Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.894
Поени од реакции
33.666

Родител почнува да чита од книга која е наменета за 10 годишни дечиња, и веднаш е прекинат од училишниот одбор бидејќи содржи не долични работи. Па им поставува едно обично прашање, ако вие не сакате ова да го слушате, зашто им се наметнува на децата ова да го учат?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.143
Поени од реакции
1.817

Родител почнува да чита од книга која е наменета за 10 годишни дечиња, и веднаш е прекинат од училишниот одбор бидејќи содржи не долични работи. Па им поставува едно обично прашање, ако вие не сакате ова да го слушате, зашто им се наметнува на децата ова да го учат?
Бидејќи ова не е состанок поврзан со сексуално образование? Темите кои се потполно погодни за разговор на час за сексуално образование не се и за другите часови.
Баш ваквите книги треба да ги читаат децата за да знаат кои теми на разговор се за во приватна атмосфера а кои не се.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.919
Поени од реакции
37.487
Бидејќи ова не е состанок поврзан со сексуално образование? Темите кои се потполно погодни за разговор на час за сексуално образование не се и за другите часови.
Баш ваквите книги треба да ги читаат децата за да знаат кои теми на разговор се за во приватна атмосфера а кои не се.
на што ги учите децата дегенерици едни
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.143
Поени од реакции
1.817
на што ги учите децата дегенерици едни
Децата овие работи ќе ги научат на повулгарен начин од телевизија и интернет. Не разбирам што толку врева кревате кога постои алтернатива за децата да ги научат на попристоен начин преку ваквите едукативни книги.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.894
Поени од реакции
33.666
Децата овие работи ќе ги научат на повулгарен начин од телевизија и интернет. Не разбирам што толку врева кревате кога постои алтернатива за децата да ги научат на попристоен начин преку ваквите едукативни книги.
Мрш бе дегенерик еден.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.202
Поени од реакции
57.141
Demolition Man. Лектира.

Додуша, тешко дека филмот се обидуваше да предвиди нешто, едноставно сакаа да прикажат дистописка иднина и форсираа некои глупави идеи... кои денес станаа реалнoст :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.513
Поени од реакции
28.587
...едноставно сакаа да прикажат дистописка иднина и форсираа некои глупави идеи... кои денес станаа реалнoст :D
Kажи му го тоа на Орвел, книгите (1984-та, Животинска фарма, итн) му ги користат како упатство за употреба. :cautious:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.202
Поени од реакции
57.141
Kажи му го тоа на Орвел, книгите (1984-та, Животинска фарма, итн) му ги користат како упатство за употреба. :cautious:
Идеите на Орвел не беа глупави, тој всушност земаше пример од Советскиот комунистички систем и пишуваше со идеја да предупреди. Денес се користи како прирачник.

Во „Разбивач“ се форсираа екстемно глупави инфантилни идеи како на пример општество на снегулки кои се навредуваат лесно, кои морат да бидат крајно коректни едни со други. Требаше да биде комедија.

За разлика од Орвел, за кој отсекогаш знаевме дека може да ни се случи, никој од нас не помислуваше дека сценариото од „Разбивач“ може да се случи во било каков облик.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.513
Поени од реакции
28.587
Хаха, да секако дека нема споредба меѓу Орвел и филм со Сталоне... Но на крај и двете работи се дешаваат во реалноста која за жал ја живееме.

Во „Разбивач“ се форсираа екстемно глупави инфантилни идеи како на пример општество на снегулки кои се навредуваат лесно, кои морат да бидат крајно коректни едни со други. Требаше да биде комедија.
Па и комично е, пошто буквално тоа се случува... Или ќе беше комично, да не е трагично. :unsure:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.111
Поени од реакции
44.600
Постои култура на удоволовање на, и создавање нови поретеметени луѓе од која Бил Мар беше., и сеуште е дел, без разлика што сега сака да исфарма дел од публиката со која до скоро бил на спротивна страна. Исти кур е и оној Расел Бренд што сега као го бранат.

Они сеуште мислат дека браната што на времето работеа да пукне со педерските бракови, сега, кога работава иде накај фул педофија, и што ли уште не, некако магично може да се закрпи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.919
Поени од реакции
37.487
Постои култура на удоволовање на, и создавање нови поретеметени луѓе од која Бил Мар беше., и сеуште е дел, без разлика што сега сака да исфарма дел од публиката со која до скоро бил на спротивна страна. Исти кур е и оној Расел Бренд што сега као го бранат.

Они сеуште мислат дека браната што на времето работеа да пукне со педерските бракови, сега, кога работава иде накај фул педофија, и што ли уште не, некако магично може да се закрпи.
океј е да признаеш дека си бил глуп, секому може да се деси, лошо е другиве што удоволуваат на глупавоста. Тука збориме за 99% од јавните личности од Америка без Бил Маер и Расел Бренд. Они двајца делуваат како ненормални во очите на другите и теоретичари пошто другиве никаде ги нема, штурци само, иако знаат ненормалниве што праат. Кај е Дикаприо или некој друг. Едини фаци у Холивуд што мислат дека ова е ненормална работа се Дејв Шапел, Роб Шнајдер, Расел Бренд и Бил Маер.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.111
Поени од реакции
44.600
океј е да признаеш дека си бил глуп, секому може да се деси, лошо е другиве што удоволуваат на глупавоста. Тука збориме за 99% од јавните личности од Америка без Бил Маер и Расел Бренд.
Ниеден од нив не признава дека бил глуп. Денес да ги прашаат, нема да најдат корелација меѓу тоа што го сработеа за геј-каузата и ова што денес е реалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom