Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
у такво опшество живееме што би рекол џокерот. Никому не му е гајле за туѓите чувства. Порано пред многу години кога постоеле други општества и цивилизации менталното здравје било топ приоритет, те праќаат у војна да се челичиш.
Се сменило тоа таму ќе се смени и тука.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
барем, у тие војни, си знаел за што се бориш
во денешните војни мотивот на војникот е нејасен (исклучок се муслиманите)
муабетов ми е за денешниве сребриња, што не знаат што е страдање, а нон стоп се батхрт и го криват опшеството.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
муабетов ми е за денешниве сребриња, што не знаат што е страдање, а нон стоп се батхрт и го криват опшеството.
а мојот муабет е скроз дисконектиран од топикот
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Мене ме интересира како се одвива тој внатрешен процес на осознавање!? Дарк Елементал избега од форумов, а ми збореше за разликата од материјалното и духовното. Ама материјалното има своја физичка манифестација.
Има нешто во таоизмот за ова. Link
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.800
муабетов ми е за денешниве сребриња, што не знаат што е страдање, а нон стоп се батхрт и го криват опшеството.
90 % од балканската младина. Најверојатно да им кажеш дека некогаш набивале на кол поради тоа што си припадник на одредена вера и покрај се не ја менувале или пак дека затварале по логори, убивале за 1 војник 100 луѓе од друга националност, ќе си мислат дека им кажуваш некое сценарио од филм. Сакаат да живеат као на запад, секое срање од таму го донесоа овде а најбитното од запад не можат да го видат и да сфатат зошто они живеат добро а ние лошо.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Има нешто во таоизмот за ова. Link
Не е прв пат да ми го пратат овој линк, а и знам кој ми го прати. Сега членот е деактивиран. :sneaky:

Тоа е исто како јас да ти ги пратам Пухта и Савињи, зачинето со Ниче, и да тераме одредена агенда. Тоа не води никаде. Зошто? Затоа што е само теоретска мисла (мислам на овие од историскава школа).

Ова е само ненаучен концепт.
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Не е прв пат да ми го пратат овој линк, а и знам кој ми го прати. Сега членот е деактивиран. :sneaky:

Тоа е исто како јас да ти ги пратам Пухта и Савињи, зачинето со Ниче, и да тераме одредена агенда. Тоа не води никаде. Зошто? Затоа што е само теоретска мисла (мислам на овие од историскава школа).

Ова е само ненаучен концепт.
Знам имаше нешто и некои христијани ми збореа дека душата не ги опфаќа половите разлики.
Но како што велиш, само мисла е.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Знам имаше нешто и некои христијани ми збореа дека душата не ги опфаќа половите разлики.
Но како што велиш, само мисла е.
Епа во Исламот имаш 72 девици, значи во одредени религии и душата си има своја полова манифестација. :D

Тоа е само верување, ништо повеќе.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не мислам дека причината за ова е дека она е woke, или дека сака да биде политички коретна и да не навреди некој.
Мислам дека е едноставно глупа женава, и оваа „страшно круцијална“ промена во начинот на кој се изразува, нема да ја направи добар човек.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не мислам дека причината за ова е дека она е woke, или дека сака да биде политички коретна и да не навреди некој.
Мислам дека е едноставно глупа женава, и оваа „страшно круцијална“ промена во начинот на кој се изразува, нема да ја направи добар човек.
Некој жена кој не ја познавам и да речеме е од САД решила место лето да вика кв3 поради да речеме Австралијанци и сето тоа на англиски и сега ние се замараме со тоа...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Не мислам дека причината за ова е дека она е woke, или дека сака да биде политички коретна и да не навреди некој.
Мислам дека е едноставно глупа женава, и оваа „страшно круцијална“ промена во начинот на кој се изразува, нема да ја направи добар човек.
Или се заебава и се обидува да биде поразбудена од разбудените.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom