Work and travel USA

Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Имате некој совет за каде да се преспие првата вечер при пристигнување у Њујорк и да е близу до JFK ? Некој мотел/хостел? И колку пари отприлика би било? :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имате некој совет за каде да се преспие првата вечер при пристигнување у Њујорк и да е близу до JFK ? Некој мотел/хостел? И колку пари отприлика би било? :)
http://book.officialairporthotels.com/hotels/results/?query=John+F+Kennedy+Intl+Airport&airport_code=JFK&check_in=06/02/2014&check_out=06/03/2014&rooms=1&adults=1&refid=1406&refclickid=1406~G~(E)~hotelsnearJFK#p1

Смениси дата само, тие што се најблиску околу 100 тина долари се , подалеку има поефтини но треба да плаќаш такси така да ко ќе видиш исто ти се фаќа :)
 
C

cige

Гостин
Имате некој совет за каде да се преспие првата вечер при пристигнување у Њујорк и да е близу до JFK ? Некој мотел/хостел? И колку пари отприлика би било? :)
Зошто ти е блиску до ЈФК? Во Џамејка сакаш? Шо ќе правиш кај црнците? Фаќаш метрото на Порт Оторити и право на Менхетен. Chelsey Savoy Hotel, 204 West 23rd Street, New York, NY 10011, TEL: (212) 929-9353 55 dollars per night.
Газдата како и вработените се Црногорци, слободно зборувај Македонски кога ќе влезеш, топло ќе те пречекаат. Имаше и еден хостел за 25 долари ама ќе треба во соба да бидеш со 20 непознати лица, така да не ти препорачувам, мислам дека беше на 34 улица и се викаше стјутентс хостел.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Добив виза пред 2 недели, а уште ми нема стасано пасошот, ај кажете ми што да мислам ? :D
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Зошто ти е блиску до ЈФК? Во Џамејка сакаш? Шо ќе правиш кај црнците? Фаќаш метрото на Порт Оторити и право на Менхетен. Chelsey Savoy Hotel, 204 West 23rd Street, New York, NY 10011, TEL: (212) 929-9353 55 dollars per night.
Газдата како и вработените се Црногорци, слободно зборувај Македонски кога ќе влезеш, топло ќе те пречекаат. Имаше и еден хостел за 25 долари ама ќе треба во соба да бидеш со 20 непознати лица, така да не ти препорачувам, мислам дека беше на 34 улица и се викаше стјутентс хостел.
Па и не ми е битно за една вечер којзнае колку.. ама ова ми се допаѓа на Менхетен. Колку шо разглеав близу JFK се се' хотели со над 100 долари од вечер, ова е подобра опција у секој случај. Фала ти! :)
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
14
Поени од реакции
7
Zdravo, zachi vaka jas sum nov chlen konecno denes se registrirav. E sega procitav dosta komentari odnosno stranici i procitav razno razni raboti. Jas sum momentalno vtora godina na teh fakultet vo Bitola i za prv pat apliciram za odenje vo Amerika t.e work&travel visa. Me interesira kakvi mi se shansite poradi toa sto prva godina mi e kompletna i od vtora godina, odnosno tret semestar imam zemeno 2 od 5 predmeti no si velam ke mu zabusham za eden predmet ke mu recham deka ne mi e zapishan ili bilo kako, svesen sum i za to deka tie ne se budali no mozi da pomini nekogas i toa sto najmalce ocekuvame, i znam dobro angliski :)
Inache ako dobijam viza ke rabotam vo Colorado, estes park vo YMCA, pa dokolku ima nekoj shto e tamu ili vo estes park nema da e losho . pozdrav i ocekuvam odgovor :P
VASHE MISLEJE ZA MOJATA SITUACIJA ??
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Zdravo, zachi vaka jas sum nov chlen konecno denes se registrirav. E sega procitav dosta komentari odnosno stranici i procitav razno razni raboti. Jas sum momentalno vtora godina na teh fakultet vo Bitola i za prv pat apliciram za odenje vo Amerika t.e work&travel visa. Me interesira kakvi mi se shansite poradi toa sto prva godina mi e kompletna i od vtora godina, odnosno tret semestar imam zemeno 2 od 5 predmeti no si velam ke mu zabusham za eden predmet ke mu recham deka ne mi e zapishan ili bilo kako, svesen sum i za to deka tie ne se budali no mozi da pomini nekogas i toa sto najmalce ocekuvame, i znam dobro angliski :)
Inache ako dobijam viza ke rabotam vo Colorado, estes park vo YMCA, pa dokolku ima nekoj shto e tamu ili vo estes park nema da e losho . pozdrav i ocekuvam odgovor :P
VASHE MISLEJE ZA MOJATA SITUACIJA ??
Моемнтално добивање на виза е среќа, според тоа што имаш положено треба да ти дадат без проблем, но поради тие што остануваат таму даваат помалку визи , така да се ти е среќа да добиеш- јас би рекол 50/50 . Да одеше пред 3-4 години ќе добиеше 99 %.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
28
Поени од реакции
11
Dali nekoj znae kako da stignam od JFK do Port Authority ???
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.956
Поени од реакции
4.016
Некој што бил за америка да каже какви се штекерите за стуја во америка? Ми рекоа дека биле различни од нашите и дека адаптерите што ги имаме на било што не пасувале?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Dali nekoj znae kako da stignam od JFK do Port Authority ???
Имаш опција 10-15 долари со тие комбињата пред JFK ќе те однесат кога ќе се собере група, само види да не те остави на Pen Station пошо мене тоа ми се деси првиот пат. Инаку малце поефтина опција, ама ќе ти треба повеќе време е да земаш JFK Airtrain до Jamaica station и од таму метро да фатиш до 42ра улица кај шо е Port Authority. Инаку купи си автобуски билет онлајн на време пошто некогаш нема и ќе треба да чекаш 4-5 сати за нареден бус во зависно од дестинацијата.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Некој што бил за америка да каже какви се штекерите за стуја во америка? Ми рекоа дека биле различни од нашите и дека адаптерите што ги имаме на било што не пасувале?
ќе одиш во техно маркет и ќе купиш соодветен(амерички) штекер..штекерите му се како со едно тркало и две вертикални линии на горе т.е. три дупки..и јас кога ојдов заборајв дека се различни штекерите па еден од цимерите арно имаше ист полнач како мојот иначе ќе останев така без телефон :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Добив виза пред 2 недели, а уште ми нема стасано пасошот, ај кажете ми што да мислам ? :D
Нема што да мислиш , си платил на агенцијата да мисли за тебе. Јави им се и прашај ги до кај се , обично по 15 дена ги држат после интервјуто во амбасада така да кај и да е ќе ти го дадат. :)

Со среќа на сите што ќе одите , ќе ја осетите малце црната страна на капитализмот , и почеток на благо робовладетелство. :ROFLMAO:
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Нема што да мислиш , си платил на агенцијата да мисли за тебе. Јави им се и прашај ги до кај се , обично по 15 дена ги држат после интервјуто во амбасада така да кај и да е ќе ти го дадат. :)

Со среќа на сите што ќе одите , ќе ја осетите малце црната страна на капитализмот , и почеток на благо робовладетелство. :ROFLMAO:
Готово ми се јавија од агенцијата кај нив е :)
 

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
Некој да сподели искуство со реаплицирање...мене ме одбија заради 1 неположен предмет,сега оваа недела ке го полагам ,па планирам да реаплицирам колкави се шансите за добивање на виза ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom