Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.594
Поени од реакции
10.374
Канцерот на модерното општество. Се работи за корисни идиоти кои имаат премногу слободно време, а премалку функционални мозочни виуги. Профилот на ваквите куртони е ист секаде во светот, тоа е типичен лакањаш за кои многу пати е зборувано на форумов. Претежно се млади луѓе тазе излезени од факултет, кои себеси се сметаат за „прогресивни“ луѓе кои припаѓаат на левичарската нео-либерална идеологија и членуваат во разноразни невладини организации како Антифа, БЛМ и слични секти. Други симптоми на оваа болест која претежно фаќа кај млади квази-интелектуалци кои живеат во урбана средина се:

-поддршка за политичари како Џастин Трудо и слични либтардски куртони;
-љубов кон социјализам/комунизам;
-омраза кон христијанството и христијаните, а во исто време премолчување на секое злосторство направено во име на исламот од неговите приврзаници;
-главни борци против white supremacy и white privilege, а во исто време премолчување на секое зло направено од црнците/латиносите кон белците.
-трансџендер/лгбт

Ова се тип на луѓе кои што одговараат со „јас знам“ на прашање кое што не го добиле. Го пикаат носот онаму каде што не им го збира и мислат дека се паметни луѓе, а во суштина се само куртони кои се користени од левиот политички естаблишмент за остварување на нивни цели.

Главната грешка што ја прават оние што се на мета од PC mob е тоа им се извинуваат. Тоа е голема грешка, на тој начин само им даваат поголема сила и слобода на пуританциве. Треба да има повеќе backfire кон овие групи пред да земат поголем замав и да не однесат кон Орвеловиот кошмар.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Киднапери на правите левичарски вредности, безработнички гомнари заради кои луѓето имааат погрешна претстава за левицата. Немаат тие никаква идеологија или цел, тоа се позери, желни за внимание пред се.

Но од друга страна, такви позери има и на другата, условно речено десна страна, тоа пак се истите нивни близнаци кои се палат на борба за божиќ, борба за Ден на благодарноста, во име на одбрана на белата раса опасно флертуваат со класични и реални неонацистички ставови и движења, ги нарекуваат другите снегулки а нив се ги дразни и ги нервира, типови како Шапиро, Овенс, Чарли Кирк и слични.

Така да тоа е одлика на севкупното модерно општество, не само на една страна, едноставно, како што кажа погоре членот, ликови со премногу слободно време, освен самите креатори на т.н “културни војни“, тие што се на врвот, тие добро си заработуваат од тоа, тоа се не многу познати милијардери од двете страни на политичкиот спектар.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Candace Owens(crna zena) i Ben Shapiro (evrein) flertuvaat so neo nacisticki zdruzenija i ja odbranuvaat belata rasa.
Ok.
Не они лично, они не очајни за други работи, ги плаши женска пичка, се попалуваат на машки што носат фустан, зборував севкупно за многу конзервативни ликови дека знаат да забегаат у чудни води во име на “културна војна“
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.524
Поени од реакции
28.918
Не они лично, они не очајни за други работи, ги плаши женска пичка, се попалуваат на машки што носат фустан, зборував севкупно за многу конзервативни ликови дека знаат да забегаат у чудни води во име на “културна војна“
Zagreovi se takvite, hipokriti nisto fazla. Ne se relevantni. Ako se toa e samo kako za potsmev.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
се попалуваат на машки што носат фустан
Harry Styles Mocks Candace Owens’ Call to ‘Bring Back Manly Men’

The comment appeared to be a response to one of Styles’ fiercest critics, US conservative commentator Candice Owens.
Интересен начин за потсмев,замисли да е обратно - да е конзервативец и да исмева либерална црнкиња со банана во уста :icon_lol:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
А што па она толку се попалила дали уметник носле фустан или не и дека тоа било знак дека немало јаки мажи, глупост тешка.

Уметниците, пеачите и слични секогаш имале такви модни експериметирања, у 80-ти Дејви Боуви, Принц и слични како се облекувале, и тогаш ли бил муабетот со јаките мажи.

Сакав само со еден пример да ви доловам колку и на двете страни има такви плачки за сосем небитни теми кои немаат ништо суштинско за дебатирање.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Киднапери на правите левичарски вредности, безработнички гомнари заради кои луѓето имааат погрешна претстава за левицата. Немаат тие никаква идеологија или цел, тоа се позери, желни за внимание пред се.

Но од друга страна, такви позери има и на другата, условно речено десна страна, тоа пак се истите нивни близнаци кои се палат на борба за божиќ, борба за Ден на благодарноста, во име на одбрана на белата раса опасно флертуваат со класични и реални неонацистички ставови и движења, ги нарекуваат другите снегулки а нив се ги дразни и ги нервира, типови како Шапиро, Овенс, Чарли Кирк и слични.

Така да тоа е одлика на севкупното модерно општество, не само на една страна, едноставно, како што кажа погоре членот, ликови со премногу слободно време, освен самите креатори на т.н “културни војни“, тие што се на врвот, тие добро си заработуваат од тоа, тоа се не многу познати милијардери од двете страни на политичкиот спектар.
Па да, но кажи ми како ти личи:
На пример, дали таа десна страна ја има киднапирано филмската индустрија, дали има киднапирано некоја уметност, било која, дали мора секој филм што сака да помине, мора да има хетеро бели мажи, како ѕвезди?
... ... ...

Знаеш колку вакви примери можам од општествово да ти кажам?
Не е еднаква опасноста од двете, киднаперите на правите левичарски вредности се доста добро позиционирани во управувањето со општеството. Под управување со општеството, подразбирам еклектичен збир на сите нивоа: градители на јавно мнение, регулатори на слобода на говор, бордови на компании, врв на шоубизнис и тн., а не само политички структури на власт.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не е еднаква опасноста од двете, киднаперите на правите левичарски вредности се доста добро позиционирани во управувањето со општеството. Под управување со општеството, подразбирам еклектичен збир на сите нивоа: градители на јавно мнение, регулатори на слобода на говор, бордови на компании, врв на шоубизнис и тн., а не само политички структури на власт.
Апсолутно се согласувам, воопшто не е еднакво, релативизаторите на муслиманските срања, борците за трансродови тоалети и инклузивни филмови доминираат многу повеќе, јас чисто наведов дека има во мојот коментар оти знам дека нема други членови да го спомнат тоа, а иначе реков дека се согласувам речиси со сите, дека такви од секакви баналности се прават чисти срања.

Еве ќе земам два примери, серијата Witcher, без оглед што се работи за средновековна фантазија, сепак е работена според полски автор кој инспирација земал разни европски митологии и историјата на својата родна земја, немаше потребна од толку вештачко и изнасилено пикање на небели карактери и глумци.

Друг пример сега актуелен е со новата книга на Џордан Питерсон. Сум кажал дека немам некое добро мислење за типот, посебно ми е смешно некој да пишува книги за самопомош а самиот едвај преживеал поради тоа што сам се довел во состојба на зависност, но настрана тоа, во име на некаква борба за права и заради несогласување со неговите ставови, издавачката куќа каде требаше да ја издава својата нова книга дојде во ситуација да им реагираат вработени и сега да овие одбијат да му ја објават книгат. Клаасичен фашизам, хитлерово палење книги и прогласување дегеративна уметност е работата, ама иронично доаѓа од левичарската страна. Пушти го човекот нека си ја објави книгата, па после критикувај му ги ставовите и него лично ако сакаш, каква е таа цензура.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Апсолутно се согласувам, воопшто не е еднакво, релативизаторите на муслиманските срања, борците за трансродови тоалети и инклузивни филмови доминираат многу повеќе, јас чисто наведов дека има во мојот коментар оти знам дека нема други членови да го спомнат тоа, а иначе реков дека се согласувам речиси со сите, дека такви од секакви баналности се прават чисти срања.

Еве ќе земам два примери, серијата Witcher, без оглед што се работи за средновековна фантазија, сепак е работена според полски автор кој инспирација земал разни европски митологии и историјата на својата родна земја, немаше потребна од толку вештачко и изнасилено пикање на небели карактери и глумци.

Друг пример сега актуелен е со новата книга на Џордан Питерсон. Сум кажал дека немам некое добро мислење за типот, посебно ми е смешно некој да пишува книги за самопомош а самиот едвај преживеал поради тоа што сам се довел во состојба на зависност, но настрана тоа, во име на некаква борба за права и заради несогласување со неговите ставови, издавачката куќа каде требаше да ја издава својата нова книга дојде во ситуација да им реагираат вработени и сега да овие одбијат да му ја објават книгат. Клаасичен фашизам, хитлерово палење книги и прогласување дегеративна уметност е работата, ама иронично доаѓа од левичарската страна. Пушти го човекот нека си ја објави книгата, па после критикувај му ги ставовите и него лично ако сакаш, каква е таа цензура.
Да беше само Вичер...
Денес, длабоко сме навлезени во период од филмската индустрија, во кој главниот збор за филмот, не го води режисерот, туку бордот на филмската компанија. Тој период започна веднаш по првиот филм Војната на Ѕвездите, кога сфатија колку можат да заработат од разни странични начини, како што е на пример, продавање на маици, играчки и др., со филмската франшиза.
Речиси и да не може денес да ти одобрат високо буџетен филм, без да ти бидат длабоко вметнати идеолошките поставки на таа багра. На пример, нема веќе многу зелени светла за филмови во кои главниот лик е мажествен хетеро белец и тн.
Мора да има најмалку три работи: racial diversity (на пример, не може белец да биде главен лик само и тн.), sexual diversity (на пример, не може средовечен лик да биде главен лик само, мажот ако може да биде несигурен проблематичен лик и тн.), body positivity (дебела мора да има некоја и сл.) и други глупости.

Вакво насилие врз основните уметнички норми, како што е слободата/искреноста на авторот, немало уште од времето на Хитлер, кога морале сите уметници да бидат нешто како соц-реалисти, а никако апстракни и сл. Дури и бил создаден еден патувачки музеј на назадна уметност, односно уметност која не се вклопува во визуелните пориви на нивната идеологија. Народот требал да ги следи овие изложби во замрачени простории и да се потсмева на нивната накрадност (според нацистичкиот светоглед). Станува збор за систематско уривање на столбот врз кој се темели уметноста, а тоа е слободата и искреноста на авторот.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.376
Поени од реакции
37.325
Киднапери на правите левичарски вредности, безработнички гомнари заради кои луѓето имааат погрешна претстава за левицата. Немаат тие никаква идеологија или цел, тоа се позери, желни за внимание пред се.

Но од друга страна, такви позери има и на другата, условно речено десна страна, тоа пак се истите нивни близнаци кои се палат на борба за божиќ, борба за Ден на благодарноста, во име на одбрана на белата раса опасно флертуваат со класични и реални неонацистички ставови и движења, ги нарекуваат другите снегулки а нив се ги дразни и ги нервира, типови како Шапиро, Овенс, Чарли Кирк и слични.

Така да тоа е одлика на севкупното модерно општество, не само на една страна, едноставно, како што кажа погоре членот, ликови со премногу слободно време, освен самите креатори на т.н “културни војни“, тие што се на врвот, тие добро си заработуваат од тоа, тоа се не многу познати милијардери од двете страни на политичкиот спектар.
Разликата е што токму оваа cancel култура доаѓа од левата страна и зема се поголем замав. Луѓе остануваат без работа, бизниси се распаѓаат само поради различно мислење и истото искажано јавно. Од друга страна, и да флертуваат со неонацистички ставови и движења како што викаш, нема некоја посериозна последица, или барем луѓето ова не го сфаќаат сериозно, барем за сега. Опасноста за целосна цензура, и забрана за искажување на своето мислење во моментов доаѓа од левицата, иронично затоа што тие се декларираат како борци за слобода и права.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Јас лично не ги гледам баш како левица тие.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.524
Поени од реакции
28.918
А што па она толку се попалила дали уметник носле фустан или не и дека тоа било знак дека немало јаки мажи, глупост тешка.

Уметниците, пеачите и слични секогаш имале такви модни експериметирања, у 80-ти Дејви Боуви, Принц и слични како се облекувале, и тогаш ли бил муабетот со јаките мажи.

Сакав само со еден пример да ви доловам колку и на двете страни има такви плачки за сосем небитни теми кои немаат ништо суштинско за дебатирање.
Nejzino mislenje.
Zosto da ne moze da go iskaze?

Demek i ovie ne se oblekuat po fustani za vnimanie... demek im smeta sho gi spomnuvaat...

Pa 4 godini slusame deka Donald Trump e portokalov pa nikomu nisto.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Nejzino mislenje.
Zosto da ne moze da go iskaze?

Demek i ovie ne se oblekuat po fustani za vnimanie... demek im smeta sho gi spomnuvaat...

Pa 4 godini slusame deka Donald Trump e portokalov pa nikomu nisto.
Па не реков јас да ја цензурираат, само посочувам дека скока како попарена за небитни и тривијални работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom