UEFA Euro 2024 (Европско Првенство)

Кој?


  • Вкупно гласачи
    112
  • Гласањето е завршено на .
Член од
14 април 2012
Мислења
32.160
Поени од реакции
64.743
Стартот беше за пенал, ама со ова што правиме?

Не знам дали го удира во рака или не, ама знам дека имаат сензор во топката кој со 100% сигурност може да каже дали има игра со рака. Е сега, не знам дали на судииве им промакнало да ја гледаат оваа ситуација.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.645
Поени од реакции
43.442
Само како Марадона ако дадеш гол директно важи.

За друго не ми се верува.
Правиме муабет за ненамерно/случајно играње со рака.

"Second, for an attacking player, intent does not matter for the goal scorer themselves, and any goal scored by a player who handles the ball in any manner whatsoever will see a goal chalked off. However, in the build-up to a goal, any handball offence by a player other than the goal scorer must be considered "deliberate" to see the goal chalked off."

@Stefan-kobe еве го правилото
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.260
Поени од реакции
85.007
Саутгејт - единствен менаџер со две финалиња со англиската репрезентација.

Најхејтан/потценет менаџер во историја.
Ова што го прави е доказ дека не е битно дали имаш резултати, битно е да имаш харизма, особено за земја каде имиџот е се и медиумите имаат надреално влијание врз реакциите на народот.

Истиве резултати да ги имаше тип налик Клоп/Мурињо/Пеп сега секое второ англиско дете што оваа година ќе го слави својот трет роденден ќе го имаше името на селекторот, а за 9 месеци од сега ќе добиеше и брат/сестра со некоја слична варијација на името.

Не знам ни дали ќе го отпуштат со пораз, ама секако Саутгејт ќе влезе во историјата на англискиот фудбал, и допрва, во иднина фудбалските фанови ќе сфатат каков успех е ова.

Таму негде 2036 кога ќе сврзат пар ЕП/СП без влез во полуфинале и ќе излезат муабети дека сепак не е лесно да се менаџира егото на играчите, дека е тешко да се создаде атмосфера, дека "imame posed ama fali toa zavrsnoto" или муабети како немаат среќа...тек тогаш ќе сфатат дека оваа селекција изгради нешто посебно.

А сепак, with that said
Вамос!!
Треба стварно Шпанциве да изиграат ептен под ниво за да не можат да ја скршат Англија во 90 или 120 минути (па макар и на пенали ако ете некако стигне до таму)

Очекувам слично финале како Шпанија-Франција, каде Англичаните нема ништо конкретно да играат и ќе се надеваат на нешто слично како и Французите да направат.
(воедно, да го завршам постов со тоа што ќе кажам дека Франција цело првенство, ама еве и особено во полуфиналето кога беше најбитно.... изигра дефиниција за катастрофален фудбал. Немам гледано таков очобол од игра, со 0 желба, 0 креативност, 0 идеја, 0 осет за фудбал... невозможно е како паднаа французите со стилот на игра, можеби Дешамп веќе го извади максиумот, дефинитивно им треба рефреширање таму)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.810
Поени од реакции
111.403
Правиме муабет за ненамерно/случајно играње со рака.

"Second, for an attacking player, intent does not matter for the goal scorer themselves, and any goal scored by a player who handles the ball in any manner whatsoever will see a goal chalked off. However, in the build-up to a goal, any handball offence by a player other than the goal scorer must be considered "deliberate" to see the goal chalked off."

@Stefan-kobe еве го правилото
Боро, не ми цитирај текстови, имам очи и гледам фудбал нон стоп. Буквално за се свират енац кога играчот во напад игра со рака, без разлика дали дал гол или асистирал. На Белгија ти текнува против Словачка каков гол им поништија? Сеа на Англија за иста таква игра со рака во 16ник не им поништија, т.е. им дадоа пенал. Мизерија.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.645
Поени од реакции
43.442
Боро, не ми цитирај текстови, имам очи и гледам фудбал нон стоп. Буквално за се свират енац кога играчот во напад игра со рака, без разлика дали дал гол или асистирал. На Белгија ти текнува против Словачка каков гол им поништија? Сеа на Англија за иста таква игра со рака во 16ник не им поништија, т.е. им дадоа пенал. Мизерија.
Ти кажувам јас какво е правилото. Дека под дифолт се суди само ако стрелецот игра со рака, набитно дали намерно или ненамерно. За друго разгледуваат намера и слично.

Мада тука немаше никаква реакција од вар, ниту од било кој на теренот, а и самиот агол е сумлив. Од видеото се гледа дека можеби малку му ја ѕивна десната рака, ама не смени правец, а за дали удри во левата рака мислам дека би било убвао да се виде и од страничен агол. Крај краева како што вика видук, има сензори во топката за игра со рака. Нема шанса да им избегало тоа на судиите.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.160
Поени од реакции
64.743
Саутгејт - единствен менаџер со две финалиња со англиската репрезентација.

Најхејтан/потценет менаџер во историја.
Ова што го прави е доказ дека не е битно дали имаш резултати, битно е да имаш харизма, особено за земја каде имиџот е се и медиумите имаат надреално влијание врз реакциите на народот.

Истиве резултати да ги имаше тип налик Клоп/Мурињо/Пеп сега секое второ англиско дете што оваа година ќе го слави својот трет роденден ќе го имаше името на селекторот, а за 9 месеци од сега ќе добиеше и брат/сестра со некоја слична варијација на името.

Не знам ни дали ќе го отпуштат со пораз, ама секако Саутгејт ќе влезе во историјата на англискиот фудбал, и допрва, во иднина фудбалските фанови ќе сфатат каков успех е ова.

Таму негде 2036 кога ќе сврзат пар ЕП/СП без влез во полуфинале и ќе излезат муабети дека сепак не е лесно да се менаџира егото на играчите, дека е тешко да се создаде атмосфера, дека "imame posed ama fali toa zavrsnoto" или муабети како немаат среќа...тек тогаш ќе сфатат дека оваа селекција изгради нешто посебно.

А сепак, with that said
Вамос!!
Треба стварно Шпанциве да изиграат ептен под ниво за да не можат да ја скршат Англија во 90 или 120 минути (па макар и на пенали ако ете некако стигне до таму)

Очекувам слично финале како Шпанија-Франција, каде Англичаните нема ништо конкретно да играат и ќе се надеваат на нешто слично како и Французите да направат.
(воедно, да го завршам постов со тоа што ќе кажам дека Франција цело првенство, ама еве и особено во полуфиналето кога беше најбитно.... изигра дефиниција за катастрофален фудбал. Немам гледано таков очобол од игра, со 0 желба, 0 креативност, 0 идеја, 0 осет за фудбал... невозможно е како паднаа французите со стилот на игра, можеби Дешамп веќе го извади максиумот, дефинитивно им треба рефреширање таму)
Престанав да читам кај Саутгејт и харизма.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.260
Поени од реакции
85.007
Престанав да читам кај Саутгејт и харизма.
Е си требало да прочиташ понатаму :D

Ај да се повторам, ама овој пат вети ми дека ќе ја прочиташ реченицава? :D

Саутгејт НЕМА харизма, а да имаше сега сите ќе го фалеа.

Ете, на кратко, тоа е поентата.
А добро е ова и како тест за мене, да пробам да се изрзувам во две, наместо 22 реченици :icon_mrgr:
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.675
Поени од реакции
10.971
Го удри прво во нога па тогаш можеби у рака , мислам не се рачуна кога ќе ти се одбие од друг дел од тело.
Јас колку што знам има нулта толеранција за игра со рака од напаѓачот, значи ни прилепена, ни бутур ни ништо. Што прават овие од ВАР навистина не ми е јасно, како може да не видат вакво нешто.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.430
Престанав да читам кај Саутгејт и харизма.
Не ни почнав да читам.
Нема проблем дека ќе го прочитам романот на Зоки у 10 саат.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom