Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.242
Одвратно ми е тоа нивно мешање во уметноста и културата. Знам дека има и други, можеби и побитни општествени аспекти нивното роварење, али за ова сум им се фатил, затоа што сметам дека уметноста е многу битен аспект од човековото постоење.

Но, нека нема дилема, никогаш не можам да се помирам со состојби како оние предходно, во Холивуд, или по фирмите, каде ровареа сексуални предатори на позиции, кои мислат дека Господ им дал право да прават што сакаат. Куртони како Вајнстајн, или Епстајн и слични. Чак повеќе би ги трпел овие досадни, патетични, снегулки да ми се мешаат у штипки, отколку да дозволам (кога би имал моќ, нели) повторно владеење на такво поведение, какво што презентираа Вајнстајн и слични.
Очигледно борбата против такви, борбата против расната нееднаквост, полека ги присвојува истите архетипи, модели, против кои се бори, само обратно поларизирани. Што (некој би рекол) ги прави еднакви.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.531
Поени од реакции
28.947
Lol, pa na koja strana pripagaa Weinstein i Epstein?
Koi im bea najdobri prijateli?


Da ne zaboravime i na Polanski, sto do deneska uste go branat.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.242
Вакво насилие врз основните уметнички норми, како што е слободата/искреноста на авторот, немало уште од времето на Хитлер, кога морале сите уметници да бидат нешто како соц-реалисти, а никако апстракни и сл. Дури и бил создаден еден патувачки музеј на назадна уметност, односно уметност која не се вклопува во визуелните пориви на нивната идеологија. Народот требал да ги следи овие изложби во замрачени простории и да се потсмева на нивната накрадност (според нацистичкиот светоглед).
Музејот/изложбата била стварно многу посетена. Само што, многумина сакале да ги видат тие дела, но не да им се потсмеваат. Сфатиле дека нешто не штима, кога пристигнале бројките за посетеност на таа изложба, но и на спротивната изложба, велелепно изложена, која требало да го слави исклучивиот нацистички визуелен пристап, а која стандардно имала упола помалку посетители.
Секако, одредени кругови одма тука насетиле некаква еврејска диверзија.

Па така и денес, на пример, имаме случаи еден политички исправен филм на Ротен Томејтос да има 89% од критичари (врзани со пари и активизам), а од публика да има 13%. Па, ако следите access media, редовно ќе бидете информирани оти таа дискрапанција е дело на машките бели шовинисти расисти и нивните даунвоутс.

Народот и во двата случаи добро знае како стојат работите и не е чудо што изложбата на "назадна" уметност имала поголема посетеност, од другава, како и глупите филмови со плитко и патетично имплантирани агенди, што флопнуваат во кино (и општо, на пазар) и имаат ниски рејтинзи кај публика.
Автоматски споено мислење:

Lol, pa na koja strana pripagaa Weinstein i Epstein?
Koi im bea najdobri prijateli?


Da ne zaboravime i na Polanski, sto do deneska uste go branat.
Сепак, Mee too, која се бореше против овие и нивните пракси, е битен дел од ова движење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
Мислам дека ова е канцерот на овој век, јас сум песимист дека ќа заврши целата работа добро т.е очекувам да произведе нов „Хитлер“ и тешки немири, само не му стапнале уште на нерв на правиот лудак.

Црнците во САД, малцинства, религии (читај муслиманите калимеровци)низ цел свет, Транс и што ти не, буквално имаш вакви паразити кои вечно се „угнетени“ на секој чекор. За жал лудоста не овие некој ја користи за профит, а нормално за некој да ќари друг треба да изгуби, па луѓе губат пари/работни позиции/углед и тн само затоа што кажале нешто што на некој начин ги навредило (буквално секој збор може да го сфатат како навреда оти ги има еден куп различни групи).

Во САД истово мислам дека е почнато од преку 30тина години (пример во Seinfeld), во Curb Yor Enthusiasm имаше повеќе сцени (еве една) и зема се поголем и поголем замав. Веќе е дојдено надвор од тука да се правдаш оти не си примил на работа некој што е геј/транс/друга раса (небаре сите белци и хетеро што доаѓаат на интерју се примаат). Во државава со рамковниве го имавме веќе во државните институции, за скоро ќе дојде да мора и во приватни бизниси да бидат вработени и ќе станува се полошо и полошо.

Друга работа што е отидена во три лепе е и soft language, дојдено е човек да се плаши да искоментира било што, и пред да зборнеш дури и во опуштен муабет мора 5 пати да помислиш дали соговорникот има некаков инвалидитет или на било каков начин може да го навредиш, чика Џорџ многу одамна го зборуваше ова (малку доцневме претходно, сега со интернетот ќе фатиме терк за вакви срања, не фаќаме за нешто корисно и паметно).
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Да беше само Вичер...
Денес, длабоко сме навлезени во период од филмската индустрија, во кој главниот збор за филмот, не го води режисерот, туку бордот на филмската компанија. Тој период започна веднаш по првиот филм Војната на Ѕвездите, кога сфатија колку можат да заработат од разни странични начини, како што е на пример, продавање на маици, играчки и др., со филмската франшиза.
Речиси и да не може денес да ти одобрат високо буџетен филм, без да ти бидат длабоко вметнати идеолошките поставки на таа багра. На пример, нема веќе многу зелени светла за филмови во кои главниот лик е мажествен хетеро белец и тн.
Мора да има најмалку три работи: racial diversity (на пример, не може белец да биде главен лик само и тн.), sexual diversity (на пример, не може средовечен лик да биде главен лик само, мажот ако може да биде несигурен проблематичен лик и тн.), body positivity (дебела мора да има некоја и сл.) и други глупости.

Вакво насилие врз основните уметнички норми, како што е слободата/искреноста на авторот, немало уште од времето на Хитлер, кога морале сите уметници да бидат нешто како соц-реалисти, а никако апстракни и сл. Дури и бил создаден еден патувачки музеј на назадна уметност, односно уметност која не се вклопува во визуелните пориви на нивната идеологија. Народот требал да ги следи овие изложби во замрачени простории и да се потсмева на нивната накрадност (според нацистичкиот светоглед). Станува збор за систематско уривање на столбот врз кој се темели уметноста, а тоа е слободата и искреноста на авторот.
Они не смениле ниту еден запчаник у холивудската „уметност" на суштинско ниво. Холивуд секогаш го трубел популарниот наратив у Америка. Кога на Америка ѝ требале Џејмс Дин и Мерлин Монро, Холивуд тоа го произведувал. Кога на Америка ѝ требале Чарлс Бронсон и мускулите на Силвестер Сталоне, Холивуд тоа го произведувал. Кога на Америка ѝ требаат трансродови лица и дебели црнкињи, Холивуд тоа го произведува.

Проблемот со овој глуп бран од фанатици е тоа што вешто трубат „либерални" зборчиња, иако, на суштинско ниво, се фанатици кои се дијаметрално спротивни од све зад што стои либералниот филозофски дискурс чијашто суштинска поента одамна ја имаат посрано. Они се на другата страна од потковицата, свртени спроти Хитлер, но со истата жед за моќ и одмазда.
Фрустрациите и фанатизмот се гадна ствар у комбинација, посебно кога група луѓе ќе почне да си ги проектира личните психолошки проблеми у некоја социјална идеологија. Тогаш нивните комплекси добиваат епски размери и стануваат некаква социјална реалност. Наративот, мање више, не е битен, со секој наратив може да се има фанатичен, па и тоталитарен пристап, нешто за што сведочи историјата. Ја не ги делам овие од другите морони, поривите им се исти. Не е битно какви гласовни структури (зборови) им излагаат од устата.

Хана Арент би посветила томови на култов од дебили.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.531
Поени од реакции
28.947
Сепак, Mee too, која се бореше против овие и нивните пракси, е битен дел од ова движење.
MeToo e vaginalen chad.
Ima uste 100 Vajnstajnovci. Koga ke im zavrsi korista od niv i za niv ke ima #metoo.
Sto e uste postrasno, se dokaza so Epstajn deka ima rampanten pedo ring, deka ne e luda konspiracija na zaostanatite konzervativci.

Pa eve bas lani Polanski, osuden pedofil zema nagrada u francija :D

Eve i godinava, pokraj site kritiki, Netflix kako nisto go izdade Cuties, film vo koj kamerata najgolemiot del se fokusira na intimni delovi od telo na maloletni devojcinja.

I kako gi pretstavija mediumite kritikite?
Beli mazi sho ja mrazat reziserkata oti e crna. Ima 87 rating na roten tomatoes.

Desentiziraat. Pa normaliziraat. Pa te raspnuvaat ako ne prifakas.

Od sekogas se znaelo, vo Holywood se pocnuva na kolenici.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.383
Поени од реакции
37.410
Најчист пример за оваа цензура, и за тоа што не смееш да збориш освен ако не ти е одобрено беше Специјалот на Дејв Шапел на Нетфликс, Sticks and Stones.

Кога искочи, на само прогласените критичари им сметаше тоа што Дејв збореше па на Ротен Томатос му дадоа оценка од 0%, за после публиката да му даде 99% и таа бројка уште стои.

Сега бројката од "експертите" е 35%.

Само мал дел од критиките:

"You've got our attention, pal. You just haven't delivered the funny."

"Sticks & Stones leaves the audience with the sense that there was more work to be done before the special was filmed."

"Like dropping in on a rascally uncle who doesn't know, or doesn't care, how much he's disappointing you."Најголем удар од оваа cancel култура мислам дека трпат комичарите, затоа што не смеат да направат ни еден шала без разно разни лезбејки да им се турнат во фаца и да ги нарекуваат расисти и фашисти.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.138
Поени од реакции
85.464
Збирштина на крлежи кои цел живот немаат ништо потешко кренато од пенкало. Цело време дремат по социјалните мрежи и бараат жртва... истотака се карактеризираат по зголемениот исплив на емоции и хистеришање пред јавноста, 30 годишни недораснати бебиња. И кај нас има вакви, главно се во невладините организации, Хелсиншки, а ги има и на твитер (васиљовци и компанија).
Познавав една женска персона, при разговор секој втор збор и беше пеер, откако се зачлени во невладиниве организации, почна да ја мава грижа на совест и сега пропагира политичка конкретност. Класична секта. Доброто во ова што сеуште во земјава не сме дојдени до тој степен како Американците, таму отидена е во неповрат состојбата.

Најчист пример за оваа цензура, и за тоа што не смееш да збориш освен ако не ти е одобрено беше Специјалот на Дејв Шапел на Нетфликс, Sticks and Stones.

Кога искочи, на само прогласените критичари им сметаше тоа што Дејв збореше па на Ротен Томатос му дадоа оценка од 0%, за после публиката да му даде 99% и таа бројка уште стои.

Сега бројката од "експертите" е 35%.

Само мал дел од критиките:

"You've got our attention, pal. You just haven't delivered the funny."

"Sticks & Stones leaves the audience with the sense that there was more work to be done before the special was filmed."

"Like dropping in on a rascally uncle who doesn't know, or doesn't care, how much he's disappointing you."Најголем удар од оваа cancel култура мислам дека трпат комичарите, затоа што не смеат да направат ни еден шала без разно разни лезбејки да им се турнат во фаца и да ги нарекуваат расисти и фашисти.
За ваквите само Џорџ Карлин, али си замина стариот нажалост... да беше жив, ќе имаше еден куп материјал за работење
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Најчист пример за оваа цензура, и за тоа што не смееш да збориш освен ако не ти е одобрено беше Специјалот на Дејв Шапел на Нетфликс, Sticks and Stones.

Кога искочи, на само прогласените критичари им сметаше тоа што Дејв збореше па на Ротен Томатос му дадоа оценка од 0%, за после публиката да му даде 99% и таа бројка уште стои.

Сега бројката од "експертите" е 35%.

Само мал дел од критиките:

"You've got our attention, pal. You just haven't delivered the funny."

"Sticks & Stones leaves the audience with the sense that there was more work to be done before the special was filmed."

"Like dropping in on a rascally uncle who doesn't know, or doesn't care, how much he's disappointing you."Најголем удар од оваа cancel култура мислам дека трпак комичарите, затоа што не смеат да направат ни еден шала без разно разни лезбејки да им се турнат во фаца и да ги нарекуваат расисти и фашисти.
Можеби Џон Клиз најубаво го лоцира проблемот во нова генерација која е пресензитивна и нема смисла за хумор, посебно малку поекстремен црн хумор со кој порасна мојата, ова го имам согледано и околу мене... пример со постар колега на групен чет муабетиме за подолгорочен проект, убацивме " ова е битно за тие што ќе ја преживеат корона " - веднаш добивме реакции од помладите " шегата ви е многу несоодветна ".
Хуморот е најчесто соушл коментери, дали на микро ниво се зезаш со некој или себе како мастурбаторот Луи, или макро зезаш стереотипи како Карлин има своја цел да илуминира состојби и те тера да се соочиш.

Прашајте се сите дали и вие сте лесно навредливи, или која ви е границата, форумот воопшто не е исклучок за лимитирана слобода на говор.

Сите останати движења, Воке, КенслКалчр се само манифестација на повисоко ниво на преосечајноста, секако нивната наивност ја користи некој.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.383
Поени од реакции
37.410
Можеби Џон Клиз најубаво го лоцира проблемот во нова генерација која е пресензитивна и нема смисла за хумор, посебно малку поекстремен црн хумор со кој порасна мојата, ова го имам согледано и околу мене... пример со постар колега на групен чет муабетиме за подолгорочен проект, убацивме " ова е битно за тие што ќе ја преживеат корона " - веднаш добивме реакции од помладите " шегата ви е многу несоодветна ".
Хуморот е најчесто соушл коментери, дали на микро ниво се зезаш со некој или себе како мастурбаторот Луи, или макро зезаш стереотипи како Карлин има своја цел да илуминира состојби и те тера да се соочиш.

Прашајте се сите дали и вие сте лесно навредливи, или која ви е границата, форумот воопшто не е исклучок за лимитирана слобода на говор.

Сите останати движења, Воке, КенслКалчр се само манифестација на повисоко ниво на преосечајноста, секако нивната наивност ја користи некој.
Убаво кажа, едноставно немаат смисла за хумор, се сфаќаат сериозно, и не го разбираат концептот на слобода на говор. Не може да имаш слобода на говор, ама плус милион подточки што смееш да кажеш, а што не смееш. И навредата кон некого без разлика каква и да е, е слобода на говор, затоа што освен што ти упатиле неколку погрдни зборови, друго ништо не ти фали.

Класични снегулки, затворени во стаклено ѕвоно.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Убаво кажа, едноставно немаат смисла за хумор, се сфаќаат сериозно, и не го разбираат концептот на слобода на говор. Не може да имаш слобода на говор, ама плус милион подточки што смееш да кажеш, а што не смееш. И навредата кон некого без разлика каква и да е, е слобода на говор, затоа што освен што ти упатиле неколку погрдни зборови, друго ништо не ти фали.

Класични снегулки, затворени во стаклено ѕвоно.
Токму така, чекор понатаму, екстремниот хумор има своја функција, дури и кога некој се зеза со тебе постепено градиш отпорност, се соочуваш, растеш. Со забрана на слободата на говор во комедијата, па и околу себе, уништуваме многу битна алатка за развивање отпорност во животот.

Секогаш постоеле и ќе постојат секакви политички струи кои за да се манифестираат имаат потреба од критична маса, новата генерација со својата преголема сензитивност сега е погодна за манипулација на ново ниво.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Мислам дека има уште една непозната во формулата, покрај +30 годишни зависници од социјални мрежи кои немаат смисла за хумор, немаат работа, живеат во подрум и плачат на сѐ....никогаш немале ни секс. Претпоставувам од таму и им се фрустрациите. До душа и не се привлечни. Зелена коса, натронтана со 150 кила и нервозна. Има видеа како плачат на едно обично "здраво"! Здраво, ништо повеќе. Ама се посебни на свој начин, имаат свој род со свои заменки. :love:

За "мисџендеринг" да се одговара кривично! :cautious:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.242
MeToo e vaginalen chad.
Ima uste 100 Vajnstajnovci. Koga ke im zavrsi korista od niv i za niv ke ima #metoo.
Sto e uste postrasno, se dokaza so Epstajn deka ima rampanten pedo ring, deka ne e luda konspiracija na zaostanatite konzervativci.

Pa eve bas lani Polanski, osuden pedofil zema nagrada u francija :D

Eve i godinava, pokraj site kritiki, Netflix kako nisto go izdade Cuties, film vo koj kamerata najgolemiot del se fokusira na intimni delovi od telo na maloletni devojcinja.

I kako gi pretstavija mediumite kritikite?
Beli mazi sho ja mrazat reziserkata oti e crna. Ima 87 rating na roten tomatoes.

Desentiziraat. Pa normaliziraat. Pa te raspnuvaat ako ne prifakas.

Od sekogas se znaelo, vo Holywood se pocnuva na kolenici.
Мее Тоо имаше благородна цел, ама се претвори во лов на вештерки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom