WordPress

Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Ми се пораметува страната од овај плагин :/ (Фонтот на насловот станува мал, а под насловот што ми е Жанрот се зголемува и ми се пораметува странатa:/
И кај мене исто со овој плагин :S Некој друг со иста намена има ?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
... вака сега, ми треба да направам нешто кое ќе стои од страна како иконка... и кога ќе отидеш со стрелката кај иконката, го дава целиот простор т.е. што е вметнато внатре. Незнам на кој друг начин би се објаснил, али еве сликовито:

Замислете го ова како веб сајт, и десниот дел има таква FB иконка...


И кога ќе отидеш со стрелката, целиот дел го дава вака:


Фала :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
... вака сега, ми треба да направам нешто кое ќе стои од страна како иконка... и кога ќе отидеш со стрелката кај иконката, го дава целиот простор т.е. што е вметнато внатре.
Фала :)
Мислам дека ова е точно тоа што го бараш: Facebook Likebox Slider. Кликни на линкот и имаш демо :) Линк за симнување ти пратив по ПП :D
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Најдобро прашај го на авторот на кој е блогот или контактирај го администраторот на blog.mk. Не си self-hosted зза да може конкретно да ти помогнам.
it.com.mk не е на blog.mk :pos:
А бе секако дека го прашав авторот ама не добив одговор, затоа се обратив на темава, мислев има некој програмер шо ќе ја каже фитната.. Иначе, ја да сум селф хостед си знам сам што треба да си инсталирам. Али пример види го блогспот: http://outthinks.blogspot.com - има неверојатно многу повеќе можности од вордпрес (мислам за неселф хостед). Ипак денес за пари све има, али поента е да изманипулираш нешто за без пари. И сигурен сум дека на блог.мк сè уште не е возможно да се надградува, затоа админот на тој блог не би можел да плати нешто за да му дозволат. Си има техника, само што не ја знаеме.. not yet :)
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Прашање:
Зошто во навигејшн мени не можам да ги напишам имињата на страните на кирилица (ако ги напишам нема да ми ги покаже). Истото ми е и со логото (т.е името на страната)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Прашање:
Зошто во навигејшн мени не можам да ги напишам имињата на страните на кирилица (ако ги напишам нема да ми ги покаже). Истото ми е и со логото (т.е името на страната)
Дека темата користи custom font (myriad_pro.medium.font) и не поддржува кирилица. Симни си го од тука Myriad Pro Semibold и стави го на местото на овој.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
1 more question :)
Срчот само да ми ги покажува насловите кои ги вклучуваат зборовите (а не и тоа што пишува во него) Пример: Fall (да се појават сите што го користат зборот Fall) & ако напишам Fall Down (и постои таков наслов само овој да се појави)
| И исто така да ги покажува како што ми се на почетната :/ Не сум мн добар за пхп (кажи речи ич) но еве кодови од search.php и index.php
Благодарам однапред!
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Мислам дека ова е точно тоа што го бараш: Facebook Likebox Slider. Кликни на линкот и имаш демо :) Линк за симнување ти пратив по ПП :D
Ај прати ми го и мене ако не те мрзе и ак може :)
Фала однапред :)
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Пробувам да ја инсталирам VideoGrid темата...
Преку ФТП го качувам фолдерот во wp-content/themes/, се оди како што треба но не ја прикажува во ВП админ панелот за да ја активирам.
Koга ја качувам темата директно преку админ панелот прво ми даде еднаш ерор
The requested resource
/wp-admin/update.php
does not allow request data with POST requests, or the amount of data provided in the request exceeds the capacity limit.
Additionally, a 413 Request Entity Too Large error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
а после тој ерор ми дава само
WordPress Failure Notice напиша:
Are you sure you want to do this?
Please try again.
Не е до името на фолдерот на темата, и не е до местото каде што е качена. Што може да биде? Проблем до хостингот или темата? Ако не го мрзи некој нека ја проба темава на неговиот хостинг дали ќе го дава истиот проблем
 
Г

Грејвдигер

Гостин
До темата ќе да е. Јас ја „аплоадирам“ на локалхост, али не ја покажува во листата на инсталирани теми.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Купи си ја. :)
nvm

Најдов алтернатива, бесплатна, ја инсталирав, ја активирав се во ред, креирав категории и страници, ги прикажува на почетна но постовите не ги прикажува на насловна и во категориите, а ги прикажува кога ќе пристапиш до нив преку директнен линк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom