Xiaomi YI - Sport Camera

Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Мала рецензија за оваа камера која е предобра за цената која ја нуди:
Денес се многу популарни камерите за во коли или спорт камерите Xiaomi пред година дена излезе со токму ваква камера, камерата поседува 16 Mpx Сони сензор надополнет со Ambarella A7 процесор и 155° широко аголна леќа.
Поседува неколку режими на снимање и тоа :
2034p @ 30 FPS;(Со последна надоградба.)
1080p @ 60 FPS;
1080p @ 30 FPS;
720p @ 120 FPS;
720p @ 240 FPSч
Има 4 начини на работа тоа се Сликање, Снимање, Time-Lapse, Time-Shoot(Временско сликање)
Од страна на конекција подржува широк спектар на конекции односно WIFI поврзување со мобилен телефон за директен преглед на камерата сликите видеата подесувањата и надоградба на софтверот.
Bluetooth конекција за поврзување со Bluetooth копчиња за сликање или промена на работата на камерата(режимот).
USB за полнење на камерата и префлање на сликите/видеата на компјутер.
MicroHDMI/AV- ги има овие два стандарди за прикажување на видео на телевизор кое е во моментот на камерата(Нема можност за разгледување на слики или видеа ограничена само на приказ во живо).
За да ја подесите камерата и да можете да ја користите доволно е да поседувате Android/iOS уред преку кој можете да направите целосно подесување преку официјалната апликација.
Камерата не поседува внатрешна меморија па затоа ќе мора да користите microSD поголема од 4GB.
Батеријата е со големина од 1100mAh која е доволна за да снимате видео до 2 сати во FULL HD. Достапна е во две бои Бела и Жолто/Зелена, има два пакети со која доаѓа едната варијанта е само камера без додатоци додека пак другата варијната е камера со селфи монопод(Не доаѓа со копче)
Достапни дотацои за истата има многу но производителот ги произведува и:Водоотпорната кутија и Селфи Монопод кој доаѓа со блутут копче.
Слики од камерата и од дотатоците:
IMG_20151106_202053.jpg IMG_20151106_202142.jpg IMG_20151107_115445.jpg IMG_20151107_115521.jpg IMG_20151107_115556.jpg
Истата може да ја купите од Gearbest.com линк тука.
И од hi.mk линк тука.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Каков и е image stabilization при shaky footage... ?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Каква е оваа рецензија за камера а нема ништо за квалитетот на сликата?!
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.540
Поени од реакции
9.456
Здраво

Размислувам да си земам спротска камера и сe размислувам помеѓу Yi 1080p или Eken H9R. Дали некој ги користел за да ми даде совет коај да ја земам/користам? Немам големи познавања од фотографија и камери сакам да ја користам рекреативно.
 
На врв Bottom