WordPress

Член од
30 јануари 2014
Мислења
530
Поени од реакции
276
dali nekoj ima iskustvo so plugin Contact Form 7? Mi treba pomosh okolu stiliziranje na formularot koi go mdobivaat na mejl tie sto ke ja popolnat Contact formata.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
имам хостинг можам да покренам до 10 сајта од старт влегов во cpanel инсталирав wp средив се, сега сакам уште еден wp да имам со друг домејн. како ?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
854
Поени од реакции
452
имам хостинг можам да покренам до 10 сајта од старт влегов во cpanel инсталирав wp средив се, сега сакам уште еден wp да имам со друг домејн. како ?
Има повеќе чекори.
Прво треба да го пренасочиш доменот кон хостингот, па да го додадеш доменот, и на крај да направиш нова ВордПрес инсталација.

Доколку неможеш да се снајдеш, подготвен сум да го направам горенаведеното за одреден хонорар.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ми треба WordPress темплејт за забавен портал сличен на Мотика да биде , дали може некој да ми помогне ?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Некој искуство со Woocommerce на македонски ?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
854
Поени од реакции
452
Колку е паметно и сигурно да се користат Nulled Themes?
Не е ниту паметно, ниту сигурно.
Секако, можеш да се обидеш да го отстраниш злонамерниот код кој е вметнат во ВордПрес темата (кој најчесто е присутен), но голема е веројатноста дека потоа темата нема да биде функционална.

Доколку можеш да си дозволиш да ја купиш посакуваната ВордПрес тема - стои го тоа.
На тој начин мирно ќе спиеш, а и ќе имаш поддршка од тимот кој ја изработил темата.
 
М

мојќен

Гостин
Не е ниту паметно, ниту сигурно.
Секако, можеш да се обидеш да го отстраниш злонамерниот код кој е вметнат во ВордПрес темата (кој најчесто е присутен), но голема е веројатноста дека потоа темата нема да биде функционална.

Доколку можеш да си дозволиш да ја купиш посакуваната ВордПрес тема - стои го тоа.
На тој начин мирно ќе спиеш, а и ќе имаш поддршка од тимот кој ја изработил темата.
Јас сум со намера да ја купам темата ама откако ќе направам некој долар(60 во случајов), за функционалноста последно имам инсталирано 10 теми од ThemeForest и досега ми се нема случено да не работи некој тема или Builder-от, а за злонамерен код ги имам проверено преку програма покажува дека нема, колку е точно не знам.Сепак се сложувам со твоето мислење.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Nov sum so WP go instalirav na mojot domen no se mislam dali e pravilno ova imam domen www.domen.com ili trebase da go instaliram www.domen.com/wp
Vtoro prasanje kade da najdam tema sakam da napravam sajt so smesni sliki i da stavam adsense reklami za zarabotka
Dali na free WP mozes da menjas vo glavnoto meni da menuvas temi da stavis adsense reklami
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
854
Поени од реакции
452
Nov sum so WP go instalirav na mojot domen no se mislam dali e pravilno ova imam domen www.domen.com ili trebase da go instaliram www.domen.com/wp
Vtoro prasanje kade da najdam tema sakam da napravam sajt so smesni sliki i da stavam adsense reklami za zarabotka
Dali na free WP mozes da menjas vo glavnoto meni da menuvas temi da stavis adsense reklami
1. Инсталација на ВордПрес
Во ред ти е инсталацијата.

2. ВордПрес теми
Солидни бесплатни теми можеш да најдеш на:
- https://wordpress.org/themes/
Можеш да менуваш теми, и да поставуваш АдСенс реклами.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Имам еден проблем, што ме нервира страшно последниот период.
Имено, откако мигрирав од еден кон друг хостинг оператор, приметив дека ја немам (не ми се прикажува) лентата со алатки (админ барот) додека листам низ мојот сајт.
Помислив да не е проблемот до мојот профил случајно и да не сум деактивирал (демаркирал) во самиот профил, но не, таму си е се` во ред.
Истиот проблем го има и кај другите два профили што се на сајтот, односно и од нив кога ќе се вклучам не се прикачува горната лента, со што не можам директно да ги едитирам написите, туку морам да одам прво во wp-admin, па преку тоа да ги барам, што ми одзема премногу време.
Некој(а) да го имал(а) истиот проблем? Решение некое?
Благодарам однапред.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
854
Поени од реакции
452
Имам еден проблем, што ме нервира страшно последниот период.
Имено, откако мигрирав од еден кон друг хостинг оператор, приметив дека ја немам (не ми се прикажува) лентата со алатки (админ барот) додека листам низ мојот сајт.
Помислив да не е проблемот до мојот профил случајно и да не сум деактивирал (демаркирал) во самиот профил, но не, таму си е се` во ред.
Истиот проблем го има и кај другите два профили што се на сајтот, односно и од нив кога ќе се вклучам не се прикачува горната лента, со што не можам директно да ги едитирам написите, туку морам да одам прво во wp-admin, па преку тоа да ги барам, што ми одзема премногу време.
Некој(а) да го имал(а) истиот проблем? Решение некое?
Благодарам однапред.
Проблемот може да се наоѓа на неколку места.

Провери:
- го профилот со кој си логиран (види дали сите сетинзи се во ред)
- дали некој плагин / ВП тема можеле да вмешаат прсти
- да не ти фали некој фајл од основната ВП инсталација (можеби не се трансферирал при миграција на веб страната)

Пред да го направиш сето горенаведено:
- избриши го интернет кеш-от од прелистувачот, и
- исчисти го кеш-от кај ВП ако користиш кеш плагин
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Проблемот може да се наоѓа на неколку места.

Провери:
- го профилот со кој си логиран (види дали сите сетинзи се во ред)
- дали некој плагин / ВП тема можеле да вмешаат прсти
- да не ти фали некој фајл од основната ВП инсталација (можеби не се трансферирал при миграција на веб страната)

Пред да го направиш сето горенаведено:
- избриши го интернет кеш-от од прелистувачот, и
- исчисти го кеш-от кај ВП ако користиш кеш плагин
1. Сите опции (сетинзи) се океј.
2. Сите додатоци и темата не се променети, односно се истите и пред да го имам овој проблем.
3. Грубо прегледано, не фали ништо, сите фајлови се пренесени кога мигрирав.
4. Исчистен кеш-от кај пребарувачот, не е проблемот. Дури и пробав кај други пребарувачи, ист проблем.
5. Сепак било изгледа некој од додатоците (плагините) проблем, фала на советот.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.909
Имам еден проблем, што ме нервира страшно последниот период.
Имено, откако мигрирав од еден кон друг хостинг оператор, приметив дека ја немам (не ми се прикажува) лентата со алатки (админ барот) додека листам низ мојот сајт.
Помислив да не е проблемот до мојот профил случајно и да не сум деактивирал (демаркирал) во самиот профил, но не, таму си е се` во ред.
Истиот проблем го има и кај другите два профили што се на сајтот, односно и од нив кога ќе се вклучам не се прикачува горната лента, со што не можам директно да ги едитирам написите, туку морам да одам прво во wp-admin, па преку тоа да ги барам, што ми одзема премногу време.
Некој(а) да го имал(а) истиот проблем? Решение некое?
Благодарам однапред.
Во Edit My Profile, кај што пишува Show Toolbar when viewing site - треба да биде штиклирано.

Ако тоа е океј, преку FTP појди во темата која ја користиш за сајтот и провери дали на крајот од фајлот footer.php, над </body> тагот има <?php wp_footer(); ?>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom