Градежниот меур станува се поголем

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Staro ekonomsko pravilo e standardot i ekonomskata mok na nekoj grad se odrazuva preku cenata na stanovite. So znaci vo Skopje tece med i mleko.
:icon_lol:
Најстаро економско правило, на @valvoline не треба да му се верува во бројки оти одел на полагање по математика во осмолетка
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Знаеш дека ако се земе во предвид соодносот на бројот на постови со бројот на истресени глупости, ти си апсолутен лидер?
So ne ti e jasno, tamu kaj so ne ja biva rabotata stanovite se bespari, a tamu kaj so e dobro si drzat soleni ceni.
Знаеш дека ако се земе во предвид соодносот на бројот на постови со бројот на истресени глупости, ти си апсолутен лидер?
Bez navredi, ova jas ne sum go kazal ova e proveren fakt.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Epa eve aj ti kako so kontriras kazi ni primer so koj ke go podbies praviloto. Nema. Kaj so ima dobar standard, dobri plati itn stanovi se prodavaat i se skapi. Ne znam tuka sto ne ti e jasno.
Valvolinco ovie pojma nemaat deka i germanija ne ja biva! Objasni im go tvjoto "golo" iskustvo te molam!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Epa eve aj ti kako so kontriras kazi ni primer so koj ke go podbies praviloto. Nema. Kaj so ima dobar standard, dobri plati itn stanovi se prodavaat i se skapi. Ne znam tuka sto ne ti e jasno.
Правилото не се подбива, туку се побива.

Инаку, има многу станови кои се продаваат по цени кои не соодвестуваат со реалноста, но бидејќи на газдите не им требат парите, не ги спуштаат цените. Значо мерило треба да биде колку станови се купени, а не која е цената за квадрат.

Јас можам мојата куќа во Битола да ја проценам на неколку милиони евра, но од тоа не следи дека во Битола тече мед и млеко.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ако мислиш на ломот од 2008 со хипотеки, тогаш колку што знам, паднаа цените на недвижнини во САД.
Да паднаа цените на недвижностите, но веднаш интервенира државата да го спречи тоа „ зло “.
Претходно можеа да подигнат кредити за купување куќа, а како гаранција за исплата на кредидот под хипотека ја ставаа недвижноста што ја купуваат.
На тој начин многу кираџии, кои претходно живеаа во изнајмени станови најдоа можност и сметка да купат стан.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Цената на становите е поврзана со каматата ( цената ) на кредитите за купување на станови.
Објективните трошоци за градба на еден стан, ако станот се свати како „ машина за живеење “ ( Корбизие ) се многу ниски. Но и на државата и на банките и на тие што градат и на тие што имаат или ќе имаат станови им одговара да становите бидат што поскапи. ( за да поседуваат што поголем капитал ) и тие ќе направат се цените на становите и понатаму да бидат високи
Така да очекувам понатамошен раст на цените
Спомнете си пред неколку години што се случи во САД
Кај нас цената на невижнините има момент за време на, и после Југославија :D за периодот после (сега) кој сеуште трае на почеток најголема придонес имаше НБРМ со високата референтна каматна стапка која ја даваше на банките, па од тука и високите каматни стапки генерално, кои си го направија своето. Нестабилната економија, и воопшто државата, па и ригорозните критериуми за давање кредити, и тоа во период во која сеуште имаше жива пара од бившата Југа...период каде имаше побарувачка за станови, а немаше доволна понуда, сеуште се градеше по ЈУС и доминираа големите градежни компании, па имаше и некој ред во градежништвото...

Сега доаѓа периодот кога објективно има побарувачка за недвижен имот наменет за домување, првенствено станови, има можеби и суфициентна понуда, но и покрај намалените каматни стапки на кредитите, олеснетите услови за добивање на истите(во однос на претходните) и зголемената понуда, куповната моќ е под знак прашалник. Колку млади, или воопшто брачни парови имаат потреба за сопствен дом, а во однос на примањата што ги имаат (или немаат) неможат да си го обезбедат т.е приуштат. Статистички гледано можеби и не е така висока понудата. Сега и покрај овие предуслови за пад на цените на становите, тие се исклучително високи, гледано било од аспект на понуда/побарувачка, било од цена на градба...шпекулативно работење, градежна мафија што и да е...а и од урбанистички аспект катастрофа...тоа е тоа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
И тука, во Струмица, премногу се гради! Станови, станови... колку сакаш! Зборам за нови, башка во стари згради кои се продаваат.
Многу од тие новите се непродадени. Цените се тие што се. Од 500 евра квадрат нагоре.
Дали еден ден ова ќе пукне како меур, не знам.
Мое мислење е дека тие станови кои се градат (или се изградени веќе) во Струмица се премногу.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Нормално дека ќе прсне....
За станови и куќи ти требаат луѓе,а луѓе во Македонија нема.

И во Скопје веќе не се купуваат станови ко порано.Сега за мојов стан,на можеби најдобрата локација во Скопје само 1 заинтересиран,а и тој нуди помалку од тоа што е дадено за станот.
И тоа пази во Скопје во центар на градот. Можам да замислам што е во Битола на пример.Таму градење зграда е тежок оксиморон. Градот изумира со најбрзо темпо во Македонија, во целата околина селата се опустошени и нема луѓе ни таму да го пополнат градот.....стварно не знам за кого би се граделе нови згради.Посебно некоја нова населба.....
Никој не сака да купи стар стан, кога се градат толку нови станови. Кај нас старите станови се продаваат по цена на нов и нормално дека нема да има заинтересирани кога има конкуренција со избор на многу нови станови. Ново си е ново! За реновирање на стар стан од старт се потребни мин. 100 еур/м2, па кога ќе земе во предвид и губењето време и нервозите од реновирањето, купувачите главно се одлучуваат да купат нов стан.
А во центар на Скопје новите станови уште во градба се продадени, а долго се продаваат само оние нови станови со лош поглед, збутани без светлина итн.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сега доаѓа периодот кога објективно има побарувачка за недвижен имот наменет за домување, првенствено станови, има можеби и суфициентна понуда, но и покрај намалените каматни стапки на кредитите, олеснетите услови за добивање на истите(во однос на претходните) и зголемената понуда, куповната моќ е под знак прашалник.
Побарувачката на станови не може да се намали. Луѓето мора некаде да живеат. Но прашање е дали ќе можат да купат стан во своја сопственост или ќе живеат во изнајмен стан.
Да претпоставиме дека квадратен метар стан чини 800 евра. Значи за стан од 60 квадрати се потребни 48 000 евра
Станбенените кредити кои ги дава некоја банка имаат годишна камата од 10% и ако рокот на отпата е 15 години, тогаш месечниот ануитет ќе изнесува 515 евра.
Толку пари, обичен купувач не може да плати
Но може газда кој има три стана кои ги издава по 170 евра месечно за стан
Значи обичниот човек ќе живее под кирија и ќе плаќа секој месец, а газдата секој 15 години ќе си купува уште по еден стан и ќе биде се побогат и побогат
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Побарувачката на станови не може да се намали. Луѓето мора некаде да живеат. Но прашање е дали ќе можат да купат стан во своја сопственост или ќе живеат во изнајмен стан.
Ако има тренд на иселување и намалување на прираст на население и те како може да се намали побарувачка, ако е вистина дека последните години десетици иљади или стотина(и) иљади се иселиле од Македонија, и рачунај на тоа дека многумина од нив ради иселување си ги продале или ги продаваат сопствените станови и куќи
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако има тренд на иселување и намалување на прираст на население и те како може да се намали побарувачка, ако е вистина дека последните години десетици иљади или стотина(и) иљади се иселиле од Македонија, и рачунај на тоа дека многумина од нив ради иселување си ги продале или ги продаваат сопствените станови и куќи
Pa donekade vazi ama samo za selata. Istite tie sto odamna se iselile na stari godini doprva ke se vrakaat poso so tie penzii so ke gi zemaat tamu moze da ziveat kako kucinja a ovde kako lordovi.
Moja prognoza e masovna repatrijacija na iselenicite so rabotnicki penzii nazad vo Makedonija. Ova za drzavata e epten win win situacija. Zlatni kokoski.
:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Pa donekade vazi ama samo za selata. Istite tie sto odamna se iselile na stari godini doprva ke se vrakaat poso so tie penzii so ke gi zemaat tamu moze da ziveat kako kucinja a ovde kako lordovi.
Moja prognoza e masovna repatrijacija na iselenicite so rabotnicki penzii nazad vo Makedonija. Ova za drzavata e epten win win situacija. Zlatni kokoski.
:D
Taка размислуваа можеби печалбарите во 70 есети, 80 десети, кога печалеа пари купуваа овде плацови градеа куќи и викендици. Сега го нема тоа, ги продаваат куќите и викендиците, нема да се вратат, децата таму во странство ќе им се испоженат испомажат, внучиња во странство, а овде за што би се вратиле? За пиперки и домати?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom