Windows vs Linux

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
[media]http://www.youtube.com/watch?v=JD6BiKnLzck&NR[/media]
Ајде радувајте се :) Убаво изгледа, ама некако бескорисно...

ПС го возат на
AMD pc (athlon 2200+ ,512MB , 128MB 5200)
ППС Незнаев дека VISTA-та има Red Screen of Death :pos:

 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Windows vs Линукс

Ја сум за Линукс. Иако во позадина работам и во Windows (од X причини), сепак сум за Линукс.
Неколку основни факти:
Да го напоменам фактот што за да реинсталирам работна станица за лични употреби (значи оперативен систем со графичка околина со инсталиран хардвер, со можност за гледање филмови, слушање музика, канцелариски пакет, подесувања за интернет и интернет програми со еден збор најосновното) ако го правам со Windows ќе ми треба барање по ЦД-а едно саат време за кај ми беше Office-от, кај ми беа драјверите, кај back-up-ите со програмите (шо ги праам на месец-два), после едно пола саат за инсталација за самиот Windows, па уште едно саат-два за драјвери, програми.
Сево ова со Линукс го правам со ЕДНО ЦД ЗА НЕПОЛН ПОЛА СААТ.
Со актуелизирањето на Интернетот нормално секој ќе си рече зашо да чувам некои програми коа и така и така излегуваат пребргу па ќе си ги симнувам секогаш кога ќе ми бидат потребни од Интернет. Овде зборувам сеа за користење на Windows пиратски и пиратски програми. Со Windows ќе ти треба многу повише време додека ги најдеш кракувани па да ги инсталираш и кракуваш, значи не е све Next, Next, Finish. За користење потполно комерцијален софтвер да не праам муабет.
Со Линукс сето тоа се прави (без оглед на дистрибуцијата) со една алатка и со едноставно штиклирање се се прави. Дури и да нема пакет за одбраната дистрибуција, самите програми се многу помали и со помош на еден фајл што нема шанси да не го потрефиш (README) и/или со помош на „светото тројство“ (три наредби во конзола) ја имаш инсталирано програмата.
Од аспект на подршка минаа времињата коа по форум или мејлинг листа ќе прашаш прашање у смисол како да отворам конзола? И ќе ти одговорат ај иди прво научи Windows како што треба па после ќе праиме муабет. Едноставно ќе те одјебат.
Има многу блогови, вики-а, мејлинг листи, веб страници со комплетна документација и упатство за било која програма. Тоа го наложува самото развивање на софтвер со отворен код. Значи комплетна документација.
А ако заглавиш некаде верувам дека чичко гугл ќе најде секакво решение.
Луѓето едноставно не се навикнати на промени. Барем у Македонија. Секојдневно слушам аргументи од неискусни луѓе дека Линукс бил од и за програмери или за хакери и што уште не... Многу од тие луѓе го промениле своето мислење кога вистински седнале на Линукс и без никаква помош (значи само логика ти е потребно) се снашле во Линукс. Нормално, нели и доколку било кој седне прв пат на Windows нема одма да се снајде како некој шо долго време работел на него. Истото важи и за Линукс.
Има мнооогу други причини зошто Линукс е подобар, поефикасен, поедноставен и има многу за коментирање и аргументирање али би прекинал тука.
Поздрав до сите Линуксаши :)
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Ако линуксот беше толку слаб, зошто тогаш Microsoft го превзеде во целост принципот на заштита на Линукс, и се потруди да го спроведе во новиот Vista кој и самите добро знаете и по неговото официјално излегување имаше еден куп пропусти и тоа и безбедносни и еден куп багови. Така да ако линуксот беше еден од послабите ОС тогаш зошто Vista е во голем дел копиран од Линукс....

Единствената причина за големиот развој на Windows на светскиот пазар се нормално игрите, и добро познатиот модел NEXT, NEXT, FINISH, а што уствари се случува во позадина како тоа влијае врз брзината на компјутерот „ и не е толку важно“ важно е да функционира....

Сигурно се секавате дека еден од поголемите адути на Vista беше 3D Desktop.... епа за информација SUSE Linux тоа го има уште пред Microsoft да се сети за тоа....

Затоа и се случуваат големи пропусти кај виста, бидејки се трудат да ископираат нешто што уствари не е направео за нивната структура на оперативен систем, и нормално ке се јавуваат багови... искрено според мене за добра стабилна верзија на виста би требало да почекаме бар уште година до две....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Море стручњаци, па па па, Windows под хауба бил Linux, те бил супер лесен за инсталција (не требало 30 цд ња), те се раширил на дектоп лудница, Минхен, ова она, па сега цела фабрика дури 20.000 десктопи.

Ај вака да направиме, пошто сите сте стручни лица, еве јас работам многу работи на компјутер од desktop publishing, web и програмирање сеуште неможам да му најдам намена на Linux - от како десктоп, освен како сервер (web, database, file).

Шо работите вие на десктоп Linux?
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
Еве една споредба за инсталација, хардверска поддржка Vista vs. Linux, прочитајте ги и претходните 2 дела.

http://www.desktoplinux.com/articles/AT9325931427.html

Се ми се чини дека Виста со вградената DRM заштита во неа и големите хардверски побарувања му чини најголема услуга на Линукс ( и на Мак) во неговото ширење ;-)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Се ми се чини дека Виста со вградената DRM заштита во неа и големите хардверски побарувања му чини најголема услуга на Линукс ( и на Мак) во неговото ширење ;-)

Се согласувам!!!
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
teneke напиша:
Ај вака да направиме, пошто сите сте стручни лица, еве јас работам многу работи на компјутер од desktop publishing, web и програмирање сеуште неможам да му најдам намена на Linux - от како десктоп, освен како сервер (web, database, file).

Шо работите вие на десктоп Linux?
Гледам телевизија, слушам музика, гледам филмови, уредувам текст, спремам презентации, сурфам на интернет, месинџер, ...
Едно време имав Windows само за да играм World of Warcraft, а не сакав да користам емулатори, но сеа тоа е решено.
По малце програмирам претежно веб ориентирано, тестирам најразлични апликации и ред други работи...
Ај сеа едно прашање до тебе. Што е за тебе она што толку не можеш да му најдеш функција на Линукс како десктоп? Што ти (му) фали?
А за да можеш да коментираш како стручњак за оперативни системи не значи дека треба да познаваш само еден оперативен систем. Значи треба да познаваш повеќе заедно со нивните позитивни и негативни страни.
А за она кој кого копирал у ова или она... не сакам да коментирам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Гледам телевизија, слушам музика, гледам филмови, уредувам текст...
Браво бе. Еве јас инсталирав Fedora 6 и средив се што треба со network сервер ова она, се трескав малце одземја да инсталирам Firefox2.0, ај и тоа бидна (2 сати изгубив со гооглање и симнување на разни rpm). И си реков е сега е готово можам да поуживам малце, ај да слушам музика.

Одам преку network до мп3 колекција да слушнам некое музиче, и што да видам т.е. слушнам, несвири музика, ај да му еб...
Малце гоогле и одма одговор дека Linux не требало да подржува MP3 туку само OGG фајлови, затоа што mp3 имало патент. Ако сакам имало некој плеери што свиреле.
Еј да ти еб.. ај уште 2 сати по гоогле за да слушам музика....
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
teneke напиша:
Браво бе. Еве јас инсталирав Fedora 6 и средив се што треба со network сервер ова она, се трескав малце одземја да инсталирам Firefox2.0, ај и тоа бидна (2 сати изгубив со гооглање и симнување на разни rpm). И си реков е сега е готово можам да поуживам малце, ај да слушам музика.

Одам преку network до мп3 колекција да слушнам некое музиче, и што да видам т.е. слушнам, несвири музика, ај да му еб...
Малце гоогле и одма одговор дека Linux не требало да подржува MP3 туку само OGG фајлови, затоа што mp3 имало патент. Ако сакам имало некој плеери што свиреле.
Еј да ти еб.. ај уште 2 сати по гоогле за да слушам музика....
А не ти треба трескање од земја за да гледаш филмови у Њиндоњс? Да бараш DivX, mpeg кодеци? Ма дај... од сите недостатоци на Линукс ти баш за ова се фати. Исто како да речам ја абе инсталирав Њиндоњс и гледам дека не можам да слушам ogg компресирани датотеки па се трескам од земја по гугл како да го направам тоа. Или да очекувам OpenOffice.org, Firefox со default инсталација на Њиндоњс?
Не знам, терај, ти си знаеш... конфигурирај сервери у Линукс слушај музика у Њиндоњс. Само прво прочитај за и околу слободен софтвер и не слободен софтвер пошто како што се бавиш со програмирање гледам дека уште сеа ќе заглавиш некој ден. Ова најсериозно ти го зборувам.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
abe windows poddrzuva ogg fajlovi mesto open office ima word pad i mesto mozilla ima internet explorer
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Можеби грешно ме разбравте. Но немав каде па овде се тишев.

Стварно ме нервира тоа што толку далеку е стасан Linux desktop, а зазема минорен процент.

И зошто сето тоа?
Заради тоа што Linux заедницата сака да го промени светот, а на да му се приклучи. Па после ќе јадат бурек кога некој од главните фаци во Open Source ќе му пукни филмот и ќе замини во големите корпорации.

Невидени суети има во целата Open Source заедница, што практично сега го кочат развојот на системот.

Гледајте само Apple што направи со униксоиден оперативен систем, луѓето даваат пари за се што ќе излези за и од него.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
torrent напиша:
abe windows poddrzuva ogg fajlovi mesto open office ima word pad i mesto mozilla ima internet explorer
Абе ја на шпански да не зборам? Или можда вие па не се разбираме. Ти личи word pad на нешто што можеш да правиш табели, презентации, уредување на текст и ред други работи што доаѓаат со било кој канцелариски пакет?

teneke напиша:
И зошто сето тоа?
Заради тоа што Linux заедницата сака да го промени светот, а на да му се приклучи. Па после ќе јадат бурек кога некој од главните фаци во Open Source ќе му пукни филмот и ќе замини во големите корпорации.

Невидени суети има во целата Open Source заедница, што практично сега го кочат развојот на системот.
Зошто луѓето кога излезе МС Њиндоњс „му се приклучија”? Зошто откако има алтернативи и највише кога секој од нас може да ужива и придонесува мнооогу со само 4 слободи, мора, да го следиме монополизмот на МС? И не знам од кај тоа демек ОО заедницата го кочи развојот на не на системот како што спомна teneke, туку развојот на било што? Најверојатно поради тоа шо сте неинформирани. Еве вака гласат 4-те слободи, инаку превземени од http://www.slobodensoftver.org.mk
1. Слободата да го користиш софтверот за било која намена.
2. Слободата да го проучуваш работењето на програмата и истата да ја променуваш според потребите. Пристап до кодот е предуслов за ова.
3. Слободата да редистрибуираш копии за да му помогнеш на соседот.
4. Слободата да го подобруваш програмот, и да издаваш подобрувања во јавноста, со што целата заедница ке извлече корист. Пристап до кодот е предуслов за ова.

И како што тргнала работата и ова мислам дека нема да го сфатите како што треба затоа прочитајте ја цела страница:
http://www.slobodensoftver.org.mk/whitepaper/index.php/prasanne1

Токму овие слободи што важат не само за Линукс (како оперативен систем) туку на ОПШТО СЛОБОДЕН СОФТВЕР се причината зошто Линукс а не Њиндоњс.

Луѓе, спомнав претходно на teneke. Секој може да си фура како што му е полесно и поприфатливо. Само ме нервира што неаргументирано зборувате глупости. Прво прочитајте како идат работите, па после помислете малку што и како пишувате.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
1. Слободата да го користиш софтверот за било која намена.
2. Слободата да го проучуваш работењето на програмата и истата да ја променуваш според потребите. Пристап до кодот е предуслов за ова.
3. Слободата да редистрибуираш копии за да му помогнеш на соседот.
4. Слободата да го подобруваш програмот, и да издаваш подобрувања во јавноста, со што целата заедница ке извлече корист. Пристап до кодот е предуслов за ова.
Ти ќе си тупиш главата со програмирање, и се тоа ќе го оставиш на тацна, и ќе дојде некој попаметен од тебе, ќе смене 5 реда во кодот(и ќе го затвори нормално), ќе го прикаже како свој и ќе собере кајмакот :wink:
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
deXterche напиша:
Ти ќе си тупиш главата со програмирање, и се тоа ќе го оставиш на тацна, и ќе дојде некој попаметен од тебе, ќе смене 5 реда во кодот(и ќе го затвори нормално), ќе го прикаже како свој и ќе собере кајмакот :wink:
Абе ја стварно на шпански зборам. А и ова све се собрале Специјалисти за Софтвер. Ц ц ц ц ц. ЖАЛНО!!!
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Декс, ако стварно толку имаш муда за зборење земи пробај направи така како што викаш. Земи го кодот на Линукс и затвори си го али претходно да не заборавиш да измениш/додадеш 5 реда код. Крсти си го Декстерче и земи продавај го како таков. Види види... пак ќе речам... ЖАЛНО!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom