Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.923
Дали е нова година или Божиќ или понеделник е небитно, Авиокомпаниите издаваат распоред кога ќе имаат летови и тоа со месеци унапред зашто закупиле за тој момент и Гејт и писта и гориво и персонал за багаж и остали пропратни работи ама не можат да букираат време какво им одговара на нив

дали другарка ти се бунела или не е сосема небитно кога се тоа настанало поради магла, веќе пишавме дека за временски непогоди кои се нешто што авиокомпанијата не може да го контролира не сносат одговорност

Ивица леташе у јули ни магла имаше ништо, јас крајот на јуни лани окупација на аеродром у Скопје пред 7 стигнав летот место у 8 у 17:30 ми беше
Немале доволно персонал тука праќаа од маџарска (летав Скопје будимпешта) си платија и оброците и ме однесоа и плус 2х 250€ за мене и момево
Искрено ако летам за некоја пригода, концерт или натпревар или пак да се прекачам на друг лет, тие 250 евра ништо нема да ми сменат.
Ама добро е да се знае дека исплаќаат оштета, не секој лета со некоја намена.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Искрено ако летам за некоја пригода, концерт или натпревар или пак да се прекачам на друг лет, тие 250 евра ништо нема да ми сменат.
Ама добро е да се знае дека исплаќаат оштета, не секој лета со некоја намена.
Ако леташ на денот на концертот или натпреварот тогаш не е до авиокомпанијата до тебе е :)

ама ако леташ со барем ден два унапред имаш време и во вакво сценарио пак да си на време и дури и гратис патот и картата за настанот да ти излезат :)

инаку не секогаш е 250€
Ако летот е помалку од 1500км е 250
1500 до 3500 е 400
Над 3500км е 600


Пример да ја земеме другарка ти со кој памет у очи нова година тргнала од Скопје да лета за на друго место да слави
Како од вчера да е проблемот со маглата што секое зимо ги фаќа луѓево неподготвени како снег на шапка у јануари


затоа и ти пишав ако треба да леташ од Скопје до Будимпешта за да фатиш авион за Валенсија ич не гледај нискобуџетниве
Скопје Будимпешта да касни или да е одложен го испушташ летот за валенсија и да ти кажам нешто унапред овие продаваат лет за лет, така што они одговараат за првиот лет што каснел а ти не се појави на вториот по твоја вина :)))
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.923
Ако леташ на денот на концертот или натпреварот тогаш не е до авиокомпанијата до тебе е :)

ама ако леташ со барем ден два унапред имаш време и во вакво сценарио пак да си на време и дури и гратис патот и картата за настанот да ти излезат :)

инаку не секогаш е 250€
Ако летот е помалку од 1500км е 250
1500 до 3500 е 400
Над 3500км е 600


Пример да ја земеме другарка ти со кој памет у очи нова година тргнала од Скопје да лета за на друго место да слави
Како од вчера да е проблемот со маглата што секое зимо ги фаќа луѓево неподготвени како снег на шапка у јануари


затоа и ти пишав ако треба да леташ од Скопје до Будимпешта за да фатиш авион за Валенсија ич не гледај нискобуџетниве
Скопје Будимпешта да касни или да е одложен го испушташ летот за валенсија и да ти кажам нешто унапред овие продаваат лет за лет, така што они одговараат за првиот лет што каснел а ти не се појави на вториот по твоја вина :)))
Епа не можиш секогаш да го темпираш времето за ден два пред настанот.
Ете и ден два да тргнам порано, ако ми избега виз ер како ќе стигнам навреме ако ми избега летот, ќе треба да земам после тоа поскап лет од друга авиокомпанија која знае да биде и те како солена, башка шо си со броени денови, хотели платени и слични ствари.

За тоа со маглата си во право, се треба да се земи во предвид кога се патува на такво време
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.514
Поени од реакции
58.975
А сите знаеме дека знаат да си подзакаснат што ради нив што ради рајата со која делиш лет

имам дремено у авион на писта повеќе од саат време ради луѓе што се расправаа кој кај да седел и го испуштивме времето за полетување па чекавме следен празен термин
Имам доживеано ваква сцена: Патници поминуваат gate за Wizz air лет од Италија до Тирана. На еден патник не му ја примаат торбата затоа што е со малку поголеми димензии (или е преполна). Значи не влегува торбата во таа преградата со која ги проверуваат димензиите. Патникот, видно изнервиран, се расправа со екипажот, во расправијата се вклучуваат и жена му и уште некои членови од фамилијата претпоставувам. Викаат аеродромска полиција, тој се расправа и со нив, цел аеродром ги слуша. Bо последен момент за да докаже дека е во право, се качува на торбата и почнува да скока врз неа, додека торбата попушти и влезе во преградата. Расправијата заврши со „ете ви реков дека влегува“, и со одложен лет од саат-два веројатно затоа што патникот продолжи да вика во коридорот за влез во авионот, па не знам што точно се случи потоа освен дека авионот си стоеше таму долго време.

Зборот ми е, никако летање со вакви компании ако сте во временски теснец. Секогаш треба да се има време за damage control.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
759
Поени од реакции
1.032
Абе она вика дека ВизЕр не ти исплаќа, а не другиве овие независни компании, кои не знам како ги вадат парите. Веројатно зимаат они од ВизЕр, ама не знам како функционира. За временски непогоди, не даваат отштета.
нормално за невреме рат тавки работи не се они криви.

за други каснења кај што они криви, прво бараш од визаир, они по закон се должни да ти исплатат. и идат на карта ризик, може незнаеш, може не сакаш да се замараш, ке те одбијат.
овие се правници нешто и си бркаат работа за процент со тужби.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Епа не можиш секогаш да го темпираш времето за ден два пред настанот.
Ете и ден два да тргнам порано, ако ми избега виз ер како ќе стигнам навреме ако ми избега летот, ќе треба да земам после тоа поскап лет од друга авиокомпанија која знае да биде и те како солена, башка шо си со броени денови, хотели платени и слични ствари.

За тоа со маглата си во право, се треба да се земи во предвид кога се патува на такво време
Izvini ama voopsto ne se slozuvam soova. Sekogas imas opcija da otides porano dokolku nastanot ti e biten. Ova sto ti mi go zboris tuka e moram itno da idam od skopje za bitola tolku mi e itno sto ke idam so voz i posle placki vozot mu trebale 74230804923 dena da stigne i si zakasnila. Epa izvini ne e problemot u zeleznica nego e u tvoeto loso planiranje

Drugo da bideme realni pogolemi se sansite da Skopje nema guzva u soobrakaj u 8:30 sabajle nego li da ti odlozat let (so bilo koja kompanija ne samo so wizz). Normalno otkazuvanja i docnenja imaat site ne samo wizz/ryan i ostala bagra sto se u klasa na jsp. Razlikata e vo toa kakva pomos ke ti ponudat vo vakvo scenario.

Znaci ne e deka ti sleduva samo hotel, hrana i nekoj nadomestok spored kilometrazata koja ti ja pisav, nego treba i da te izvestat na koi letovi mozat da te preraspredelat za sto e mozno pobrzo da stignes na tvojata destinacija (nesto sto niskobudzetnive ne go pravat). Ustvari statisticki gledano i ovie niskobudzetnive se najredovni ustvari a ne najlosi.
Ama koga kaj drugi se slucuva vakvo nesto odma gledaat da te preraspredelat eve ti dva primeri koi mene licno mi se imaat sluceno so drugi kompanii vo poslednive godina godina i pol
Bukiran let Geteborg - Varsava - Budimpeshta letot od geteborg e otkazan me prefrlaat vo druga kompanija letam Geteborg - Minhen - Budimpeshta
Bukiran let Geteborg - Minhen - Budimpeshta (u jebote sta to ja radim u budimpeshta :D) stigam u minhen i go otkazuvaat letot za ponatamu me prakaat za Paris pa od tamu stigam u Budimpeshta
I toa pazi se ova se slucuva taka sto jas stigam na finalnata destinacija pomegu 3 i 5 casa podocna sto i ne e nekoe kojznae kolku golemo kasnenjeimajki vo predvid deka zborime za otkazan let a ne deka jsp ne mi zastanal na stanicata kaj sto sakam

Imam videno lugje sto zakazuva letovi so niskobudzetna (ocigledno neupateni misli ako bikiral so istata kompanija nejzina odgovornost e sto i da se sluci a ne e taka) i si pravi gimnastika da ima nekade konekciski let so saat saatipol sedenje na aerodromot i taman ekstra, malo kasnenje i placki zaglaviv tamu ova ona. Sto vikas civa odgovornost e ova?
Imam zakazuvano za mene letovi i so pomalku od 1 saat vreme za da se prekacam od eden na drug avion ama ne so wizz nego so nekoja sto znam deka ako nedaj boze se sluci nesto ke me prefrli na drug let i pak ke stignam kaj treba
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.951
Поени од реакции
10.959
Што е и точно има правилник кој вика дека во случај на состојба врз која авиопревозникот нема контрола неможе да се смета за виновен.
И глупо би било да речеме дека авиопрезникот е виновен за маглата у Скопје нели, или за војната у Украина/израел

И да визз а и многу други компании ќе пробаат да заташкаат и на поплаката ќе ти речат дека е надвор од нивна контрола и поголем дел се помируваат со тоа
Истата шема му ја свртеа и на @Ivica^ лани летото
Арно ама пред агенциите за контрола мора да поднесат точна причина, секоја земја која оперира летови кон ЕУ има некоја канцеларија за контрола на летовите и заштита на потрошувачите
Го насочив Ивица да се обрати кај нив и со нивна помош (кој ја знаат точна причина за доцнењето/одложувањето) си го доби обесштетувањето

така што не е само пишав на визз или која било компанија и ме одјебаа има некој што ги контролира и нив па сакале или не ќе мора те обесштетат во таков случај

Е сега јака фора е што не само што визз пробува тоа да го скрие туку и тргаат претставници од шалтер да не можеш да си ги бараш правата или им даваат инструкции да се прават дека не знаат што да прават

Ти следува сместување дур ти обезбедат друг лет, треба и да те сместат на друг лет најбрзо што може храна итн итн

Други компании гледаат што е можно побрзо да ти средат поефтино им е да те пратат со друга компанија одколку да ти плати хотел трансфери храна и слично
Ама нискобуџетните се прав пеин ин д ЕСС за вакви ствари

Пријателски совет до сите, ако леташ директно кон дестинацијата нискобуџетна е одлична опција
Ама ако треба да менуваш некаде избегнувај ги по секоја цена, подобро плати малку повеќе одколку можните нервози и проблеми со овие
А сите знаеме дека знаат да си подзакаснат што ради нив што ради рајата со која делиш лет

имам дремено у авион на писта повеќе од саат време ради луѓе што се расправаа кој кај да седел и го испуштивме времето за полетување па чекавме следен празен термин
Во однос на временските неприлики можам да потврдам. Не исплаќаат оштета.

Истото ми се случи годинава од Охрид за Дортмунд лет беше откажан, авионот наместо Охрид слета Тирана.
Наводно силен ветер, направил 2 пати обид и следно заминал Тирана.
Времето навистина беше лошо (крај јануари), но и премалку патници имаше на летот па која е вистинската причина не може да се знае.

После поднесена пријава преку АирХелп бев одбиен без некое Бог знае какво образложување, освен дека од Визер ја одбиле пријавата дрн дрн дрн, а самите Визер само ги вратија парите од купената карта.

Така да, во право си во однос на временските неприлики и во однос на тоа ако е нешто навистина битно патувањето со буџет компанија е ризик *(или тргни порано или барај алтернатива пошто на крај пак ќе те кошта).
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.101
Поени од реакции
13.171
Јас досега ако добро бројам 24 пати сум користел авион како превозно средство, 70% од летовите беа на време (или максимално доцнење од половина час), останатите беа со доцнење од 2-3 часа. За овие вторите не знам дали воопшто следувало нешто, не сум побарал, еднаш читав имаше нешто освежување дека ти следува, но никогаш не се распрашав како што функционира ова, доколку ми следувало. Само еднаш ми се случи да ми откажат ВизЕр лет и тоа во бајги лоша ситуација ги повлекоа сите летови од Италија од денес за утре без најава (тука RyanAir не спасија ептен многу). За ова после преписка каде што барав рефунд (не оштета дополнителна), ме прашаа дали сакам на сметка да ми префлат или 120% од билетот на акаунт Виз како ваучер за користење. Бидејќи рекоа требало да чекам неколку месеци за рефунд на сметка, одбрав ова 120% кое беше со траење 2 години. Тие 2 години исто се погодија корона и не бев во можност да летам, па кога навршја ми пропаднаа парите, ама интересно што само мене ми пропаднаа, на другите со мене во тој лет не им ги повлекоа и си ги искористија доста после тие 2 години. Им пишав на Виз (без да спомнувам нормално дека има други на кои не им е повлечено), ама ми рекоа дека 2 години важело и дека не ги интересира што било корона и што не сме можеле да патуваме. Така да, не сум имал некои престресни сценарија со каснење летови.

Неколку пати сум патувал со 2 нискобуџетни лета (Виз и Рајан) еден по друг, кога сум имал само 2-3 часа луфте меѓу летовите од различна компанија, односно не ми бил врзан летот од една иста компанија која гарантирала дека ќе ти најде замена лет ако нешто има доцнење и се пропушти, туку се било на моја одговорност. Сум одел на ризик бидејќи сите карти ми се погодувале по 20 евра и засега среќа се добро излегувало.

Од дешавки вака најитресно што ми се случило: Еднаш за полетување за Торино, авионот си сврте на друг правец и рече дека оди во Софија да полни гориво. Полнењето траеше 45 минути и доста смрдеше (2 часа подоцна стигнавме од тоа што требаше). Друго што ми текнува во еден ист лет, летот беше од Милано до Скопје, прво се чекаше некој затвореник да го донесат и многу време не се полетуваше без да има образложение, стујардесите сите ги повлекоа во кабина без да кажат зошто, трчаа брзо и панично, сите патници беа видно збунети. Едни наши патници во цел хаос, земаа цигара пушеа во Вц, па после ги читаа со име и презиме и пасош да дојдат во кабина и кога не дојдоа, стујардесата им дојде до нив ги праша нешто од типот “што глумите паметни зошто не се јавувате кога ве повикав“, 3к евра мислам беше казната и забрана за патување со Виз и било која друга компанија повеќе години, како заврши ова на крај немам појма. И уште една бизарна случка (мислам дека од Брисел до Скоппје летот ама не сум сигурен за ова), жена си го имаше оставено бебето (неколку месеци старо) напред на предните редови, бебето плачеше и стујардесата во паника прашуваше чиво е добри 2-3 минути, на крај испадна дека е на една жена најпозади што беше седната. Нешто рече дека го оставила раат глава да биде, да одморела, стујардесата попизди кога ја слушаше.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Ako gi prasas avio kompaniite oni sakaat da bidat najtocni i nikad da ne kasnat, jer zakupuvaat pista, parking i slicno za odreden period dosle nedosle ke platat, ako kasnat ke mora da platat plus za uslugite na aerodromot (prosto gledaj go kako parking za kola :D)

Niskobudzetnite kompanii ne prodavaat konekciski letovi za da se zastitat sebesi, duri i povratnite karti ti gi prodava kako posebna karta taka sto ako te odnele nekade ne se dolzni da te vratat (ova kako najglupo objasnuvanje de za da potenciram deka sekoja karta za niv e zasebna namerno nisto ne im e povrzano)

E sega za kasnenjeto odlozuvanjeto isto ima mnogu pravila i gluposti koi moze da vlijaat, del od niv
  • Ako ti go otkazat letot 14 ili poveke denovi pred poletuvanje dolzni se da ti napravat refund i nisto poveke, normalno ke te prasaat i dali ti odgovara pod drugi uslovi bez da dobies refund (sto moze da go prifatis ili otfrlis)
  • Pomalku od 14 dena a poveke od 7 dena bese odreden procent plus ili da ti ponudat alternativi, isto ke da bese i za pomalku od 7 dena ama so pogolem procent mislam deka
  • Na denot na letot tuka veke snosat i drugi penali kako nekoi od slednive
    • vo zavisnost od dolzinata na letot dokolku kasni POLETUVANJETO imas razni paketi u stilot vaucher za hrana internet voda itn itn 2 saati za pod 1500km, 3 saati za pod 3500km, 4 ili 5 saati za nad 3500km pogolema distanca pogolemo treba da e kasnenjeto i pogolem vaucher
    • isto imas obestetuvanje za ZADOCNETO PRISTIGANJE na finalnata destinacija kade treba da stignes 3 ili poveke casa pokasno od vremeto ispisano na kartata togas pak vo zavisnost od dolzinata pogore ti sleduva 250/400/600€ osteta
    • Osven ostetata treba da ti dadat besplaten telefonski povik, treba da ti obezbedat smestuvanje ili da te preraspredelat na drug let itn itn
      • ako te preraspredelat i pak kasnis (spored kartata sto si ja kupil ne novata od preraspredelenoto) ti sledi obestetuvanje bez razlika sto te preraspredelile

Desavki od poslednite nekolku meseci samo:
Avionot na pozicioniran na pista spremen da zima zalet za poletuvanje cura stanuva da zemela PAMPERS od torba i na sred poletuvanje u redot pred mene menuvase pelena slabo fizika za mozni G-force dvizenja pri tolkava brzina mozni nagli vrtenja na avionot itn itn
Istiot let na sletuvanje gospogo da se vrzete i deteto da si go vrzete, sto me budis ne gledas deka spijam im vrati pa kavgi stujardesive sedni ovaa ne ke spijam

Drug let ovoj so wizzair babata si go seta vnuceto niz avion stiga napred kaj sto ekipazot na wizzair cuva hrana parfemi itn itn (nivnata kabina ajde da ja kazeme), gleda ovie guraat kolicki prodavaat neli sto prodavaat, ona labavo na edna od kolickite sto im bea tamu si go rasposla vnuceto mu smeni pelena im istata ama taka dobro napuneta im ja ostavi tamu si zavrsi rabota si otide
U prv red sedev mi se povrakase od toa "Eau de Parfume"-ot sto go ostavi so pelenata

Na aerodrom u Kayseri (Turcija) posle poseta na Cappadocia da idam u Antalya 9 saat sabajle osvezuvacki 67342897423890759034 stepeni, sonceto bi se stopilo kolku bese zesko (period pocetok na juli, pred nekoja godina ova) SPANCI maz zena i dete se karaat na vlez u avionot (pazi oni se na senka zasto veke vo kabinata) koj na koe mesto da sednel dodeka pola avion dreme nadvor "strplivo" gi ceka, posle 5 minuti mozes da zamislis kolku bevme strplivi morase i obezbeduvanjeto na aerodromot da intervenira
Gospozata gi imala kupeno kartite sto bilo bitno koj od niv kaj ke sedi sto sme se bunele (ocigledno ne razbra deka mi e gajle kade ona ke sedi samo da ne blokira boarding)

Da ne punam novi postovi @KaWa uste pred nekoj post pisav deka e do LUGJETO so koi gi delime letovite, nisto od ova ne e do aviokompanijata site gi imaat istite pravila isklucivo do lugjeto so koj go delime letot e. Se slozuvam deka vakvi ispadi ima poveke kon balkan nego ako letas vnatre vo EU, mada i tie ne se cvekinja za mirisanje eve ti tret primer sega pisan pogore
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.317
Поени од реакции
4.036
Имам летано неколку пати со нискобуџетни компании, од ЕУ во ЕУ (Западна Европа) и вакви дешавки како погоре, дефинитивно немало. Сите глупости доаѓаат на линиите кои полетуваат/слетуваат на Балкан.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
375
Поени од реакции
387
За жал конечно се случи да ми откажат лет.
Поминавме на гејт, два автобуси тргнаа за накај авион, па потоа ги враќаа патниците.
Засега никој нема информација зошто е откажан. Само имаше дека ќе касни еден саат.

Чудно ми е што на FlightRadar24 го дава како извршен лет со задоцнување од 2h.
Јас добив и смс и маил дека е откажан.
Не верувам дека е overbooking грешка зошто имаше многу патници кои беа вратени назад, сигурно повеќе од 100.
Добивме хотелско сместување за вечерта (STD беше 23:50, па одложеното време 01:05, и околу 2:00 го откажаа, а на FlightRadar пишува дека полетал во 2:05).
Дури во 5:00 не сместија.

летот беше W4 5063 (Тирана - Катанија)

Помош како се бара оштета?
Засега немам ребукирано лет, не знам дали има врска.
Летот требаше да биде во сабота, тој во недела беше распродаден, па следен слободен лет имаше дури во понеделник вечер (+48 часа).

@wiksa ?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Mozebi avionot stvarno da poletal no toa ne znaci deka imalo patnici vo nego :D
Cim imas sms i mail deka e otkazan ti dava mala prednost koga ke se raspravas so kompanijata za refundot sto ti sleduva.

Ajde sega da vidime Tirana (nadvor od EU) - Katanija (vo EU) letas so Wizz Malta W4 bese nivni kod ako ne se lazam
Znaci kompanijata e registrirana vo EU i edna od destinaciite e vo EU, ispolnuvas uslovi po dva parametri

Prvo ke si baras osteta od wizzair istoto mozes da go napravis sam na sledniov link HOW TO SUBMIT A CLAIM (baraj go ova so golemi bukvi sto ti e pisano za da go najdes tocniot del), na istata strana imas i informacii sto kako ti sleduva

Moze da se pravat naudreni i da ti pisat aaa letot bese odlozen poradi pricini koi se nadvor od domenot na prevoznikot (cesto znaat da go pravat toa) i da ti recat deka ne ti sleduva obestetuvanje ama ako e taka ke mora da ti dadat informacija koi se tie pricini
Dokolku te odjebat bez da dadat validna pricina procitaj go linkov za da vidis kogo i kade treba da kontakltiras: https://airdisputes.com/air-france-denied-my-delay-compensation-so-i-challenged-them-and-won/
Ova e istiot link sto bese spodelen i so @Ivica^ minatoto leto kade sto on se zalese, ova e nesto nalik nase MNAV (kontrola na letanje i mora da im podnesat pravata pricina na niv nemoze da gi zaebavaat i ovie ke te poddrzat dokolku navistina ti sledi osteta)

Drugata opcija koha @Ivica^ sam ja najde e da se zali na sledniov link http://ec.europa.eu/consumers/ (kolku toa mu pomognalo neznam zasto jas ne sum go koristel, moze on da spodeli iskustvo), ama u najdobar slucaj ne ti steti i da prijavis tamu :)

So ogled na toa sto preku ova se golemi sansite da dobies ne gi gledal da idam preku agencija sto posreduva vo vakvi slucai (iako mozebi ke potrae procesot nekoj mesec), dokolku ne sakas sam da teras i ti e okej da im platis % od dobivkata na nekoja od agenciive so zadovolstvo oni ke ti pomognat. Koja agencija da ja koristis pojma nemam zasto do sega jas sam sum si brkal pa nemozam da ti preporacam niedna ama barem dve bea spomnati tuka AIRHELP ili taka nesto pred nekoja strana (clen imase staveno i screenshot od slucajot) i clenov nad mene sto ti gi spomnuva flightclaimeu
Pak ke recam ne sum koristel ne znam kako ide so niv, ama kolku sto imam slusnato zimaat ubav procent (znae da bide i do 25-35%)

So sreka vo slucajov
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.353
Поени од реакции
16.545
За жал конечно се случи да ми откажат лет.
Поминавме на гејт, два автобуси тргнаа за накај авион, па потоа ги враќаа патниците.
Засега никој нема информација зошто е откажан. Само имаше дека ќе касни еден саат.

Чудно ми е што на FlightRadar24 го дава како извршен лет со задоцнување од 2h.
Јас добив и смс и маил дека е откажан.
Не верувам дека е overbooking грешка зошто имаше многу патници кои беа вратени назад, сигурно повеќе од 100.
Добивме хотелско сместување за вечерта (STD беше 23:50, па одложеното време 01:05, и околу 2:00 го откажаа, а на FlightRadar пишува дека полетал во 2:05).
Дури во 5:00 не сместија.

летот беше W4 5063 (Тирана - Катанија)

Помош како се бара оштета?
Засега немам ребукирано лет, не знам дали има врска.
Летот требаше да биде во сабота, тој во недела беше распродаден, па следен слободен лет имаше дури во понеделник вечер (+48 часа).

@wiksa ?
Контактирај све ова што ти наведе @wiksa, плус види дали има некоја институција во Албанија за заштита на правата на патници во воздухопловен сообраќај.

Мене контактирањето на таквата институција у Германија највеќе ми беше од корист (зашто полетувањето беше од аеродром у Германија).



Ја им пишав и на тие од вториот линк што го стави викса ама они ме одјебаа како и визаир, дека летот бил одложен поради причина на која визаир не можеле да влијаат бла бла бла.

Кај мене траеше поприлично процесот ама на крај ми беше исплатено се без никакви провизии и одбитоци.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
375
Поени од реакции
387
@Ivica^ @wiksa
Фала на инфо.
Со оглед на тоа што организираа превоз и хотелско сместување до следен можен лет, претпоставувам дека е целосно нивна одговорност (сеуште не можам да најдам причина зошто беше откажан).
Иако не е мала сума за оштета (патуваме двајца возрасни со две деца), повеќе ми е да ги вратам парите за сместувањето и рент-а-кар што ги имав резервирано, отколку да извлечам нешто бонус.

Досега најмногу ми се случило 4-5 часа доцнење, но не сум барал оштета бидејќи обично немам поголеми трошоци.
Освен тоа, еднаш откажаа цела линија десетина дена пред патување (Скопје - Турку), но преку кол центарот успеав да се договорам за натаму да одиме со последниот лет од Скопје за Турку (4 дена порано од планираното), а за назад од Стокхолм.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom