Што играте во моментов

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
17.069
Lords of the fallen, ne znam zosto tolku negativni kritiki, mene mi e bas interesna i predizvikuvacka. Bukvalno me zakova pred konzola so saati, i uste mi se igra.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.182
Имав 3 месеци бесплатен Apple Arcade и ја снимив Slay the Spire.

Накратко - си ебав мајката.

Надолго - играта е толку заразна што дојде момент да сум на свадба и да помислам да „тркнам“ до вц за да можам да изиграм една партија без да ме види никој. Во тежок очај паднав, првите недела и кусур не ми беше ништо јасно, но потоа како ја сфатив логиката на играта, така конечно почувствував дека напредувам. Вчера ја завршив со Ironclad и си реков морам да паузирам малку затоа што ќе полудам.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.116
Поени од реакции
5.877
Warhammer 40k: Space Marine и WoW. Двете на Steam Deck. Веќе не можам да седам на компјутер по 15 саати на ден како што можев пред 10-15 години. После 8 саати работа на компјутер, се враќам дома, легнувам во кревет и го палам Декот. WoW се игра многу добро со ConsolePort плагинот.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.020
Поени од реакции
24.638
Имав 3 месеци бесплатен Apple Arcade и ја снимив Slay the Spire.

Накратко - си ебав мајката.

Надолго - играта е толку заразна што дојде момент да сум на свадба и да помислам да „тркнам“ до вц за да можам да изиграм една партија без да ме види никој. Во тежок очај паднав, првите недела и кусур не ми беше ништо јасно, но потоа како ја сфатив логиката на играта, така конечно почувствував дека напредувам. Вчера ја завршив со Ironclad и си реков морам да паузирам малку затоа што ќе полудам.
Мене па тоа комбо дековите и гејмплејот страшно ме нервираат. Баш заради тоа и најмалце имам играно Роуг и Мејџ на ХС.
Ако сакаш тцг игри со карти пробај ја Меџик. ХС НЕ !!!!
Автоматски споено мислење:

После 8 саати работа на компјутер, се враќам дома, легнувам во кревет и го палам Декот. WoW се игра многу добро со ConsolePort плагинот.
Блазеси ти. Јас дека работам работа на нозе и без зрачење на екрани, најдобар одмор за викенд ми е да седнам пред ПЦ и да заглавам 8+ сатти со фпс мисии некои или со РТС кампањи.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.421
Поени од реакции
6.060
После завршени Last of us 2 и Witcher 3 со си длц се заразив со Baldur’s Gate 3, иако ми беше тешко на почетокот дека турн бејс ми е еден од по неомилените жарнови и тоа што играм на контролер на пс5 ги прави работите уште покомплицирани и поспори ама искрено ме воодушеви и изненади позитивно. Како скоро секоја препрека или бос фајт имаш стотици можности да ја преминеш од преку разговор со измама, закана и убедување па се до тепачка во која имаш мал милион вариации.
Како некој што нема играно днд единствена замерка е туторијалот каде можеше подобро да е објаснето за нуб ко мене дека можиш да играш мулти клас, која класа кои бонуси ги има, пример дека роуг-тиф (Астсрион) е измислем за отворање честови, врати и стапици и дека со него треба да отвораш а не да е доволно само што е во групата.
Се на се апсолутно вреди за парите, заслужена наградата за игра на годината за 2023та.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.580
Поени од реакции
33.900
Blasphemous si ja igral li? Mi lici na interesna.
Не, ама ја знам како достојна соулс замена, и кецот и двојката. Одамна не сум играл соуслајк, мислам од Мортал Шел ваљда. Далеку ми стои криза за соулс да бидам искрен сега после Елден.

Warhammer 40k: Space Marine.
Шо игра е ова? Ми излезе некни двојка од оваа што излегува за ~месец па ја имам предвид, ќе ја пробам веројатно двојката. Дали треба нешто да се знае претходно? Може ли да се почне одма со двојката, ништо не знам за игриве и универзумот освен дека изгледаше исполирано на некој трејлер?

Двете на Steam Deck.
Олед? Цел месец се хајпам. Види ми историја. :tapp:

IMG_4980.png

Решив неделава да шитнам 10тина пс5 игри што имам дискови а немаат replay value и да “реинвестирам” во хендхелд или стимдек хаха. Среќа држат тука цени игриве.

Искрено имам желба и за свиџ и чекам да видам шо ќе извадат како 2, оти мислам еве само за Зелда вреди ама пак ептен ми фаќа око стимдеков. Како се држи, го играш многу или фаќа прашина после првиот ентузијасм? Пример Hades сакав да ја играм у раце ама среќа ќе има и двојка. Не знам што би играл толку, треба и игри да се купуваат од Стим.

Треба да летам скоро 14 саати и 14 назад така да мора да се вооружам, I am not rawdogging it колку и да се смешни мемињата. :D


Веќе не можам да седам на компјутер по 15 саати на ден како што можев пред 10-15 години. После 8 саати работа на компјутер, се враќам дома, легнувам во кревет и го палам Декот.
Блазеси ти. Јас дека работам работа на нозе и без зрачење на екрани, најдобар одмор за викенд ми е да седнам пред ПЦ и да заглавам 8+ сатти со фпс мисии некои или со РТС кампањи.
Старци.:anco:

Ска ти барем можеш да издуваш маратон без никаков напор или очен притисок, Смерт ти барем се враќаш дома! :pos:

Јас иако хибрид сум 99% од дома, така да од екран на екран сум одма обично, до толку што и за време на работа гејмам хаха.

Јас од минатото најверојатно би бил запрепастен од мене сега во денови кога завршило работното време, немаш обврски како деца, жената готви нешто, се пафнало и наместо да едвај дочекам да фатам џојстик - да немам ниту желба ниту фокус оти сум се озрачил јако работно, здрвил а и почетен карпал чувството не помага многу хахах.

You live to fight another day. :kafence:

Еј абе оваа Wukong немала да искочи на диск првите месеци, зошто купувавме диск верзија?!?! :uzi:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.029
Поени од реакции
24.967
Шо игра е ова? Ми излезе некни двојка од оваа што излегува за ~месец па ја имам предвид, ќе ја пробам веројатно двојката. Дали треба нешто да се знае претходно? Може ли да се почне одма со двојката, ништо не знам за игриве и универзумот освен дека изгледаше исполирано на некој трејлер?
Doom meets Helldivers 2 со фрлени sparkles од Baldur Gate 3.

Дефинитивно ќе се игра ова, ќецот и јас ја немам играно, ќе треба да изгуглам да видам дали треба некакво предзнаење (во поглед на lore) да се има.

Јако е што има можност за co-op, не е јако што не е можност двајца да ја играат од иста конзола.

За Wukong чекам да се крене забраната и да пуштат ривјуа и ако е како информациите што leak-наа дефинитивно иде pre order.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.116
Поени од реакции
5.877
Шо игра е ова? Ми излезе некни двојка од оваа што излегува за ~месец па ја имам предвид, ќе ја пробам веројатно двојката. Дали треба нешто да се знае претходно? Може ли да се почне одма со двојката, ништо не знам за игриве и универзумот освен дека изгледаше исполирано на некој трејлер?

Олед? Цел месец се хајпам. Види ми историја. :tapp:

Решив неделава да шитнам 10тина пс5 игри што имам дискови а немаат replay value и да “реинвестирам” во хендхелд или стимдек хаха. Среќа држат тука цени игриве.

Искрено имам желба и за свиџ и чекам да видам шо ќе извадат како 2, оти мислам еве само за Зелда вреди ама пак ептен ми фаќа око стимдеков. Како се држи, го играш многу или фаќа прашина после првиот ентузијасм? Пример Hades сакав да ја играм у раце ама среќа ќе има и двојка. Не знам што би играл толку, треба и игри да се купуваат од Стим.
Space Marine би препорачал кецот да ја изиграш колку да се запознаеш со ликот. Приказната не знам колку ќе биде поврзана. Мислам и дека е солидна игра да се запознаеш со WH40K универзумот, покрај Inquisitor: Martyr. Јас скоро почнав да навлегувам во овој универзум, земав и 2-3 книги да прочитам, а земав и минијатури и се спремам да ги фарбам.

Steam Deck OLED земав во декември. Од тогаш наваму PS5, XBOX и Switch фаќаат прашина. Лаптопот го палам само кога рејдам во WoW или играм други ММОа што не можат да се играат на Steam Deck.

За игри, покрај купување на Steam Sale, препорачувам и Humble Bundle. Претплатен сум на месечниот бандл 7 години, а од време на време зимам и други бандлс ако некој ми фати око. Имам околу 1000 игри на Steam, од кои 400-500 се Steam Deck verified. Во секој момент имам голем избор, без разлика каков тип на игра ми се игра во моментот. И доста се поефтини отколку на конзоли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom