не

ја ипак мислам дека вистинската љубов е духовна, помеѓу два карактери, две души, две срца... две тела може да се запознаат, а возрасната разлика е индивидуална ствар. љубовта не бира... тоа е енергија што нема очи и мозок. све што е контролирано од потребите на мозокот не е од срце и душа.
Се што си ти е мозокот. Вклучувајки ги емоциите.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.387
Поени од реакции
25.166
Одсекогаш сум мислел дека и мозокот треба да биде вклучен кога станува збор за љубов. Ама... има други работи за кои користиме мозок. Да решаваме задачи, да изгледаме филм, да прочитаме нова лекција и да ја научиме, да изиграме партија шах, Фифа, Про Еволушн. А со срцето сакаме.
Постојат исклучоци. За да изиграш една партија Фифа е потребно и срце.

Или јас ја утнав темава. А во согласност со постот на некој член над мене.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Не брат, се дешаваат ретардации и заради разлика во години.

[/b]
Нема врска. Да тврдиш такво нешто не ти се доволни три примера туку статистички податоци на да речеме 1000 пара каде жените се помлади од 35 а мажите постари да речеме 15 години. Истите тие споредено со други 1000 пара со да речеме разлика од најмногу 5 години. Ако првата група има повеќе дефектни деца тогаш може да тврдиш такво нешто. Ако немаш такви податоци се што тврдиш е чиста шпекулација.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Ама пак, не ја бива. Разлика се знае 4 годин максимум, 15 се веќе многу. Што ке речат роднини, пријатели, комшии?
+ На толкава разлика во години, има големи можности децата да бидат со ретардација. Имаме куќни пријатели што се 17 години разлика, имаат две деца, двете ретардирани. Исто во Тетово кај “баба ми“ има едни комшии нивни околу 14 години разлика, од 6 деца 3 умреа на возраст до 2 недели, едното не се ни роди, другите две да не правиме муабет, едното парализирано од врат надоле, другото незнае да збори, и има некој синдром со нервно пореметување се клати целиот кога се движи.

Не ја бива таа разлика. Тоа е само некој фурање шема од филмовиве, спонзоруши со богаташи, а овде се применува во друго светло, ама производот е тој.


Кон болдираното. Комшиите се најмалце битни :tapp:
Луѓето оговараат и тоа е чисто секојдневие. Ако сака некој да ти најде влакно во јајце ќе ти најде. Ти живееш за себе не живееш за другите. Можеби би те оговарале исто и за твоја врсничка со која идеш ако не им прави ќееф. Значи не е до годините, секогаш муабетот е другите што ќе кажат. Истото важи и за родните, што ми е гајле некој/а си што ќе каже за мојот партнер кога прашање е дали и еднаш во годината ќе крене телефон да ме праша како сум?
Родителите да битни се, меѓутоа не управуваат со животот на децата, тие можат да имаат сопствено мислење кое не секогаш се совпаѓа со твоето.

Понатаму годините се битни ама не и најбитни. Битно е човекот како се држи за тие години. Сум имала прилика да видам луѓе кои си го имаат годините и кога ќе ти кажат всушност колку имаат ти остануваш со подотворена уста, зашто во најмала рака си ги сметал за барем 20 години помлади. Исто така сум видела и 30 годишна како личи на 40 и нешто. Се запустила родила 2 деца се здебелила не обраќа внимание на самата себеси и ете го резултатот.

А ова за ретардираните деца некако не ми држи муабетот. Сакам да слушнам стручно мислење дали навистина имаат удел годините кога се прави вакво дете или причината е сосем друга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom