Xbox360 гејмери

Член од
24 април 2008
Мислења
10.696
Поени од реакции
11.947
ај мала информација само,да ве прашам сакам да земам xbox360 кинект новиот шо е со сензорот е сега дали можит на новивов со е да се игрет пиратскиве игри ко на pc и шо би све требало да напрајш. се двоумам мегу xbox 360 i ps3 ама демек неможело на пс3 да се игрет пиратски и само оргинал читало,шо би било најубо од овие 2 по мое исти се во све само проблемот е со игриве.:)
Kinect е достапен и за Xbox 360 и за компјутер, но посебен уред е за Xbox 360, а посебен уред за компјутер.

Доколку го купиш Kinect за Xbox 360, а сакаш истиот уред да го користиш и на компјутер, тогаш ќе мораш да инсталираш во компјутерот посебен софтвер, кој се разбира, не е од Мајкрософт, за да можеш и на компјутерот да го користиш истиот Kinect уред, иако е наменет за Xbox 360.

А кога сме кај тоа која конзола е подобра, тоа зависи исклучиво од твојот вкус.

Ако повеќе сакаш видео игри, тогаш земи Xbox 360, бидејќи за него има повеќе видео игри, а неговиот DVD читач е лесен за хакнување, поради што може да чита пиратски копии од видео игри.

Од друга страна, ако сакаш конзола за повеќефункционална употреба, како на пример за гледање на BluRay филмови во висока резолуција High Definition (HD), тогаш земи PlayStation 3, но BluRay читачот на PlayStation 3 до денешен ден не е хакнат за да може да чита пиратски копии од видео игри.

Има jailbreak варијанта која бара да користиш USB меморија со хакерски софтвер, но истовремено бара да користиш постар фирмвер и никогаш да не инсталираш најнов фирмвер на конзолата, поради што нема да можеш да играш оригинални видео игри на Интернет, доколку воопшто имаш оригинални видео игри за PlayStation 3 и доколку воопшто планираш да ги играш истите тие видео игри на Интернет.

На PlayStation 3 можеш да користиш било каков хардвер од хард дискови, џојстици, волани и други уреди од различни производители, додека кај Xbox 360 мораш да користиш претежно хардвер од Мајкрософт, на кого ниските цени не му се карактеристика.
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
E fala mnogu,mene pretezno za igranje go sakam a pak to da Gledas filmoj ova Ona na xbox 360 na hd 1080 dali mojt i dali trebit Da Se Cippva xbox za igranje piraterija i posle cipovacbjeto dali ke mojt orgonali da citat i Da Si igras na internet
 
Член од
27 април 2006
Мислења
108
Поени од реакции
2
Што пара искача тоа Jtag-от и дали стварно е толку неизбежен за да можам да ги подигам игрите од екстерен хард/усб ?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Што пара искача тоа Jtag-от и дали стварно е толку неизбежен за да можам да ги подигам игрите од екстерен хард/усб ?
5000 денари и е задолжителен за играње од усб/диск.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
ај мала информација само,да ве прашам сакам да земам xbox360 кинект новиот шо е со сензорот е сега дали можит на новивов со е да се игрет пиратскиве игри ко на pc и шо би све требало да напрајш. се двоумам мегу xbox 360 i ps3 ама демек неможело на пс3 да се игрет пиратски и само оргинал читало,шо би било најубо од овие 2 по мое исти се во све само проблемот е со игриве.:)
А што му фали на оригинал бе браат, да не се полоши од пиратските?


( @Модераторите што бришат и кога не треба, прашањево не шега или сеир, многу е серизоно )
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
А што му фали на оригинал бе браат, да не се полоши од пиратските?


( @Модераторите што бришат и кога не треба, прашањево не шега или сеир, многу е серизоно )
Нишо не му фалит,мене ми фалит и на сите други едно 50 евра за игра.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А што му фали на оригинал бе браат, да не се полоши од пиратските?


( @Модераторите што бришат и кога не треба, прашањево не шега или сеир, многу е серизоно )
Прашањево ај што не е за тука, ама и премногу очигледен и јасен одговор има.

Повеќето гејмери не работат, туку се средношколци кои крепат 50 денари на ден од мама и тато. Немаме стандард како Американците или висок џепарлак.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Прашањево ај што не е за тука, ама и премногу очигледен и јасен одговор има.

Повеќето гејмери не работат, туку се средношколци кои крепат 50 денари на ден од мама и тато. Немаме стандард како Американците или висок џепарлак.
Не е толку едноставно, зашто ако беше така и решението ќе беше едноставно. Ама очигледно не е. Треба да се има баш отворен разговор за проблемов. Ти можеби во животот не планираш да правиш пари од дигитални содржини, ама јас планирам и многу ме засега оваа тема.


Нишо не му фалит,мене ми фалит и на сите други едно 50 евра за игра.
Ами другар, Иксбоксо чини 250 накај 300 евра. Плус за тоа хакирање флешнување 50 до 100 (зависи од типот на флешнувањето).
400 евра од каде?
Што не си купиш едноставно игри за ПЦ. За 10-тина евра се наоѓаат еден куп игри. А сметај кога имаш некои попусти и пакети можеш да поминеш со евро-две по наслов.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.631
Поени од реакции
52.502
Не е толку едноставно, зашто ако беше така и решението ќе беше едноставно. Ама очигледно не е. Треба да се има баш отворен разговор за проблемов. Ти можеби во животот не планираш да правиш пари од дигитални содржини, ама јас планирам и многу ме засега оваа тема.



Ами другар, Иксбоксо чини 250 накај 300 евра. Плус за тоа хакирање флешнување 50 до 100 (зависи од типот на флешнувањето).
400 евра од каде?
Што не си купиш едноставно игри за ПЦ. За 10-тина евра се наоѓаат еден куп игри. А сметај кога имаш некои попусти и пакети можеш да поминеш со евро-две по наслов.
Пари сигурно нема да направиш така кај нас, нема шанси.

Ете тие 400 евра ќе ги дадеш, после неможеш и секој месец по уште 100 да даваш за нови игри.
За PC, многу мал број гејмери имаат вкус како твојот. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Отвори тема тогаш, само постави ја во насоката во која те интересира тебе и мислиш ќе се развие дискусија.

Не верувам дека во Македонија ќе правиш пари од дигитални содржини, ако се веќе дигитални, глобален пазар имаш и така. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Пари сигурно нема да направиш така кај нас, нема шанси.

Ете тие 400 евра ќе ги дадеш, после неможеш и секој месец по уште 100 да даваш за нови игри.
За PC, многу мал број гејмери имаат вкус како твојот. :)
Никој не сака евтини игри, многу се разгалени играчиве.

Пример вчера Deus EX HR беше 3 евра, Just Cause 2 исто толку. Скапи игри.
Е сега сфаќам, ретко се овие попусти, никој не му се чека цела година па да падне цената.

Ама ко да видиш, пиратиртија на Иксбокс = 400 евра. За „бесплатно“ да играм игри на Икс треба да платам 400 евра, плус да си ја тупам главата со кракови, исо, мисо, двослони дивидиња итн.
Поарно ќе дадам 50 евра за оригинал на ден на излегување отколку 400 евра за „бесплатно“ играње, и тоа не на денот на излегување.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Никој не сака евтини игри, многу се разгалени играчиве.

Пример вчера Deus EX HR беше 3 евра, Just Cause 2 исто толку. Скапи игри.
Е сега сфаќам, ретко се овие попусти, никој не му се чека цела година па да падне цената.

Ама ко да видиш, пиратиртија на Иксбокс = 400 евра. За „бесплатно“ да играм игри на Икс треба да платам 400 евра, плус да си ја тупам главата со кракови, исо, мисо, двослони дивидиња итн.
Поарно ќе дадам 50 евра за оригинал на ден на излегување отколку 400 евра за „бесплатно“ играње, и тоа не на денот на излегување.
Не е до цената, до игрите е.

Јас платив и 50 евра плус за волан, само за да ја играм Forza 4. Таква игра нема ни ПРИБЛИЖНО на PC. Истото е со Gears of War, Halo...други игри како да речеме AC3 излегуваат порано бар месец за Xbox, значи не на ден на излегување, туку месец предтоа ќе ја играш.

Од друга страна, како 50 евра? Ај еве ти 50 евра, играј ја GTA V на launch day? Ем не можеш на PC, ем го имаш ни потребниот хардвер.
Постојат повеќе фактори во дискусијата, местото и е во нова тема, отвори ја и слободно постави ја за целта што ти треба, истражувањето или слично...
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
Абе можит е позаебано и поскапо да најш игра за хбокс ама немат да се нервираш дал ке ти сецкат дал ке ти ја подржвит и дал ке се инталират и уш 100 работи,вака сите игри ке ги имаш и ке ги играш на хајд перформанс и ке си уживас легнат вкревет ,јас зедов пред 2 год комоп нов и ево сега почнаја нвиве игри шо се за ми сецкет и морат да купам сега графичка појака а уба графичка испод 50 евра немат и уш други работи за надрагдба ..така да со хбох немат то да го имаш,а не е премногу скап до 350 евра имаш топ:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom