Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Ако ти рекле дека си ок богами треба да се преиспитаат:
Упс. Демек заебанција ама испадна потврдена дијагноза... Тогаш подобро да не продолжувам со досетки и препораки за истражување на гравитацијата (и верувањето дека може да се лета). :-/
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Не се брукај со вртење телефони, на тие милијарди. Плати го, и онака префрлаш од еден џеб во друг.
Абе не дека сум многу дарежлив со парите, ама видов не видов ај викам да платам, ама не ми даваат пристап до парите бе…. Безобразлук. Им викам утре ќе се разбудам како Брејвик, ќе ви ебем матер на сите. Они со мене курташак ќе си играат.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.439
Вратете ја темата. Сакам да се смеам на глупи освестени лезбејки со плави и розеви коси како урлаат и го обвинуваат патријархот за нивниот неуспешен живот и се на работ на самоубиство.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Конзилум психијатри рече дека сум ок така да нека се преиспитаат тие.
Мене така еднаш ми се излачија психоделии у мозак и почнав да гледам интелигентен дизајн насекаде, во дрвата, инсектите и ме фати еуфорија почнав да зборам нели гледате бе луѓе, ме пратија на психијатар да ми дадат дијагноза, им реков се е во ред, малку предозирање на канабис инаку каков бре интелигентен дизајн, какви бре инсекти, се е случајно, адаптација за опстанок на врстата, ми дадоа пусулче дека се е во ред со мене и партнерите у фирмата се успокоија, сега не им праам муабет за некаков дизајнер, фурам атеистички презенс додека гогледам дизајнот во нивните лица, пеперутките, фракталот на брановите само си го чувам тоа за себе. Така и ти си знаел шо да им кажеш за пусулчето. :)
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Твоите природни закони се теологија и библија. Но бог не постои а библијата е човеков закон од минатото. Природен закон е гравитација на пример или ковид 19 тоа е многу лош суров и нечовечен закон. Така да овие човечки закони со сите мани се подобри од "природните" т.е. библиски кои се исто човечки. А верувај не сакаш да се водиш само по вистинските природни закони тогаш би бил животно. Не има само нас и ѕвездите нема ништо помеѓу.
Не се мои. Ниту пак се занимавам со теологија ниту пак Библијата ми е устав. Таа е пишана во специфични времиња за специфични луѓе со специфична цел. Грев е да се сфати буквално. Поскоро ми е инспиративна историска фикција која е човечна, но не баш човечка.
Како што постои закон на гравитација помеѓу небесните тела така постојат и закони помеѓу човечките тела и душите во нив. Нема ништо лошо или сурово во Ковид. Лош и суров е човечкиот одговор кон Ковид. Лоши и сурови се неспремноста, безгрижноста, неадекватното здравство, несериозноста, дезинформациите, корупцијата, некомпетентноста итн.
Тие природни, ајде да кажеме натурални религиски закони важат за човекот во општеството, не за животните во природата. Човечката природа не е само животинска, таа е исто духовна.
Можеби ништо помеѓу, но што ако има нешто и некој над нас и ѕвездите?


Не ти одговорив за злоупотреба на слобода. Што правиме ние со оние кои ги прекршуваат човечките закони? Ги лишаваме од слобода. Зошто? Бидејќи сметаме дека ја злоупотребиле нивната слобода, која според човечките закони подразбира добро поведение. Немаме закони против искреност, чесност, дарежливост, човечност... Имаме закони против лажни сведоштва, корупција, крадење, убиства, силување, вандализам, избегнување данок...
Така е и со тие вишите закони. Само таму за злоупотреба на живот се лишава од живот. Перманентно.
Автоматски споено мислење:

Ајде елаборирај како веганите индиректно убиваат повеќе животни од омнивори/карнивори?
Колку животни се убиваат за производство на квалитетна човечка храна а колку за животинска? Животното може и трева да пасе и трици да јаде, човекот не баш. Одгледувањето на квалитетна и скапа човечка храна е далеку поинтензивно од одгледување на зоб и таму се користат секакви пестициди, родентициди, инсектициди, авициди и останати смртоносни хемикалии...)
Веганите убиваат повеќе мали животни месојадите повеќе големи и така, но сите убиваат без исклучок.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Колку животни се убиваат за производство на квалитетна човечка храна а колку за животинска? Животното може и трева да пасе и трици да јаде, човекот не баш. Одгледувањето на квалитетна и скапа човечка храна е далеку поинтензивно од одгледување на зоб и таму се користат секакви пестициди, родентициди, инсектициди, авициди и останати смртоносни хемикалии...)
Веганите убиваат повеќе мали животни месојадите повеќе големи и така, но сите убиваат без исклучок.
Stokata ne jade samo zob, poraznovidna e i se hrani so soja najveke na svetsko nivo, i ovie zitni kulturi se mnogu pozbogateni so antibiotici i pesticidi i hormoni, nego li coveckata zitarka.
Ako se zeme i shumite sho se sechat za zivotinskite farmi, daleku poveke steta se nanesuva od mesojadstvoto.
Neizbezno e da se ima nekakvo zgasnuvanje na zivot pri agrokultura, ama e sitno vo sporedba so stocarstvoto.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Марк Пасио сликичата? Природниот закон, моралот како закон во реалноста треба да се разбуди во нас, кога си во синк со законот си во синк со Тао, Хокма и се е како што треба, а за да си во синк треба да не ти е страв да умреш а за да не тие страв треба да имаш доверба дека (било каква варијанта на) бог постои, да веруваш во нешто поголемо од тебе, да стане твоето преживување помалку битно, за него мојте индијанци викаат Д вајт мен хес лост хис конекшн ту д спирит. Науката вика дека тие што веруваат во трансцеденталното се многу поздрави, ментално и физички, него науката - трансхуманизмот ќе го лечи. Мене па ми се супер овие воукери, за да научиш, согледаш колку е дисфункција треба да стане шо по видливо, така евидентно зрееме.
Хмм не го знам Марк Пасио некој индијански поглавар да не е? Јутуберот кој Стои? Не, на ова мислев поточно:


Инаку да драг црвенокожецу, да си во синк со Синот, Зборот, Првобитието, тоа го комплетира човекот, ја пополнува празнината наречена духовност и потрагата по загубениот рај, која ги движи сите човечки општества, така и онаа на белиот човек но тој е често без вера во трансценденталното и затоа понекогаш излегува од синк и завршува фатално. На крајот сите ние сме сеуште деца во духовна смисла и имаме потреба од конекција со Таткото, во спротивно сме сами и изгубени во овој мрачен и студен универзум.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Stokata ne jade samo zob, poraznovidna e i se hrani so soja najveke na svetsko nivo, i ovie zitni kulturi se mnogu pozbogateni so antibiotici i pesticidi i hormoni, nego li coveckata zitarka.
Ako se zeme i shumite sho se sechat za zivotinskite farmi, daleku poveke steta se nanesuva od mesojadstvoto.
Neizbezno e da se ima nekakvo zgasnuvanje na zivot pri agrokultura, ama e sitno vo sporedba so stocarstvoto.
Да ама тоа е оти поради профит сакат да ги угојат животните набрзина со соја протеини, тоа е веќе претерување и јас сум против тоа. Проблемот не е со јадењето месо, туку со неетичкото производството на месо. Патем зборот сточарството веќе звучи смешно, се вика животинска индустрија. ;)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Вратете ја темата. Сакам да се смеам на глупи освестени лезбејки со плави и розеви коси како урлаат и го обвинуваат патријархот за нивниот неуспешен живот и се на работ на самоубиство.
Слабо нешто други теми преокупираат интерес деновиве, ама еве понешто како за дневна доза воукизам:
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Слабо нешто други теми преокупираат интерес деновиве, ама еве понешто како за дневна доза воукизам:
Чекај да се вратам на темава:

BRAKIN' NEWS!
The somewhat appalling counter-ideology to uniformity, exclusion and inequity is demolishing the crap out of the already quite broken education and business systems.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Не се мои. Ниту пак се занимавам со теологија ниту пак Библијата ми е устав. Таа е пишана во специфични времиња за специфични луѓе со специфична цел. Грев е да се сфати буквално. Поскоро ми е инспиративна историска фикција која е човечна, но не баш човечка.
Како што постои закон на гравитација помеѓу небесните тела така постојат и закони помеѓу човечките тела и душите во нив. Нема ништо лошо или сурово во Ковид. Лош и суров е човечкиот одговор кон Ковид. Лоши и сурови се неспремноста, безгрижноста, неадекватното здравство, несериозноста, дезинформациите, корупцијата, некомпетентноста итн.
Тие природни, ајде да кажеме натурални религиски закони важат за човекот во општеството, не за животните во природата. Човечката природа не е само животинска, таа е исто духовна.
Можеби ништо помеѓу, но што ако има нешто и некој над нас и ѕвездите?


Не ти одговорив за злоупотреба на слобода. Што правиме ние со оние кои ги прекршуваат човечките закони? Ги лишаваме од слобода. Зошто? Бидејќи сметаме дека ја злоупотребиле нивната слобода, која според човечките закони подразбира добро поведение. Немаме закони против искреност, чесност, дарежливост, човечност... Имаме закони против лажни сведоштва, корупција, крадење, убиства, силување, вандализам, избегнување данок...
Така е и со тие вишите закони. Само таму за злоупотреба на живот се лишава од живот. Перманентно.
Автоматски споено мислење:



Колку животни се убиваат за производство на квалитетна човечка храна а колку за животинска? Животното може и трева да пасе и трици да јаде, човекот не баш. Одгледувањето на квалитетна и скапа човечка храна е далеку поинтензивно од одгледување на зоб и таму се користат секакви пестициди, родентициди, инсектициди, авициди и останати смртоносни хемикалии...)
Веганите убиваат повеќе мали животни месојадите повеќе големи и така, но сите убиваат без исклучок.
Ок, доволно беше дебата со тебе.
I‘m out.

Само ова ќе го кажам, ваквите ставови се причина зошто воук кансел културата е толку моќна и толку метастазирана, нешто што никој овде не го сака, вклучувајќи ме и мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom