Охрид

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.305
Поени од реакции
22.098
Прост пример.
Пред 10 године,обичан смештај,куќа,600 ден соба.Ск е 2500 ден.
Сфе е исто само стаено певеце на терасу.
Друго,сфе скроз исто.
Океј струја и сфе е поскупнато,ама барем да реновирасте нешто малце од малце.

Охриѓани,џабе ни солите памет.
Брука сте.
Crkvite i manastirite se isti, a toa kosta :toe:
 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
353
Поени од реакции
1.914
Два викенди по ред се срамам пред странци. У ебеното Билјанини извори одиме 3 саат, жив човек немаше.

Седнуваме на маса, гледам валкана е масава. Викам ако може да се зачисти. Ме гледа, ја зема покривката во раце и мавта накај девојкава ќе ја удреше за малку(ја излади барем). Ни две ни три ја преврте наопаку ни забриша нешто ни ништо. И викам...што и да кажам на ова, ќе згрешам.

Претходен викенд, возачот на комбињава си паркира Градиште во спротивна насока и чекаше едно 40 минути некои дечишта да се добањале. Ѓубре од прозор фрлање. Да не зборуваме за понуди од +200денари од ден за клима, понуди за таксиња од 400 ден за 1км
Немам ништо против Охрид, еве, првпат пишувам на темава, ама за ресторанот Билјанини извори ептен си во право. Кога во јуни бев и седнавме со невестата да јадеме, нè пречекаа валкани чаршафи со дупки од цигари и остатоци од помфрит на столчето каде што требаше да се седне. Менито мрсно од што го фаќале разни луѓе и никогаш никој не го избришал, а цените беа нешто од типот обична шопска 420 денари. Се погледнавме со невестата и си рековме, никогаш повеќе тука. Атмосферата во местото беше како да си се телепортирал директно некаде во 1980-те години во Југославија.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
424
Чудно, билјанини иѕвори го држи четкарон, тој е човек кој знае да работи, које е етатлон за туризам и угостителство.
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
485
Некој има инфо со молот што бидна ќе се отвара ли?
Зашто се одовлекува толку?
Градови како Велес, Штип, Тетово имаат свој мол, а се доста поблиску до Скопје градот кој има 260+ шопинг центри.
Сепак Охрид е раздвижен повеќе од другите градови, а нема асален шопинг центар, башка локација до Автобуската, мое мислење е дека би имало посетители.
Какво мислење имаат Охриѓани?
Јас во Скопје сум навикнат до отидам до мол каде што све ми е на едно место. Низ чаршија да се шуњам по гужви и сонце не би баш, нека си е за туристи тоа.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
399
Поени од реакции
926
Некој има инфо со молот што бидна ќе се отвара ли?
Зашто се одовлекува толку?
Градови како Велес, Штип, Тетово имаат свој мол, а се доста поблиску до Скопје градот кој има 260+ шопинг центри.
Сепак Охрид е раздвижен повеќе од другите градови, а нема асален шопинг центар, башка локација до Автобуската, мое мислење е дека би имало посетители.
Какво мислење имаат Охриѓани?
Јас во Скопје сум навикнат до отидам до мол каде што све ми е на едно место. Низ чаршија да се шуњам по гужви и сонце не би баш, нека си е за туристи тоа.
Sho ke ti mall be brat, tie go sredija veke postoeckion (Amam) pa ete nov napraja...nz za drugi ama.po moj vkus mn podobro e da se sirit ulicno po primerot na Stopanska banka zamisli imas takvi delovni kuki od carsija do gimnazijana epten ke e smekerski...Za Ohrid Mall mislam da poke od jasno e deka ne mozet zakupci da najdet pa I zato se vleckat cela rabota, ok e da se imat mall ama koa Ohrid bi imal +120k naselenie
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.729
Поени од реакции
978
Мол од затворен тип е најглупо нешто шо можи да постои. Не зборувам за Охрид туку општо за било каде во светот. Единствено до негде признавам трговски центар од типот на ГТЦ кој е од отворен тип .Не ми се јасни ниту луѓето кои одат и киснат по неколку сати во таквите молови .
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.153
Поени од реакции
10.938
Мол од затворен тип е најглупо нешто шо можи да постои. Не зборувам за Охрид туку општо за било каде во светот. Единствено до негде признавам трговски центар од типот на ГТЦ кој е од отворен тип .Не ми се јасни ниту луѓето кои одат и киснат по неколку сати во таквите молови .
Причина?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.553
Поени од реакции
5.352
Пред 12 години рекордот во Охрид го држеа варошани чии апартмани ги издаваа по 150 евра на ден.За оние кои не знаат тоа е срцето на Охрид во чиј дел се познатите дуќани за бисери и познатото кафанско собиралиште на СДСШ.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.553
Поени од реакции
5.352
 
Член од
29 март 2024
Мислења
386
Поени од реакции
776
Сака да ждере ко стока, да се курчи и нарача све најскапо од менито, после плаче на нет за цените :tapp:

2,800 е кило пастрмка таму, што мајка бара од Охридско езеро да е, прво нелегално е да се лови секако нема да има иста цена како од мрестилиште.жива мера на црно ја продава30-60 евра кило.

вина слупал 3 од по 3,000 денари. Ке си земеш вранец батка ако ти е скапо тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.487
Поени од реакции
81.974
Пошто сите зборат за цените у Охрид, у ресторани и кафани, ќе се уфрлам и јас. Прашав еден охриѓанец пријател, кај да се јаде у Охрид добро. Не ме интересира за цена. Ми посочи едно место кај што околу 70-80 посто од менито им е нивно производство во еколошка средина. Идам таму, само странци гости. Нарачавме следно:
- кобасица порција (беше една кобасица али огромна)
- порција мавровска пастрмка
- салата која доаѓа со одвоено сирење на скара (пошто постам, на страна ми го ставија)
- пола литро вино, наливно
- порција свинско ребро
води - кисела и обична по литар
- сок
- лута пиперка
и можда уште нешто ситно, али не ми текнува

Све беше феноменално, добра препорака.

Пред да видите у споилер, покушајте да погодите колку плативме за сето тоа.
1900 денари
for real
 
Член од
11 мај 2024
Мислења
38
Поени од реакции
147
Се ок. Сега отворете му го профилот на ликот и скролајте надолу ќе налетате на 5-6 слики од забавата во кафаната, батката застанат на сплав, со музики, разигран ора, масата тежи од јадење и пиење, ехааа. И по 2 недели му текнува да вади фискална и да се жали по социјални мрежи. Абе Бог да чува.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.153
Поени од реакции
10.938
Се ок. Сега отворете му го профилот на ликот и скролајте надолу ќе налетате на 5-6 слики од забавата во кафаната, батката застанат на сплав, со музики, разигран ора, масата тежи од јадење и пиење, ехааа. И по 2 недели му текнува да вади фискална и да се жали по социјални мрежи. Абе Бог да чува.
Јас сфатив дек се жали само за рибата во која и се сомнева дека стварно добил три кила
Мене ми делува дека овој ни денар уствари нема дадено него ушлепани се на некој родина од странство кој решил меракот да си го направи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom