Wizz Air летови од/до Македонија

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Благодарам за забелешката. Пренесено е на вистинско место, агенцијата за превод направила каша попара.

Инаку, ти текна да пријавиш забелешка преку веб сајтот?
Гледам дека си поушпатен па ако можеш да ми кажеш како оди постапката за резервација , значи прво правиш профил потоа бираш дестинација плаќаш со картичка е после тоа како иде ти стига код на маил или , и знам дека чекирањето се прави недела пред да тргнеш, и откако ке ја чекираш дали веднаш треба да се испечати ?
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Гледам дека си поушпатен па ако можеш да ми кажеш како оди постапката за резервација , значи прво правиш профил потоа бираш дестинација плаќаш со картичка е после тоа како иде ти стига код на маил или , и знам дека чекирањето се прави недела пред да тргнеш, и откако ке ја чекираш дали веднаш треба да се испечати ?
Испечати ја откако си сигурен дека си завршил со додавање дополнителни услуги (багаж, приоритетен бординг итн).
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Благодарам за забелешката. Пренесено е на вистинско место, агенцијата за превод направила каша попара.

Инаку, ти текна да пријавиш забелешка преку веб сајтот?
Преку сајтот не ми текна, но ете, штом веќе е пренесено на вистинското место, да не ги спамирам повторно. :)

Туку, како иде со кодовите за попуст работава...? Не знам дали е до мене, ама никако не можам да најдам асален код. :( Ниту еден не работи.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Преку сајтот не ми текна, но ете, штом веќе е пренесено на вистинското место, да не ги спамирам повторно. :)

Туку, како иде со кодовите за попуст работава...? Не знам дали е до мене, ама никако не можам да најдам асален код. :( Ниту еден не работи.
Кодовите функционираат само во одредено време кое по правило е ограничено и однапред комуницирано и обично трае најмногу ден-два. Моментално нема активни кодови за попуст.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Испечати ја откако си сигурен дека си завршил со додавање дополнителни услуги (багаж, приоритетен бординг итн).
значи може веднаш да се печати иако на пример летот ми е за месец дена , и дали и повратна може веднаш да се испечати
фала
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.017
значи може веднаш да се печати иако на пример летот ми е за месец дена , и дали и повратна може веднаш да се испечати
фала
Ќе се чекираш и после ќе можеш да принташ, ќе ти даде линк до pdf. формат од твојата карта која можеш да ја симнеш на пц и да ја испринташ.
Можеш да се чекираш најрано 1 месец пред летот. Во било кој правец - 1 месец пред летот.

АКО! си се чекирал и си ја испринтал картата, а решиш да додадеш услуга како на пример приоритетно качување, повеќе простор, додатен багаж и слично - ќе ги купиш овие додатоци и пак ќе одиш да си ја симнеш новата карта со додадените ствари зошто на старата нема да ти пишува дека на пример имаш плус багаж.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Aj malku pomos ve molam ama ako moze pobrzo, treba da kupuvam karti online so wizzair
Znaci ne mi e jasno kako e toa "prijavuvanje online" i opcijata preku WEB e besplatna a na aerodrom e 600den, e sega dali e toa cekiranje ustvari, ako e cekiranje kako ke se cekiram online, neli treba da mi dadat boarding pass, na mejl li prakjaat toa ili kako ide?
I uste edna rabota za bagazot odbrav samo "mala kabinska torba-besplatno" (nema da imam check-in kuferi, samo rance vo racen bagaz) i vo sledniot cekor pri rezervacijata mi kazuva deka ne sum odbral nikakov bagaz, zosto, da ne recat posle nemozes ni rance vo avion, kako ide toa,
So wizzair prvpat ke patuvam i zatoa prasuvam vaka podetalno, ima mnogu razliki vo bukiranje so drugi kompanii,
Pozzz i fala odnapred
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.017
Aj malku pomos ve molam ama ako moze pobrzo, treba da kupuvam karti online so wizzair
Znaci ne mi e jasno kako e toa "prijavuvanje online" i opcijata preku WEB e besplatna a na aerodrom e 600den, e sega dali e toa cekiranje ustvari, ako e cekiranje kako ke se cekiram online, neli treba da mi dadat boarding pass, na mejl li prakjaat toa ili kako ide?
I uste edna rabota za bagazot odbrav samo "mala kabinska torba-besplatno" (nema da imam check-in kuferi, samo rance vo racen bagaz) i vo sledniot cekor pri rezervacijata mi kazuva deka ne sum odbral nikakov bagaz, zosto, da ne recat posle nemozes ni rance vo avion, kako ide toa,
So wizzair prvpat ke patuvam i zatoa prasuvam vaka podetalno, ima mnogu razliki vo bukiranje so drugi kompanii,
Pozzz i fala odnapred
Чекирањето онлајн е нешто као потврда дека ќе леташ на тој лет што си го резервирал и кога ќе ја завршиш постапката со чекирање - ќе добиеш линкови да си ја симнеш/испринташ картата.
Кога ќе стигнеш таму, ќе им ја покажеш и они во зависност од процедурата или ќе ти дадат нова или ќе ја зачуваш таа.
Мене на Лутон ми дадоа нова карта, во Скопје ја зачував испринтаната.

Е сеа, кога сакаш само рачен багаж тоа што е бесплатно, понатаму ти покажува дека немаш багаж зошто немаш купено додатно, односно нема да ти наплатат. Да знаеш само дека имаат едни посебни како мерила во кои треба да ти го собере рачниот багаж, доколку е поголем и не го собира - ќе ти речат да платиш. Така да моја препорака е да ги земеш димензиите што ги имаат дадено за озбилно :)
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Чекирањето онлајн е нешто као потврда дека ќе леташ на тој лет што си го резервирал и кога ќе ја завршиш постапката со чекирање - ќе добиеш линкови да си ја симнеш/испринташ картата.
Кога ќе стигнеш таму, ќе им ја покажеш и они во зависност од процедурата или ќе ти дадат нова или ќе ја зачуваш таа.
Мене на Лутон ми дадоа нова карта, во Скопје ја зачував испринтаната.

Е сеа, кога сакаш само рачен багаж тоа што е бесплатно, понатаму ти покажува дека немаш багаж зошто немаш купено додатно, односно нема да ти наплатат. Да знаеш само дека имаат едни посебни како мерила во кои треба да ти го собере рачниот багаж, доколку е поголем и не го собира - ќе ти речат да платиш. Така да моја препорака е да ги земеш димензиите што ги имаат дадено за озбилно :)
A moram li da napravam prvin profil ili mozam samo da si kupam karti bez da pravam profil,

Ti blagodaram za odgovorot
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Можеш да ги купиш картите БЕЗ прво да направиш профил!
Gotovo, gi kupiv, se cekirav...se e OK pa ke vidime prvo iskustvo so wizzair ke mi bide...
Koga se cekirav dali e toa cekiranje i za povratniot pravec ili samo od Skopje, dali koga ke stignam na destinacijata treba da se cekiram povtorno za nazad?
 
G

Gjoksi

Гостин
Gotovo, gi kupiv, se cekirav...se e OK pa ke vidime prvo iskustvo so wizzair ke mi bide...
Koga se cekirav dali e toa cekiranje i za povratniot pravec ili samo od Skopje, dali koga ke stignam na destinacijata treba da se cekiram povtorno za nazad?
Сега си се чекирал само за патувањето од Скопје. За до Скопје е потребно повторно да се чекираш. Мислам дека беше најкасно 1 седмица пред да полетуваш назад за Скопје ќе треба повторно да се чекираш, ама немај гајле ќе ти пратат е-маил порака со која ќе те потсетат дека е потребно да се чекираш. Пријатен лет и поздрав.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Сега си се чекирал само за патувањето од Скопје. За до Скопје е потребно повторно да се чекираш. Мислам дека беше најкасно 1 седмица пред да полетуваш назад за Скопје ќе треба повторно да се чекираш, ама немај гајле ќе ти пратат е-маил порака со која ќе те потсетат дека е потребно да се чекираш. Пријатен лет и поздрав.
Web check-in is available from 30 days up to 3 hours before the scheduled flight departure time of the flight.

http://wizzair.com/en-GB/useful_information/web_check-in
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Казната се пресметува по насока. Може една насока да била многу ефтина (помала од казната) а другата скапа па на крај да излезе и повеќе. Понекогаш повеќе се исплати да се заменат билетите со нови датуми / дестинации.
Од шо почитав малку на форумов разбрав дека некако си поврзан со виз :) Сакам да те прашам, купив 3 карти во еден правец. Две со чекиран багаж, едната само со бесплатна торба. Летот е за Вторник (14) излезе, дека нема да може да одиме. Сега ме интересира што да правам за да ми излезе најевтино? Да не одиме воопшто на летот ќе ни вратат нешто или повеќе ми се исплати да презакажиме за друга дата и колку треба да платиме за презакажување (немам виз флекс)?
Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom