Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
22 август 2024
Мислења
57
Поени од реакции
71
Под број два, дали вие како доктори им зборите на вашите пациенти за лошите последици од дијазепами за главоболка, хелекси за инсомнија и тн и тн ?
Еве ја бев пред 10ина години со депресивно растројство, пиев некој SSRI (не ми текнува на името, можда пароксетин), и пиев хелекси. И така ги пиев 2-3 месеци, може и 4, постепено намалував дози и кога евентуално дојдов до момент да прекинувам хелекс, ја имав баш баш кризи. Сум конзумирал канабис со месеци секој ден, и одеднаш сум престанувал со месеци, никад не сум имал такво дрмање како кога прекинував хелекс. НИКАД!
Дали докторот седна и ми ги објасни негативните последици од откажување пароксетин и хелекс? Дали одвои 30 минути да ме едуцира? Дали воопшто он знае што се случува кога еден пациент се тргнува од хелекс ? Fuck no!
Дали самиот доктор е свесен за негативните последици кога мења терапија ? Еве мене на пример ми мењаа 2 SSRI или како и да се викаат, и двата не функционираа, третиот беше океј. Дали некој ми кажа кои срања ми се случувале во мојот организам ?
Не се збори за негативни последици заради nocebo. Докторот знае за сите негативни ефекти, но на база на одредени водичи за третман и сооднос на ризик/бенефит се препорачува одреден медикамент.

Пример, докоторот не може да знае во каков ризик си ти во тој момент од твојот живот, има значаен број на луѓе кои не се веќе на овој свет заради тоа што одбиле третман, не е така едноставно како што мислиш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.783
Поени од реакции
29.505
Ј
Но во смисол на доживљај, на жедта за живот, за проширување на перцепцијата и тоа како се потребни.
Зошто? Луѓе патуваат во далечна земја и им се менува перцепцијата без промена на хемија на мозок. Просто ново хоби како градинарство може да ти ја смени перцепцијата.
Настрана разни синдроми каде без наркотици следи средба со мрачниот косач
Кои се тие?
Наротиците можат да играат мала но значајна улога за подобрување на меѓучовечките односи во светот.
Како?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.787
Поени од реакции
6.269
Ј
Зошто? Луѓе патуваат во далечна земја и им се менува перцепцијата без промена на хемија на мозок. Просто ново хоби како градинарство може да ти ја смени перцепцијата.

Кои се тие?

Како?
На прво место тука е травата која може да игра сериозна улога. Замисли при несогласувања или конфликтни ситуации луѓето да започнат да пафкаат по малку, верувам дека проблемот би се решил на мирен начин. Нешто како лулето на мирот кај индијанците.
Друго е малку покомплексно а тоа се сударите меѓу луѓето предизвикани од амбиции и алчност. Со промена на перцепција луѓето би можеле да ги стават тие амбиции и алчност во сосема нова перспектива и да увидат дека тие имаат негативно влијание како на поединец така и на средината која го опкружува.

Точно, перцепција се менува на многу начини, но дали е тоа трајна промена или привремена? Но ниту еден начин ја нема интензивноста, фантастичноста и добивање на краток увид во земскиот рај, во вечноста, во непобедливоста на човечката имагинација и креација и богатството на емоции за кои човек не ни знаел дека ги поседува. Имаше еден интересен цитат од Треинспотинг, најпознатиот филм за злоупотреба на наркотици до денес, ремек дело на седмата уметност, дело кое треба да биде обавезна лектира за студенти. Не можев да претпоставам дека ќе осеќам чиста љубов кон сета Божја креација, милост во душата и топлина како бебе при најнежна мајчина прегратка, при консумација на извесна супстанца. Ми е жал што не сум Е.Т.А. Хофман или Ги де Мопасан за да можам да опишам подетално сето тоа.

Што се однесува до синдромот не би сакал за тоа на јавен форум евентуално по ПП а тоа беше само еден од проблемите. Наркотикот не го лечи синдромот туку ги елиминира последиците пред се манијакалните секојдневни болки кои немаат крај. Замисли да не може човек да спие по неколку дена по ред ради тешки болови. После неуспешен третман со медикаменти доктори си легнаа на брашно дека тоа нема лек за тој синдром и си измија раце од ситуација. За среќа најдов начин сето тоа да го ставам под контрола барем да имам нешто налик нормален живот. Не беа наркотиците само туку и одредена женска особа за која би го дал животот буквално.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.783
Поени од реакции
29.505
На прво место тука е травата која може да игра сериозна улога. Замисли при несогласувања или конфликтни ситуации луѓето да започнат да пафкаат по малку, верувам дека проблемот би се решил на мирен начин. Нешто како лулето на мирот кај индијанците.
Тоа е малку мит дека индијанците биле мирољубива цивилизација, најчесто се користи како пропаганда против белиот човек.
А уствари биле воинствени како секоја друга цивилизација на светот.
Точно, перцепција се менува на многу начини, но дали е тоа трајна промена или привремена? Но ниту еден начин ја нема интензивноста, фантастичноста и добивање на краток увид во земскиот рај, во вечноста, во непобедливоста на човечката имагинација и креација и богатството на емоции за кои човек не ни знаел дека ги поседува.
Секако дека е трајна. Не постои подобар начин за промена на перцепција од патување во посиромашна земја или запознавање со различна култура, клима, начин на живот.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.478
Поени од реакции
8.060
Не се збори за негативни последици заради nocebo. Докторот знае за сите негативни ефекти, но на база на одредени водичи за третман и сооднос на ризик/бенефит се препорачува одреден медикамент.

Пример, докоторот не може да знае во каков ризик си ти во тој момент од твојот живот, има значаен број на луѓе кои не се веќе на овој свет заради тоа што одбиле третман, не е така едноставно како што мислиш.
А зошто тогаш на 99% од сите пациенти им препорачуваат ист медикамент од ист производител ?
Зошто by default на секој кој влезе со f40ка им даваат од оној производител кој малтене ги спонзорира ? Ова од прва рака го знам.
Сеа не дека она го дава, туку "го препорачува" на човек кој поим нема од медикаменти и кој за сламка би се фатил само да се излечи од анксиозно-депресивно пореметување. Мислам дека тоа е лицемерно, неетично и против сите морални кодекси што ги имаат како доктори.
И не сме прво одделение да се правиме на тошо дека "докторот ги има моите интереси на прво место".

Точно, има милион луѓе кои не се на овој свет пошто одбиле третман.
Но има х10 луѓе кои тој третман ги направил living zombies, одечки зомбија, ги направил зависни и уништил животи, односно креирал уште толку поголем број на зависници.
Да не се лажеме, и хелексот е дрога, и хелексот е gateway drug, може да биде мост кон "нешто појако" или поголеми дози, мешање со други анксиолитици и мешање со алкохол. А хелексот не се набавува од улични дилери, него од дечки во бели мантили.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.787
Поени од реакции
6.269
Тоа е малку мит дека индијанците биле мирољубива цивилизација, најчесто се користи како пропаганда против белиот човек.
А уствари биле воинствени како секоја друга цивилизација на светот.

Секако дека е трајна. Не постои подобар начин за промена на перцепција од патување во посиромашна земја или запознавање со различна култура, клима, начин на живот.
Не сум сигурен дека биле до толку воинствени, но секако дека биле во одредена мера. Е сега кога имало конфликти луѓето седнувале да се договорат употребувајќи го лулето на мирот кое содржело тутунче и некои треви. Целта била да се промени перцепција на завојуваните страни, да се препознае нивната човечка природа и да се стави крај на конфликтот.

Не велам дека не, имам патувано во многу земји и знам како тоа влијае на перцепција. Но тоа е свесна перцепција, интелектуална по природа со примеса на одредени емоции. Нема ништо лошо во тоа но сепак од искуство знам што значи проаѓањето во свет кој е сосема тродимензионален и тактилен, не можам да објаснам колку е нестварно тоа искуство, тоа патување низ понорите на непознатото, сретнување со битија кои на јаве би се рекло дека не постојат, потези кои никогаш не би претпоставил дека се возможни, чувствување на милоста Божја во градите, во некои случаи силна интелектуална пенетрација и текнување на ствари кои во обична состојба би биле засекогаш скриени.

Take your best ever orgasm, multiply it by 1000 and you`re still nowhere near it.
(Mark Renton, Hibernian fan and junkie)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.693
Ако веќе се повикуваш на термодинамика, прочитај уште неколку пати за термодинамика.
Човечкото тело не е затворен систем.
Друга работа која не ја земаш во предвид е влијанието на изворот на калории врз хормоните кај човечкото тело. 200 калории од чоколадо и 200 калории од само месо (без леб, компири) нема да влијаат исто.

Немој да си ја сечеш раката, бидејќи на човечкото тело потребни му се нула (0) влакна во исхраната, а и нула (0) јаглехидрати.

Индустрискиот шеќер реално е дрога, но последиците од него се каде каде помали него ли хероин и други видови дроги, така да, да не споредувајте баби и жаби.
Затоа пишав дека не е толку просто како грам од едното со грам од другото. Ако веќе не прочита.

Другово ти е чиста глупост. Дека не требаат влакна затоа сега најраната возраст за добивањена рак на дебело црево падна на 25-30 години?

Da, od Skopje.
Problem?
Не

П.С Ја отеравме темава ко бааѓи оф.
Автоматски споено мислење:

шеќерот може да те направи резистентен на инсулин. Дури и за тоа да утиче треба да си сериозно дебел. Друга нус појава мислам нема. За разлика од хероинот каде што ти паѓаат заби и ти се распаѓа телото.
Според тебе само прекуметно дебели луѓе имаат дијабет?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.887
Поени од реакции
41.102
А зошто тогаш на 99% од сите пациенти им препорачуваат ист медикамент од ист производител ?
Зошто by default на секој кој влезе со f40ка им даваат од оној производител кој малтене ги спонзорира ? Ова од прва рака го знам.
Сеа не дека она го дава, туку "го препорачува" на човек кој поим нема од медикаменти и кој за сламка би се фатил само да се излечи од анксиозно-депресивно пореметување. Мислам дека тоа е лицемерно, неетично и против сите морални кодекси што ги имаат како доктори.
И не сме прво одделение да се правиме на тошо дека "докторот ги има моите интереси на прво место".

Точно, има милион луѓе кои не се на овој свет пошто одбиле третман.
Но има х10 луѓе кои тој третман ги направил living zombies, одечки зомбија, ги направил зависни и уништил животи, односно креирал уште толку поголем број на зависници.
Да не се лажеме, и хелексот е дрога, и хелексот е gateway drug, може да биде мост кон "нешто појако" или поголеми дози, мешање со други анксиолитици и мешање со алкохол. А хелексот не се набавува од улични дилери, него од дечки во бели мантили.
Споредуваш лекови кои во препорачани дози те праат нормален, со дроги кои те праат ненормален. Вие да ја пиете таа терапија ниту еднаш не би помислиле да се фиксате. Али не си ги пиете лековите па земате други "лекови" кои ве релаксираат моментално и кога тоа ќе запре барате уште. Па станувате наркомани зависници.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.478
Поени од реакции
8.060
Споредуваш лекови кои во препорачани дози те праат нормален, со дроги кои те праат ненормален. Вие да ја пиете таа терапија ниту еднаш не би помислиле да се фиксате. Али не си ги пиете лековите па земате други "лекови" кои ве релаксираат моментално и кога тоа ќе запре барате уште. Па станувате наркомани зависници.
Дечко од кај знаеш што со што споредувам ?
Дали воопшто споредив X co Y или само се убацуваш безвезе и си измислуваш ?
Еве, каде споредив цитирај ме.

Во препорачани дози те прават "нормален" ? Океј, еве и да претпоставиме дека е така (преку употреба на бујна фантазија). Што правиме со withdrawal symptoms на тие "препорачани" дози ? Зошто истите се појавуваат ? Зошто докторите не одвојуваат по 30 минути да ги објаснат истите кога ги даваат така глатко и од ракав ги припишуваат на свои пациенти ?
Дали некогаш си осетил симптоми на откажување од легални анти-депресив анксиолитик медикаменти или само тресеш овде ? Очигледно дека не.
Муабетот е што и тие, исто како оние "дроги" со кои наводно ги споредувам истиве, предизвикуваат моментално/краткотрајно релаксирање и "враќање во нормала како зомби", за да после само 2 месеци АКТИВНО користење на токму тие легални медикаменти, телото ти прави кризи бидејќи лекарствата што ги земаш ти предизвикале зависност или биохемиски дисбаланс во твоето тело (дефиниција за дрога, можеби ?).
Еве, како за споредба, во животот сум конзумирал канабис стотици/илјадници пати, многу често (порано) со месеци на дневна основа сум пушел по еден фиљан, наредниот ден сум се откажал и не сум пушел воопшто 1-2 месеци. Guess what? Не сум имал ни најмали симптоми на откажување, освен копкање кога сум бил присутен во друштво да пушат, иако и тогаш сум кажувал "НЕ", и се си беше океј, телото не ми се тресеше или whatever :D.
Е сега, приказната е тотално друга, кога станува збор за моето 3-4 месечно искуство со хелекс и пароксетин. Откажувањето од овие две ствари беше вистински пекол. За други дроги освен канабис (иако ова не го рачунам за наркотик) не сум искусил, не сум конзумирал, но можам да тврдам дека откажувањето од хелекс/пароксетин е up there со некои грди улични дроги.

Немој само да си вадиш и чери пикинг да правиш на муабетите, таму кај што ти одговара и да си вадиш од контекст ствари па и да си измислуваш. Те молам.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.442
Другово ти е чиста глупост. Дека не требаат влакна затоа сега најраната возраст за добивањена рак на дебело црево падна на 25-30 години?
Можеш да објасниш зашто се потребни влакната за човечкото тело, да видам зашто моето е глупост, а твоево е оправдано?
Која е користа од влакната во човечкото тело, односно кој биохемиски процес има потреба од нив.

има значаен број на луѓе кои не се веќе на овој свет заради тоа што одбиле третман, не е така едноставно како што мислиш.
Нема значаен број на луѓе кои одбиваат третман. Напротив милиони се 2 метри под земја, поради докторска грешка, а уште повеќе милиони страдаат поради фармацијата.

Али не си ги пиете лековите па земате други "лекови" кои ве релаксираат моментално и кога тоа ќе запре барате уште. Па станувате наркомани зависници
Затоа ли во САД со години се повеќе и повеќе имаат проблем со легални опијати, препишани од твоите свештеници во бели мантили....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.887
Поени од реакции
41.102
Дечко од кај знаеш што со што споредувам ?
Дали воопшто споредив X co Y или само се убацуваш безвезе и си измислуваш ?
Еве, каде споредив цитирај ме.

Во препорачани дози те прават "нормален" ? Океј, еве и да претпоставиме дека е така (преку употреба на бујна фантазија). Што правиме со withdrawal symptoms на тие "препорачани" дози ? Зошто истите се појавуваат ? Зошто докторите не одвојуваат по 30 минути да ги објаснат истите кога ги даваат така глатко и од ракав ги припишуваат на свои пациенти ?
Дали некогаш си осетил симптоми на откажување од легални анти-депресив анксиолитик медикаменти или само тресеш овде ? Очигледно дека не.
Муабетот е што и тие, исто како оние "дроги" со кои наводно ги споредувам истиве, предизвикуваат моментално/краткотрајно релаксирање и "враќање во нормала како зомби", за да после само 2 месеци АКТИВНО користење на токму тие легални медикаменти, телото ти прави кризи бидејќи лекарствата што ги земаш ти предизвикале зависност.

Немој само да си вадиш и чери пикинг да правиш на муабетите, таму кај што ти одговара и да си вадиш од контекст ствари па и да си измислуваш. Те молам.
и тоа е "дрога" но тоа е дрога за да бидеш нормален, не за да бидеш ненормален. И како секоја дрога и тоа ствара зависност. Но сигурно одвраќањето од тој лек со неколку дена главоболки не е исто со кризите на оние што се бават со хероин.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.478
Поени од реакции
8.060
и тоа е "дрога" но тоа е дрога за да бидеш нормален, не за да бидеш ненормален. И како секоја дрога и тоа ствара зависност. Но сигурно одвраќањето од тој лек со неколку дена главоболки не е исто со кризите на оние што се бават со хероин.

Неколку дена главоболки ахахахахахахаха. Смешно :D
Продолжуваш со cherry picking, и реплицираш на тоа што тебе ти одговара, секако извадено од контекст.
Тоа било дрога за да бидеш нормален ахахахахах... Пола македонија и пола свет заглавени на анксиолитици... Пошто се ненормални, а ?Нема врска со тоа што се зависни, не?
За да се откажеш од нив треба да поминеш низ следново:
-несоница
-потење
-нагон за повраќање
-главоболка
-намален имунитет
-враќање на анксиозност и панични напади/депресија х5 од кога си почнал да ја примаш
-замор
-тремор во раце
-срцеви палпитации или како год (забрзано чукање)
-мускулни спазми
-отсуство на апетит

И пази, ако земаш 1.5мг хелекс (3х0.5) на ден, за да ги откажеш, секоја недела или на секои две недели треба постепено да намалуваш доза. И што е најсмешно, почињаш да ги осеќаш овие горенаведени ефекти во блага форма (некои да некои не), ВО МОМЕНТОТ КОГА почнеш да ги намалуваш дозите.
Не е дека јас конкретно почнав да осеќам withdrawal symptoms кога од 1.5мг хелекс на ден спуштив на 0.25 или кога ги баталив целосно. ЦЕЛО факинг време имаш симптоми како што ја намалуваш дозата (на крај е најзаебаното)
Соочете се едноставно со фактот дека хелекс/дијазепам и лексилиум се дрога по сите ебани параметри.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.783
Поени од реакции
29.505
Можеш да објасниш зашто се потребни влакната за човечкото тело, да видам зашто моето е глупост, а твоево е оправдано?
Која е користа од влакната во човечкото тело, односно кој биохемиски процес има потреба од нив.
Дигестија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.887
Поени од реакции
41.102
Неколку дена главоболки ахахахахахахаха. Смешно :D
Продолжуваш со cherry picking, и реплицираш на тоа што тебе ти одговара, секако извадено од контекст.
Тоа било дрога за да бидеш нормален ахахахахах... Пола македонија и пола свет заглавени на анксиолитици... Пошто се ненормални, а ?Нема врска со тоа што се зависни, не?
За да се откажеш од нив треба да поминеш низ следново:
-несоница
-потење
-нагон за повраќање
-главоболка
-намален имунитет
-враќање на анксиозност и панични напади/депресија х5 од кога си почнал да ја примаш
-замор
-тремор во раце
-срцеви палпитации или како год (забрзано чукање)
-мускулни спазми
-отсуство на апетит

И пази, ако земаш 1.5мг хелекс (3х0.5) на ден, за да ги откажеш, секоја недела или на секои две недели треба постепено да намалуваш доза. И што е најсмешно, почињаш да ги осеќаш овие горенаведени ефекти во блага форма (некои да некои не), ВО МОМЕНТОТ КОГА почнеш да ги намалуваш дозите.
Не е дека јас конкретно почнав да осеќам withdrawal symptoms кога од 1.5мг хелекс на ден спуштив на 0.25 или кога ги баталив воопшто. ЦЕЛО факинг време имаш симптоми како што ја намалуваш дозата (на крај е најзаебаното)
Соочете се едноставно со фактот дека хелекс/дијазепам и лексилиум се дрога по сите ебани параметри.
тие лекови се пијат најчесто трајно. Близок Лорсилан пиеше 20 години и го прекина зошто престана да носат. Па докторот му даде дијазепам 4ка па со него ги откажа прилично лесно. Све може да се откаже, само треба метод да употребиш. Ти добро си ги намалувал, но требало со дијазепам да ги смениш за да немаш толкави кризи. А дијазепамот најлесно се откажува од сите бензо.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
778
Поени од реакции
1.645
Близок негов Лорсилан пиел 20 години...:facepalm:
Убаво го заглавила фармацевстката мафија.

Инаку секој оној кој се инаети нека провери за кризите која ги доживува одредена личност поради зависноста од Бензодијазепини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom