Serie A 2023/24

И Скудетото оди кај...


  • Вкупно гласачи
    133
  • Гласањето е завршено на .

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.508
Поени од реакции
42.999
Tolku od Tudor i Lazio. :ROFLMAO:

Besides Baroni and Juric, Lotito is also evaluating the sensational hypothesis of recalling Maurizio Sarri to the bench. :facepalm:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.062
Поени од реакции
84.933
Tolku od Tudor i Lazio. :ROFLMAO:

Besides Baroni and Juric, Lotito is also evaluating the sensational hypothesis of recalling Maurizio Sarri to the bench. :facepalm:
Наводно го отпуштиле дека им побарал 6-7 засилувања за да склопи солиден тим...

Лотито му кажал само cao zz :LOL:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.264
Поени од реакции
57.302
Паладино у Фиорентина.
Италијано у Болоња.
Конте у Наполи.
Фонсека најверојатно у Милан.
Мота у Јувентус.
Лацио нов тренер ќе бара, Монца исто, Јуриќ најверојатно завршува со Торино, Барони од Верона изгледа ќе иде у Монца.
Каљари нема тренер истотака.

Пола лига нови тренери ќе има у сезонава што следи.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.528
Поени од реакции
5.864
Паладино у Фиорентина.
Италијано у Болоња.
Конте у Наполи.
Фонсека најверојатно у Милан.
Мота у Јувентус.
Лацио нов тренер ќе бара, Монца исто, Јуриќ најверојатно завршува со Торино, Барони од Верона изгледа ќе иде у Монца.
Каљари нема тренер истотака.

Пола лига нови тренери ќе има у сезонава што следи.
Ние може и два пати да имаме :cool:
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.388
Поени од реакции
6.470
Се молам да тргне наопаку од старт да гледаме драми :pos:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.632
Поени од реакции
21.959
Не ми е јасно како Болоња се одлучи за Италијано.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.632
Поени од реакции
21.959
А за кого требаше ?! За Клоп или за Пиоли ?!
На ваковв глуп муабет не се реплицира ама јас сум таков лик што мора да врати дури и кога нема смисла за тоа.
Италијано ја водеше три сезони Фиорентина, каде редовно добиваше засилувања и не некој си анонимуси ко Фергусон и Ндоје во Болоња туку таленти како Нико Гонзалез, Јовиќ, Додо, Белтран, Иконе, Лопез, некои си поискусни како Артур, Белоти и Мина, а и генерално Фиорентина имаат добри поединци што се подолго во клубот. Од три сезони, еднаш заврши 7мо место и два пати 8мо во Серија А. Играше два пати финале КЛ и Копа Италија, ама ова со Олимпијакос му беше невиден блам и он за ваквиот (не)успех доби да води екипа во ЛШ. Не дека Болоња е којзнае каква екипа и дека требаше Клоп да го донесат, ама после оваа сезона и пласманот во ЛШ сигурен сум дека можеа подобро од Италијано. Мислам дека не е добра замена за Мота и дека ќе се посере со Болоња.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.264
Поени од реакции
57.302
На ваковв глуп муабет не се реплицира ама јас сум таков лик што мора да врати дури и кога нема смисла за тоа.
Италијано ја водеше три сезони Фиорентина, каде редовно добиваше засилувања и не некој си анонимуси ко Фергусон и Ндоје во Болоња туку таленти како Нико Гонзалез, Јовиќ, Додо, Белтран, Иконе, Лопез, некои си поискусни како Артур, Белоти и Мина, а и генерално Фиорентина имаат добри поединци што се подолго во клубот. Од три сезони, еднаш заврши 7мо место и два пати 8мо во Серија А. Играше два пати финале КЛ и Копа Италија, ама ова со Олимпијакос му беше невиден блам и он за ваквиот (не)успех доби да води екипа во ЛШ. Не дека Болоња е којзнае каква екипа и дека требаше Клоп да го донесат, ама после оваа сезона и пласманот во ЛШ сигурен сум дека можеа подобро од Италијано. Мислам дека не е добра замена за Мота и дека ќе се посере со Болоња.
Кој и да е ќе се посере со Болоња следната сезона да бидеме реални, 10то место ќе завршат па ако сака и Клоп нека ги води. Не им е лош избор Италијано, не е ни лош тренер човекот, јаката па Фиорентина со Бонавентура, Блеки и тие другите прецененковци ко Иконе и сличните што си ги набројал.
Реален пласман им се тие 7-8ми места и финалињата, сите екипи што завршуваа пред нив имаат боље екипи и тренери освен можда сезонава Болоња што извадија надреален и никогаш повторувачки резултат. Да, се слагам дека требаше да го тепаат Олимпијакос и тоа може да им се земе ко фејл у мандатот на Италијано.
А и самата Виола ко тим некако лошо работи, никогаш со амбиции да напраат нешто, да вложат, да мрднат од таа нивна мртва точка наречена средина на табела и по можност некој пласман у Европа ако искочи, ако не добро. Ниеднаш не задржаа јак играч у постава, првата прилика и одма ги шиткаат.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.632
Поени од реакции
21.959
Кој и да е ќе се посере со Болоња следната сезона да бидеме реални, 10то место ќе завршат па ако сака и Клоп нека ги води. Не им е лош избор Италијано, не е ни лош тренер човекот, јаката па Фиорентина со Бонавентура, Блеки и тие другите прецененковци ко Иконе и сличните што си ги набројал.
Реален пласман им се тие 7-8ми места и финалињата, сите екипи што завршуваа пред нив имаат боље екипи и тренери освен можда сезонава Болоња што извадија надреален и никогаш повторувачки резултат. Да, се слагам дека требаше да го тепаат Олимпијакос и тоа може да им се земе ко фејл у мандатот на Италијано.
А и самата Виола ко тим некако лошо работи, никогаш со амбиции да напраат нешто, да вложат, да мрднат од таа нивна мртва точка наречена средина на табела и по можност некој пласман у Европа ако искочи, ако не добро. Ниеднаш не задржаа јак играч у постава, првата прилика и одма ги шиткаат.
Не дека Фиорентина е прејака, ама сигурно е подобра од Болоња на индивидуален квалитет и два пати 8мо кога одредени топ екипи потфрлија лани и оваа сезона, е многу просечен скор. Би рекол и под просечен.

За тоа дека Комисо и Фиорентина се без амбиции не се сложувам. На Италијано му се донесоа солидни засилувања од продажбите на Киеза и Влаховиќ.
Воедно и Интер така работи откако си замина Конте. Се продадоа сите освен неколку кои имаа вредност. Интер во три сезони потрошиле 170 мил - Фиорентина 145 мил. додека во продажби е 320 Интер а Фиорентина 220. Би рекол од финансиска гледна точка, слични амбиции. Може кај Интер се подобро платени ама не е дека Фиорентина не инвестираат воопшто.
Гасперини исто така му продаваат играчи па пак направи нешто човекот. Од Копмеинерс и Лукман играчишта направи а двајцата се платени колку Нико Гонзалез. Кетеларе е скроз различен играч сезонава. Всушност, и Аталанта пред да се пласираат за прв пат во ЛШ беше просечна екипа ко Болоња. Дури и полоша ако гледаме низ историјата.

Не им е лош избор Италијано само доколку не играа ЛШ. Болоња е таква екипа што кога ќе погледнеш, Италијано перфектно се вклопува во просечноста. Ама прв пат играат ЛШ и очекував малце поамбициозно после овој успех. Многу чуден избор според мене.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.717
Поени од реакции
23.810
На ваковв глуп муабет не се реплицира ама јас сум таков лик што мора да врати дури и кога нема смисла за тоа.
Италијано ја водеше три сезони Фиорентина, каде редовно добиваше засилувања и не некој си анонимуси ко Фергусон и Ндоје во Болоња туку таленти како Нико Гонзалез, Јовиќ, Додо, Белтран, Иконе, Лопез, некои си поискусни како Артур, Белоти и Мина, а и генерално Фиорентина имаат добри поединци што се подолго во клубот. Од три сезони, еднаш заврши 7мо место и два пати 8мо во Серија А. Играше два пати финале КЛ и Копа Италија, ама ова со Олимпијакос му беше невиден блам и он за ваквиот (не)успех доби да води екипа во ЛШ. Не дека Болоња е којзнае каква екипа и дека требаше Клоп да го донесат, ама после оваа сезона и пласманот во ЛШ сигурен сум дека можеа подобро од Италијано. Мислам дека не е добра замена за Мота и дека ќе се посере со Болоња.
Целосно се сложувам со твоет објаснување. Мене само не ми е јасно што има Болоња да понуди за некој тренер што е на ниво над Мота и Италијано доколку сакаат да направат исчекор ?
А второто прашање е и да има да понуди,кој од слободниве тренери би се нафатил (секако збориме за класа над овие двајца) ?

Со оглед на тоа дека еден Конте отиде во екипа што воопшто не игра у Европа, тоа значи дека самиот директен пласман на Болоња во ЛШ сепак не е доволен за привлекување на атрактивни имиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom