Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

 • Билјана Ванковска (Левица)

  Гласови: 81 28,6%
 • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

  Гласови: 18 6,4%
 • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

  Гласови: 14 4,9%
 • Вело Марковски (независен кандидат)

  Гласови: 8 2,8%
 • Бујар Османи (ДУИ)

  Гласови: 3 1,1%
 • Стево Пендаровски (СДСМ)

  Гласови: 9 3,2%
 • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

  Гласови: 63 22,3%
 • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

  Гласови: 3 1,1%
 • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

  Гласови: 26 9,2%
 • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

  Гласови: 40 14,1%
 • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

  Гласови: 4 1,4%
 • Томе Николоски (независен кандидат)

  Гласови: 0 0,0%
 • Господин Поповски (независен кандидат)

  Гласови: 10 3,5%
 • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

  Гласови: 2 0,7%
 • Зорица Цветковска (Десна)

  Гласови: 2 0,7%

 • Вкупно гласачи
  283
 • Гласањето е завршено на .
Член од
30 август 2012
Мислења
3.293
Поени од реакции
5.483
Собирањево потписи е еден вид предизборен тест за Левица, избори пред избори. Со оглед на тоа што се прикажуваат како трета сила, овде требаше да ја организираат машинеријата(која изгледа ја немаат) и во еден ден да ги соберат потписите. Со тоа ќе добиеа поени кај неопределените. Вака со молење преку социјални мрежи за потпис, сеуште делуваат далеку од голема партија. Ме чуди да немаат 10к членови? Отворија штабови во 40 општини, ама тенка некако инфраструктурата. Ако вака се тегнат до крај на рокот, се повеќе ќе губат поени, ова ќе им е втор минус после ставањето несоодветен кандидат за претседател. А трет минус, нокдаун практично би било Максим да освои повеќе гласа од Ванковска на изборите. Ова е само мое мислење, можда сум и грешка.
Во еден ден ако некој собери потписи a да не е сдс и дпмне најверојатно на избори ќе има 40+ пратеници .
Секоја друга партија која нема војници во администрација и сите пори во општеството не е така едноставно за собирање .
Ко прво мора по лична карта кај шо си во таа општина (мислиш за градоначалник даваш потпис )
Второ менталитетот на Македонецот е да чека до последно .
Трето имаш луѓе шо чека некој друг за него да заврши работа .
Четврто неопределен да си , а да живееш уште во Македонија уште утре барај виза за Германија .
Автоматски споено мислење:

И најважното имаш по една канцелари во град или неколку помали општини , а во цело Скопје колку се 5 или 6 ?
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.709
Поени од реакции
6.320
Во еден ден ако некој собери потписи a да не е сдс и дпмне најверојатно на избори ќе има 40+ пратеници .
Секоја друга партија која нема војници во администрација и сите пори во општеството не е така едноставно за собирање .
Ко прво мора по лична карта кај шо си во таа општина (мислиш за градоначалник даваш потпис )
Второ менталитетот на Македонецот е да чека до последно .
Трето имаш луѓе шо чека некој друг за него да заврши работа .
Четврто неопределен да си , а да живееш уште во Македонија уште утре барај виза за Германија .
Автоматски споено мислење:

И најважното имаш по една канцелари во град или неколку помали општини , а во цело Скопје колку се 5 или 6 ?
Ванковска се пофали дека собрала над 5000 потписи пред крајов на денов така што Левица дефинитивно ќе успее.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.293
Поени од реакции
5.483
Ванковска се пофали дека собрала над 5000 потписи пред крајов на денов така што Левица дефинитивно ќе успее.
Па се знаеше дека Левица ќе успее само не во 2-3 дена , а и сза северџанот Максо се знаеше (ако нешто му недостига тука е дпмне ќе му поможи малку ) него Стевчо ме интересира дали ќе собери ?
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
354
Поени од реакции
473
А па инаку цревово што ни беше до сега.. се скапа од шетање и преговарање по светски центри!
Да не му дојдеше онаа косоваркана, ќе немаше што да стави во ЦВ.

Ние за Хорхе за заебававме, ама Хорхе за овој беше Тито!
Некое сериозно Машко лице да се одбереше ќе беше подобро..
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ова ме потсети, зошто за да учествуваш во избори со тоа што ќе делиш ливчиња исл мора да си вработен во државна администрација? Вака барем ми кажаа на изборите во 2020 кога сакав да се пријавам за тоа. Невработени и луѓе во приватен сектор не можеле да учествуваат. o_O
Може и невработени и било каде вработени, само треба да стоеш добро со луѓето во врвот на локалното раководство од двете најголеми партии од претходните избори.

Значи 3 се администрација по случаен избор ( иако мислам дека дека и таму ги местат), по 1 се од двете партии што имале највеќе гласови, плус членови и заменици значи 2х5 има на секој одбор или 10 од кој 4 се официјално партиски, иако сите 10 се на некоја партија.

Значи ако многу сакаш да земеш некој денар, трк у некој штаб и нуди се да лепеш плакати вееш знамиња на митинзи и ќе ти платат индиректно.

п.с. само да знаеш парите се зимаат по неколку месеци.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Лесна и убедлива дупла победа на СДСМ.
Примам кладби у порака:D

Олеснителна околност е што Христиан Мицковски го кандидирал склеротичниот фосил за претседател.
Jas da bev ko Micko magare ke kandidirav, samo da vidite deka i magare moze da ve pobedi, da vidite do kaj ste stignale.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.130
Поени од реакции
28.878
Пишал сдсм, ќе пишеш шдссм...шип тарски демократски сојуз на Северна Македонија

Пс шо е работата кога напишеш шип тар ти го мени у албанец, па и они така си викаат
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
933
Поени од реакции
372

Мицкоски, вистина е ова?
Оливер Андонов на Апасиев му е пример ?. Оливер Андонов упорно не кажува колку се во таа фракција во ВМРО од кај се и што се .
 
Член од
24 јули 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
На сите анкети води левица а во стварност ништо,па зарем сте реални :)
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.130
Поени од реакции
28.878
На сите анкети води левица а во стварност ништо,па зарем сте реални :)
Тука се претежно млади или луѓе кои знаат како да користат понови технологии а во стварноста поголемо гласачко тело се пензионери, стари луѓе кои уште се надеваат на Тито и пак си ги гласаат истите и пак ќе ја заебат иднината на младите како секогаш претходно, освен ако не се смени нешто.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
989
Поени од реакции
647
Тука се претежно млади или луѓе кои знаат како да користат понови технологии а во стварноста поголемо гласачко тело се пензионери, стари луѓе кои уште се надеваат на Тито и пак си ги гласаат истите и пак ќе ја заебат иднината на младите како секогаш претходно, освен ако не се смени нешто.
Читај, могу македонци со курозравје. Марш у пизра матер. Ичи баша или ич?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.333
Поени од реакции
3.268
Тука се претежно млади или луѓе кои знаат како да користат понови технологии а во стварноста поголемо гласачко тело се пензионери, стари луѓе кои уште се надеваат на Тито и пак си ги гласаат истите и пак ќе ја заебат иднината на младите како секогаш претходно, освен ако не се смени нешто.
Penzionerite gi pokosi covid-19. Ocekuvajte dramaticna razlika vo demografija na glasaci vo sporedba do poslednite izbori vo 2020.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom