Windows Phone 7 - вреди ли да се започне?

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
ОК на зборот денеска ми ја одобрија апликацијата.

:свиркам:
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Незнам дали вреди. Али моментално сум присилен да го научам. Читав некој артикл за interoperability за тие што претходно развивале Андроид да ги портираат апликациите на WP7. Ми изгледаше лесно. Деновиве стартувам.

P.S: Никогаш не е на одмет да се знае нешто плус. Cheers.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Незнам дали вреди. Али моментално сум присилен да го научам. Читав некој артикл за interoperability за тие што претходно развивале Андроид да ги портираат апликациите на WP7. Ми изгледаше лесно. Деновиве стартувам.

P.S: Никогаш не е на одмет да се знае нешто плус. Cheers.
Колку што се труди Мајкрософт да е лесно програмирањето ниедна друга фирма не се труди.

Има ама буквално се што те интересира, плус visual studio + blend 4.0 се одличен пакет заедно
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Со новиот апдејт за windows phone кој ќе биде наречен windows phone 8 ќе има подршка за пишување на апликации со c++. И ќе биде полесно портирање на апликации од андроид и ајпад
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Добро бе има некој воошто на форумов што се занимава со програмирање на оваа платформа?
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Па не знам баш за на форумов, али во Македонијата почнува да се форсира и тоа доста добро. Не знам колку сте запознаени има натпреварување од Т-Мобиле, има македонска страна за Вин Мобиле, сега има дводневен камп на тема Вин МОбиле 7. По сите универзитети има мајкрософт партнери кои презентираат некој од технологиите на Мајкрософт. Ако сте заинтересирани можам да ви помогнам со било што, јас лично само малку сум чепнал од Винд Мобиле 7, али имам доста ранботено C# и АSP така да не би ми било тешко да почнам со ова, но се зависи од барањата на пазарот :) Јас лично мислам дека Вин Мобиле нема да го замени Андроидот, до јако ќе го раздрма. Сепак андроидот веќе ми е некако монотон, ова ќе донесе доста новитети во ОС за мобилни.


BTW:
http://windowsphone.msmk.biz/
Еве бујрум повелете на кампот,(мада не знам дали веќе има место, касно ја видов темава ќе ве известев порано) овде имате доста корисни линкови, ако сте студент на технички факултет распрашајте се за вашиот мајкрософт студент партнер за повеќе информации околку Мајкрософт технологиите, ако не сте слободно прашајте тука :)
Поздрав
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Денеска добив маил ако откажам да пишам дека заинтерисаноста била преголема. Се гледаме викендов..
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Одлично, одлично искуство на кампот. Ќе ставам некое сличе после.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Да да, супер беше кампот одлични предавачи и морам да признаам одлични Windows phone уреди :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom