Work and travel USA

Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Samo nekolku prasanja ve molam za odgovor :)

Znaci jas sum student prva godina, ali nemam polozeno nitu eden ispit i imam samo eden potpis zbereno, se drugo mi e skart. Pravat problemi okolu ova ili ?
Праат, како не праат. Зависи уствари од тоа кај кој ќе се паднеш и како е истиот расположен. Знаат да обратат пажња на оценки и студиска година, познавам луѓе што ги вратиле од обата разлози: и премногу оценки, и премалку оценки. Ама зависи од среќа. Можеш и да поминеш ок. Многу е рандом стварно.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дечки кои документи треба да ги имаме и да бидат подготвени пред да тргнеме Америка?
Пасошот, личната карта, тој DS документот и друго што?
 
Член од
27 мај 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки кои документи треба да ги имаме и да бидат подготвени пред да тргнеме Америка?
Пасошот, личната карта, тој DS документот и друго што?
Јас вчера бев ми рекоа дека веќе е истечен рокот за апликација преку Work and Travel. Веќе тие што добиле веза имале добиено датуми за лет, и ова било работна виза само за преку летото затоа требало да се аплицира барем 2-3 месеци пред мај. Јебига , сеа грчка фаќам од понеделник. :) :)
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
и работната понуда, ако ја имаш....
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Ме интересира дали прават проблеми за лаптоп на аеродромот? Ми кажаа дека ти го проверуваат дали е лиценциран, доколку не е ти го земаат или те тераат да плаќаш голема казна. Ве молам кој бил нека пише нешто повеќе што е можно побрзо, затоа што не знам дали да носам лаптоп.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
дали некој знај шо како за H2B визиве позз
 

SLEJVV

Amon Ra
Член од
20 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Daj kazi ti irena preku koja agencija zamina i informacii od agencijata ostavi ako sakas :(y)
--- надополнето: Jun 12, 2011 4:32 AM ---
Minatata godina bev na Cape Cod preku Zip Travel i rabotev kako housekeeper - 10 $ per Hour

Prezadovolna sum zatoa sto rabotevme od 9 :00 do 15 :00 h i potoa od 18:00 do 21:00 h , a vo Mk se vrativ so 5 000 $

Ima evtini prodavnici , pretezno kupuvavme vo Stop & Shop i Star Market , a za garderoba eftino e vo TJ Maxx i vo Marshals

Bidejki rabotevme po 6 dena , imavme samo 1 den sloboden , ama toj den go koristevme za da se setame do New York , Boston ili do bliskite mesta na Cape Cod ..... Hyannis e prekrasen grad na Cape Cod , site srbi se tamu preku leto taka da i da ne znaes angliski sekako ke se snajdes

Premnogu sum zadovolna od Zip Travel i godinava povrotno zaminuvam za USA na rabota preku intership programata za rabota 12 meseci i sekako povisoka plata :wink:

Samo zaboraviv da dodadam , housing bese besplatno , a ni davaa tipps sekoj den po 60 $ , sleduvase free breakfast , pa zatoa imav moznost da stedam pari
Irena daj ostavi informacii od agencijata so koja zamina (y)
 
A

Antigona

Гостин
Дечки кои документи треба да ги имаме и да бидат подготвени пред да тргнеме Америка?
Пасошот, личната карта, тој DS документот и друго што?
Кои документи Ви се потребни за добивање J-1 виза?
За интерјуто во Американска Амбасада потребни се следниве документи:
1* Пасош (важечки најмалку 6 месеца подолго од датумот на влез во САД –истекувањето не смее да биде порано од декември 2010 год.). Доколку не сте во можност да го доставите пасошот заедно со останатите документи пред интервјуто, должни сте да донесете копија од истиот, а оригиналот задолжително да го понесете со вас на денот кога е закажано интервјуто.

2* Фотографија (според стандардите кои би бара Американската Амбасада- димензии: 50x50 mm, бела позадина) За дополнителни информации обратете се во канцелариите на ЗИП Травел или најблиското фото студио.

3* Формуларот DS- 160, нов формулар кој е достапен на следниот линк:

Напомена: Студентот мора да ги пополни формуларот и да го испечати на лице место. За деталите околу пополнувањето, Ве молиме контактирајте со претставник на ЗИП Травел, поради многу стриктните правила што ги одредува Американската амбасада!
Внимавајте: за да го пополните формуларот неопходна Ви е електронска верзија на фотографијата за виза (која ќе Ви биде дадена од страна на овластените фото студија од страна на Амбасадата во Скопје) и неопходно е да го знаете Вашиот SEVIS број (за да го дознаете бројот можете да испратите e-mail на programs@ZipTravel.com.mk).

4* Индекс (доколку не сте во можност да го доставите оригиналот, мора да приложите копија од сите пополнети страници). За студентите од факултетите кои немаат индекс потребна е оригинал транскрипта со сите положени испити.
5* Потврда од факултет за редовен студент (од летниот семестар).
6* Уверение од работа за двата родитела (каде е наведен и просекот на нивната плата) или ако апликантот има друг извор на спонзорство, уверение за истото.
7* Копија од резервација на авиобилет (која ја прави ЗИП Травел).
За дополнителни информации во врска со авионскиот билет Ве молиме исконтактирајте со нашиот ticketing manager на следнава е-маил адреса: ticketing@ZipTravel.com.mk
8* Уплатница за интервјуто во Американска Амбасада
Секој студент мора да уплати 131$ (во денарска противредност) во Комерцијална Банка, на жиро сметка на Амбасадата и да ги донесе сите копии од уплатата во ЗИП Травел.

Извор: Zip Travel
--- надополнето: Jun 12, 2011 6:00 PM ---
Daj kazi ti irena preku koja agencija zamina i informacii od agencijata ostavi ako sakas :(y)
--- надополнето: Jun 12, 2011 4:32 AM ---

Irena daj ostavi informacii od agencijata so koja zamina (y)
Преку Zip Travel :)
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Ме интересира дали прават проблеми за лаптоп на аеродромот? Ми кажаа дека ти го проверуваат дали е лиценциран, доколку не е ти го земаат или те тераат да плаќаш голема казна. Ве молам кој бил нека пише нешто повеќе што е можно побрзо, затоа што не знам дали да носам лаптоп.
Нема врска. Слободно носи си лап топ, никој на аеродром не се замара со такви ствари. Замисли колку патници има а 90 проценти носат лап топ. Ова не е аеродром во Скопје или Охрид (y)
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Во која агенција е најдобро да аплицирам ? И за кое место е најдобро, каде се зема најголема плата :)
и од кога треба да ја започнам процедурата, октомври ???позз
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
650
Поени од реакции
531
Да прашам нешто :)
Моментално сум во Америка, со ова Work and Travel, значи имам Ј1 виза. Сакам да одам до Канада на шетање. Дали некој знај дали воопшто можи да се посети, колку време можам да шетам, и дали има некоја процедура за сето ова... Прашав во агенцијата, ми рекоја дека можи, ама то можи е широк поим. Фала однапред :)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
За Канада сине виза треба да си извајш ... ако имаш виза, ако сакаш очи извај ти во Канада ... а дека ќе ти дат така виза за Канада, мало морген! Од лично искуство ти кажвам оти 2008 јас сакав да одам Канада така и аплицирав преку пошта во конзулато во Детроит и ме одбија без око да му трепни, и 300 долари вдупка пикнав ... Е така да си знајш, да не ти го кршам филмо, ама џабе се ебаваш на здрав мозок
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Слушнав дека како студент, може да се извади годишна работна виза за работа во Америка, вистина е?
 
T

Tetro

Гостин
Слушнав дека како студент, може да се извади годишна работна виза за работа во Америка, вистина е?
Само доколку студираш во Америка.

Инаку, како за сезонска работа, даваат виза за само 3 месеци, до четири.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Mene me interesira dali nekoj imal kazni za brzo vozenje i parking vo USA i dokolku ne gi plati dali imal problemi na aerodrom?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom