WordPress vs. Joomla

Wordpress или Џумла?

  • Wordpress

    Гласови: 28 52,8%
  • Џумла (џумка)

    Гласови: 25 47,2%

  • Вкупно гласачи
    53

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.732
Поени од реакции
539
според мене добра констатција за вордпрес вс џумла...но сакам некои претходни постови да им кажам дека додека не го искусат вордпрес барем неговите основи неможе да зборат објективно...јас ќе кажам дека вордпрес ми е подобар бидејќи веќе подолго време сум негов задоволен корисник...џумлата ја користев секако дека е и таа добра си има свои предности :)
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Не се губете и не отварајте некои нови постови смешни како овој ке ве молам и што е поентава кога имаш веке и за двете посебни постови и место за разговор што е подобро ајде спореди камион vs автомобил може поззз
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
589
Не се губете и не отварајте некои нови постови смешни како овој ке ве молам и што е поентава кога имаш веке и за двете посебни постови и место за разговор што е подобро ајде спореди камион vs автомобил може поззз
22-04-09 15:05 поззззззз
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
155
и за мене е подобра џумлата , прашав во другата тема пошто ме интересираше разликата бидејќи вп немам многу користено само го имам прочачкано
со џумлата имам направено два целосни сајта :)
сепак со повеќето споредби што ги кажа Комита Ултрас изгледа дека џумла ќе го тепа вп
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.732
Поени од реакции
539
Сепак веднаш ќе застанам во одбрана на ВП и ќе кажам дека платформите не се баш со иста намена...ВП си е пред се блог платформа иако на првиот пост од темава можете да видите дека пиува дека ВП се користи и како ЦМС и тоа од видни компании додека Џумлата е стриктна ЦМС платформа...
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.662
Поени од реакции
13.632
Аман те со тоа ВП блог платформа...Да точно но ако имаш малце мозок можеш чудо да направиш со тоа...Така да и јас корисник на џумла застанувам во одбрана на ВП зошто пред се за добар сајт ти треба добра SEO оптимизација, која што е далеку подобра на ВП одколку на џумла и секако виџети кој ги има милион за вп.Додека за џумла се само некој познати другите или им фали нешто или повеќето се за стари верзии и не прават апгрејдови.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Да се надоврзам од темата за Вордпрес и прашањето на @ ThundeR еве ти па направи споредба што е подобро..
Малце дугачки пост(не го цитирав цел) на Комита, но ќе се обидам на кратко да ги прокоментирам. Работење локално со WordPress до сега не сум имал никаков проблем, со ниту една функција не сум имал проблем, додека Joomla-та ме измачи кога правев еден сајт за школската компанија. За повеќе јазичноста, има добри додатоци за WordPress, не е само Google Translate - читај тука, првиот го користат на сајтот на ИДСБ. Можеби една од функциите кои најмногу недостасува во WordPress - контакт форма. За заедницата не знам што толку ја критикуваш WP, секогаш во рок од 24 часа сум добивал одговор на било кое прашање.

Сепак за WordPress треба да си повеќе технички поткован за да може да ги користиш функциите, но затоа е и поедноставен од Joomla.


Не се губете и не отварајте некои нови постови смешни како овој ке ве молам и што е поентава кога имаш веке и за двете посебни постови и место за разговор што е подобро ајде спореди камион vs автомобил може поззз
Двете платформи си имаат посебни теми за дискусии иклучиво околу нив, оваа овде е за споредба и малку да се јадиме со корисниците од спротивната платформа :)

Сепак веднаш ќе застанам во одбрана на ВП и ќе кажам дека платформите не се баш со иста намена...ВП си е пред се блог платформа иако на првиот пост од темава можете да видите дека пиува дека ВП се користи и како ЦМС и тоа од видни компании додека Џумлата е стриктна ЦМС платформа...
Првичната намена за WordPress била/е за блогирање, но толку многу се има развиено што може да се користи и на огромни портали. Пример ви е Mashable, еден од најдобрите сајтови за социјални мрежи и сл... па дури и CNN имат сервиси кои користат WordPress.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Joomla! е framework, затоа е поголема (повеќе мегабајти), има повеќе фајлови и фолдери и е екстремно флексибилна платформа.
Со овој систем чуда може да се направат :icon_bigg

Некој кажа дека била лесна за хакнување...Тоа е поради plugin-ите...ретко која страна со Joomla! е хакната поради core системот.

WordPress може да бил платформа/систем за блогови, но веќе не е така. Има додатоци со кои целосно може да се промени функционирањето, е сега малку повеќе знаење бара но затоа го имаме Google :)
И со WordPress чуда може да се направат :icon_mrgr
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.662
Поени од реакции
13.632
Не се губете и не отварајте некои нови постови смешни како овој ке ве молам и што е поентава кога имаш веке и за двете посебни постови и место за разговор што е подобро ајде спореди камион vs автомобил може поззз
Што е смешно? :) Споредба направив која е сосема реална ако имаш некоја друга споредба кажи...:) Тие теми се посебни за платформите ова е за споредба зошто секој прашува што е подобро па направив мала споредба :)
Иначе како што кажа членот над мене Вордпресот е толку развиен што има секаква намена блог/портал.... У последно време колку наши сајтови користат вп и се топ? ilike.mk cooleria.mk со супер дизајнче така да се можеш да направиш и со вп и со џумла.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.619
Поени од реакции
847
Стара но интересна тема. :)
Од долгодишно лично искуство со Вордпрес и Џумла можам да кажам дека иако некои Вордпрес го сметаат за ЦМС, нее ЦМС и глупаво е да се споредува со Џумла.
ВП е повеќе напредна блог платформа отколку ЦМС, како што има напишано еден форумџија од погоре за Џумла јас ке го кажам спортивното за Вордпрес, ВП е на полапат изгубен во развојот (под услов ако претендира да биде ЦМС ако не тогаш е ОК :) )

Вордпрес е добар за мали сајтови (текст,слики, срч плагин и контакт форма и архива). За малку поголеми сајтови него бива, а за големи ич него бива.
Џумла е супериорна.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Joomla подобро од wordpress
Сега си играм нешто во wp мада мака ми е што не си инсталирав joomla навикната сум таму.
Ми личи на играчка wp ама може зошто сум нова.
Сигурно на пламенчено му е најлесно да си кодира, му завидвам што не знам така. Ќпукнам :)

Секогаш е најлесно да ги напрајш работите одново отколку да крпиш праени работи. Ама и за тоа треба време да се научи.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
80
Поени од реакции
61
Јас ќе изберам Joomla поради единствена причина што секој вирус и малициозен софтвер и дупки е направено за WordPress во денешно време. WordPress во основа го монополизира пазарот, а со тоа и нејзината безбедност не постои. Веб-страниците на моите клиенти беа нападнати неколку пати, па на крајот ја исклучив платформата.

Уште подобро можете да добиете затворен код CMS. Нешто прилагодено или многу ретко.
 
На врв Bottom