Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
22 август 2022
Мислења
431
Поени од реакции
1.514
Women are happier without spouse or children, behavioural scientist says

research from the UK and U. S. suggests that the answer is a resounding yes. It shows that women who don’t marry or have children are consistently the happiest group in the population

Single Women Live Longer And Are Happier, Science Says

Како жена, не се согласувам со ова.

Истовремено, трендот на мажите да не трпат жени, тоа секоја е лесно заменлива стејт ов мајнд и нереални фотошопи на For You на Инстаграм како и инфлуенсери кои имаат за цел да ги направат жените одвратни во очите на мажите и проучување како со финти да избегнат алиментација и слични итроштине си го прават своето.

Карванот си врви студии се штанцаат и тие научници утре и наши деца ќе ги учат, а во САД веќе 1 од 6 жени до својата 40та никогаш не биле мајки.

И така.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Како жена, не се согласувам со ова.
Извини, но со сето должно внимание и почит за фактот што си жена - во случајов многупорелевантен факт е тоа што си разумно логично човечко битие... И што не се согласуваш со тоа. Разумен човек со функционален мозок не може да се согласи со тоа.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.930
И што е логиката овде? Бидејќи организаторите се црни лезбејки, црнците не треба да протестираат против расизмот што го доживуваат од страна на полицијата?

Не е битно кој го организира Black Lives Matter, битно е за што се борат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Не е битно кој го организира Black Lives Matter, битно е за што се борат.


Newly revealed IRS tax documents show the social justice nonprofit’s leaders used “white guilt money” to enrich themselves.
Following the reveal of the Black Lives Matter Global Network Foundation’s IRS tax documents, it’s now safe to say that there’s something questionable going on at the social justice nonprofit.

According to the group’s Form 990, first reported by Associated Press, BLM is worth nearly $42 million in net assets—after spending more than $37 million of the $90 million it previously had on high-end real estate, familiar consultants, ambitious grants, and more.

One of the more concerning situations revealed by the financial disclosures is the fact that co-founder Patrisse Cullors was the foundation board’s sole voting director, and held no board meetings, before stepping down last year. Under her leadership, Cullors authorized a six-figure payout to be given to her child’s father for various services, paid $1.8 million to companies owned by her relatives, and ensured that her brother, Paul Cullors, was one of the highest-paid employees of BLM.

Автоматски споено мислење:

Итн, итн... Туп и неук како секогаш.
Но еј Шеки, барем си стабилен истраен во тупавоста и незнаењето. И тоа сепак е нешто. :unsure:
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.930
Newly revealed IRS tax documents show the social justice nonprofit’s leaders used “white guilt money” to enrich themselves.
Following the reveal of the Black Lives Matter Global Network Foundation’s IRS tax documents, it’s now safe to say that there’s something questionable going on at the social justice nonprofit.

According to the group’s Form 990, first reported by Associated Press, BLM is worth nearly $42 million in net assets—after spending more than $37 million of the $90 million it previously had on high-end real estate, familiar consultants, ambitious grants, and more.

One of the more concerning situations revealed by the financial disclosures is the fact that co-founder Patrisse Cullors was the foundation board’s sole voting director, and held no board meetings, before stepping down last year. Under her leadership, Cullors authorized a six-figure payout to be given to her child’s father for various services, paid $1.8 million to companies owned by her relatives, and ensured that her brother, Paul Cullors, was one of the highest-paid employees of BLM.

Автоматски споено мислење:

Итн, итн... Туп и неук како секогаш.
Но еј Шеки, барем си стабилен истраен во тупавоста и незнаењето. И тоа сепак е нешто. :unsure:
Пак ќе те прашам: дали сево ова значи дека црнците ќе треба да прифатат да страдаат од расизмот во полицијата?
„Некој се збогатил од БЛМ, па сега ќе мислиме дека е добро што полицајците убиваат црнци.“ - Дали ова очекуваш дека ќе го помисли некој?

Двете работи не се воопшто поврзани. Ти можеш колку било да ги сакаш или мразиш БЛМ организаторите, ама самото БЛМ како движење и за што се бори е нешто одделно.
Автоматски споено мислење:

Јас не знам што ќе помислите кога ќе ви кажам дека луѓе се збогатуваат и од вашата анти-woke пропаганда.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Хаха, дај објасни ми кој се збогатува од антикултистичка/љгбтп/воук пропаганда... Да донирам уште, не за друго! :ROFLMAO:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Во војската на САД ќе им давале „услуги“ за абортирање и ќе ги советувале како мажите можат да останат бремени... Ова сигурно ќе ја направи војската на САД многу посилна и поспремна за предизвиците на новото време. :unsure:


A leaked Department of Veteran Affairs video showed efforts to promote abortions and more "medically accurate" terminology such as "person who is pregnant" over pregnant women.

A "Reproductive Health Training" video from April 2023 advised staffers on how to counsel veterans considering abortion.

Before discussing counseling procedures, the video began with a "note" on language that clarified, "Not all people who seek abortions identify as women." Another note read, "’Person who is pregnant’ is inclusive and preferred to ‘pregnant woman.’"

"When ‘women’ is used in this presentation series, it’s because the studies cited only included ciswomen," the video also stated.

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.494
Пак ќе те прашам: дали сево ова значи дека црнците ќе треба да прифатат да страдаат од расизмот во полицијата?
„Некој се збогатил од БЛМ, па сега ќе мислиме дека е добро што полицајците убиваат црнци.“ - Дали ова очекуваш дека ќе го помисли некој?
90% убиените црнци гинат во ваква интеракција со полицијата:
1695634650128.jpeg

Оснивачите на БЛМ со парите што ги собраа си купиле преубави куќи во чисто бела населба бидејќи никој не сака да живее окружен со црнци па ни они самите.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Старо е, ама да се потсетиме како се преклопуваат некои агенди.

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.494

Канадските родители не планираат да замолчат

Со години, Канаѓаните се бомбардирани со пропаганда дека „трансжените се жени“. Им се повторува дека секој што се спротивставува на екстремните и бесмислени идеи во училиштата мора да е хејтер со предрасуди, фанатик, па дури и екстремно десничарски екстремист. Излегува дека Канаѓаните не ја купуваат таа приказна.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.930

Канадските родители не планираат да замолчат

Со години, Канаѓаните се бомбардирани со пропаганда дека „трансжените се жени“. Им се повторува дека секој што се спротивставува на екстремните и бесмислени идеи во училиштата мора да е хејтер со предрасуди, фанатик, па дури и екстремно десничарски екстремист. Излегува дека Канаѓаните не ја купуваат таа приказна.
Фејк њуз. Поголем дел беа на контрапротестите, а не на протестите за ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom