Зошто газдите се стиснати?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.073
Поени од реакции
36.157
Mislam ako celta ti e da go naprais zivotot polos za golem del od lugjeto tuka u mkd, this will work :D
Целта е да го подобриш квалитетот на здравството за тие што ќе може да си го дозволат, така е и надвор, ако имаш се лекуваш, ако немаш ќе си трпиш или ќе се качиш на авион и ќе одиш да те среди ветеринарот во Индија/Филипини.

Го ебавме ние тоа социјалното здравство, помина тој воз, сега или ќе се дораспадне се и ќе остане само приватно, или ќе го спасиме тоа што останало и ќе играме како тие што ни се идоли.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.076
Поени од реакции
17.944
Целта е да го подобриш квалитетот на здравството за тие што ќе може да си го дозволат, така е и надвор, ако имаш се лекуваш, ако немаш ќе си трпиш или ќе се качиш на авион и ќе одиш да те среди ветеринарот во Индија/Филипини.
Civa cel, tvoja? Za groto od lugjeto ova ne odgovara, zatoa i ne e vovedeno.

Makedonija e posiromasna od ,,nadvor,, zemjite. Mozhe da preturas od edno lonce vo drugo, taa e vodata. Masinite i lekovite se isti i tuka i vo avstralija i vo svedska, ama standardot i budzetot ne. Normalno nema da iame ist kvalitet i uslovi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.073
Поени од реакции
36.157
Civa cel, tvoja? Za groto od lugjeto ova ne odgovara, zatoa i ne e vovedeno.

Makedonija e posiromasna od ,,nadvor,, zemjite. Mozhe da preturas od edno lonce vo drugo, taa e vodata. Masinite i lekovite se isti i tuka i vo avstralija i vo svedska, ama standardot i budzetot ne. Normalno nema da iame ist kvalitet i uslovi.
Не се изразив добро, не цел, туку предлог ако сакате да остане нешто од тоа што е денес државно здравство.

Инаку секогаш има простор, има кеш во државата, и прашање на време е кога ќе стават прогресивен данок. Низ цел запад е така, не дека тука ни е мерак да плаќаме 30-50% персонален, ама јбг, инаку и тука нема да има чисти улици, средени болници и училишта, некој мора да плати за тоа.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.506
Поени од реакции
2.600
Целта е да го подобриш квалитетот на здравството за тие што ќе може да си го дозволат, така е и надвор, ако имаш се лекуваш, ако немаш ќе си трпиш или ќе се качиш на авион и ќе одиш да те среди ветеринарот во Индија/Филипини.

Го ебавме ние тоа социјалното здравство, помина тој воз, сега или ќе се дораспадне се и ќе остане само приватно, или ќе го спасиме тоа што останало и ќе играме како тие што ни се идоли.
Најдобро куршумот за тие што немаат да се лечат, многу поефтино решение од летови до Бангладеш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.073
Поени од реакции
36.157
Најдобро куршумот за тие што немаат да се лечат, многу поефтино решение од летови до Бангладеш
Јави се кај америчките другарчиња, ќе ти објаснат, тие имаат искуство.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.076
Поени од реакции
17.944
Не се изразив добро, не цел, туку предлог ако сакате да остане нешто од тоа што е денес државно здравство.

Инаку секогаш има простор, има кеш во државата, и прашање на време е кога ќе стават прогресивен данок. Низ цел запад е така, не дека тука ни е мерак да плаќаме 30-50% персонален, ама јбг, инаку и тука нема да има чисти улици, средени болници и училишта, некој мора да плати за тоа.
Ima kes, i 100 evra e kes i milion e kes. Prasanjeto e kolku kes ima, a odgovorot e ne kolku Germanija ili Avstralija. Ima brojki, znaes da gi najdes ti.
E sea so toa so se ima od danok se krpi kolku tolku, i pre bi da ima kolku tolku za site nego za odbranite. Neam protiv i za progresiven danok, no se pokaza neuspesen za sega.
Автоматски споено мислење:

Јави се кај америчките другарчиња, ќе ти објаснат, тие имаат искуство.
Koj saka takov sistem, ima zemji, nikoj ne im brani.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.835
Поени од реакции
111.477
Си одат оние без никакво искуство и знаење. Секој што е стручен останува овде и заработува повеке и од герменија, независно доктор или механичар. Се разликуваме во тоа што ти под поимот ,,стручен,, ја подразбираш секоја будалетинка која се добрала до диплома и само ради тоа што има диплома смета дека траба некој да ја плаќа дебело. Види кои доктори си одат од кај нас и што работат во странство, колку од нив во странство работат како доктори а колку како газобришачи во пензионерски домови или нешто трето неповрзано со професија доктор. Ке видиш дека тоа се доктори кои штотуку земале диплома и кои наместо да бидат среќни со 500е и можноста да ја учат работата, да земат и специјализација па потоа да заработат и пари, тие мислат дека некој треба да ги плаќа за нивното незнаење и вежбање. Кој курац ми е доктор кој е знае и е овластен само да пишува упати до специјалисти и чат пат да препиши антибиотик на некој настинат? Таков доктор можам да бидам и јас, изволте шо ви е проблемот? - увото ме боли докторе/еве ти упат да идеш на ушно, тебе шо те боли? - окото/еве ти упат за на очно, тебе? стомакот/ упат за на интернист, вас? курот/упат за на уролог...... Чекајте малку, мрднете од левелот пишување упати па барајте пари. Кога ке ве понудат да работите во приватна клиника или кога ке ви понудат мито за вашата работа тогаш знаете дека сте заслужиле и дека ке добиете.
Ти дали се читаш што пишуваш? Па ја можам да ти набројам двоцифрен број примери од мои најблиски што заминале во странство а се сосема стручни, дури и многу стручни во своите области. Каков ти е муабетов дека заминуваат оние без искуство и знаење? Онака на памет треснат муабет без никаква поткрепа, а во меѓувреме насекаде имаш вести и информации за најголем одлив на кадри и работна сила во историјата на нашата држава.

И да, точно е дека не одат само квалификувани и стручни кадри надвор, нормално дека ќе замине и некој неквалификуван, некој млад, некој пилиштарец, али секогаш главната цел се подобри услови за живот од овде. Нормално, платата е скоро секогаш водечкиот фактор во приказната.

Пак ќе ти кажам, примерот со механичарот и лекарот е само фиктивен, можеме и други професии да споредиме за да се докаже дека распределбата на трудот во земјава е тотален промашај. Малце подобјасниле во претходните постови, конкретно околу лекарите, ама гледам пак не разбираш. А гледам се надоврзал и Лестер со муабетот " па имаат избор луѓето ", абе ок ако е за тоа ај нека нема лекар и пожарникар у земјава пошо се слабо платени, пошо имаат избор нели, нека идат компири да садат што кур. Вака се расправам у живо со програмери, за кои си будала ако не чепкаш нешто во врска со програмирање (не со сите нормално), не можат да разберат дека не се сите луѓе исти и дека не може сите исто да работат. ЈЕБИГА друже програмер не ме влечат бинарни броеви и кодови, милијарда евра плата да даваат не би работел тоа и мрш, не ме замарај. Така е и со лекари, сточари, пекари, месари, банкари итн, има луѓе со љубов и афинитети према одредена работа и не е фер државата да ги деградира и да им ускратува права поставувајќи го системот скроз наопаку.

Пак ќе ти повторам, апсолутно немам ништо против механичарот, и тие си се луѓе и си заслужуваат плата каква што заслужуваат, ама јас зборам за логична и правилна распределба на трудот. Докторот е, или у нашиов случај треба да биде, многу повеќе од механичар или адвокат у едно општество затоа што се занимава со единственото нешто што е непроценливо у универзумот, а тоа е човечкиот живот. Зашо, ако утре ти се расипе кола и ако немаш пари нема да ја направиш и ќе одиш со автобус на работа, ама ако ти се разболе детето сакал/нејќел, имал/немал ќе се нацрташ на клиника и прв ќе пцуеш по докторите ако не те услужат одма, ќе викаш за тоа ли земате плата и бла бла такви муабети. И да нагласам дека не зборам за Венко Филипче и Сашко Кедев тип на доктори, него генерално гледано. Јасно е дека си има доктори и што се платени како што треба ама тие се во помал број во однос на онаа другата група.

Нејсе, ај да не тупиме, мислам дека горе доле се разбираме со повеќето, само некои овде ја гледаат работата само од аспект на Запад, а овде реалноста е многу поинаква, за жал.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.431
Поени од реакции
1.339
Проблемот со Македонското здравство е што не е воопшто ефикасно, и парите што ги има не ги троши ефективно. Точно нема толкава сума на пари како што има во Германија/Аврстралија, ама и таму не паѓаат од небо фондовите за здравство. Си плаќаат данок и здравствено луѓето, си одат парите во фондот и има скапи инструменти, има специјалисти.

400$ ме кошта месечно здравственото осигурување за мене и за жена ми, vision и dental included.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.021
Поени од реакции
3.776
Ти дали се читаш што пишуваш? Па ја можам да ти набројам двоцифрен број примери од мои најблиски што заминале во странство а се сосема стручни, дури и многу стручни во своите области. Каков ти е муабетов дека заминуваат оние без искуство и знаење? Онака на памет треснат муабет без никаква поткрепа, а во меѓувреме насекаде имаш вести и информации за најголем одлив на кадри и работна сила во историјата на нашата држава.

И да, точно е дека не одат само квалификувани и стручни кадри надвор, нормално дека ќе замине и некој неквалификуван, некој млад, некој пилиштарец, али секогаш главната цел се подобри услови за живот од овде. Нормално, платата е скоро секогаш водечкиот фактор во приказната.

Пак ќе ти кажам, примерот со механичарот и лекарот е само фиктивен, можеме и други професии да споредиме за да се докаже дека распределбата на трудот во земјава е тотален промашај. Малце подобјасниле во претходните постови, конкретно околу лекарите, ама гледам пак не разбираш. А гледам се надоврзал и Лестер со муабетот " па имаат избор луѓето ", абе ок ако е за тоа ај нека нема лекар и пожарникар у земјава пошо се слабо платени, пошо имаат избор нели, нека идат компири да садат што кур. Вака се расправам у живо со програмери, за кои си будала ако не чепкаш нешто во врска со програмирање (не со сите нормално), не можат да разберат дека не се сите луѓе исти и дека не може сите исто да работат. ЈЕБИГА друже програмер не ме влечат бинарни броеви и кодови, милијарда евра плата да даваат не би работел тоа и мрш, не ме замарај. Така е и со лекари, сточари, пекари, месари, банкари итн, има луѓе со љубов и афинитети према одредена работа и не е фер државата да ги деградира и да им ускратува права поставувајќи го системот скроз наопаку.

Пак ќе ти повторам, апсолутно немам ништо против механичарот, и тие си се луѓе и си заслужуваат плата каква што заслужуваат, ама јас зборам за логична и правилна распределба на трудот. Докторот е, или у нашиов случај треба да биде, многу повеќе од механичар или адвокат у едно општество затоа што се занимава со единственото нешто што е непроценливо у универзумот, а тоа е човечкиот живот. Зашо, ако утре ти се расипе кола и ако немаш пари нема да ја направиш и ќе одиш со автобус на работа, ама ако ти се разболе детето сакал/нејќел, имал/немал ќе се нацрташ на клиника и прв ќе пцуеш по докторите ако не те услужат одма, ќе викаш за тоа ли земате плата и бла бла такви муабети. И да нагласам дека не зборам за Венко Филипче и Сашко Кедев тип на доктори, него генерално гледано. Јасно е дека си има доктори и што се платени како што треба ама тие се во помал број во однос на онаа другата група.

Нејсе, ај да не тупиме, мислам дека горе доле се разбираме со повеќето, само некои овде ја гледаат работата само од аспект на Запад, а овде реалноста е многу поинаква, за жал.
Докторот, механичарот, докторот, механичарот.... ма не сме глупи бе друже, јасно е дека се тоа примери, место нив може да бидат архитектот и молерот, наставникот и ќебапчијата.... јас ти зборувам општо, имаш стручни луѓе и луѓе кои само имаат папир да се стручни и нив пазарот ги сепарира, стручните ке направат пари независно дали овде или на страна, а другите со папирот може да идат у тоалет. Вистинскиот репер се приватните клиники или компании за други професии. Зошто Систина не земе за евтини пари од овие што ,,бегаат,,? Или ИГМ не земе некој ,,инжињер,, кој бега оти бил платен 500е а ваму вработува некој за 5000е? Зошто на се да се чека и криви државата, ете ги приватните компании па бујрум ако си стручен ке те платат....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.743
Поени од реакции
40.858
Џабе муабетиве мислам дека се, луѓево се одлепени од реалноста. Ги перципираат стварите низ некакви емоции место економска логика. У други зборови, сакаат Тито да се врати. Да беше тој систем функционален уште ќе постоеше.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
34
Поени од реакции
71
400$ ме кошта месечно здравственото осигурување за мене и за жена ми, vision и dental included.
200 долари по човек, плаќате помалку од доста народ во земјава и што добива ништо. Проблемот е крадењето буквално од се во здравството.Еве ти пример: Автомеханичарски сервис правеше далавери на болнички возила им вадеше делови, ставаше стари делови. Шоферот на болничко отиде да им се буни откако откажаа кочниците па пред него враќаа делови само зашто ја има репутацијата и ќе ги намлатеше. На онкологија им даваа вода и препродаваа на косовари. Милион примери вакви.
Просечна плата е 700 евра, пресметано му доаѓа дека просечно секој вработен дава 5 000 за здравствено(со она плус за повреда или професионално заболување). Нешто помалку од 100 долари.

И за оние со предлози за како што е САД/Австралија слободно селете се таму. Предлози за 30-50% персонален данок во неразвиена и нефункционална држава е глупост. Има далеку подобри системи и друг е проблемот кај нас. Корупција и краднење.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.835
Поени од реакции
111.477
увоз на доктори од надвор ако не сакаат нашите да седат и да работат за тие плати, па од старт ќе си планираат да киднат надвор
Wtf? Друже од што сме греота болест не може да увеземе а не па доктори? Кого ќе увезеш, Србин? Хрват? Грк? Абе од кај нас Непалците-градежници почнаа да бегаат, што да кажеме за доктори и некои други струки.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.755
Поени од реакции
1.505
Незнам само како им успева на ваквите газди да најдат менаџери со нивен сличен стил на размислување и кодоши нормално ?
Дел од менаџерскиот тим предлага ладните пијалоци да ги продаваат поскапо од топлите пијалоци?! Кој ум еј .....Дури имаш пауза да ама требало да ја користиш во круг на маркет? Ако законски имам 30 мин што ти е гајле каде сум ?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.575
Поени од реакции
33.872
Ако законски имам 30 мин што ти е гајле каде сум ?
Цела вечер одејќи накај дома се сомневаш дека слушаш чекори и гласови. Забрзуваш за побрзо излезеш од темната улица накај дома, но звукот од твоите сега погласни чекори само ја нахранија паранојата. Иташ напред но си свртен назад од страв, за да неочекувано се судриш во мене. Преплашен од шок телото ти заглавува во формата во која првпат виде дека држам нож вперен накај тебе. “Сега ќе умреш пичко! Умираш ова се твоите последни моменти! Имаш една шанса да се спасиш! Ако сакаш да преживееш пробај да точно одговориш, зошто (и)ако законски имам 30 мин ти е гајле каде сум и ќе преживееш!”

Кој би бил твојот одговор ако-као мора да одговориш?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.444
Еве како успешно непалците ги заменуваат сите оние за кои стиснатите газди ги сметаат за лесно заменливи бидејки не се откажуваат од евтината работна сила :pos: :
 

Kajgana Shop

На врв Bottom