Work and travel USA

Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
И уште едно и последно прашање од мене: дали можам како ВОНРЕДЕН студент да се пријавам и да аплицирам за работа во УСА?
лелеее брат ти вонреден ли си?? џабе муабетов до сега ако е така
јас како што знам ова е само за редовни студенти
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
лелеее брат ти вонреден ли си?? џабе муабетов до сега ако е така
јас како што знам ова е само за редовни студенти
Уфффф статива, најслаткото за на крај го чуваше.
Можи и уште некое прашање да му одговориме зошто да не:icon_mrgr:
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
Па нели некои агенции и вонредни примале?
кој те излажал да ти ги врати парите ако си платил јас искрено незнам агенција која некогаш рекла дека може вонредни студенти да сплицираат а тоа ако некој другар те излажал тоа е друго..искрено може сите да плукаат по агенции али воглавно се сложни за едно а тоа е дека неможе вонреден студент да аплицира
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па нели некои агенции и вонредни примале?
Агенциите не знам, ама амбасада виза нема да ти даде како вонреден на оваа програма.
--- надополнето: 20 ноември 2011 во 03:04 ---
кој те излажал да ти ги врати парите ако си платил јас искрено незнам агенција која некогаш рекла дека може вонредни студенти да сплицираат а тоа ако некој другар те излажал тоа е друго..искрено може сите да плукаат по агенции али воглавно се сложни за едно а тоа е дека неможе вонреден студент да аплицира
Никој не ги прашува агенциите, САД не дозволуваат вонредни студенти на Work and Travel
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
Уфффф статива, најслаткото за на крај го чуваше.
Можи и уште некое прашање да му одговориме зошто да не:icon_mrgr:
топ..јас прв пат слушам дека некој некогаш кажал дека вонреден студент може јас сум грешка ама не верувам..
--- надополнето: 20 ноември 2011 во 03:10 ---
и затоа
СЕКОЈ КОЈ Е ЗАИНТЕРЕСИРАН НЕКА ЧИТА ОД ПОЧЕТОК ПА 100 СТР УШТЕ МАЛКУ ЌЕ БИДАТ...( НЕ ПИШУВАМ ПО ГРЕШКА СО ГОЛЕМИ БУКВИ)
СЕ СИ ПИШУВА ОД А ДО Ш АКО НЕКОЈ НЕШТО ГО ЗАНИМА НЕКА НЕ ПОВТОРУВА ПРАШАЊА Т.Е. ОПШТО ПРАВИЛО ДЕКА ОВА Е ЗА РЕДОВНИ СТУДЕНТИ
СЕ ИЗНЕРВИРАВ ЖИМИ СЕ:)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
А верувам дека добар спасувач ќе беше:vozbud:
Се шалам, ќе си бараш друго решение, другата година.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
А верувам дека добар спасувач ќе беше:vozbud:
Се шалам, ќе си бараш друго решение, другата година.
или нека се префрли редовно зависи на кој факс е...приватните прават отстапки па кога ќе иде во амбасада ќе има индекс со заверен редовен семстра или кај што нема индекси уште подобро ќе му дадат потврда за редовен студент и листа на положени испити бидејќи веќе приватните имаат електронски индекси
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
топ..јас прв пат слушам дека некој некогаш кажал дека вонреден студент може јас сум грешка ама не верувам..
--- надополнето: Nov 20, 2011 2:10 AM ---
и затоа
СЕКОЈ КОЈ Е ЗАИНТЕРЕСИРАН НЕКА ЧИТА ОД ПОЧЕТОК ПА 100 СТР УШТЕ МАЛКУ ЌЕ БИДАТ...( НЕ ПИШУВАМ ПО ГРЕШКА СО ГОЛЕМИ БУКВИ)
СЕ СИ ПИШУВА ОД А ДО Ш АКО НЕКОЈ НЕШТО ГО ЗАНИМА НЕКА НЕ ПОВТОРУВА ПРАШАЊА Т.Е. ОПШТО ПРАВИЛО ДЕКА ОВА Е ЗА РЕДОВНИ СТУДЕНТИ
СЕ ИЗНЕРВИРАВ ЖИМИ СЕ:)
Се изнервирав и јас жими се :mad:
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
6
јас летово 2010 бев преку Наром травел,работата ја добив на 6-7 дена пред заминување за америка,немав ниту време да ја размислам дали ке прифатам или не,едноставно бев ставен пред одлука или ке прифатам или ке патувам за америка без работа.во однос на организацијата за патот од скопје до софија ,пристугнување во NY сум задоволен,иако летот од лондон за њу јорк каснеше 4 саати сепак не чекаше шатл бус на ЏФК во Ну јорк,во Њу јорк стигнавме во 02 00 ам,спиевме во хотел Newyorker два ноќа,она од кое не сум задоволен е втората ноќ додека спиев пристигнала друга група на студенти од мк и сега нормално собите беа исполнети а и имале платено за помал број на соби,во сред нок се будам гледам некој спие со мене во мојот кревет,тоа стигнала наредната група на студенти и немало каде па ги сместиле по собите каде што бевме претходно пристигнатите студентите .Аплицирав во хотелот за социјален број,неколку девојки вработени во службата за социјално осигирување дојдоа во хотелот,Социјалниот број ми стигна за 4-5 недели.Од работата генерално не сум задаоволен,ми се подогија лоши луге,последните 1,5 месец работев и втора работа(иако имав поминимум 60 саати неделно каде што работев постојано - првата работа).На крајот од летото работодавецот ми понуди наредната година да се вратам и да работам пак за него за поголема плата и поефтина кирија но не сум сигурен дека ке се вратам,Инаку гледам дека тука се прават мн холивудски филмови за тоа колку се заработува во уса,јас ке ви кажам искрено дека донесов 2600 $ чисти пари,тие 2300 $ што ги вложив при првиот момент кога ги собрав им ги пратив дома на моите,си направив шопинг,облека неколку пара патики,по нешто за женска ми, домашните и тн,нормално лап топ и др.Годинава сакам пак да одам,сега веке и имам искуство,знам дека не е баш така како што тука го пропагираат нашиве агенции,но сепак е добро.Само незнам дали ке можам да одам пак зш сум апсолвент на факс ,имам уште 4 испити останато кои ги презапишав кога си дојдов нели и кои планирам да ги оставам за да земам виза,сеуште сум редовен студент.се надевам некој ке сподели со мене нешто во врска со ова,како што јас споделив дел од моето искуство ова лето.позз
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
јас летово 2010 бев преку Наром травел,................
Како што можам да забележам, никој не оди на печалба, сепак Европа е реално подобра за печалба.
Но, најважно на сите ни е, да успееме да ги вратиме парите кои сме ги земале за да тргнеме, и друго - каде беше сместен (земја,град) и како одеше наоѓањето на втора работа?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Највеќе се оди за да стекнеш искуство и да прошеташ. А за пари, можеш и во Грција ако сакаш за да заработиш. Јас ако би одел, би одел најнапред за искуство и прошетка, па после доаѓа пари. Иначе во мојов случај неможам да одам, а имам голема желба. Не сум прашал во агенција, но како што слушам од другиве што постирале најверојатно ВОНРЕДЕН неможе. :place: ЈБГ тоа е...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Највеќе се оди за да стекнеш искуство и да прошеташ. А за пари, можеш и во Грција ако сакаш за да заработиш. Јас ако би одел, би одел најнапред за искуство и прошетка, па после доаѓа пари. Иначе во мојов случај неможам да одам, а имам голема желба. Не сум прашал во агенција, но како што слушам од другиве што постирале најверојатно ВОНРЕДЕН неможе. :place: ЈБГ тоа е...
Префрли се редовен, за следниот семестар :)
ама спреми се и пари да дадеш за нов индекс :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Префрли се редовен, за следниот семестар :)
ама спреми се и пари да дадеш за нов индекс :)
Не се замарам веќе, уште оваа година ми е. Ако не, на крај краева преку факултет во Грција ќе одам да работам. Добро плаќаат и таму, но се разбира, не е како во САД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom