Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.475
Поени од реакции
17.168
Nas ne ni treba avokat kako vashata ministerka za da dokazhi dali se custvuva bugarka ili ne. Nie go znaeme toa deka se custvuvame Albanci,

ke bidam albanec so dve pasoshi.

Edna na S.Makedonija, i drugata na Albanija.

I na kraj pak ke bidam Albanec, no sega plus so Albanski pasosh, kako graganin na Evropa. Vie ke ostanete vo Balkan, osven tie shto imat bugarski Pasosh.

@Björn izgleda ushte ne si pocnal so terapija :D
Златен се иселивте еден тон од МК ви странство поради тој МК пасош и поради Македонија, не се прај три и пол. Ние голем дел и се иселивме со МК пасош, и се интегриравме и се направивме со МК пасош. Така да не талкаме по Балкан само.

Иначе да те потсетам ти ќе си по националност Албанец по државјанство Македонец/Македонско
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.155
Поени од реакции
112.881
ke bidam albanec so dve pasoshi.

Edna na S.Makedonija, i drugata na Albanija.

I na kraj pak ke bidam Albanec, no sega plus so Albanski pasosh, kako graganin na Evropa. Vie ke ostanete vo Balkan, osven tie shto imat bugarski Pasosh
Смејте му се колку сакате ама ова е точно. Ќе си искористат максимално од европската унија, а ние ќе го јадеме стапот стандардно. Едино нешто што е погрешно е тоа што нема да има две пасоши него два пасоши ама да не цепидлачиме многу.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.599
Поени од реакции
48.440
Смејте му се колку сакате ама ова е точно. Ќе си искористат максимално од европската унија, а ние ќе го јадеме стапот стандардно. Едино нешто што е погрешно е тоа што нема да има две пасоши него два пасоши ама да не цепидлачиме многу.
Нема никогаш да видат никаква униja, ни они, ни ние, ни србија, од проста причина што со наш влез таму би се обесмислило постоењето на таа унија.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.637
Поени од реакции
5.292
А нас ептен не заболе каков пасош ќе имаш и чиј граѓанин ќе си, сега сите проблеми ни се решени кога знајме, одма е подруго.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.155
Поени од реакции
112.881
Нема никогаш да видат никаква униja, ни они, ни ние, ни србија, од проста причина што со наш влез таму би се обесмислило постоењето на таа унија.
Јаката па смисла сега што ја има. Ќе ги праат истите работи како и до сега, ќе експлоатираат се што нема кај нив од ресурси, едино што ќе имаат други олеснувања Шкониве, околу патувања, извоз, увоз итн, остало исти кур.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.210
Поени од реакции
1.755
Златен се иселивте еден тон од МК ви странство поради тој МК пасош и поради Македонија, не се прај три и пол. Ние голем дел и се иселивме со МК пасош, и се интегриравме и се направивме со МК пасош. Така да не талкаме по Балкан само.

Иначе да те потсетам ти ќе си по националност Албанец по државјанство Македонец/Македонско
ne sum Nacionalist.. Jas go sakam i go branam moeto, bez da ve mrzam vas. 80% vo ovoj forum go imat sindromot na Bjorn, zhivotot im e Makedonci vs Albanci, no toa e poradi nemozhnosta da go gledate svetot, bidejki naviknati ste da rabotite vo drzava za 350 euro (i da patuvate so bus Kocani-Skopje), i zatoa ve boleshe i ovoj balanser. Za koj mene licno podobro sega mie shto go odlozhevte, barem nashite pak ke se zamarat so privatni biznisi, a vie ke prodolzhuvate da copirati fakturi i dokumenti niz vllada.

Samo malku da koristevte pasosh i da surfirate vo nekoi drzavi niz Evropi ke se rehabilitirate i ke gledate ne cell svet go ima vashiot problem.
Автоматски споено мислење:

А нас ептен не заболе каков пасош ќе имаш и чиј граѓанин ќе си, сега сите проблеми ни се решени кога знајме, одма е подруго.
i mene ne me zabole shto te zabole i ne te zaboli tebe :D
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.549
Поени од реакции
5.344
ne sum Nacionalist.. Jas go sakam i go branam moeto, bez da ve mrzam vas. 80% vo ovoj forum go imat sindromot na Bjorn, zhivotot im e Makedonci vs Albanci, no toa e poradi nemozhnosta da go gledate svetot, bidejki naviknati ste da rabotite vo drzava za 350 euro (i da patuvate so bus Kocani-Skopje), i zatoa ve boleshe i ovoj balanser. Za koj mene licno podobro sega mie shto go odlozhevte, barem nashite pak ke se zamarat so privatni biznisi, a vie ke prodolzhuvate da copirati fakturi i dokumenti niz vllada.

Samo malku da koristevte pasosh i da surfirate vo nekoi drzavi niz Evropi ke se rehabilitirate i ke gledate ne cell svet go ima vashiot problem.
Автоматски споено мислење:


i mene ne me zabole shto te zabole i ne te zaboli tebe :D
Никој не гледа на проблемите во државава како македонско албански, ние сме државотворни и сме народ и нација, ти според устав си дел од народ (малцинство) премногу значење си давате.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.210
Поени од реакции
1.755
Никој не гледа на проблемите во државава како македонско албански, ние сме државотворни и сме народ и нација, ти според устав си дел од народ (малцинство) премногу значење си давате.
jas sum 25 % vo ova drzava, i sum autokton. Vo ovie teritorii sum pred tebe(ako si sllavjanin, kako shto veli za vas eks precedatellot Gligorov, i eks premierot Georgiev). Ne deka mi dava pravo da te izbrkam od ovde, no ti imash 0 pravo mene da mi zabranish neshto shto ti mozhe da go imash.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
jas sum 25 % vo ova drzava, i sum autokton. Vo ovie teritorii sum pred tebe(ako si sllavjanin, kako shto veli za vas eks precedatellot Gligorov, i eks premierot Georgiev). Ne deka mi dava pravo da te izbrkam od ovde, no ti imash 0 pravo mene da mi zabranish neshto shto ti mozhe da go imash.
:pos:
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.781
Поени од реакции
6.443
jas sum 25 % vo ova drzava, i sum autokton. Vo ovie teritorii sum pred tebe(ako si sllavjanin, kako shto veli za vas eks precedatellot Gligorov, i eks premierot Georgiev). Ne deka mi dava pravo da te izbrkam od ovde, no ti imash 0 pravo mene da mi zabranish neshto shto ti mozhe da go imash.
Иако сум да се избрише политика од форумов, сепак вакви аутоктони интелектуалци е греота да немаат кај да се изразат, само оваа тема им е и Криминални групи :icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.549
Поени од реакции
5.344
jas sum 25 % vo ova drzava, i sum autokton. Vo ovie teritorii sum pred tebe(ako si sllavjanin, kako shto veli za vas eks precedatellot Gligorov, i eks premierot Georgiev). Ne deka mi dava pravo da te izbrkam od ovde, no ti imash 0 pravo mene da mi zabranish neshto shto ti mozhe da go imash.
17% имигранти
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.378
Поени од реакции
16.581
Јаката па смисла сега што ја има. Ќе ги праат истите работи како и до сега, ќе експлоатираат се што нема кај нив од ресурси, едино што ќе имаат други олеснувања Шкониве, околу патувања, извоз, увоз итн, остало исти кур.
Ако ти е за патување, немаш никаква пречка ни ти со македонски пасош.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.155
Поени од реакции
112.881
Ако ти е за патување, немаш никаква пречка ни ти со македонски пасош.
Ваљда не си озбилен... Самите ознаки на граничните премини со EU citizens и општо не само на гранични премини значат нешто. Абе во музеи имаш различни цени за ЕУ граѓани... Да не се заебаваме дека би било исти кур од тој аспект кога не е. И не ми беше зборот само за патувања секако.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.549
Поени од реакции
5.344
Ако ти е за патување, немаш никаква пречка ни ти со македонски пасош.
Треба да се изградат патишта за патување, бугарите во 2св седеле на брегот на реката пчиња, Апостолски им пришол и ги прашал што прават тука, они му рекле чекаме материјали за да се изгради мост, Апостолски погледнал кон реката, во тоа време длабочината не била до коленици.
Затоа треба инфраструктура за албанците и бугарите да патуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.475
Поени од реакции
17.168
ne sum Nacionalist.. Jas go sakam i go branam moeto, bez da ve mrzam vas. 80% vo ovoj forum go imat sindromot na Bjorn, zhivotot im e Makedonci vs Albanci, no toa e poradi nemozhnosta da go gledate svetot, bidejki naviknati ste da rabotite vo drzava za 350 euro (i da patuvate so bus Kocani-Skopje), i zatoa ve boleshe i ovoj balanser. Za koj mene licno podobro sega mie shto go odlozhevte, barem nashite pak ke se zamarat so privatni biznisi, a vie ke prodolzhuvate da copirati fakturi i dokumenti niz vllada.

Samo malku da koristevte pasosh i da surfirate vo nekoi drzavi niz Evropi ke se rehabilitirate i ke gledate ne cell svet go ima vashiot problem.
Автоматски споено мислење:


i mene ne me zabole shto te zabole i ne te zaboli tebe :D
Смешно е малце. Не си националист ама делиш на ваши vs наши и самиот. Јас на мои 20 години живеев Америка, на мои 30 живеам Германија и сум успешно интегриран без да одбивам јазик и култура.

Неможноста велиш да гледаме свет е исто смешно пошти ние и моите родители кога го гледаа светот, го шетаа како господа и БЕА ГОСПОДА со почит и се кај вас т.е не извини кај Албанците во Албанија владееше Емвер Хоџа и не смееја да мрднат, светот се гледаше преку шверцани списанија.

Светот го гледате сега поради ‘геноцид и немање права’ на косово и поради каква таква силина на МК пасош, пасош кои не го почитувате а ве рани и ве однесол странство, не почитувате химна ни јазик, одбивате интеграција како и секаде каде сте и колку и да те боли по државјанство си Македонец.

Го спомнуваш Балансерот и плата од 350е и како сме работеле за истата па тој балансер напика и шуто и сакато за 350е плата значи истото кусогледие го имаат и тие. Фала шо го кажа и ова индиректно иако не си свесен за истото. Балансерот твојте златен побараја да се укини ама ајде.

И малку смешно е да збораш за фактури лажни и фала работи кога цел свет знај дека Албанците (не од Албанија, најчесто Косово) дека се главни шверцери и дилери на дрога, фалц марки, трговија со органи и луѓе. Така СА дај молимте не треси зелени вакви во кои и самиот не верваш.

И пред да ми спомнеш бизниси како Голден Игл и пак не потечиш со истото поштеди ме молим те Македонецу.

Жалам шо знајш само за Автобус Ск-Кочани и гледање светови преку интернет и колку си кусоглед па убеден си во некои работи и заблуди ама ако :)

Уживај си, имај уба вечер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom