Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Нема грешка дека виз ќе му исплатат оштета, не памтам некој да зел оштета од овие за закаснат/ одложен лет.
Osven edno kasnenje poradi maglata vo skopje sletav vo Pristina (dokolku docnenjeto e poradi vremenski nepogodi ne ti sleduva osteta) vo site drugi navrati sum bil isplaten. Barem 5-6 pati do sega
Автоматски споено мислење:

и тие таму ништо незнаат,ете дремат сите таму уште од 07

Прегледај го приврзокот 420117
Ke mora da im dadat oficijalna pricina zasto bilo docnenjeto, gi sleduva vauceri za hrana i osven ako nema nekoi vremenski nepogodi ili vojna da izbila od sabajlevo niz evropa a da ne sme svesni ke si podnese baranje za nadomestok zaedno sose smetkite za hrana i pijalok (alkohol ne se broi) vo slucaj da ne i e daden vaucer
Spored internet letot e pokratok od 1500km taka stop 250€ treba da i sleduvaat plus trosocite za obrok na aerodromot sto gi imala
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.130
Поени од реакции
8.200
Osven edno kasnenje poradi maglata vo skopje sletav vo Pristina (dokolku docnenjeto e poradi vremenski nepogodi ne ti sleduva osteta) vo site drugi navrati sum bil isplaten. Barem 5-6 pati do sega
Автоматски споено мислење:


Ke mora da im dadat oficijalna pricina zasto bilo docnenjeto, gi sleduva vauceri za hrana i osven ako nema nekoi vremenski nepogodi ili vojna da izbila od sabajlevo niz evropa a da ne sme svesni ke si podnese baranje za nadomestok zaedno sose smetkite za hrana i pijalok (alkohol ne se broi) vo slucaj da ne i e daden vaucer
Spored internet letot e pokratok od 1500km taka stop 250€ treba da i sleduvaat plus trosocite za obrok na aerodromot sto gi imala
па по мене само ова може да е проблемот за каснењето, не гледам друга причина


смс само се редат
1718280203054.png
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.720
Поени од реакции
22.487
па по мене само ова може да е проблемот за каснењето, не гледам друга причина


смс само се редат
Прегледај го приврзокот 420124

Не мислам дека тоа е причината. Гледам дека останатите летови денеска немаат никакви доцнења. Вкупно само два лета доцнеле но минимално по 15-20 мин. Лудило е 7.30 часа во секој случај и никаков рефунд на средствата нема да го сменат мислењето на патниците. Сум имал доста доцнења со Визер (имам пишувано и тука) ама најмногу било 3 и нешто часа. Добив само 4 еур ваучер. :)
Не е битно сето тоа, друг проблем е скопскиот аеродром кој е мал и кој нема ништо вредно што би ти потрошило повеќе од пола час. Да чекаш седум ипол во тоа ходникот мртов кој личи на автобуска станица во Источна Турција е многу лошо искуство за било кој. Дури и со пари нема што да се направи во тој аеродром за да помине времето.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.923
Има невреме низ Европа можи да е тоа причината
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Има невреме низ Европа можи да е тоа причината
Во моментов вака изгледа небото на Европа.

Прегледај го приврзокот 420125
Ne e tolku bitno neboto nad evropa kako sto e bitno kako e na odreden aerodrom.

Site znaeme deka komopaniive nemaat avion za sekoja linija tuku eden avion opsluzuva poveke linii
Primer imas let Skopje - Frankfurt - Skopje i istiot toj avion ke treba da prodolzi Skopje - Barcelona - Skopje

Avionov zaglavi nesto u frankfurt i kasno sleta nazad vo skopje toa ke vlijae na letot kon barcelona (obicno problemite se na aerodromite, retko se za vreme na let)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.317
Поени од реакции
4.036
Абе она вика дека ВизЕр не ти исплаќа, а не другиве овие независни компании, кои не знам како ги вадат парите. Веројатно зимаат они од ВизЕр, ама не знам како функционира. За временски непогоди, не даваат отштета.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Абе она вика дека ВизЕр не ти исплаќа, а не другиве овие независни компании, кои не знам како ги вадат парите. Веројатно зимаат они од ВизЕр, ама не знам како функционира. За временски непогоди, не даваат отштета.
Ovie AirHelp i slicni kompanii ti zimaat procent od ostetata sto ti sleduva za da ja brkaat rabotata mesto tebe. Mozes i sam ama ima zamaranje i treba da znaes kogo da kontaktiras.

Ne Wizz koj saka neka e za raboti koi se nadvor od nivna kontrola kako vremenski nepogodi, voeni konflikti, strajkovi na aerodromi ne te isplakaat.

Inaku za da mozes da se bunis i da baras osteta na baza na EU regulativa treba eden od slednive uslovi da e isponet
- Pojdovna destinacija na letot e vo EU
- krajna destinacija na letot e vo EU
- kompanijata koja go opsluzuva letot e registrirana so glavni kancelarii vo EU

Kako primer letas so QatarAirways od skopje do budimpesta i letot kasni imas pravo na osteta
Letas so Turkish od Budimpeshta za skopje i letot kasni ti sleduva osteta
letas od skopje za dubai so wizz ti sleduva osteta
letas od skopje za dubai so Emirates i letot kasni NE ti sleduva osteta, ne poaga od EU, ne pristignuva vo EU i kompanijata ne e registrirana so glavno sediste vo EU
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.353
Поени од реакции
16.545
Нема грешка дека виз ќе му исплатат оштета, не памтам некој да зел оштета од овие за закаснат/ одложен лет.
Збориш на памет.
Да е жив и здрав @wiksa што ме упати, после скоро година дена бев исплатен за откажан лет.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.923
Збориш на памет.
Да е жив и здрав @wiksa што ме упати, после скоро година дена бев исплатен за откажан лет.
Да е здрав и жив Викса, јас после откажан лет не знам некој да бил исплатен од мое искуство.
Најчесто било заради временски непогоди шо и самиот член вика дека не исплаќаат.
Макар шо еве и друг член се пожали дека не е исплатен .
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Да е здрав и жив Викса, јас после откажан лет не знам некој да бил исплатен од мое искуство.
Најчесто било заради временски непогоди шо и самиот член вика дека не исплаќаат.
Макар шо еве и друг член се пожали дека не е исплатен .
Што е и точно има правилник кој вика дека во случај на состојба врз која авиопревозникот нема контрола неможе да се смета за виновен.
И глупо би било да речеме дека авиопрезникот е виновен за маглата у Скопје нели, или за војната у Украина/израел

И да визз а и многу други компании ќе пробаат да заташкаат и на поплаката ќе ти речат дека е надвор од нивна контрола и поголем дел се помируваат со тоа
Истата шема му ја свртеа и на @Ivica^ лани летото
Арно ама пред агенциите за контрола мора да поднесат точна причина, секоја земја која оперира летови кон ЕУ има некоја канцеларија за контрола на летовите и заштита на потрошувачите
Го насочив Ивица да се обрати кај нив и со нивна помош (кој ја знаат точна причина за доцнењето/одложувањето) си го доби обесштетувањето

така што не е само пишав на визз или која било компанија и ме одјебаа има некој што ги контролира и нив па сакале или не ќе мора те обесштетат во таков случај

Е сега јака фора е што не само што визз пробува тоа да го скрие туку и тргаат претставници од шалтер да не можеш да си ги бараш правата или им даваат инструкции да се прават дека не знаат што да прават

Ти следува сместување дур ти обезбедат друг лет, треба и да те сместат на друг лет најбрзо што може храна итн итн

Други компании гледаат што е можно побрзо да ти средат поефтино им е да те пратат со друга компанија одколку да ти плати хотел трансфери храна и слично
Ама нискобуџетните се прав пеин ин д ЕСС за вакви ствари

Пријателски совет до сите, ако леташ директно кон дестинацијата нискобуџетна е одлична опција
Ама ако треба да менуваш некаде избегнувај ги по секоја цена, подобро плати малку повеќе одколку можните нервози и проблеми со овие
А сите знаеме дека знаат да си подзакаснат што ради нив што ради рајата со која делиш лет

имам дремено у авион на писта повеќе од саат време ради луѓе што се расправаа кој кај да седел и го испуштивме времето за полетување па чекавме следен празен термин
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.923
Што е и точно има правилник кој вика дека во случај на состојба врз која авиопревозникот нема контрола неможе да се смета за виновен.
И глупо би било да речеме дека авиопрезникот е виновен за маглата у Скопје нели, или за војната у Украина/израел

И да визз а и многу други компании ќе пробаат да заташкаат и на поплаката ќе ти речат дека е надвор од нивна контрола и поголем дел се помируваат со тоа
Истата шема му ја свртеа и на @Ivica^ лани летото
Арно ама пред агенциите за контрола мора да поднесат точна причина, секоја земја која оперира летови кон ЕУ има некоја канцеларија за контрола на летовите и заштита на потрошувачите
Го насочив Ивица да се обрати кај нив и со нивна помош (кој ја знаат точна причина за доцнењето/одложувањето) си го доби обесштетувањето

така што не е само пишав на визз или која било компанија и ме одјебаа има некој што ги контролира и нив па сакале или не ќе мора те обесштетат во таков случај

Е сега јака фора е што не само што визз пробува тоа да го скрие туку и тргаат претставници од шалтер да не можеш да си ги бараш правата или им даваат инструкции да се прават дека не знаат што да прават

Ти следува сместување дур ти обезбедат друг лет, треба и да те сместат на друг лет најбрзо што може храна итн итн

Други компании гледаат што е можно побрзо да ти средат поефтино им е да те пратат со друга компанија одколку да ти плати хотел трансфери храна и слично
Ама нискобуџетните се прав пеин ин д ЕСС за вакви ствари

Пријателски совет до сите, ако леташ директно кон дестинацијата нискобуџетна е одлична опција
Ама ако треба да менуваш некаде избегнувај ги по секоја цена, подобро плати малку повеќе одколку можните нервози и проблеми со овие
А сите знаеме дека знаат да си подзакаснат што ради нив што ради рајата со која делиш лет

имам дремено у авион на писта повеќе од саат време ради луѓе што се расправаа кој кај да седел и го испуштивме времето за полетување па чекавме следен празен термин
Пред две години на другарка и го откажаа летот од Скопје за Малме за нова година точно. Компанијата ги смести во хотели, другарка ми беше во Холидеј Ин сместена и таму си ја помина новата:)
Пробваше да земи обештетување од визз ама залудно.
Инаку заради магла беше откажан летот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Пред две години на другарка и го откажаа летот од Скопје за Малме за нова година точно. Компанијата ги смести во хотели, другарка ми беше во Холидеј Ин сместена и таму си ја помина новата:)
Пробваше да земи обештетување од визз ама залудно.
Инаку заради магла беше откажан летот.
Дали е нова година или Божиќ или понеделник е небитно, Авиокомпаниите издаваат распоред кога ќе имаат летови и тоа со месеци унапред зашто закупиле за тој момент и Гејт и писта и гориво и персонал за багаж и остали пропратни работи ама не можат да букираат време какво им одговара на нив

дали другарка ти се бунела или не е сосема небитно кога се тоа настанало поради магла, веќе пишавме дека за временски непогоди кои се нешто што авиокомпанијата не може да го контролира не сносат одговорност

Ивица леташе у јули ни магла имаше ништо, јас крајот на јуни лани окапав на аеродром у Скопје пред 7 стигнав летот место у 8 у 17:30 ми беше преместен
Немале доволно персонал тука праќаа од маџарска (летав Скопје будимпешта) си платија и оброците и ме однесоа и плус 2х 250€ за мене и момево
 

Kajgana Shop

На врв Bottom