Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.663
Денеска се осеќам како Бил Гејтс, и замисли молимте си инсталирам вижуал студио и ми бара лиценца. Се јавив у Микрософт и се праат дека не ме познаваат. Може некој да ми каже каде да се пожалам ?
Не се брукај со вртење телефони, на тие милијарди. Плати го, и онака префрлаш од еден џеб во друг.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Биолошки е невозможно една жена да затрудни друга. Јајце клетката, само по себе, кај луѓето, не може да се оплоди.

Зошто твојот морален компас го ограничуваш стриктно на 2 родители? Што е со оние дечиња кои имаат само еден родител? Независно дали биле посвоени, родителот е непознат или пак починал! Што е со оние дечиња кои имаат повеќе од 2 родители, во тој ваш имагинарен свет? Што е со инцестот и педофилијата? И тие се нормални? И зрелоста (возрасната граница) за полово општење е општествено создадена и дефинирана категорија, дали и тоа ќе го рушите?

Мислам дека редно е да се сопре со ретардацијата и фокусот да се стави на суштинските проблеми кои го мачат целокупното општество, општество кое не ги прифаќа тие ваши нови вредности. Можеби со промената на генерациите ќе се променат и вредностите, ама ова што се промовира е на раб на здравиот разум. Што сѐ може да се промени? Годините? Што ако јас сметам дека сум реинкарнација на некој библиски пророк? Дали општеството треба да ми помогне да живеам во таа заблуда?

Дали мора да креираме нова законска рамка со цел да ја ограничиме слободата на говор само затоа што одредено малцинство (транџите) рушат рекорди во сите општества по стапките на самоубиства, пред или по операцијата за "промена" на пол!? Операцијата не е решение на проблемот. И не зборуваме за булинг, туку за прифаќање на нивната нова лажна перцепција за себе...затоа што биолошки е невозможно да се промени полот.

Дефиницијата за брак е убава, сега за сега, нема реална потреба да се редефинира. :noze:
Брак е лична категорија и тука нема државата место и не треба да има улога. Кој со кого живее и што прави со согласност не е работа ни моја ни твоја а уште помалку на парламентот.
Автоматски споено мислење:

Чекај, сакаш да кажеш дека гравитацијата е факт од науката Физика исто како што половите се факт од науката Биологија?
Сакаш да кажеш дека ако скокнеш од висока зграда гравитацијата (ударот поточно) ќе те убие? Иако ти ете можеби си скокнал заради тоа што веруваш дека можеш да леташ? Дури и ако навистина многу, многу веруваш дека можеш да леташ?

Во тој случај, дали треба тие болните што веруваат дека можат да летаат, со „емпатија“ да се охрабруваат и овозможуваат да скокаат од згради? Како што болните од друга илузија се охрабруваат и овозможуваат да си ги уништуваат телата и умот со гротексни операции за емулација на морфологијата на полот на кој не му припаѓаат. Па дотаму се оди што дури и деца и малолетници ги подложуваат на такви малоумности... Како и да е јас само се прашував дали ти како деклариран либерал, дали практично би ја тестирал вербата во твоите либерални вредности - ете на пример ако човек може да одбере да верува дека е друг пол, тогаш секако би можел и да одбере дека може да лета како Супермен? Се разбира на никој не му препорачувам да скока од згради но најпосле кога и двата примери се работа на верба и на личен избор, тогаш и двете треба да се возможни за тие што веруваат во нив.
Поентата ми беше дека природните закони не се морални и не треба човечките да ги базираше на природните. Природните неможе да ги кршиме секогаш но може да ги искористиме во наша корист. Затоа сме луѓе.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Од каде знаеш дека животното сака? Ако некое куче е напалено и ти прави хумпинг не значи дека сака да има секс со тебе. Можеби сака само да си игра. Што ако го силуваш? Може ли да те пријави во полиција? Дали сметаш дека животно има исти капацитет за консент како и ти? Се сметаш за рамноправен со животните? Што е следно, и детето сакаше?

Јадење животни е употреба. Секс со животни е перверзија. Убиство не е исто со убивање. Патем веганите индиректно убиваат повеќе животни од сештојадите, тоа е факт.



Тоа време веќе е при крај, барем во западниот свет.

Јас нема да те навредам лично, ад хоминем не е мојот стил, размислуваш логички но размислуваш во рамките на либералната парадигма, која беше конструирана во време на вистински дефицит на разум, правда и слобода. Слободата беше дадена, под ненапишен услов и очекување дека луѓето ќе бидат разумни и праведни и нема да ја злоупотребат истата. Предходно истата слобода ја немаше, прибидејќи верувањето (а богами и реалноста) беше дека луѓето не се разумни и праведни и не заслужуваат слобода. Сега погледни го подобро светот денес и луѓето во него, преиспитај се малку и самиот себе и напиши дали сеуште иде тоа време на разум, правда и слобода и за колку време ќе стигне.
Ајде елаборирај како веганите индиректно убиваат повеќе животни од омнивори/карнивори?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ne sakam da gubam vreme so shizofrenik sho razmisluva za seks so zivotni poveke. Zbogum na ignor.
Немам никаква сексуална привлечност кон животни. Само го разгледувам проблемот од етички аспект. А што си имаш желба да си нешто што не си тоа е...
Автоматски споено мислење:

Да стои запишано јас сум полнолетен маж во стрикно моногамија врска со полнолетна жена од иста возраст, вера, раса и националност без желби за ништо друго. И мислам дека секој може да се идентификува со што сака и да има секс со речиси што сака. Тоа е нивна работа. За вас вие си знаете. :)
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Конзилум психијатри рече дека сум ок така да нека се преиспитаат тие.
Ако ти рекле дека си ок богами треба да се преиспитаат:

Може и од апчињата да ти е изгубена енергијата...но и од психотичната епизода се случува. Поминува...јас сум имал доста епизоди последниве ми беа без депресија и анксозност али од дизлузии и халуцинации можам книга да напишам што ли не видов и не чува. Обично ми траа 1-2 месеци 1-2 годишно. Тогаш незнам на друга планета сум...веќе се научив не кревам паника за ништо. Депресијата е најодвратна и несоница. Мислам дека конечно се научија моите да не креваат паника ако бизарно се однесувам и си зборам сам со себе т.е. со гласови. Имало моменти кога се осеќав како со недели на сум на ЛСД...неможеш да функционираш ама барем да не те замараат со глупости и ако се однесуваш чудно. Проблем е табуа на луѓе...или ако те шутнат во болница.
I oficijalno sum F20 valjda zatoa nekoi mislat deka razlicni licnosti im pisuvaat so mojot profil :pos:

Generalno nisto ne mi fali i super se osekam. Me vodea so F23 edno 6-7 godini. Neznam sto im e filmot koga F23 nemoze podolgo od 1 godina da se pisuva.

Mene mi pocna so bad trip od marihuana...posle toa nesonica i opsesivni misli samo na edna tema, pa delusii. Nema da mozes nisto da pravis samo ke ti se matkaat mislite na edna tema pa ke te fati i anksoznost od se, poradi toa moze da se povleces od lugjeto ama ne mora.
Halucinaci posle mi se pojavija...a celata rabota najcesto dobar si so meseci i posle ke te fati napad na simptomi.
Ako nekoj imal vakvo nesto neka pise...
Jas imam destina izvestai so dijagnoza F20 od psihijatri na klinika. No toa ne e bitno.
Sizofrenija se leci i najgolem del od lugeto moze da vodat normalen zivot i da funkcioniraat so vistinska terapija.
Ne e kako porano i kako sto e na filmovi. Sega ima eden nov hrvatski film se vika F20 normalno tamu gi ima site tabua i gluposti koj gi zamisuva obicniot svet. So ogled na prevalenca od 1% eden vo 100 lugje ja imaat a so ogled na maska i mlada populacija na kajgana sigurno ima dosta so dijagnosticirana i nedijagnosticirana bolest ovde.[DOUBLEPOST=1542404152][/DOUBLEPOST]
Generalno e taka, ako imas stres ili ne zemas terapija moze da imas nova epizoda. Risperidonot e malku gaden ima nus pojavi ama site antipsihotici imaat. Najdobro iskustvo imam so Olanzepine...najdobro go podnesuvam. Samo razgovor, smireno, terapija i odbegnuvanje na stresni situacii i bez panika koga ke te fati kriza i se tera.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Не се брукај со вртење телефони, на тие милијарди. Плати го, и онака префрлаш од еден џеб во друг.
ова е македонски Бил Гејтс, со врски што сака све
 

Kajgana Shop

На врв Bottom