WordPress

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Дечки ми треба мала помош околу Вордпрес. Сакам да направам страна со ептен малку дата во неа. Неколку таба, мала галерија, можност да ставам ворд и пдф документи и тоа е тоа.
Би користел некоја готова тема, не е проблем тоа.
Е сега прашањето ми е, дали може да ја средам некако страната па после да ја закачам онлајн? Домејнот највероватно би бил редирект од една постара страна. Колку е сето ова возможно и колку би ме чинело сЕ доколку сам си средам?
Колку би чинело ако некој друг истово го направи? Да знам колку да наплатам :)
Можеш, првин ќе ја работиш на локален сервер па ќе ја префрлиш на хостинг.

“Колку е сето ова возможно и колку би ме чинело сЕ доколку сам си средам?“
Можеш да поминеш бесплатно, се работи за минимални работи и готова тема, нели? :) Имаш плагини за табови и слично така да... :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Направив сајт (site.net) и направив 2 subdomains (en.site.net и al.site.net).

Се отвараат сајтовите како што треба, но никако не можам да се логирам на поддомејните преку wp-admin.

Пример, кога одам на en.site.net/wp-admin, се логирам но ме враќа на главниот сајт, а не во поддомејнот и не можам ништо да менувам во поддомејните, ни јазик ни плагини ни ништо туку само на главниот.



Некој да има решение?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.198
Поени од реакции
14.496
посебни инсталации имаш на саб домејните?
Ако да провери кое е Site URL во General Settings
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
посебни инсталации имаш на саб домејните?
Ако да провери кое е Site URL во General Settings
Посебни инсталации се или поточно, една иста инсталација ја копирав три пати со тоа што 2 и 3 се во 2 различни фолдери кои се во главната инсталација.

Во Site URL ми е само главниот сајт.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.198
Поени од реакции
14.496
Епа тоа е проблемот.
Неможеш само да ги копираш.

Ти треба и посебни бази за сите и после ќе треба со search/replace да ги замениш во базата сите инстанци до site.com

Читни го ова
http://codex.wordpress.org/Moving_WordPress
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Посебни инсталации се или поточно, една иста инсталација ја копирав три пати со тоа што 2 и 3 се во 2 различни фолдери кои се во главната инсталација.

Во Site URL ми е само главниот сајт.
Во wp-config смени им SITE_URL и HOME_URL на сите, т.е. на тие у поддомените, овој оригиналниот би требало да е океј.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Во wp-config смени им SITE_URL и HOME_URL на сите, т.е. на тие у поддомените, овој оригиналниот би требало да е океј.
Го нема тој дел во wp_config но го има во wp_options ама во датабазата. Може ли со една MySQL база да имам повеќе поддомени? Или ќе треба посебна база и посебна WP инсталација за секој поддомен?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Го нема тој дел во wp_config но го има во wp_options ама во датабазата. Може ли со една MySQL база да имам повеќе поддомени? Или ќе треба посебна база и посебна WP инсталација за секој поддомен?
Го нема дифолтно, ти треба да го додадеш... Еве ти http://codex.wordpress.org/Changing_The_Site_URL#Edit_wp-config.php
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Здраво,

Које најдобар/најефикасен начин да се убрза вордпресс?
Употребував некои плагини за мерџање и компресија на цсс, хтмл и јс, за кеширање ама нема некој резултат од сето тоа.
Фала
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Здраво,

Које најдобар/најефикасен начин да се убрза вордпресс?
Употребував некои плагини за мерџање и компресија на цсс, хтмл и јс, за кеширање ама нема некој резултат од сето тоа.
Фала
Колку што ќе компресираш, толку ќе ти троши и плагинот, така да на нула си :) Намали број на плагини и избегнувај ги колку што можеш, ако имаш custom query-ја оптимизирај ги и не заборавај да правиш wp_reset_query. Користи нешто за кеширање, W3 Total Cache ili WP Super Cache.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Здраво,

Које најдобар/најефикасен начин да се убрза вордпресс?
Употребував некои плагини за мерџање и компресија на цсс, хтмл и јс, за кеширање ама нема некој резултат од сето тоа.
Фала
Ако имаш многу слики на сајтот ти препорачувам да користиш CDN, или content delivery network, можеш и за гага да се снајдеш за тоа, види изгуглај ако не ти е познат терминиот, имаш некои добри 10-20% убрзување на сајтот ако го средиш како што треба.[DOUBLEPOST=1396374298][/DOUBLEPOST]Во врска со W3 Total Cache, од овие 5-6 месеци шо сум го користел испаѓа дека е уметност да го подесиш оптимално, ептен варијации има во сетинзите ако смениш само една работа можеш да добиеш/изгубиш многу. Тестирање треба многу дур да си ја најдеш оптималната средина.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ако имаш многу слики на сајтот ти препорачувам да користиш CDN, или content delivery network, можеш и за гага да се снајдеш за тоа, види изгуглај ако не ти е познат терминиот, имаш некои добри 10-20% убрзување на сајтот ако го средиш како што треба.[DOUBLEPOST=1396374298][/DOUBLEPOST]Во врска со W3 Total Cache, од овие 5-6 месеци шо сум го користел испаѓа дека е уметност да го подесиш оптимално, ептен варијации има во сетинзите ако смениш само една работа можеш да добиеш/изгубиш многу. Тестирање треба многу дур да си ја најдеш оптималната средина.
JetPack нуди бесплатен CDN на серверите на WordPress.com, може тој да се користи. Инаку, да, W3TC е малку зезнат, ако некој не сака да се замара премногу околу тоа, WP Super Cache ќе си ја заврши работата.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да препорачате некој нормален, убав (проверен) плагин за временска прогноза? Пробав 3-4 ама некако за нигде се.

И ако некој начекал, плагинче/виџет за курсна листа. Благодарности :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Ви благодарам за одговорите,
Мислам дека најдобар резултат добив со WP fastest cahce,
Сега сајтот http://netcomdesign.fr/ го товара брзо, но ме чуди тоа што кога мерам со http://tools.pingdom.com/fpt/ време на вчитување, некад сајтот го вчитува со 1 секунда а некад за 5-6 сек. што мислите?

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom