WordPress vs. Joomla

Wordpress или Џумла?

  • Wordpress

    Гласови: 28 52,8%
  • Џумла (џумка)

    Гласови: 25 47,2%

  • Вкупно гласачи
    53
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
589
Кажете што ви се свиѓа повеќе?

~Wordpress или Joomla

Мене лично Wordpress ми е фаворит, дури почнав една тема да правам и многу е лесен за работа. :)

Некој викаат дека е за блог, но нема врска :toe:
Можете да го користите и за блог, но и за CMS.

http://wordpress.org/showcase/
Најдобрите custom страници од Wordpress
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
83
Џумла бате, едноставна некако ми е полесна...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.464
Поени од реакции
6.533
Wordpress е закон!!!

Двете ги работам и wordpress ми е омилен иако има некој недостатоци.

Јоомла се има загубено некаде на пола пат во развојот.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Wordpress е закон!!!

Двете ги работам и wordpress ми е омилен иако има некој недостатоци.

Јоомла се има загубено некаде на пола пат во развојот.
Да ама сепак е одлична за имплементирање и нуди многу ако знаеш да работиш. Лесна е и се користи многу но сепак зависи од потреба
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
939
Споредувате две наменски сосема спортивни платформи

Wordpress е блог платформа а Joomla-та е CMS:toe:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
Споредувате две наменски сосема спортивни платформи

Wordpress е блог платформа а Joomla-та е CMS:toe:
Декс остај Кулзирок да ти каже, он уште мириса на млеко и купува Росица а ти смрдиш на пиво и купуваш Playboy :)
Од моја гледна точка, како тотален нуб и гледано со точката малце од страна 99% ја користат Џомлата за праење портали-форуми-бла-бла-шо-ти-ја-знам. Вордпрес некако одкако се појави младичов видов шо е, али и со муабети со разно разни вебери сите ми се некако кон Џомла, а оние по хард кор што се не се ни за едното ни за другото туку за Ручни рад.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Joomla ne ja znam mnogu dobro, ali dobro e pocnav nekako poleka poleka da navleguvam vo nea.
Wordpress i najgolemiot nuber ke moze da go raboti bidejki e dosta ednostaven. I ja pocnav so Wordpress da rabotam i seuste gamingmk mi e na wordpress bidejki ostanatite sto se so mene ne ja znaat dobro joomlata.
A tockest kako so kaza, najbolje ti e 'rucni rad' i se ke si napravis po svoja zelba i kako sakas. Ne deka vo drugite CMS skripti ne moze, ali sepak svoe si e svoe.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.672
И после ке се думате оти толку лесно е да се хакира џумла или woodpress?

Пробај сам да направиш портал сличен на џумла (со проста администрација) па да видиш дали некој ке успее да го пронајди позадинскиот админ, а не пак sql инџекшн или слични тракатанци кои палат на џумла.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
589
Ти направи си твоја скрипта ако сакаш... Не е толку лесно...
Инаку џумката е лесно да се хакне (т.е прелесно) како ти што кажа со SQL Injection. Инаку Wordpress не е баш толку лесно, ако не лупаш милион add-ons, затоа што преку нив лесно се хакнува... :) Сепак Wordpress 4 Ever!
 

aleksandar13

Супер Админ во наводници
Член од
18 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
абе JOOMLA e подобра ама мене ми е потеска за работа а a wordpress vs joomla word испага зиво гјубре :baeh::baeh:
 
B

Blacks

Гостин
Joomla е малце потешка за работа но затоа резултатите се подобри во Џумла
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
38
Со деца матеница :tapp:

тема развиваат 13 годишници, за скрипти, ојте мор играјте фудбал на улица дан зеам со клоци поуши....

а овој вордпрес вундеркингов дали некогаш прочитал нешо за џумла....
 

aleksandar13

Супер Админ во наводници
Член од
18 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
ох бре да играм фудбал викас ?? не бе web scripts i web design и работа на PhotoShop е позабавно !!!:pos2::pos2:
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.968
Поени од реакции
15.488
Да се надоврзам од темата за Вордпрес и прашањето на @ ThundeR еве ти па направи споредба што е подобро..

* ЦЕНА
Прво не зборуваме за цена за купување, знаеме дека се бесплатни, туку цена доколку сакате веб страница. Ако најмите фриленсер да ви изработи веб страница во Џумла тоа ќе ве чини повеќе отколку во Вордпрес.

* ТЕМПЛЕЈТИ
Џумла има и поскапи темплејти за купување. А бесплатните не можат ниту да се споредат со бесплатните на Вордпрес

* МЕНУВАЊЕ НА ТЕМПЛЕЈТИ
Кај Џумлата тоа е слаба страна. Мора да се едитира во администрацискиот панел.
Вордпрес. Одлични опции и лесно за едитирање.

* АДМИНИСТРАЦИЈА
Џумла. Со само неколку клика може да се администрира и многу сложена веб страница, од портал за вести до онлајн продавница.
Вордпрес. Тука треба добро да се познава php јазикот.

* РАБОТЕЊЕ ЛОКАЛНО
Џумла. Одлична страна. Освен SEF плагини се друго ќе работи беспрекорно и инсталирана локално на вашиот компјутер. Одлично пред да ја ставите онлајн.
Вордпрес. Многу вордпрес функции на различни теми не функционираат локално.

* ХОСТИНГ
Џумла. Скоро сите хостинг компании нудат брза и лесна инсталација на Џумла.
Вордпрес. Важи истото.

* ГОЛЕМИНА
Џумла. Во зависност за тоа каква е веб страницата може да биде огромна во мегабајти.
Вордпрес. Обично помала.

* СТРУКТУРА
Џумла. Слаба страна. Огромен број на фолдери и комплицирано.
Вордпрес. Одлична сработено. Има само неколку фолдери.

* ФЛЕКСИБИЛНОСТ
Џумла. Модулите и екстензиите нудат секакви можности, каде да се појават и кога.
Вордпрес. Тука опциите се лимитирани, исто така и каде може да се појави. За едитирање на виџетите треба познавање од програмирање.

* СОДРЖИНА
Џумла. Лесно се додава нов артикал и без никакво познавање на програмски јазик.
Вордпрес. Исто така лесно но за повеќе опции мора инсталирање на дополнителни плагини.

* МЕНИЈА
Џумла. Може да ги имате колку сакате и каде сакате.
Вордпрес. Го има само менито на темплејтот. Страните зависат од темата, категоријата и сл.

* МАРКЕТИНГ
Џумла. Одличен систем за банери веќе инсталиран.
Вордпрес. Тука ќе ви требаат плагини за таа работа.

* БРЗИНА
Џумла. Слаба страна. Колку повеќе модули и плагини имате инсталирано вчитувањето на страницата е поспоро.
Вордпрес. Многу побрзо. Дури и со инсталирани дополнителни плагини.

* АПДЕЈТИРАЊЕ
Џумла. Слаба страна. Не толку лесна работа, посебно апдејт на компонентите и модулите.
Вордпрес. Многу лесно. Директно од админ панелот.

* SEO (Search Engine Optimization)
Џумла. Слаба страна. Иако може да се вметнат мета тагови, опис и сл. сепак не ја вршат работата доволно добро. Мора дополнителни компоненти.
Вордпрес. Перфектен.

* ПОВЕЌЕ ЈАЗИЧНОСТ
Џумла. Одлична бесплатна компонента е Joom!Fish. Нуди лесен менаџирање на повеќе јазици, на статии, компоненти, тагови и сл.
Вордпрес. Слава точка. Може само да се користи Гугл плагинот за превод што не секогаш е професионално решение и не покрива превод на се.

* БЛОГ
Џумла. Дури и со вградена компонента за блогирање, џумла не е совршена.
Вордпрес. Како создаден за блогови, за што всушност и најчесто се користи.

* КОНТАКТ ФОРМA
Џумла. Одлична вградена контакт форма која лесно се едитира.
Вордпрес. Нема инсталирана контакт форма. Само со инсталирање на дополнителен плагин.

* ЗАЕДНИЦА
Џумла. Многу голема заедница која секогаш помага ако имате било каков проблем.
Вордпрес. Исто така активна заедница, но би рекол не толку пријателска и за многу прашања мора да користите гугл наместо вордпрес форум.

Извор: http://www.dezen.mk/web-design/121-joomla-protiv-wordpress.html
 
На врв Bottom