WordPress

Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
И тоа го пробав, не дава никаков резултат. Исто си останува.
Вордпрес прави автоматски мали сигурносни апдејти, (освен ако не си ги исклучил мануелно), па доколку имало краток проблем со хостот во моментот на апдејтот може да има проблем. Види дали има .maintenance фајл во главниот фолдер кај што инсталиран wordpress. И ако има избриши го.
Ако не е тоа, и ако веќе проба со реименување на plugins фолдерот и темата, тогаш ја би пробал со мануелен апдејт на сите фајлови на вордпрес со најновата 4.2 верзија од денес.
Ако и тоа нема резултат, тогаш базата на податоци е корумпирана на некој начин. Во тој случај пробај да спасиш што може да се спаси, ако имаш пристап до неа преку phpmyadmin или што и да користиш. Ако немаш пристап, тогаш стварно мислам дека немаш друг избор освен комплетен реинстал.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.307
Поени од реакции
27.765
Вордпрес прави автоматски мали сигурносни апдејти, (освен ако не си ги исклучил мануелно), па доколку имало краток проблем со хостот во моментот на апдејтот може да има проблем. Види дали има .maintenance фајл во главниот фолдер кај што инсталиран wordpress. И ако има избриши го.
Ако не е тоа, и ако веќе проба со реименување на plugins фолдерот и темата, тогаш ја би пробал со мануелен апдејт на сите фајлови на вордпрес со најновата 4.2 верзија од денес.
Ако и тоа нема резултат, тогаш базата на податоци е корумпирана на некој начин. Во тој случај пробај да спасиш што може да се спаси, ако имаш пристап до неа преку phpmyadmin или што и да користиш. Ако немаш пристап, тогаш стварно мислам дека немаш друг избор освен комплетен реинстал.
Немам направено бекап, тоа е целиот проблем. Пред подолг период имаше фолдер со друга инсталација на вордпрес, и беше избришан по што си тераше само главниот сајт. Сега покрај тоа што јавува бела страница и на wp-admin ми прави редирект до www.sajt.com/new/wp-admin (new беше фолдерот од другата инсталација), и таму иста приказна не може да се пристапи затоа што истиот проблем го јавува.
Изгледа ќе мора комплет реинстал.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Немам направено бекап, тоа е целиот проблем. Пред подолг период имаше фолдер со друга инсталација на вордпрес, и беше избришан по што си тераше само главниот сајт. Сега покрај тоа што јавува бела страница и на wp-admin ми прави редирект до www.sajt.com/new/wp-admin (new беше фолдерот од другата инсталација), и таму иста приказна не може да се пристапи затоа што истиот проблем го јавува.
Изгледа ќе мора комплет реинстал.
Јас го имав истиов проблем (White Screen of Death) пред некој ден, вака го средив:

Направив Restore на овие фајлови од рутот на WP сајтот, ги вратив 1-2 дена поназад:
1. wp-config.php
2. wp-login.php
3. wp-settings.php
4. .htaccess
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Kaко да ја исклучам формата за коментари што се наоѓа на секоја страна под постот?

Се е отштилирано во Settings-Discussion и за секој пост е отштиклирано во Screen Options и нема промена.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.172
Поени од реакции
14.399
Немам направено бекап, тоа е целиот проблем. Пред подолг период имаше фолдер со друга инсталација на вордпрес, и беше избришан по што си тераше само главниот сајт. Сега покрај тоа што јавува бела страница и на wp-admin ми прави редирект до www.sajt.com/new/wp-admin (new беше фолдерот од другата инсталација), и таму иста приказна не може да се пристапи затоа што истиот проблем го јавува.
Изгледа ќе мора комплет реинстал.
Ако праиш реинстал праи само на wp-admin i wp-includes и тие што ти се во root.

Напрај бекап прво на wp-config и после врати го wp-config назад.

Немој wp-content да си го пребришеш.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.307
Поени од реакции
27.765
Сите опции ги пробав ниедна не работи. Се си останува исто. Има опција на нова инсталација да ги вратам постовите ?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Некој да помогне малце, изгледа дека треба некој код да се мени.Како да го отстранам Блог Архиви од почеток?[DOUBLEPOST=1434027972][/DOUBLEPOST]Некој да помогне малце, изгледа дека треба некој код да се мени.Како да го отстранам Блог Архиви од почеток?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Некој да помогне малце, изгледа дека треба некој код да се мени.Како да го отстранам Блог Архиви од почеток?
Категорија ли е ова?
Отвори го archive.php и ако не можеш да се снајдеш, стај го кодот од archive.php тука.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Категорија е. Archive.php во темата или? Што точно да барам таму, во кодот?
Да, треба да имаш фајл archive.php во темата.
а) Ако не планираш да правиш апдејт на темава, можеш директно од archive.php да го избришеш кодот што не ти треба. Ако не знаеш точно, постирај го цел код од archive.php тука.
б) Ако нејкеш да се замараш со едитирање темплејти, или темата си има редовни апдејти... Тогаш можеш едноставно да го скриеш тоа со обичен цсс. Ако немаш познавање, пушти линк од твојот сајт, или од некое демо од темата кај што може да се види страна со категорија.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Дали некако може да се тргне полето "Коментари" во напис?

На страница знам дека може, тргнато е се..
 
Член од
28 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, ми треба совет за како е најдобро да правам mobile верзија на веќе постоечки сајт, со тоа што ќе имам посебна mobile верзија и посебна desktop верзија, а не само responsive desktop верзија.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Здраво дечки, ми треба совет за како е најдобро да правам mobile верзија на веќе постоечки сајт, со тоа што ќе имам посебна mobile верзија и посебна desktop верзија, а не само responsive desktop верзија.
Зашто би сакал да го направиш тоа? Добар responsive дизајн е супериорен во секој поглед споредено со посебни сајтови за мобајл и десктоп.

Иначе, ако веќе мораш, ти треба subdomain или subfolder во кој ке стои мобилната верзија од страната и јаваскрипт за детектирање на device за да префрла на мобајл верзија ако се пристапи страната преку мобилен.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.307
Поени од реакции
27.765
Виџет за прикажување на постови во сајдбар. Не ми треба да покажува најчитано или коментирано, стриктно оние постови кој јас сакам ваљда според id. Познава некој таков виџет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom