WordPress

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
WordPress е закон имам користено и ми се допага менито кое мн интересно и лесно можеш да го суредуваш иначе ако доволно го разбираш можеш да работиш и CMS и тоа доста добри страни испагаат иначе верувам дека новиот WordPress 3.0.4 е многу подобрен што го препорачува Грејвдигер баш ке го видам позз
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
WordPress е закон имам користено и ми се допага менито кое мн интересно и лесно можеш да го суредуваш иначе ако доволно го разбираш можеш да работиш и CMS и тоа доста добри страни испагаат иначе верувам дека новиот WordPress 3.0.4 е многу подобрен што го препорачува Грејвдигер баш ке го видам позз
Од 3.0 до 3.0.4 има само некои безбедносни поправки се друго до некаде исто...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Само некои подобрувања во безбедноста има и поправка на некои функции кои имаше проблем, нема никаква разлика. Инаку за 3.1 главното мени ќе биде на горниот дел од страницата, нешто слично што може да се добие со Ozh' Admin Drop Down Menu додатокот, само што тоа "localhot [visit site]" ќе го нема туку менито ќе е скроз горе... нешто како во BuddyPress што е, ако сте виделе.


 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Сакав да ја ставам бетата се гледам дека е RC верзија сепак посигурно ми на оваа верзија коа ќе биде официјална ќеја ставам...менито многу ми се допаѓа...
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
wordpress според мене е многу добра платформа, баш сега ја користам, и има теми + може да се модифицираат лесно, да не вршам реклама сега кој сајт го имам на wordpress платформа, pm на мене и ќе испратам линк од сајтот, поз и само напред, треба подобар превод малце :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
wordpress според мене е многу добра платформа, баш сега ја користам, и има теми + може да се модифицираат лесно, да не вршам реклама сега кој сајт го имам на wordpress платформа, pm на мене и ќе испратам линк од сајтот, поз и само напред, треба подобар превод малце :)
Како основач на WordPress Македонија да те прашам, што не чини со преводот? Мислам што треба да му се подобри...? Моментално на него работиме тројца, наскоро треба да се почне со превод на 3.1 кога ќе биде објавен. И секогаш сме тука за соработка со секого, дали е за превод, пишување, спонзор... било што, што ќе придонесе кон заедницата.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
сега не ми текнува во моменат што не беше у контекст добро преведено, но чим почнам на нов проект за сајт во вордпрес ќе ти пишам, ок ? Сепак тука сме да си помогнеме и да го подобриме :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Баш сега ме известија дека има напишано македонски туторијал за како да направите сопствена тема, туторијалот можете да го прочитате овде.

@dikivest
Важи. И ние сме тука да ги прифатиме сите критики, да знаеме кај грешиме и на што треба да поработиме :).
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Веќе постои туторијал за инсталирање на WordPress, но се работи за постарата верзија, иако нема некоја голема разлика при инсталирањето освен во графичкиот интерфејс и можноста во новата верзија самите да си го изирате пасвордот.

Инсталирањето на WordPress не е некоја философија, но сепак се потребни некои технички познавања. Потребно е а знаете како работи, cPanel-от, MySQL базите на податоци и термини. Исто така е потребно да знаете како да ги префрлите потребните датотеки од компјутерот на серверот преку FTP клиент и сл. Доколку не сте запознаени со наведените работи, овој напис ќе ви биде од голема корист.

Чекор 1) Преземање и прикачување на WordPress
Можете да го преземете од овде или одете на WordPress.org и преземете ја последната верзија на WordPress. Моменталната верзија е 3.0.4, а за да ја преземете кликнете на копчето „Download WordPress 3.0.4.“.



Ќе ја преземете .zip датотеката и ќе ја распакувате на вашиот десктоп (или на друга локација по ваш избор). Архивата содржи датотека именувана „wordpress“ и содржи еден куп други датотеки.



Чекор 2) Создавање база на податоци и корисник

Како корисник на UHost.mk користам cPanel. Вие најавете се во вашиот панел и влезете во „MySQL Databases“.



Создадете корисник.



Изберете корисничко име и лозинка (препорачливо да имате комбинација од големи и мали букви, и специјални знаци).
Создадете база на податоци


Внесете име на базата и кликнете „Create Database“. Откако ќе го сторите тоа на истата страница ќе најдете „Add User to Database“, ќе ги изберете ново создадената база и корисник, кликнете на Add и доделете ги сите привилегии.
Чекор 3) Подесување на wp-config.php
Сега вратете се во датотеката што ја симнавте, односно „wordpress“ датотеката. Фајлот wp-config-simple.php преименувајте го во wp-config.php и отворете го со NotePad или некој друг текстуален уредувач. Напишете ги потребните информации (види слика).



Чекор 4) Прикачување

Ова е процесот во кој ќе го прикачете WordPress на вашиот сервер. За да го избегнете прикачувањето на еден по еден фајл, се користи FTP клиент. Моја препорака е FileZilla, кој и самиот го користам.


Внесете ги потребните информации за конектирање на серверот. Најчесто хост е ftp.vasiotsajt.com, и корисничкото име и лозинка кои ги користите за најавување во cPanel-от. Ќе забележите датотека public_html, двоен клик на неа и со влечење префрлете ги сите датотеки од wordpress папката. Почекајте да се прикачат.

Чекор 5) Инсталација
Стартувајте го вашиот прелистувач и одете на http://vasiotsajt.com/wp-admin/install.php или во зависност од тоа каде ви е прикачен WordPress. Ќе ви се отвори страницата за инсталација и кликнете на „Run the install“.


Внесете го името на сајтот, администраторското корисничко име и лозинка, вашата е-пошта и изберете дали сакате вашиот сајт да излегува во резултатите на Google и другите сајтови за пребарување и кликнете на Install WordPress.



Со тоа ја завршивте инсталацијата и можете да се најавите во администрациониот панел преку http://vasiotsajt.com/wp-admin.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
едно прашање : )
joomla > wp ? :D
(знам дека 2те скрипти се CMS , но ме интересира главната разлика меѓу нив и секако кој е подобар според вас :))
 
Г

Грејвдигер

Гостин
WordPress > Joomla :)
Поради добрата оптимизираност на самиот код и целиот систем, едноставноста што ја нуди, а меѓу тоа е и доста проширлив. Може самиот да ја видиш базата на бесплатни додатоци и теми, плус можноста да објавувате написи и преку мобилната апликација, што не е случај кај Joomla-та.
Друг фактор зошто мислам дека WordPress ја тепа на Joomla е многу лесниот начин на кодирање на тема или додаток. Во WordPress ќе искодираш една тема за не повеќе од 30 мин., а во Joomla ќе ти треба многу повеќе време дур се повикуваш на секакви функции.
WordPress исто има многу подобра оптимизација и троши помалку ресурси за разлика од Joomla.

Сепак на вас останува да ги тестирате и двете платформи, па да одлучите која ќе ја користите, ова е само мое мислење.

П.С. Дискусијата за WordPress vs. Joomla можеме да ја продолжиме овде.

И немојте да се чудите ако налетате на некој коментар кајшто го критикувам WordPress-от, одамна е тоа и плус тогаш не беше така развиен... башка тоа што бев многу мал тогаш :).
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
WordPress > Joomla :)
Поради добрата оптимизираност на самиот код и целиот систем, едноставноста што ја нуди, а меѓу тоа е и доста проширлив. Може самиот да ја видиш базата на бесплатни додатоци и теми, плус можноста да објавувате написи и преку мобилната апликација, што не е случај кај Joomla-та.
Друг фактор зошто мислам дека WordPress ја тепа на Joomla е многу лесниот начин на кодирање на тема или додаток. Во WordPress ќе искодираш една тема за не повеќе од 30 мин., а во Joomla ќе ти треба многу повеќе време дур се повикуваш на секакви функции.
WordPress исто има многу подобра оптимизација и троши помалку ресурси за разлика од Joomla.

Сепак на вас останува да ги тестирате и двете платформи, па да одлучите која ќе ја користите, ова е само мое мислење.

П.С. Дискусијата за WordPress vs. Joomla можеме да ја продолжиме овде.

И немојте да се чудите ако налетате на некој коментар кајшто го критикувам WordPress-от, одамна е тоа и плус тогаш не беше така развиен... башка тоа што бев многу мал тогаш :).
Joomla ne ja znam mnogu dobro, ali dobro e pocnav nekako poleka poleka da navleguvam vo nea.
Wordpress i najgolemiot nuber ke moze da go raboti bidejki e dosta ednostaven. I ja pocnav so Wordpress da rabotam i seuste gamingmk mi e na wordpress bidejki ostanatite sto se so mene ne ja znaat dobro joomlata.
A tockest kako so kaza, najbolje ti e 'rucni rad' i se ke si napravis po svoja zelba i kako sakas. Ne deka vo drugite CMS skripti ne moze, ali sepak svoe si e svoe.
Се насмеав пријатно... Времиња, се мењаат :) Never say never.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.343
Поени од реакции
27.929
Да си прашам јас додаток за вордпрес има ли за да прикачам музички фајл мал дел од песна и да има опција да се слушне мал дел од песната (тој прикачениот) мал опис околу песната и да се прават нарачки за таа песна преки виза мастер кард пејпал и сл.Се работи за инстуметалка од 2-3 саата кој се компонирани од човек кој се бави со тоа ги има 10-15 па сака веб сајт во вордпрес... :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Да си прашам јас додаток за вордпрес има ли за да прикачам музички фајл мал дел од песна и да има опција да се слушне мал дел од песната (тој прикачениот) мал опис околу песната и да се прават нарачки за таа песна преки виза мастер кард пејпал и сл.Се работи за инстуметалка од 2-3 саата кој се компонирани од човек кој се бави со тоа ги има 10-15 па сака веб сајт во вордпрес... :)
Самиот WordPress има можност за Podcasting или може да го искористиш Blubrry PowerPress Podcasting, а за плаќање може да додадеш PayPal копчето за донации, освен ако не планираш да правиш цел e-commerce сајт и да искористиш некој од веќе готовите додатоци кои доаѓаат со вграден наплатен систем.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.343
Поени од реакции
27.929
Вордпресџии ајде ако може мала помош :)
Како да го додадам она како на wp.mk Напишано од и тој и тој и текстот тоа бла бла бла нешто како кратка биографија за авторот, и дали има некој додаток за фејсбук специјалниот додаток или треба во кодот да чепкам?
Поздрав


 

Kajgana Shop

На врв Bottom