Silovanja žena i muškaraca, mučenja, uhićenja… u Gazi suočavaju se s “neizmjernim zlostavljanjem”, kaže UN
Prema izvješćima koja su primili Ujedinjeni narodi, palestinske žene i djevojke proizvoljno su pogubljene u Gazi, često s članovima obitelji, uključujući njihovu djecu. Stručnjaci su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog proizvoljnog pritvaranja stotina palestinskih žena i djevojaka, uključujući branitelje ljudskih prava, novinare i humanitarne djelatnike, u Gazi i na Zapadnoj obali od početka sukoba, 7. listopada, nakon Hamasovog napada. Donosimo vam intervju s Francescom Albanese, posebnom izvjestiteljicom UN-a za stanje ljudskih prava na okupiranim palestinskim područjima.
RFI: Možete li nam reći nešto o tome što se trenutno događa u Gazi za ove mlade žene?
Francesca Albanese: Situacija je vrlo nasilna, sa svih točaka gledišta. Nakon izvješća koje smo dostavili izraelskoj vladi, zatražili smo hitnu istragu, jer smo primili pritužbe izravno ili neizravno, dakle i preko odvjetnika koji rade u sektoru prava čovjeka u Palestini, a koje se odnose na torturu, seksualne prijetnje, silovanje . Ne mogu ulaziti u detalje jer su ti ljudi riskirali progovaranjem. To nije lako, ni za one u Gazi ni za one koji su još u pritvoru.
Pozivam vas da pročitate hitni apel upućen nama i posebnom izvjestitelju za sprječavanje mučenja. Ovo izvješće podnijele su izraelske organizacije i odnosi se na mučenje i zlostavljanje palestinskih zatvorenika i pritvorenika od 7. listopada. Strašno je ovo što se događa i mi, kao i ove organizacije, imamo dojam da se radi o sustavnom nasilju i maltretiranju pritvorenika. Već prije 7. listopada bilo je prilično zabrinjavajuće. Sada to poprima zabrinjavajuće razmjere.
RFI: Vaše izvješće govori o ponižavajućem tretmanu stotina mladih žena, bilo u Gazi ili na Zapadnoj obali…
Francesca Albanese: Već prije 7. listopada došlo je do snažne dehumanizacije Palestinaca. Ali od 7. listopada izraelska vojska je napustila sve oblike ograničenja. Stotine žena zarobljene su u Gazi među 3000 zarobljenika koji su odvedeni, posebno kada je izraelska vojska ušla u sjevernu Gazu. Jer teroristima smatraju sve one koji nisu poslušali naredbu o prisilnoj evakuaciji… Među uhićenim ili blokiranim ženama bilo je liječnica, medicinskih sestara, novinarki i baš nitko nije bio pošteđen. Bili su izloženi i podvrgnuti tjelesnim pretresima od strane vojnika, muškaraca. Nije normalno. Moglo se to dogoditi i prije, ali to je bila iznimka, a ne pravilo.
Ima slučajeva da su žene bile prisiljene gledati pogubljenje svojih obitelji. Kad su uhićeni, fotografirani su, ponekad i goli, u vrlo neugodnim i ponižavajućim položajima. Bilo je puno pritužbi, prijetnji silovanjem, poput: “Silovat ćemo i tebe i tvoje sestre i tvoju majku” itd. Ali bilo je i silovanja. To nije nešto što se događa samo ženama. Postoje i situacije silovanja muškaraca. Situacija je vrlo ozbiljna, ima ogromnih zlouporaba. Zato nam je potrebna istraga. Održavaju se u centrima u koje je vrlo teško ući. I sve to nije elementarna nepogoda, to je odluka vojske i izraelske vlade.
RFI: Tražite istragu. Možete li nam reći zašto i tko bi mogao raditi te istrage?
Francesca Albanese: Postoji neovisno povjerenstvo koje bi trebalo istražiti što se događa na okupiranom području i Izraelu, oni imaju puno širi mandat od mog na primjer. Bila bih voljna provesti ovu istragu, ali kao što znate, zabranjen mi je ulazak na okupirano palestinsko područje. To je također slučaj za pritvorske centre u Izraelu. Moramo osigurati da ICRC uđe u sve pritvorske centre i također da se poštuju prava Palestinaca.
Od 7. listopada došlo je do intenziviranja značajnih prekršaja koji su već bili zahvatili pritvorski sustav. Drugo izvješće koje sam predstavila Ujedinjenim narodima bilo je o pritvoru i već je postojala katastrofalna stvarnost sa stajališta ljudskih prava. Također je otkrivena odgovornost za ratne zločine, način na koji su Palestinci tretirani u zatvoru. Danas je situacija stvarno izmakla kontroli.
RFI: Kako će se životni uvjeti u Gazi promijeniti u budućnosti?
Francesca Albanese: Palestinci u Gazi doista su dovedeni u nehumano stanje bez presedana. Oko 30.000 Palestinaca u Gazi već je ubijeno. Gotovo 13.000 njih su djeca, a 70% žrtava su samo žene i djeca. Otprilike 80% civilne infrastrukture Gaze, koja više ne postoji ili više ne funkcionira, uništeno je. Zbog toga je čak i Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio o mogućnosti postojanja rizika od genocida.
Ono što Izrael provodi već pet mjeseci u potpunosti liči na genocidno ponašanje s ciljem eliminacije Palestinaca iz Gaze. To su rekli, to i rade. Čak i ako kažu da im je cilj istjerati Hamas, problem je u tome što Izrael cijelo stanovništvo Gaze smatra suučesnicima. To je vrlo nasilna situacija. Po mom mišljenju već smo prošli točku s koje nema povratka, ali moramo blokirati Izrael. Naravno, neprijateljstva moraju prestati, ali to se neće dogoditi uz riječi osude zapadnih država, vrijeme je da se poduzmu konkretne mjere da ih se zaustavi. Rizik je da će protjerati Palestince iz Gaze u Egipat i Palestince sa Zapadne obale, malo po malo, kao što su radili 57 godina.
Izvor: RFI France