Work and travel USA

C

cige

Гостин
амјузмент парков (дајте ми превод на македонски за ова :D) има организирано и сместување со работава. 450 $ месечно со 3 оброка на ден во стдентски дом, што според муабет од луге што биле претходно ми кажаа дека и не е така скапо, ако не бар нема да готвам секој ден, ни па фаст фуд да лапам само ...
Еден другар со сиот памет отиде во Лос Анџелес Даун Таун да бара работа и смештај, киријата му рекле 600 долари неделно од кревет, а платата стандардна како во цела Америка.
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
амјузмент парков (дајте ми превод на македонски за ова :D) има организирано и сместување со работава. 450 $ месечно со 3 оброка на ден во стдентски дом, што според муабет од луге што биле претходно ми кажаа дека и не е така скапо, ако не бар нема да готвам секој ден, ни па фаст фуд да лапам само ...
amusement = забавен
Инаку, се исплаќа зошто добиваш и 3 оброка а и реално тое е многу ефтина ќирија за на запад.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
Еден другар со сиот памет отиде во Лос Анџелес Даун Таун да бара работа и смештај, киријата му рекле 600 долари неделно од кревет, а платата стандардна како во цела Америка.
абе работодавецот го организира сместувањето така да не би требало да има компликации со поголема кирија после.
--- надополнето: 4 март 2013 во 12:36 ---
amusement = забавен
Инаку, се исплаќа зошто добиваш и 3 оброка а и реално тое е многу ефтина ќирија за на запад.
е да ме истепаш немаше да ми текне :tapp:
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Еден другар со сиот памет отиде во Лос Анџелес Даун Таун да бара работа и смештај, киријата му рекле 600 долари неделно од кревет, а платата стандардна како во цела Америка.
не е толку скапо за центар на Лос Анџелес, во Флорида беше минимум 500 долари од недела...во една вукојебина :)
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Sakam da ostanam vo US posle istekuvanjeto na vizata uste nekolku meseci. Dali ke imam problemi ? I kakov e stavot na rabotodavcite sprema ova prasanje ? Aj ako ima nekoj iskustvo neka pise.. Fala odnapred
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
Sakam da ostanam vo US posle istekuvanjeto na vizata uste nekolku meseci. Dali ke imam problemi ? I kakov e stavot na rabotodavcite sprema ova prasanje ? Aj ako ima nekoj iskustvo neka pise.. Fala odnapred
Ако е сериозна компанија нема да ти дозволат да работиш нелегално, значи стрикно ќе работиш до датумот во DS-от што ќе ти биде. Инаку ако останеш нема да има имаш проблеми се додека не те легитимира полиција. За тоа да се случи треба да направиш некаков прекршок. Проблем може да имаш со тоа што откога ќе заминеш нема да можеш да се вратиш.
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Ако е сериозна компанија нема да ти дозволат да работиш нелегално, значи стрикно ќе работиш до датумот во DS-от што ќе ти биде. Инаку ако останеш нема да има имаш проблеми се додека не те легитимира полиција. За тоа да се случи треба да направиш некаков прекршок. Проблем може да имаш со тоа што откога ќе заминеш нема да можеш да се вратиш.
А ако ме фати полиција ќе треба да платам некоја парична казна или ќе ме депортираат само од УСА ?
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
Не, реално, имаш идено?
Јас бев. Еве ти го моето искуство.
Бев платен 5 долари на саат, плус gratuities (бакшиш на сметка). Во просек ми доаѓаше 9.5-10 долари на саат. Неделно работев во просек 40-50 саати. (Дај објасни ми како ова е рмбање како вол, кога тука луѓето работат повеќе од 40 саати неделно, плус неплатена прекувремена работа, плус празници...). Кирија плаќав 85 долари на 2 недели, со платена храна (3 оброци дневно), плус кафетерија со кафе, млеко, житарки, леб, и неколку намази, за кризни моменти, отворена 24 часа. На располагања базент и кино, free of charge.
Донесов чисти 4000 долари дома, без да го сметам повратот од даноците, што ќе му дојде уште дополнителни 1000 долари.
Од таму донесов лаптоп, две камери, и многу парчиња облека (брендирана плус волмарт - три-четири пара фармерки, неколку блузи, 5-6 кошули, 2-3 саати, 5 пара патики и разни други глупости - слушалки, усб-а, елечиња.... ).
За шетање, бев во Филаделфија, Њу Јорк и Њу Џерси (на Jersey Shore).

И кажи ми, како не се исплаќа да одиш? Останав 2 лета во Македонија. Без работа. И да работев, пак исто ќе работев 40-50 саати неделно, и повеќе од 12000-15000 месечно немаше да земам.

Колку години имаше кога работеше во USA ?
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
А ако ме фати полиција ќе треба да платам некоја парична казна или ќе ме депортираат само од УСА ?
Само ќе те депортираат и ќе ти стават црн печат на пасошот. Имам слушано случаеви кога луѓето ги депортирале веднаш на самиот ден кога ќе ги фатат, значи без да ти дадат два три дена време да се средиш и да се спакуваш. Ама сигурно зависи од законите во сојузната држава. Сигурно секаде е различно.
 
C

cige

Гостин
Само ќе те депортираат и ќе ти стават црн печат на пасошот. Имам слушано случаеви кога луѓето ги депортирале веднаш на самиот ден кога ќе ги фатат, значи без да ти дадат два три дена време да се средиш и да се спакуваш. Ама сигурно зависи од законите во сојузната држава. Сигурно секаде е различно.
Ако си седи мирен и си работи никој не го задева. Само ако направи некој прекршок тогаш го депортираат. Ако е мексиканец експресно го праќаат со камион (kako sto dosol). А ако е европеец малку потешко, може долго време да го брка сапунот, али битно има гратис авионски превоз до стари крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom